Šta je novo?

TP-Link TL-R402M & SBB

Mandanda

Cenjen
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruke
34
Poena
154
Pozdrav !
Imam ovaj ruter i SBB internet, zanima me kako da podelim konekciju da imam internet i na PC i na Laptopu ?
Citao sam predhodno i ostale teme, ali nisam nasao slicnu temu, naisao sam na wireless podelu, na podelu kada jedan komp ima dve mrezne kartice, ili da jedan komp preko drugog dobija internet:wall:, ili za podelu preko switcha...hvala puno na odgovoru !
 
proveri da li je na ruteru enable-ovan dhcp server. takodje podesi da ti na ruteru bude dinamicka ip adresa (iako je staticka, meni je ovo resilo problem na kopernikusu). :)
 
Sve sam to uradio, ali i dalje ne funkcionise:trust:
 
Poslednja izmena:
Ovaj ruter ne podrzava wireless pa ces morati sve kablovima da spojis. Kod mene nije bilo potrebno nikakvo podesavanje, sve na default i sve je radilo bez greske. Ako nisi menjao parametre u Windows-u trebalo bi sve da radi
 
Kad ubodes kabl iz rutera u racunar (nebitno da li je deskop ili laptop), jel dobijes ip adresu od dhcp servera na ruteru? Naravno lan karta treba da ti bude podesena na Obtain an IP address automatically. Ako ne dobijes, onda resetuj taj ruter na fabricka podesavanja, jer bi trebalo da je enable-ovano po default-u. A ako dobijes, onda se nakaci na ruter i proveri da li si dobio wan podesavanja, i da li uopste imas internet. Probaj ping rutera (adresa je adresa gateway-a na tvom racunaru), ping www.google.com i ping 8.8.8.8.
 
Kablić iz modema u WAN ulaz routera, iz LAN izlaza u kompove. Uz prethodne savete od ostalih ljudi, to mora da radi.
 
Ne znam, dolazio i jedan drug, kaze da se router cudno ponasa, kada ukljucim jedan komp na router imam net, kada ubodem u router i drugi komp nemam nigde net:trust:
Zanimljvo je da nikako ne mogu da otvorim 192.168.1.1, evo vam i nekoliko slika, verovatno ce posle njih nekome biti jasnii moj problem
1-2.jpg

2-2.jpg

3.jpg

4.jpg


Edit:
Zaboravio da napomenem da internet radi samo kada ubodem oba kabla u lan ( jedan iz sbb modema i jedan za jedan komp), kada ubacim kabli iz modema u router u wan ulaz nemam interneta.
Evo i informacija sa drugog kompa:
1-3.jpg
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim, neko je tu prčkao pre tebe, zato i ne možeš da uđeš u podešavanja rutera sa 192.168.1.1 Probaj sa 188.2.12.1 , pa ako uspe, uključi DHCP, nekako bih se kladio da je isključen.
 
Moguce je da ti stoje podesavanja neke druge konekcije (ako si pre koristio adsl, dial up...). Secam se da je moj stric imao isti problem.

Verovatno si ov vec pokusao - Probaj da izbrises konekciju i onda napravis novu. Probaj da podesavanja za mreznu u device manageru vratis na default. Tek ih onda izmeni , ako moras, sa podesavanjima za SBB.
 
Imam identican problem. Imam svoj topic, ali sada vec moj problem dolazi u ovaj domen, i problem sa ovim ruterom.

Isti su simptomi, sve je isto. Niti mogu da pristupim routeru, i net imam samo kada jedan racunar prikljucim u ruter i modem u lan slot rotera.

Svezi su kompjuteri, ali ocigledno je neko cackao nesto oko rutera pa zato ne radi.

Help?
 
Ubo sam samo lan kabl u router iz kompjutera, i pristupio mu preko 192.168.1.1 , posle toga sam iz modema u ruter wan slot.

Komp i dalje vidi router, vratio sam na fabricka podesavanja, dhcp je ukljucen. Ali net nece da radi dok je modem u WAN ruterovom slotu.

Verovatno treba router da se ispodesava, samo ne znam sta i kako??
 
probaj ovako ( u slucaju da si od onih koji nikad ne gase komp, pa ti je promaklo):

-ugasiti sve. (modem, tuter i pc)

-prikljuciti sve kablove u ruter i upaliti rute.

-upaliti pc

-sacekati da se podigne windows

-nakon uspostavljene mreze upaliti modem

Raspored paljenja , kako se ispostavilo kod mene, ima oooogromne veze pri uspostavljanju prve konekcije preko rutera.
 
Na zalost, ja sam od onih koji nikad ne gasi komp.

Bravo majstore!

Proradilo je!
 
@mandanda
Kada ubacis kablove iz modema i iz jednog od racunara u lan port, onda ti sbb-ov dhcp dodeli adresu i imas internet (u slucaju koji si prikazao na slikama, dobio si adresu 188.2.14.45 od sbb-a). Tebi treba da ruter dobije spoljnu adresu, sto mozes jedino ako ubodes kabl iz modema u wan port.

Imam jedan R402M na poslu, i resetovao sam ga na fabricka podesavanja. DHCP je eneblovan i adresa rutera je 192.168.1.1 po default-u. Resetuj ga i ti. Iskljuci ga. Onda imas pozadi malu rupicu gde pise reset, gurni olovku unutra, treba da osetis, kako si pritisnuo dugme, dok drzis dugme pritisnuto upali ruter, saceka pola minuta-minut i to je to. Vec ti je namesteno, ako nista nisi dirao na racunaru da dobijes adresu od dhcp-a, sto bi trebalo da se desi. Meni je dao 192.168.1.100. Onda bi trebao da mozes da se nakacis na ruter. I imas na pocetnoj stranici koja je adresa na wan-u. Ponekad nece iz prve da dobije adresu( desava se da dobije unutrasnju, tebi treba spoljasna), pa probaj da resetujes modem i imas renew dugme pored, pa probaj i sa tim.
 
Sve ovo sam probao i ranije, i meni izadje 192.168..1.100, ali onda nastaje problem.
Samo jednom iz 3-4 pokusaja mi je dao IP adresu 188.2.141.76, ali i dalje nemam internet, zvao sami SBB, i on se zanimao za wan ip, kada sam mu je dao rekao je da on moze samo da proveri da li je do pinga, ali kako nema prilaz mom routeru...rekao mi je na kraju da proverim da nije do firewalla ( sto naravno nije problem):trust:
 
Si probao ono sto sam preporucio Ste-u?
 
Jesam, pozvacu nekog profesionalca koji radi mreze da mi umrezi kompove, posto ovi iz SBB-a nece da dodju, kazu da ne rade unutrasnje umrezavanje.
 
Ovo deluje ok. Hajde daj traceroute ka google-u i probaj da pingujes www.google.com i 8.8.8.8. I daj koji su odgovori na to.
 
adresa racunara i ne treba da bude javna. ruter treba da bude 192.168.1.1 a racunari 192.168.1.100, 101...199.
ako si menjao neka podesavanja na racunaru moguce je da je racunar zadrzao staru adresu pa nije u mrezi sa ruterom. u tom slucaju su dovoljni "ipconfig /releaese" pa "ipconfig /renew" da bi racuanr zatrazio novu adresu i dobio je od rutera. moze i reset racunara mada nije potreban.

prvo treba da podesis ruter. resetuj ga i povezi oba racunara na njega. onda ga resetuj opet i potvrdi da racunari imaju adrese iz njegovog dhcp domena (naravno racunari treba da budu podeseni na "automaticly obtain..."). kada ruter ima 192.168.1.1, a racunari .100 i .101 (mozda nece dobiti po redu od 100, ali i treba da budu izmedju 100-199) racunari ce biti vidljivi medjusobno i oba ce moci da pristupe ruteru.
tada iz lan porta modema povezi kabl u wan port rutera i po potrebi resetuj nekoliko puta i ruter i modem.

lan podesvanja rutera bi trebalod a su dobra, ali ti ipak proveri da li su adresa 192.168.1.1 i maska 255.255.255.0
 
Da probamo jos jednom:eyebrows:
Pogasio sve, ubacio kablove iz kompova u router, upalio ga, dobio IP u razmaku 100-199, ukljucio SBB modem, ubacio kabli u wan, evo sta sam dobio:
1-4.jpg

2-3.jpg

3-2.jpg

4-2.jpg

Podaci sa oba kompa su identicni, ali ja i dalje nemam interneta, ni na jednom kompu:trust:
 
Ugasim ja reda radi racunar, pa ga raskacim i opet zakacim i za divno cudo RADI !!!!!
Valjda prilikom sledeceg restarta nece opet zezati...javljam sta je bilo, hvala puno !
 
Nazad
Vrh Dno