Šta je novo?

Terminal Server

slisa

Slavan
Učlanjen(a)
19.12.2007
Poruke
10
Poena
304
Ovako........sticajem okolnosti, postao sam administrator u firmi u kojoj sam zaposlen.....i moja firma je do sada server koji imamo koristila samo kao meil server.......i tu nemam nekih pitanja....ali........malo sam ceprko po opcijama.....i video da tu postoji teminal server.....aktivirao sam ga i dobio 90 dana besplatno da ga koristim.......(posle toga mora da se kupe licence)........zaprepastio sam se kad sam uklavirio kakve sve mogucnosti pruza.......nisam do sada imao prilike da se susretnem sa ovim....pa molim svakog ko ima nekog iskustva,i da mi da neki savet........ja sam pocetnik u ovome.
 
Terminal server uloga se koristi kada ti je potrebno da ljudi rade na samom serveru (svako pod svojim nalogom), sto zbog sigurnosti, sto zbog mogucnosti pristupa sa raznih lokacija, sto mozda zbog toga sto neces da im kupujes neke besne radne stanice, sto zbog mozda neke specificne DB aplikacije koja ce raditi samo lokalno sa servera.....itd,itd.....

Za sta bi ti koristio taj terminal server?

Inace posebno moras da kupis licence za TS koje bas i nisu jeftine....

Znaci, prvo i osnovno je da ustanovimo treba li to tebi (tvojoj firmi) uopste, a onda cemo dalje...

:wave:
 
da to treba mojoj firmi........evo objasnjenja......moja firma se bavi proizvodnjom motornog ulja......i mi na nasem serveru imamo knjigovodstveni program......tu se vide svi podaci.....ko jekupio od nas ulje....koliko je kupio.....itd itd......e sad ja bi terminal server koristo da mogu pojedini radnici da unose podatke i kada su na nekoj drugoj lokaciji.....a pojedinim bi omogucio pristup ali samo da mogu da gledaju......a ne da rade u tom knjigovodstvenom programu..........posto je moja firma inostrana......tako bih mogao da preko terminal servera omogucim gazdi koji nezivi u Beogradu....da ima uvid u prodaju.....itd......mislim da je to dovoljan razlog da se gazda otvori 90 evrica po licenci......
 
U takvom scenariju mozes lepo da iskoristis Terminal server...

Sve je manje-vise vec podeseno da radi kako treba (stampaci, da kad neko oce nesto da odstampa, to izadje kod njega na stampacu odnosno na stampacu koji je isto negde na remote lokaciji.....itd...).

Ono sto treba da regulises je npr. login skripte, ili odredi sta koji korisnik moze da radi, sta da vidi, sta da menja, itd.....

Setovanja za TS su malo razbacana, pa ces jedan deo nadji pod properties user-a, i tu ces reci gde je login skripta, dali uopste moze da ima pristup preko TS ili ne, itd....
Drugi deo ces naci u domen polisi, i treci u samom TS-u....

Najbolje da krenes da ga setujes kako ti odgovara i kad naletis na problem, a ti vici vamo...

Ne zaboravi da u firewall-u (ako ga imas) otvoris 3389 TCP Port (Remote Desktop) da ljudi mogu da pridju TS-u spolja....ako imas fiksni IP onda je lako (kace se na tu IP adresu), ako ne onda instaliraj na serveru DynDNS, registruj ga na www.dyndns.org i napravi neko ime za taj server (mojserver.dyndns.org), a program ce pri svakoj promeni IP-a automatski osveziti u DynDNS servisu i opet ce ljudi moci spolja da pristupaju.....
Vidim da si na pocetku rekao da imas i mail server, tako da je moguce da ti je IP fiksan...

Ovde mozes da nadjes mozda jos nesto sto te interesuje:
http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/terminalservices/default.mspx

Aj pa polako...

:wave:
 
hvala ti u svakom slucaju....... da,to sam zaboravio da naglasim da nam je IP adresa fiksna....krecem u veliki izazov.....ali mislim da se isplati.....zamisli....ja na godisnjem odmoru......i ono nesto zataji.......a ja se ulogujem na server i recimo negde iz Turske im popravim......i firma normalno funkcionise.......a ja nisam prekinuo godisnji odmor........lepo zvuc...........kad mi bude frka dracu se.......cuce se........os jednom hvala.
 
Sve to lepo zvuci u teoriji, al` da sve to tako glatko funkcionise, ne bi ni morali da dolazimo do posla nego sve lepo sa plaze uz koktelcic...:D
 
ovako..........narucio sam 10 licenci.......5 juzera i 5 divajs......izotvarao svaom korisniku naloge .....dodelio im sifre.....i odredio ko sta moze da gleda......to mi je proslo glatko.......ali evo prvog problema STAMPAC.......kada neko radi sa druge lokacije...i hoce da odstampa.......njemu stampa u firmi.......a ja bi hteo da namestim da covek moze da bira......odnosno da, ako hoce da stampa na svom stampacu kuci....da mu stampa.........ali mi nesto neide.........u jednom mometu sam dobio ali stampa i u firmi i kod njega kuci.............ima li neo lek za ovo............verovatno je ovo tek pocetak sa problemima.....ko zna sta me jos ceka....:)
 
Korisnik na svom racunaru u Remote Desktop Connection mora da ukljuci opciju da mu se mapira lokalni stampac (stampac koji je na njegovom racunaru), i na tvom terminalnom serveru mora da postoji drajver za taj isti stampac...

To bi trebalo da resi probelm (meni je resilo)...

Ako je pak u pitanju neka multifunkcionalna masina (korir/stampac...) koja radi (stampa) na IP portu, onda taj MFP moras da instaliras i na svom serveru na istom tom IP portu i ako je lokacijski taj MFP skorz negde drugde (da bi mogao da uradi loopback i da odstampa to tamo negde daleko :) )......


:wave:

P.S.Vici ako se zaglavis.....ja imam takav scenario kod sebe, pa sam se malo maltretirao :S:
 
Poslednja izmena:
Uspeo.........hvala prijatelju...........izgledalo mi je kao nersiv problem........ali ovo super radi.............svakin danom se sve vise odusevljavam mogucnostma.......
 
Samo ne zaboravi (ovo jos jednom ponavljam) redovan Backup....

Jedna od najbitnijih stvari za Terminal server...
 
DA........Na to sam skroz zaboravio.....UF......Reci mi dali mi je mozda pametnije da da kupim neki prenosivi disk...pa svaki dan kad krenem kuci.......backup na njega.........
 
DA........Na to sam skroz zaboravio.....UF......Reci mi dali mi je mozda pametnije da da kupim neki prenosivi hard disk...pa svaki dan kad krenem kuci.......backup na njega.........
 
Ja sam kupio 5 eksternih HDD-ova (za svaki radni dan po jedan), i licnencu sa Acronis True Image Enterprise Server 9.1 koji moze da radi backup i dok server radi u smislu nikoga nece prekunuti niti ista, a radi bolji backup od Windows-ovog backup utility-ja s kojim sam posle restore-a uvek morao da izmisljam tople vide da bi radio kako valja...
Znaci vidi, ako mozes, da kupis neki ljudski backup program (kao sto rekoh preporuka za Acronis, naravno ima tu jos i VERITAS Backup Exec, pa Paragon Drive Backup.....i mnogi drugi....)....


Imam i jedan HDD koji je unutar server-a na kome isto lezi backup...

Ne mislim da sam paranoican, ali jedan dan moze dosta da znaci ovde......ti najbolje znas kako je kod tebe, pa vidi da kupis nekoliko tih exksternih HDD-ova i da na njima lepo napravis scheduling za backup i onda npr. svako jutro otkacis HDD na kome je backup i bocnes novi (ili kazes sekretarici ili kome vec da to uradi), a server sve lepo sam odradi...

Aj pa javi kakva je odluka pala...

:wave:
 
Poslednja izmena:
pazi....predlog ti je jako doba.....moja firma neradi do 08.01.2008. Cim pocnemo da radimo predlog ide pred direktora........Vidi moja firma je do sada bila jedna mala firma......ali sad smo mi kupili GALAX.......to ti je rafinerija ulja na Pancevackom put......i sad smo postali jedna jako velika kmpanija......i tu nema zezanja.....zamisli kad bi mi radili jedno pola godine.....i od jednom nema ni jedg podatka na serveru.......to ti je ravno samoubistvu......zato predlog mora da prodje.......valjda ce direktor svatiti............e imam jos neko pitanje.....ja se sad koacim na server preko NetTop-a.......dali postoji neki drugi program koji bi mi sluzio da se zakacim na server......ili je NetOp najbolji
 
Hm....ja koristim obican remote desktop connection, inace ima i VNC (koji je busan kao svajcarski sir), onda RAdmin koji je dosta sigurniji i u sustini jedan od najboljih (ne znam tacno koliko su licnence, mislim da su oko 100-nak (dolara ili eura nisam zaista siguran)......

U sustini Remote Desktop meni radi super, i mislim da bi i to trebalo da bude sasvim OK, jer i onako ce svaki user imati poseban profil na serveru i slicno.....
Odradice posao kako valja sigurno a uz to i ne placa se :)

:wave:
 
Poslednja izmena:
Evo problema.......instalirao sam licence......5 device...i 5 usr....i terminal server ih vidi.......ali ih netrosi........u cemu je tu kvaka............
 
Radi provereno, TS ako ti je u domenu onda nece dozvoliti da se logujes jer datum nije sinhronizovan sa DC-om, tako da ga mozes iskljuciti iz domena i podesiti vreme. Bitno je da se radne stanice prijave RDP-om na TS samo kada je vreme na 2050-oj jer ce im tad izdati license.
 
Poslednja izmena:
Koliko licenci TS ima w2k3 server pri instalaciji ?
 
Poslednja izmena:
imam jedno pitanje:


sta se desava ako bude potrebno da se terminal server restartuje? da li postoji mogucnost da neka bekap masina preuzme posao, ili se tih par minuta koliko mu treba da se butuje gubi?


tipa, ako posle nekog updatea, ili instalacije novog programa treba da se restartuje, jel ostali radnici (korisnici terminala) moraju da izbleje tih par min? (pola sata... koliko vec traje?)


pozdrav!



ps. kapiram da moraju, al se nadam da ne moraju :)
 
Ljudi bre zasto placate licence ??!?!? Pa na technetu pise da je sasvim legalno da se resetuje kroz registry to od 90 dana :) ... bar za 2003 je tako bilo
 
Poslednja izmena:
WTF kakvi bre hackovi kakvi bakraci. Pored terminala dignete i terminal licensing. I u termianlu podesite "Licens Server" - Automatic ;) i woala ne pita va nikad nishta.

Ako nekom nije jasno postavicu u slikama.

Naravno ovo funkcionishe ali i dalje zakonski moraju da se kupe licence da bi bili pokriveni pred "bogom". Ali i bez lic radi ne ograniceno. Imam servere koji tako rade vishe od 4 god ;)
 
Nazad
Vrh Dno