Šta je novo?

Trčanje kao hobi/rekreacija/sport/izgovor za putovanja

Ja prelazim sa Pegasusa 39 na Boston 12, nikako da se naviknem, previše su mi tvrde (možda prvih 100km, videćemo) prvi put ću jogiram 10km u nedelju zbog povrede zadnje lože....
Treba im malo vremena da se razgaze, ali generalno su tvrdja patika od pegasusa, vole malo brza trcanja. Meni je pegasus nekako suvisan, nit je mekan kao druge patike, nit ima povrat plus mi smeta drop, ali to je sve individualno, mora covek svasta da proba.
 
@nidza za 3 minuta kreće, ako sam ispratio, jedini maratonac na ovoj temi?
Samo jako 🤠
 
Nista teže u svom životu nisam sam sebi priredio. Dan pakao, organizacija užas! Poslednja 2km sudaranje sa šetačima, bezbroj, mislim 10K. Na kraju nema vode za 42k, samo za kompanije, štafetu, ove manje dužine, malo se nisam onesvestio. Gužva pakao, levak potpun zastoj, a vapim za vodom i vazduhom.
 
Pakao. Sunce u čelo od prvog do poslednjeg minuta, a vetar u lice gratis.
Svake godine ista priča sa okrepama, ja ne mogu da verujem da nikome nije palo na pamet da treba da postoji veći broj okrepa kad je 25c i sunčano nego kad je 10c napolju. Znači pakao, crkao sam žedan nekoliko puta čekajući okrepe. Pa ne košta voda milion evra valjda majku mu.
 
Ja sam bio užasan. Sramota me da napišem vreme. Nisam bio spreman plus stvarno okrepe nigde. Kad sam shvatio da nema nista od toga samo sam gledao da se ne povredim jer treba da vozim porodicu u CG. Prošle godine je bilo dosta bolje. I ja budala hoću ušinut i sa upalom tetive da trčim po ovoj vrućini. Patike su mi uništile oba nokta na palčevima. Ma užas. Pas bio ako više koristim sugestije. Bile bre previše blage, ko za neku babu. Nema treninga bez brda, intervala... kakva zona 2, kakvi bakrači. Pih.
 
Danas prvi polumaraton, vreme mnogo lošije nego ono što sam optimistično stavio na pace pro, ali koga briga 🙂.
Garmin coach me odmarao poslednjih mesec dana sa max dužinom 3mi, i deluje mi da sam baš izgubio formu. Ali opet, koga briga 😁.
Sad za 20 dana sledeći 😂.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Kao večiti pesimista, sada moram svima da udarim kontru 😄

Pre tri dana sam imao neki incident i već sam se bio pomirio da preskačem današnju trku (povreda glave, rame, noga zasečena na dva mesta gde je kontakt sa patikom). U subotu ujutru sam dobio odobrenje da ipak izadjem na stazu.

Kada sam završio i rekao da sam istrčao napametnijih 21km u životu, žena me je poklopila da je to ustvari bio strah, koji je nadjačao uvek besmisleno visoku ambiciju, koja je uvek u disbalansu sa kondicijom.

U mom prolazu, okrepne stanice su zaista bile korektne. Jedino su me iznenadili što su onu sa 11km (kod Vera), stavili na 9km, kod Merkatora.
Vreme jeste bilo pakleno, ali je košavica zaista pomogla.

Pre nekoliko meseci sam u ovoj temi napisao da je plan za današnju trku biti ispod 2h, nažalost, nisam uspeo, ali usled dešavanja iz prethodnih dana, možete sutra očekivati naslov u novinama
2.02 sija kao 1.59.59 😄
 
Nista teže u svom životu nisam sam sebi priredio. Dan pakao, organizacija užas! Poslednja 2km sudaranje sa šetačima, bezbroj, mislim 10K. Na kraju nema vode za 42k, samo za kompanije, štafetu, ove manje dužine, malo se nisam onesvestio. Gužva pakao, levak potpun zastoj, a vapim za vodom i vazduhom.

Realno, nisi ni išao da ti bude lagano :)
Nekako smo se nadali da će ovi razdvojeni startovi biti smanjiti gužvu, ali zaista je bilo mnogo ljudi. Nekako, drugi trkači, tu smo zajedno, pa ajde, ali kada je prokleti motor sa fotografom suzio ciljnu ravninu na pola, ljudi počeli da viču na njega da mašu, stvarno su neozbiljni.

Pakao. Sunce u čelo od prvog do poslednjeg minuta, a vetar u lice gratis.
Svake godine ista priča sa okrepama, ja ne mogu da verujem da nikome nije palo na pamet da treba da postoji veći broj okrepa kad je 25c i sunčano nego kad je 10c napolju. Znači pakao, crkao sam žedan nekoliko puta čekajući okrepe. Pa ne košta voda milion evra valjda majku mu.

Meni se jednom u NS desilo da sam ostao bez okrepe na cilju, jer su 10km završili pre 21km i sve opustošili. Sreća, tu su mi bile stvari. Prošle godine na beogradskom sam bio spreman da uzimam bačene flašice pored puta. Nije bilo potrebe, ali da sam naišao 10 min kasnije, ne bih imao izbora.

Ja sam bio užasan. Sramota me da napišem vreme..... Nema treninga bez brda, intervala... kakva zona 2, kakvi bakrači. Pih.
Jesi istrčao? Na ovoj temperaturi, to je već samo po sebi pobeda!

Mora brda, mora intervali, Intervali uzbrdo još bolje, ali 80% distance, obavezno Z2. Drugi deo problema je što većina ljudi ne shvata šta je Z2, da nema veze sa pejsom, već sa pulsom i da na 3 treninga u 6 dana Z2 može da se razlikuje više od minut u pejsu.

Danas prvi polumaraton, vreme mnogo lošije nego ono što sam optimistično stavio na pace pro, ali koga briga 🙂.
Garmin coach me odmarao poslednjih mesec dana sa max dužinom 3mi, i deluje mi da sam baš izgubio formu. Ali opet, koga briga 😁.
Sad za 20 dana sledeći 😂.

Ne bih da solim, pravim se pametan ili šta već, ali "Lepo sam ti rekao!" 😄
Verovatno bi bolje napravili taper da si upisao konkretno vreme za koje želiš da istrčiš, ali dok ne krene neki ozbiljan AI, Garmin coach i daily suggestions su zaista skromne alatke.
Slovenci, dršte gaće, stiže iskusni polumaratonac 😄
Tamo je staza mostly flat?



Gore niste pomenuli pejsere kao problem u organizaciji. Polumaraton je krenuo u 3 talasa, a pejseri su bili zajednički i svi na otprilike. Na mostu na Adi, jedan kolabirao, skinuo peraje i nastavio da hoda, jedan hoda da bi uskladio vreme, a jedan, kaže, moram malo da odmorim, evo krećem. Dfak?! Pejsere treba da bude neko ko trči vreme sa zastavice i za to vreme jodluje!

Čujem da je jedna gospođa pejser stigla na cilj pre vremena i onda je stajala ispred senzora više od 3 minuta (ona je zapravo super ispejsovala, ako je sve vreme trčala) da bi prošla tačno u vreme koje je trebalo. Rekao bih da nije shvatila svoj posao.
 
Ja sam bio užasan. Sramota me da napišem vreme. Nisam bio spreman plus stvarno okrepe nigde. Kad sam shvatio da nema nista od toga samo sam gledao da se ne povredim jer treba da vozim porodicu u CG. Prošle godine je bilo dosta bolje. I ja budala hoću ušinut i sa upalom tetive da trčim po ovoj vrućini. Patike su mi uništile oba nokta na palčevima. Ma užas. Pas bio ako više koristim sugestije. Bile bre previše blage, ko za neku babu. Nema treninga bez brda, intervala... kakva zona 2, kakvi bakrači. Pih.
I meni će biti isto sa palčevima.

Bukvalno ne mogu iste patike za 21 i 42k. Interesantno novo saznanje. Noga ode još više napred, kipti u patici, hoće da eksplodira.

Kada sam spominjao da bih mogao da trčim u patici za trening umesto za trku, to bi bilo pametnije de facto, jer je pola broja veća u odnosu na ove, tj ceo broj veća u odnosu na moju nogu.
 
Uh, ne znam baš zašto birati 42 umesto 21km, ( sadomazo ili sport :) ), lično probao maraton 4 puta, video da mogu i to je to, U BGu nisam trčao, trčao sva četitri puta na ravnim stazama NS, PA, Skopje i Podgorica... sad pošto sam mator uvek biram 10K ako ima :)
 
Još 3x i shvatiće i @nidza.
Mi ostali ćemo tek da odbrojavamo 😄

Kako stvari stoje, izgleda da se prolećni beogradski (polu)maraton vraća na staru rutu, bez mosta na Adi. Staza će biti lakša, brža, trčaće se bolje vreme, ali i dalje neće biti brza staza.

Nekako sam imao osećaj da su dva mosta zaštitni znak trke poslednjih godina.

Ako hoće da dižu popularnost na ravnoj stazi, neka presele celu trku na Novi Beograd. U novembar. 🙄
 
Uh, ne znam baš zašto birati 42 umesto 21km, ( sadomazo ili sport :) ), lično probao maraton 4 puta, video da mogu i to je to, U BGu nisam trčao, trčao sva četitri puta na ravnim stazama NS, PA, Skopje i Podgorica... sad pošto sam mator uvek biram 10K ako ima :)

Tačno pre godinu dana sam se mnogo gore raspao od 21k, i tad sam odlučio da za godinu dana mora da padne 42k i da ću prvi trčati ovde gde živim, isto kao i polutku.

A zašto birati, pa recimo da je način treninga koji sam uveo zbog maratona počeo da mi menja organizam primetno, za vrlo kratko vreme zapravo, što je najčudnije u fino poznim godinama. Ovako dobro se nisam osećao u životu nikad, a neprekidno sam u sportu i rekreaciji. Jednostavno se mašina unapredila, taj skok sa 21k na 42k nije linearan, čudesan je.

Meni lično je najzanimljivije što sam čitav život zapravo baš mrzeo trčanje.
 
@nidza Ako nije tajna, koliki ti je VO2max? I da li si video skok u periodu koji pominješ? Zanimalo bi me i iskustvo drugih.
 
Ne. Sad stoji 45, palo je sa 46 tokom taper faze.

Coros imam od 1.2021, tad je izmerio 41, vrlo brzo je stiglo do 43, do marta, pa 46 do oktobra (2021). Otad je uglavnom 46, ponekad siđe na 45 pa se vrati.

Danas ću da probam lagani trening, dosta sam odmarao. Treba ubrzati oporavak.
 
Ne. Sad stoji 45, palo je sa 46 tokom taper faze.

Coros imam od 1.2021, tad je izmerio 41, vrlo brzo je stiglo do 43, do marta, pa 46 do oktobra (2021). Otad je uglavnom 46, ponekad siđe na 45 pa se vrati.

Danas ću da probam lagani trening, dosta sam odmarao. Treba ubrzati oporavak.
Jel to Coros meri drugačije VO2 max?
Pitam pošto sam ja na Garminu trenutno na 46 (pre godinu dana sam bio oko 42) a po svemu napisanom sam u značajno lošijoj kondiciji od tebe.
 
Ne meri različito, testirali su obe platforme i dobili vrlo slične rezultate u odnosu na pravi test opterećenja.

Tako je kako je, to je neka moja karakteristika. Očigledno nije najbitnija stvar tu. Puls mi je sigurno pao za 20 na treninzima, a VO2Max se ne menja.

Moguće da je i do godina, za moje godine je taj rezultat na granici između excellent i superior. Nije da trčim ceo život, mator sam protrčao.
 
@nidza i meni je čudno nizak tvoj Vo2max. Ako te ne bude mrzelo, istrči jedan Kuper test. Ideš lagano na 2.8-2.9km, a to je već oko 50 ili preko, za tvje godine.

Jedini zaista realan Vo2max je test opterećenja sa spirometrijom.

Ali dok to ne odradimo, gore sam već pisao da meni na Garmin šeta 46-47, a kada sam istrčao Kuper, pa skoro najbolje što sam mogao u tom trenutku, ubacio u kalkulator, dobio sam 46.17 ili tako nešto malo preko 46, a Garmin je tog trenutka pokazivao 46.

Garmin, ili bilo koji drugi sat, ne može da meri Vo2max, već samo da ga izračuna, a kod tebe se tu nešto zaračunao.
 


Ima link u nekom od prvih komentara ka chase the summit kanalu gde je poprilično Coros potrefio. Imaju godine podataka od mase korisnika plus imaju volontere koji su uradili test spirometrijom. Ne sumnjam da je poprilično tačno. Da li je 2 više ili manje, nije ni bitno.
 
Ne bilo ti teško, kad odmoriš još neki dan ili sedmicu, istrči tih 12 minuta, da vidimo šta će da ispadne :)
 
I'll just leave this here
 
Ili skraćeno, bez obzira što je Adidas rekao da su predvidjene za razradjivanje i jedan maraton, čovek je zabeležio prve promene na djonu (lošiji response), na oko 320km. Na 480km je odlučio da nisu više za ozbiljnu upotrebu, ali da su za kraće trening i dalje dovoljno dobre.

Ok, tester ima jedva preko 60kg, ali eto, ipak nisu ništa lošije od odgovarajućih super patika sličnog ranga. Zapravo su i bolje.

 
Alpha 2 na 144km, bombona, sem što posle 30km kreće da mi ubija prste odozgo. Imam 80kg.

Mach X 254km, i dalje bombona.
 
Nazad
Vrh Dno