Šta je novo?

Test: ASUS Zenbook, prvi ultrabook računari na Benchmarku

Bench admin

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
01.07.2000
Poruke
911
Poena
619
Test: ASUS Zenbook, prvi ultrabook računari na Benchmarku

Ultrabook inicijativa je darivala svoje prve plodove, a srpsko tržište je među prvima koji u ponudi nude računare iz ove kategorije. ASUS je, očekivano, među liderima na ovom polju, a kompanija nudi nekoliko modela. Radi se o 11-inčnim i 13-inčnim laptopovima, koje ćemo danas (po jedan iz svake grupe dimenzija) "propustiti kroz šake" i ustanoviti šta kupci dobijaju za uložen novac. Traži se dosta, dosta se i dobija. Pred nama je prva generacija ultrabook računara, a imali smo priliku da isprobamo dva ASUS modela, Zenbook uređaje oznaka UX21 i UX31, dijagonala 11,6 i 13,3 inča.


UX31_Right_S_Open_s.jpg


Šta je u stvari Ultrabook? Mi smo se sa tim pojmom po prvi put susreli na prezentaciji održanoj pre sada već skoro godinu dana, kada su nam partneri kompanije Intel najavili nove koncepte, koji bi trebali da rezultuju drugačijim prenosnim računarima. Naime, rečeno nam je tada, radilo se na tankim i lakim računarima koji će uopšte gledano izmeniti dotadašnje gledište na notebook računare, njihovu prenosivost, te dizajn i eleganciju. Kao i uvek, imali smo zdravu dozu skepse prema takvim najavama. Međutim, kada smo videli najave za prve modele ultrabook računara, shvatili smo da se ne radi o šali.


UX_scenario2_s.jpg


No, vratimo se mi na modele sa testa. "Savršeni balans elegancije i energije", slogan je pod kojim ASUS reklamira svoje najnovije kreacije. Poređenje sa MacBook Air računarima je neminovno, kako u stilskom smislu, tako i u smislu specifikacija i svega što čini jedan moderan računar. Ovo su ultra-elegantni, tanki, slobodni smo reći prefinjeni i sofisticirani prenosni računari. Ivica tankih poput žileta, tako reći, ovi uređaji potpuno impresioniraju svojim eksterijerom. Dizajneri koji rade za ASUS su već više puta demonstrirali da im senzualnost nije slabija strana, ali ovaj put su u potpunosti prevazišli sve barijere ispred kojih su se nekada zaustavljali. Tanko, lako, elegantno, moderno, šik – sve u jednom izdanju. Bez obzira da li se radi o 11,6-inčnom ili 13,3-inčnom modelu, princip je potpuno isti. Računari su izrađeni od metala, pri čemu je elegancija uživo i na slikama prosto neuporediva. Poklopac sive boje sa ASUS logom ima efekat presijavajući efekat “elipse”, poleđina je potpuno ravna i bez ikakvih izbočina bilo tu, bilo sa strana (na donjoj površini se nalaze i četiri gumirane nožice za prijanjanje), nema nikakvih “štrčanja” niti odstupanja od sjajnih linija. Zaista je teško pronaći adekvatne reči da se opiše užitak gledanja, a kamoli korišćenja ovakve mašine...

http://mobile.benchmark.rs/notebookovi/test_asus_zenbook
 
Poslednja stranic testa - zakljucak, ima problem sa formatiranjem teksta - izasao je van predvidjeni okvira pa se ne moze procitati...
 
Pretpostavljam da koristiš Chrome kao i ja, baš sam pričao sa Filipom o tom "problemu". Problema nema sa naše strane i prikazuje se normalno iz Firefox-a, ali Chrome izvlači tu grešku iz nekog globalnog cacha-a, kakva je bila pre ko zna koliko testova i ponovno je prikazuje je iz testa u test iako je ona sada ispravljena, ni meni nije baš najjasnije kako ovo funkcioniše... Lako bi se ispravilo da je problem u kodu, ali nije...

http://www.dodaj.rs/f/21/MK/3woa6xzC/weird.jpg

Dajte još feedback-a, meni se ovo dešava poprilično unazad na Chrome-u, bilo da ga otvaram sa desktopa ili netbook-a, ili laptopa, nebitno je, bitno je samo da se prikazuje na svakom Chrome-u ovako, pretpostavljam da je svima isto.
 
Kakvi ste hakeri divim vam se :) To je i moja corava baba mogla da primeti. Sto neko nije procitao tekst i video na primer u tabeli da stoje zamenjene cene? Pise da je 13" 965 evra, a 11" 995 - 1255 evra, zavisno od konfiguracije, sto je, jelte, obrnuto :)

Ovaj laptop podebelo mora da bude jeftiniji od ovog da bi se isplatio u odnosu na Apple MacBook Air. Nista po "specifikacijama" ne donosi vise od konkurenta, a da ne pominjemo trajanje baterije, kvalitet izrade i funkcionalnost.
 
Ne slazem se sa autorom o pozadinskom osvetljenju tastature. Obozavam je na mom laptopu i vise ne kupujem laptop bez nje.
 
Slazem se za osvetljenje tastature. Sto se tice cena, pogledajte na gigatron sajtu cene za varijante sa i5 i 256gb ssd- dobra lupovina u odnosu na Air. Mada, Apple je i dalje keva ;)
 
Uvek sam uzimao u obzir Asus kada sam kupovao novi laptop, ali me totalno zbunjuje njihov sajt i oznake na njihovim modelima (!). Dobro je da su ovom laptopu dali "puno" ime Zenbook.
 
Oh.. ne.. opet samo verzije sa QWERTZ tastaturom (tako pise u testu, iako je na slikama sa QWERTY). Zasto ASUS ne uveze bar nekoliko primeraka sa QWERTY tastaturom? Odlicna spravica, samo je ne bih kupio zbog QWERTZ... ne odgovara mi nimalo, zbog prirode posla. Da li za ASUS postoji internacionalna garancija.. npr, ako bih ga kupio negde preko i desi se neki problem, da li mogu da ostvarim garanciju u Srbiji?
 
Izgleda dobro, performanse su pristojne, sve u svemu, solidna alternativa Macbook Air laptopu. Mene zanimaju Ultrabook modeli koji tek treba da se pojave kod nas, pogotovo od Lenovo-a. ;)
 
Pretpostavljam da koristiš Chrome kao i ja, baš sam pričao sa Filipom o tom "problemu". Problema nema sa naše strane i prikazuje se normalno iz Firefox-a, ali Chrome izvlači tu grešku iz nekog globalnog cacha-a, kakva je bila pre ko zna koliko testova i ponovno je prikazuje je iz testa u test iako je ona sada ispravljena, ni meni nije baš najjasnije kako ovo funkcioniše... Lako bi se ispravilo da je problem u kodu, ali nije...

http://www.dodaj.rs/f/21/MK/3woa6xzC/weird.jpg

Dajte još feedback-a, meni se ovo dešava poprilično unazad na Chrome-u, bilo da ga otvaram sa desktopa ili netbook-a, ili laptopa, nebitno je, bitno je samo da se prikazuje na svakom Chrome-u ovako, pretpostavljam da je svima isto.

Kad smo kod formatiranja, mogli bi ste da naucite da pravite tabele :) Ovaj uz ivicu zalepljeni tekst sa sve default borderima je smesan, recite dizajneru da sredi globalni stil za tebele jer ovo je smesno. Da ne spomenem da vam je pola tabele centrirano u levo a ostatak po sredini....
 
Poslednja izmena:
Oh.. ne.. opet samo verzije sa QWERTZ tastaturom (tako pise u testu, iako je na slikama sa QWERTY). Zasto ASUS ne uveze bar nekoliko primeraka sa QWERTY tastaturom? Odlicna spravica, samo je ne bih kupio zbog QWERTZ... ne odgovara mi nimalo, zbog prirode posla. Da li za ASUS postoji internacionalna garancija.. npr, ako bih ga kupio negde preko i desi se neki problem, da li mogu da ostvarim garanciju u Srbiji?

Ja sam se vec posle 2 laptopa navikao na nasu tastaturu :D
 
Još jedasn u nizu testova u kome je kritički osvrt apsolutno nepoželjan i zabranjen.

Ugrađena kamera sa očajnom rezolucijom. Apsolutno siromaštvo konekora a i ono što ima to je u mini varijanti, baterija iako odlična ne može da bude preterano hvaljena za autonomiju

Kao i svaki Asus računar pored izuzetnog softvera dolazi sa gomilom bloatware

I stvarno nisu za poređenje ova dva računara:

http://news.cnet.com/8301-17938_105-57320782-1/prizefight-asus-ux31-vs-apple-macbook-air/
 
Poslednja izmena:
@Kritika, pa i nije tolika razlika, osim u trajanju baterije, kao ni u finalnoj oceni. Ni na jednom sajtu, kao ni za jedan Asus laptop, nisam procitao da je neko "nahvalio" ili "pohvalio" tastaturu... pa me zato ni ne cudi, sto ni Zenbook nije dobio bolje ocene. Laptop Magazine, uvek poredi sve tastature sa, po njima najboljom laptop tastaturom, Thinkpad tastaturama, prvenstveno sa X1 modela.

Ne znam da li se ti secas na sta je licila i koliko je losa bila prva generacija MBA racunara, ali ja se svakako secam. Ovo je treca generacija i za istu moze da se kaze da je zaista #1 13" notebook. Uostalom, evo kako izgleda lista sa notebookcheck sajta za subnotebook kategoriju. Ovo je prva generacije Ultrabook laptopova i generalno gledano... mislim da nije los koncept.
Pogotovo su mi ova Toshiba i ovaj Lenovo gotivni.

Jedino sto ne kapiram, zasto CNET, koji bi trebalo da zna bolje, kazu da je Asus iskopirao MBA, kada je Ultrabook, kompletan koncept, dosao od Intela?!
 
Kad smo kod formatiranja, mogli bi ste da naucite da pravite tabele :) Ovaj uz ivicu zalepljeni tekst sa sve default borderima je smesan, recite dizajneru da sredi globalni stil za tebele jer ovo je smesno. Da ne spomenem da vam je pola tabele centrirano u levo a ostatak po sredini....

Nemam pojma ko je prvi napravio te tabele, a postojeće skoro nikad i ne upotrebljavam u svojim testovima, tako da ono...
 
ovo na kraju o "dva različita sveta" je verovatno bilo na finjaka upakovano upozorenje

" molimo vas , ne instalirajte piratski hackintosh na ovaj kompjuter, ma koliko vas to kopkalo " :)
 
Nazad
Vrh Dno