Šta je novo?

Toshiba Satellite P300-135 & MSI GX700PX-099EU

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Sta znate o ova dva proizvodjaca i njihova dva navedena predstavnika?

Toshiba Satellite P300-135:
Intel core2Duo T5550 (1.83GHz/2MB/667Hz),
Memorija 2GB DDRII (2x1GB),
200GB HDD SATA (5400rpm),
DVD-RW DualLayer,
17 Toshiba TruBrite WXGA+ (1440x900),
ATi Radeon HD3470 sa 128MB memorije,
Modem, LAN 10/100,
BlueTooth 2.1+EDR,
WLAN 802.11 a/b/g,
4xUSB Sleep n charge,
5-in-1 card reader,
FireWire,
TV out,
S/PDIF,
HDMI,
Expresscard,
1.3MPixel Webcamera with face recognition,
Multimedia bar with 6 feather touch keys,
Toshiba Bass enhanced sound system with Dolby SoundRoom,
Harman Kardon speakers.
McAfee Internet Security,
Microsoft Work 8.5 with Office Trial,
tezina 3.35kg.
Tastatura: US
Garancija 2 godine,
OS: Microsoft Vista Home Premium

MSI GX700PX-099EU:
cipset: Intel 965PM Express
Procesor: Intel core 2 Duo T7250 (2.0GHz, FSB 800MHz, 2MB L2)
RAM 2GB DDR2 667MHz,
hard disk 320GB SATA, (DA LI JE 2x160GB ili 1x320GB HDD )
SuperMulti DVD rezac
Ekran: 17 TFT WSXGA AVc (Amazing crystal Vision) 1680 x 1050
Grafika: nVidia GeForce 8600M GT,
512MB VRAM (do citavih 1024MB sa Turbocache tehnologijom),
DirectX 10, HDMI interfejs
Mreza: 56K modem, 10/100/1000 Mbps Gigabit LAN, 270 Mbps 802.11a/b/g/n WLAN, Bluetooth 2.0
HD audio, Dolby 4-kanalni, 4 zvucnika sa subwooferom, mikrofon
Integrisana web kamera rezolucije 1.3 MPix
3-u-1 citac kartica (SD/MMc/MS)
Litijum-jonska 6-celijska baterija - autonomija do 2.5 h
Dimenzije: 395 x 278 x 26.5-35 mm
Tezina: 3.4 kg
Model se isporucuje sa originalnom torbom i misem
Model se isporucuje bez operativnog sistema

Koliko je bolje imati i da li vredi uopste davati za procesor T8100 i jos dodatnih 50GB na HDD-u 10-12k din da bi se kupio eventualno Toshiba Satellite P300-13X ?

Imaju li ovi Laptopovi problema sa instalacijom XP-a i radom sa tim O.S.?
Mozda nece bas sve raditi ali sta to nece moci da radi nikako i nikad pod XP, a sta moze ?
Sta mislite da je definitivno bolji promerak medju ova dva (tri ako uracunamo i P300-13X) modela laptopova?
Kakvi su po samom kvalitetu i pouzdanosti ovi proizvodjaci i njihovi laptopovi, kao i ova dva ( tri) modela?
Kakvi su im servisi ?
Koliko su brzi, azurni, korektni i sposobni da rese problem (kvar), nabave dio ... ?
Koji je medju njima, Vama drazi i po Vasem misljenju bolji i zasto?

:type:
 
Poslednja izmena:
Mislim da Toshiba daje 1god.garancije sto se tice MSI garancija je dve god.Imam MSI malo slabiji model kupljen pre dve nedelje.XP se vrlo lako instalira i sve zivo radi pod njim,igre programi itd.Na sajtu uvek imas drajvere i za Vistu i za XP.Ja bih uzeo MSI zbog jace graficke.Jel to onaj model sto kosta oko 60.000 din.?
 
Mislim da Toshiba daje 1god.garancije sto se tice MSI garancija je dve god.Imam MSI malo slabiji model kupljen pre dve nedelje.XP se vrlo lako instalira i sve zivo radi pod njim,igre programi itd.Na sajtu uvek imas drajvere i za Vistu i za XP.Ja bih uzeo MSI zbog jace graficke.Jel to onaj model sto kosta oko 60.000 din.?

Kosta 67-68k ali daju torbu (ranac) i laserski mish, sto je barem kad se zasebno kupuje izmedju 4k i 7k din zavisno od vrste i kvaliteta istih...

Dok koji je tvoj taj nesto slabiji model? Rade li svi portovi ... i druge vazne funkcije... ?

Toshiba shiba garanciju 2g !

"Nadjoh" ja i MSI EX700X-064EU. Taj mi se mnogo svidja zbog cene, "samo" 50k din...
 
Poslednja izmena:
Moj je ovaj http://www.bcgroup-online.com/index.php?art=5496 Inace rade svi portovi i ostalo.Prilikom instalacije XP-a treba samo u biosu iskljuciti ACPI i nema problema cak su drajveri na pratecem CD-u za XP dobri.I uz ovaj dobijas kao poklon torbu.
 
Poslednja izmena:
iskustvo sa a200-23q koji je, sudeci po specifikaciji, gotovo identican sa P300-135, mi je izvanredno (moj ima 250gb hdd, ostalo je isto). jedini minus: umesto dvi ima d-sub (vga) izvod za drugi monitor.
toshiba sattelite a200-23q
*Intel core2Duo T5550 (1.83GHz/2MB/667Hz)
*Intel 965PM chipset
*2GB DDRII (2x1GB)
*HDD 250GB SATA (5400rpm)
*DVD-RW DualLayer
*15.4 WXGA Toshiba TruBrite (1280x800)
*ATI Radeon HD2600-512MB graphics
*LAN, WLAN 802.11 a/b/g, BlueTooth 2.0, 4xUSB
*5-in-1 card reader, FireWire,TV Out, 1.3MPix WebCamera
*ExpressCard slot, tezina 2.7kg
*Garancija 2 godine
*Microsoft Works 8.5, Microsoft Office Home and Microsoft Student 60 days trial
*OS: Microsoft Vista Home Premium
ja sam istog dana skinuo vistu i instalirao xp, svi drajveri se mogu naci na toshibinom sajtu.

zanimljivo da je moj kostao jeftinije iako je jaci od p300-135 (koštao je oko 63.000), verovatno zato sto je u pitanju dizajn iz prethodne sezone. i u staroj verziji cini mi se da toshiba sije MSI po izgledu.

e, da, dobro razmisli da li ti je potreban 17" monitor. em je teze, em ce na laptopu retko da ti zafali baš tih 2" koji masinu cine em tezom, em vecom...
 
Poslednja izmena:
Zanima me kakve su sledece graficke za NB po snazi :

ATi Radeon HD3470 256MB,

ATI Radeon HD3650 512MB,

nVidia GeForce 8600M GT 512MB,

nVidia GeForce 8400M GS 128MB

Koja je bolja, jaca, koliko se greju... nesto o njima...?
 
Poslednja izmena:
nekako ovako:

hd2400 < nv8400 < hd34x0 < nv8600 < hd2600 < hd36x0 <nv8800 itd

za hd2600, iz prve ruke, mogu da kazem da se ne greje osetno, tesko da prelazi 40ak C na najzagrejanijim tackama laptopa pri opterecenju.
 
Poslednja izmena:
Ono sto me jos zanima u vezi ovih NB je koje bi se kasnije, kad budu jeftinije mogle staviti, jace i bolje graficke kartice u njih?
Svi su Intel® PM965 Express chipset u ovim NB.
U Toshiba Satellite P300-135, P300-13X graficke mi deluju nekako slabasno, dok je u MSI GX700PX-099EU grafika cini mi se dosta dobra, pa bi AKO kupim eventualno Toshibu bilo fino jednom (posle isteka garancije) zameniti graficku.
U njih se bez problema, po licnoj zelji, mogu staviti kasnije ATI ili nVidia graficke, to nije nicim uslovljeno?
Naravno sto jace, a da se manje greju, to bolje... jok i nije... (glupa li je ova konstatacija) :)
 
Poslednja izmena:
8600M GT jeste jaca od hd3470 ali se ne bih zakleo da se radi o nekoj zverskoj razlici. ne znam kako ide to sa menjanjem kartica. sta planiras da guras na laptopu od graficki zahtevnih stvari? imaj na pameti da je ati_hd2600 jaca od nv8600m_gt otprilike onoliko, koliko je nv8600m_gt jaca od ati_hd34x0.

sto se procesora tice, ni meni nije jasna korist od T7xxx/T8xxx procesora u santa rosa platformi (i965), kada je klok na i965 chipsetima u santa rosa platformi 667MHz, znaci, kada stavis na nju procesor koji je predvidjen za klok 800 (tj T7xxx/T8xxx) on ce svejedno raditi na 667. voleo bih da me neko demantuje, ali koliko sam ja uspeo da nadjem, od toga nema koristi sem u razlici u memorijskom cache procesora i mozda su ovi noviji nesto energetski efikasniji. ali, sto se same snage "klok za klok" tice, trebalo bi da su razlike izmedju t5x00 i t7/t8 serija gotovo nepostojece.
 
E sada pitam kolika je razlika ( ne korist vec razlika ) u performansama izmedju T5550 i T7250/T8100 u ovim NB na i965 plocama kada svi moraju da rade na 667MHz ( da li moraju ) posto kako NiskoRadioaktivni rece ploca ne podrzava 800MHz ( sigrni da ne podrzava???)?
Recimo koliko ce se da oseti u radu pri obradi sirovog video materijala i prebacivanju u dvd ili manji avi/divx format.
Kad odem na odmor pa da u trenutcima dokolice sve sto snimim fino odma' i obradim da ne vucem punu kutiju kasetica ...
Koliko ce se osetiti razlika pri npr. proracunima u specijalizovanim gradjevinskim ili za masinstvo programima?
To dvoje bi bile verujem za procesor najzahtevnije stvari koje bi NB meni mogao da radi.
 
Poslednja izmena:
Da vas malo ispravim, i dopunim, kad su u pitanju ove oznake Intel procesora.

Prva generacija mobilnih Core 2 Duo procesora su T5xxx/T7xxx, gde je razlika najprimetnija u kolicini cache memorije. Za ostale detalje, mogao bih samo da pretpostavim razliku, jer nisam sad proveravao na netu. Mozda ovi procesori iz T5xxx serije, nemaju u sebi podrsku za virtuelizaciju. T7xxx serija sigurno ima tu podrsku, ali za cache memoriju sam siguran da je razlika.

Kad je u pitanju nova generacija Core 2 Duo procesora T8xxx/T9xxx, kodnog imena "Penryn". Izradjeni su u 45nm tehnici, za razliku od prethodne koji su u 65nm (mislim). Sto odma znaci da se manje greju i manje trose energije. Dalje, sto se tice cache memorije procesori iz T8xxx serije imaju po 2MB memorije, dok T9xxx serija ima 4MB memorije.

I jos jedna razlika izmedju ove dve generacije, je u podrsci novih SSE4 instrukcija, koju procesori sa oznakama T5xxx/T7xxx nemaju. E sad moguce je da trenutno ovaj skup instrukcija trenutno nikom nije tolko potreban. Ali kasnije, za godinu-dve mozda zatreba za neke aplikacije. Npr. moj Burton 2500+ u desktop kompjuteru ne podrzava SSE2 set instrukcija, pa iz tog razloga nemogu da instaliram Adobe aplikacije: Premier CS3, After Effect CS3 i ostale koje sluze za audio-video obradu.

A sto se tice grejanja, ja imam Toshiba A300-15D laptop (T9300, 3GB DDR2, 2x320GB), i zagreva se (ne puno) tek kad pokrenem neku zahtevniju igru i kad se malo vise aktivira ATI HD3650 u njemu, inace se uopste ne primeti da je zagrejan. Jedina mana kod ovih novih Toshiba je sto im je sva plastika i po tastaturi glatka i ko lakirana, pa se svaki otisak pozna. Inace im je izrada perfektna.
 
Mobile Intel PM965 Express Chipset ima podrsku za 800 MHz Front Side Bus support, tako da procesori T8100 i jaci mogu bez problema da rade na ovim plocama.

Danas me jedan covek ( strucnjak za NB), kojeg licno ne znam ali sam po preporuci razgovarao sa njim, rece da bezim od MSI, navodno 30% u 1. 3 meseca vidi majstora. Od jeftinih samo ASUS kao nije kvarljiva roba.
Ne preporucuje ni Tosibu jer kod njih nekad izadje serija vrhunska , a nekad ne valja ni papira u koji je upakovana (skoro)... izuzev Tecra model, njih hvali.

Meni se smesi izgleda DELL 1720 od oko 1000€... dal da se radujem zbog garancije od 3 godine ili da placem radi para ...? hmmmm

Kada NB od 17" ima prirodnu ( maximalnu ) rezoluciju 1920x1200 da li je to presitno na ekranu sto se vidi?
Kada se spusti rezolucija na recimo 1440x900 sta se desi sa slikom, da li bude primetno gora, zrnastija, mutnija , sta li...?
Opisite mi molim vas sta se desava sa slikom u toj situaciji?
 
Poslednja izmena:
Kada NB od 17" ima prirodnu ( maximalnu ) rezoluciju 1920x1200 da li je to presitno na ekranu sto se vidi?
Kada se spusti rezolucija na recimo 1440x900 sta se desi sa slikom, da li bude primetno gora, zrnastija, mutnija , sta li...?
Opisite mi molim vas sta se desava sa slikom u toj situaciji?

jeste presitno. medjutim, to je karakteristika fantasticnih ekrana. za wide 17" je optimalno 1200x800, mozda 1440x900, sve preko toga je presitno. ali, kao sto rekoh - samo vrhunski paneli mogu na 17" da izvuku preko 1440x900.

po onome sto sam ja svojevremeno gledao, dell spada u lapove sa najnepovoljnijim odnosom cena/kvalitet. sto se izgleda tice - ubedljivo najstaromodniji i, sto se mene tice, najruzniji. ako kalkulises sa €1000, mozda da razmislis o tecri ili sattelite "pro" seriji.
 
Poslednja izmena:
Da vas malo ispravim, i dopunim, kad su u pitanju ove oznake Intel procesora.

Prva generacija mobilnih Core 2 Duo procesora su T5xxx/T7xxx, gde je razlika najprimetnija u kolicini cache memorije. Za ostale detalje, mogao bih samo da pretpostavim razliku, jer nisam sad proveravao na netu. Mozda ovi procesori iz T5xxx serije, nemaju u sebi podrsku za virtuelizaciju. T7xxx serija sigurno ima tu podrsku, ali za cache memoriju sam siguran da je razlika.

Kad je u pitanju nova generacija Core 2 Duo procesora T8xxx/T9xxx, kodnog imena "Penryn". Izradjeni su u 45nm tehnici, za razliku od prethodne koji su u 65nm (mislim). Sto odma znaci da se manje greju i manje trose energije. Dalje, sto se tice cache memorije procesori iz T8xxx serije imaju po 2MB memorije, dok T9xxx serija ima 4MB memorije.

I jos jedna razlika izmedju ove dve generacije, je u podrsci novih SSE4 instrukcija, koju procesori sa oznakama T5xxx/T7xxx nemaju. E sad moguce je da trenutno ovaj skup instrukcija trenutno nikom nije tolko potreban. Ali kasnije, za godinu-dve mozda zatreba za neke aplikacije. Npr. moj Burton 2500+ u desktop kompjuteru ne podrzava SSE2 set instrukcija, pa iz tog razloga nemogu da instaliram Adobe aplikacije: Premier CS3, After Effect CS3 i ostale koje sluze za audio-video obradu.

A sto se tice grejanja, ja imam Toshiba A300-15D laptop (T9300, 3GB DDR2, 2x320GB), i zagreva se (ne puno) tek kad pokrenem neku zahtevniju igru i kad se malo vise aktivira ATI HD3650 u njemu, inace se uopste ne primeti da je zagrejan. Jedina mana kod ovih novih Toshiba je sto im je sva plastika i po tastaturi glatka i ko lakirana, pa se svaki otisak pozna. Inace im je izrada perfektna.

Glavna razlika je u fsb-u. Serija 5xxx ima 667 a serija 7xxx ima 800 mhz.
 
Kada se spusti rezolucija sa 1920x1200 na recimo 1440x900 sta se desi sa slikom, da li bude primetno gora, zrnastija, mutnija , sta li...?
Ima li neko NB sa 17" monitorom i rezolucijom 1920x1200 pa da dodjem da vidim kako izgleda to sve u maximalnoj i nekoj nizoj rezoluciji?
Moze da dodje i kod mene cestiti vlasnik na kafu i kolace ako je negdje blizu na NBG. ;)
 
Imas i nove Acer Aspire Gemastone Blue laptopove, skoro su izasli, sa 16:9 ekranima (ne 16:10). Modeli su 8920G i 6920G. Dizajn im je (po meni) odlican. Imaju neke multimedijalne tastere, levo od tastature, u nekom tach, futuristickom fazonu. Od boljih grafickih kod Acera mozes naci nVidiu.
Ovaj jaci model 8920G ima ekran dijagonale 18,1" sa rezolucijom 1920x1080, nVidia 9500M GS, opticki combo DVD-Rezac/Blu-Ray-citac, C2D T8300, 800MHz FSB, 3GB RAM, 320GB HDD. A zvuk im je 5.1 (neki modeli). Tako da je ovo poprilicno mocna masina.

gamestonebluC.jpg


Link ka vecoj slici
 
Poslednja izmena:
pa jel mogucje da toliko verujesh notebookcheck-u ?

taj sajt nije update-ovao neke stvari jako dugo..kapiram da nisu toliko relevantni kao do pre godinu dve...
 
...

Glas za Toshibu, imao sam prilike da ga probam, vrhunski NB.
 
Nazad
Vrh Dno