Šta je novo?

Treba mi malo pomoci oko OC

Duh_Koji_Hoda

Cenjen
Učlanjen(a)
27.10.2011
Poruke
128
Poena
169
Naime, u pitanju je jedan prastari procesor e2160 pentium dual 1.8GHz. Povecanjem brzine magistrale sa 200 na 260 dobijam preko 2.3 (mnozilac je 9). I to je to posle toga zakuca. Sad me zanima da li cu vise dobiti ako smanjim mnozilac u BIOS-u, a povecam FSB? I sta da radim sa naponima?
Hvala unapred.
 
Moras da vidis napon procesora jer je siguro na auto(radio bi on i na auto na toj frekfenciji)ali bi ti savetovao da stavis negde oko 1.250v(moze i 2.6 na ovoj voltazi) i moras da namestis latecije na memoriji(manualno jer sigurno ako je na auto rasti ce i frekfencija ram memorija kao i procesora).Moras da iskljucis i stendnju energije(to se zove c1 i jos jedan ima),to je ona stvar sto obara mnozilac proserora da bi ustedela kad procesor nista ne radi.
 
http://www.youtube.com/watch?v=bpwcQH-AATE&feature=related ovde vidi a imas po netu koliko hoces.Provedi bar neko vreme vidi kako funkcionise kompjuter(ram i procesor uopste njihova voltaza i brzina).Jer nije samo fora povecati FSB moras da kontolises i voltaze memorije i procesora i latecije da bi dobio idealnan overclock.Mozes fino da oc-jes tvoj racunar(50% prosecno) samo vidi kako sta ide jer je ce te u suprotnom skupo kostati!
 
Hvala na odgovoru, sad sam dosao do kompjutera pa cemo da vidimo sta mozemo da izvucemo iz svega ovog. Samo nisam bio siguran oko dizanja napona kako ide i koliko smem, sad cu da isprobam pa kako bude radilo :type::type::type:
 
treba da smanis latecije od memorije odnosno opustis ih.kod ddr 2 najvise su cl5 a kod ddr 3 cl9 moras da smanjis na primer za ddr2 sa 800 na 667 ili 533 mhz pa kad budes dizao FSB rasice i frekfenicjija memorje tako to ide.Znaci ako si stavio fsb na 260 procesor ti radi na 2.33 memorija odmah i ona ide sa 800mhz na 900(primer)to bi bilo onda veliko potercenjenje za memoriju i zato se javlja plavi ekran(jedan od razloga).Procesor stavi na manualno biranje napona znam da je za intel negde oko 1.250v normalno(65nm) a memoriju stavi na primer na 533(to ti je mozda drugacije opisano u biosu na primer 1:2 ili tako nesto),cim stavis 533 tebi ce te latecije zategnuti na primer sa cl5-800mhz na 533mhz cl4 ce biti.Racunar bi radio normalno na toj frekfenciji ali kad budes povecao FSb rati ce i frekfencija memorije (sa 533 na 660mhz tako nesto ne mogu da racunam sada) i moras latecije da otpustis sa cl 4 na cl5(manje cl je bolje) i imas vise cl ponudjeno ali najbolje je manualno staviti podesavanja memorije a to ces najbolje videti kad je na defaltu uz pomoc programa http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html ,i tako podesis u biosu.I obavezno iskljuci c1 ili kako se vec zove za stednju energije jer on obara napone i dize kad je racunar opterecen odnosno kad se na njemu nista ne radi.Sve deluje zamrseno i tesko ali Je u sustini porosto,moras da obratis paznju sa PROCESOR,RAM MEMORIJU,ISKLJUCENJE C1 i na kraju da testiras stabilnost uz pomoc programa PRIME 95 ito bi bilo to.
 
Javljam za par dana sta sam uradio, opet nisam kod komjutera. Hvala na pomoci!
 
Nije mi jasno kako podesavm latecije. Po defoult-u su 6-6-6-17, stavljao sam na 5-5-5-17, me znam ni sta gledam tu. Menjao sam nesto drugo, neke vrednosti 1:1.2, 1:1.5, 1:1.25, kad to menjam menja se FSB/pa nesto. uglavnom sam to stavio na najmanju vrednost i DRAM Frequency mi je 241MHz, kad klokujem sve vec preko 330 zakucava. Inace sa dosao do 2550MHz za CPU. Naponi su mi
VCORE: 1.34
Memory:1.66
NB: 1.35
Samo mi jos to oko latecija nije jasno, sad mislim da je na 5-5-5-16 (to sam stavio onako odokativno kako mi se svidjali brojevi)
Da li je to to sto se moglo izvuci?
 
EIST je iskljucen, C1 nemam, imam nesto D.O.T. Control sto je takodje iskljuceno. DDR3 je memorija...
 
Sad ja nesto kontam, meni kad je sve po default-u RAM mi radi na 800MHz, zar to nije malo za ddr3, ili je u necemu caka?
Ovako izgledaju latencije, doduse sad kad sam smanjio brzinu:
latencije.jpg
 
800mhz je u stvari 1600(to se gleda 2x800mhz),kod mene je dd2 400mhz odnosno 800mhz!Ako ti je ovako na defaltu(9,7,7,7,20) tako postavi na manualno jer ce on automatski kad budes spustio sa 1600mhz na 1333 ili 1066mhz smanjice ti se i latecije(CL) sa 9 na 8 ili 7cl.
 
Nazad
Vrh Dno