Šta je novo?

Tft

milanlj

Čuven
Učlanjen(a)
09.07.2000
Poruke
563
Poena
619
Zna li neko zasto TFT monitor daje najostriju sliku upravo u max rezoluciji koju podrzava, a u nizim rezolucijama je slika mutna.
Postoji li neki TFT koji je ostar u svakoj rezoluciji?
 
LCD monitor ima matricu tacno odredjene velicine(recimo 1280x1024) na kojoj se prikazuje slika. Znaci da imas 1280x1024 tacaka cija se velicina ne menja nikada. Znaci kad spustis rezoluciju vise nemas preslikavanje jedan(tacka na monitoru) na jedan (piksel slike) jer tada je piksela slike manje nego tacaka na monitoru. Tad na snagu stupa elektronika monitora koja vrsi to preslikavanje vise-na-jedan kako bi imao sliku preko celog ekrana. Ostrina slike zavisi od pomenute elektronike i varira od modela do modela ali svi monitori daju losiju sliku kad se spusti rezolucija. Negde su hvalili Samsunga 710N/T/TM sto se ovoga tice ali nisam to isprobao na njemu. Ja imam LG 1730S i slika u 1024x768 nije uopste toliko losa. Cak se moze i raditi sa tekstom. Jedini razlog koji mi pada na pamet za spustanje rezolucije bi bile igrice a tamo ces pad ostrine malo teze primetiti.
Ako sam negde nesto usr'o slobodno me ispravite
 
Inace, postoje i razliticiti nacini prikazivanja nizih rezolucija, koji se biraju iz drajvera. Na primer, slika u nizoj rezoluciji ne mora da bude razvucena preko celog ekrana, vec po sredini bude (manja) slika ali ostaje u 1na1, dok sa strana imas crne okvire...
 
Bad MF je napisao(la):
Inace, postoje i razliticiti nacini prikazivanja nizih rezolucija, koji se biraju iz drajvera. Na primer, slika u nizoj rezoluciji ne mora da bude razvucena preko celog ekrana, vec po sredini bude (manja) slika ali ostaje u 1na1, dok sa strana imas crne okvire...
to nije pitanje drajvera graficke, vec mogucnosti, tj. kontrolerksog cipa samog TFT-a!
 
Tako je Nedjo. Drugar mi ima 15-icu TFT MAG Innovision kupljen bez drajvera. Cim bi se promenila rezolucija sa 1024x768 na recimo 800x600 ekran pocrni i nemoz ga naterati da vrati rezoluciju. Skinuo sam neke info drajvere koje sam nasao na net-u i sada je sve ok. Ipak je do monitora i kvaliteta samog chipa.
 
astrolog je napisao(la):
Tako je Nedjo. Drugar mi ima 15-icu TFT MAG Innovision kupljen bez drajvera. Cim bi se promenila rezolucija sa 1024x768 na recimo 800x600 ekran pocrni i nemoz ga naterati da vrati rezoluciju. Skinuo sam neke info drajvere koje sam nasao na net-u i sada je sve ok. Ipak je do monitora i kvaliteta samog chipa.

:) Slika je pocrnela zato sto je windows probao da stavi vece osvezavanje nego sto monitor moze da izdrzi... "drajver" za monitor u sebi sadrzi podrzana osvezavanja za odredjene rezolucije...

@nedjo pa, one opcije se nalaze u drajverima za graficku, ne znam sta se desava ako odaberes neku opciju prikaza, a monitor je ne podrzava... Mada, ja cak i nisam ni instalirao drajvere za tft monitor kod mene, a opcije se nalaze u detonatorima i rade...
 
I ja sam dobio drivere neke za TFT ali ih nisam istalirao...nepoterbna stavar po meni ovako mi je VRH slika je kristalno cista (mada to je zbog graficke no ajde :) )
 
Drajveri za monitor sluze samo da bi sistemu "rekli" koje rezolucije i koja osvezavanja podrzava taj monitor, da ne bi graficka pokusavala da gura neka rezolucije/osvezavanja koje ovaj nemoze da prikaze. Apsolutno ne utice na kvalitet slike.

Pozdrav!
 
kupish lepo monitor koji ima DVI i ne morash vishe da se tangirash oko refresh rate-a :D da ne govorim shto u native rezoluciji slika ide "dot by dot"
 
Falcon je napisao(la):
Drajveri za monitor sluze samo da bi sistemu "rekli" koje rezolucije i koja osvezavanja podrzava taj monitor, da ne bi graficka pokusavala da gura neka rezolucije/osvezavanja koje ovaj nemoze da prikaze. Apsolutno ne utice na kvalitet slike.

Pozdrav!

Pa to upravo i ja kazem. Da li vi pazljivo citate postove???
Moraju se instalirati drajveri za TFT pogotovo ako su starije proizvodnje sa ovim novim grafickim karticama. O kvalitetu slike licno nista nisam diskutovao.
Tako da se Falcon-e potpuno slazemo oko konstatacije da systemu treba reci koje rezolucije/osvezavanja podrzava monitor jer ce biti svasta kao sto sam napisao.
Pa ljudi moji ja uvek isticem da ono sto napisem je iskljucivo iz prakse a ne iz citanja tudjih postova.
Pa kad se neki problem resi zar je bitno na koji se nacin resio.

Pozdrav svima!!
 
Nazad
Vrh Dno