Šta je novo?

Termalna pasta-par nejasnoca

Psycho1993

Cenjen
Učlanjen(a)
30.11.2010
Poruke
324
Poena
169
E ovako: uzeo sam termalnu pastu marke Xilence (krastavac, u Rumi nema bolja da se uzme, a i dobro sam je platio-450 dinara), ali mi nije bas najjasnije kako najbolje da je nanesem. Imam procesor Intel E2140 i box cooler. Skidao sam kuler sa procesora i video sam da je pasta na njemu gotova, odnosno, dobro bi dosla zamena. E, sad, kako najbolje da nanesem pastu (tj, cime da je razmazem), koliko tacno da stavim, i cime da skinem staru pastu (da li moze sa medicinskim alkoholom i obicnom vatom)? Hvala unapred!
 
Video sam taj tutorial, ali nema odgovora za ovo:
1. Da li mogu sa obicnom vatom i medicinskim alkoholom da skinem staru pastu?
2. Da li da pastu razmazem sa rukavicom (kesom) ili sa karticom koju sam dobio uz pastu?
3. Koliko paste da stavim?
4. Vidim na ovom linku od x1gor da stavljaju horizontalno pastu. Da li je to toliko vazno, ili da ja ipak razmazem pastu sam?
 
1. Ja sam koristio krpu i m.alkohol (prvo suvom krpom)
 
1. mozes, a ako bas nece probaj medicinskim benzinom
2. sve jedno je, vazno je da je ne diras prstima
3. ne treba preterivati, jer ako stavis previse dobices kontra efekat
4. pod pritiskom kulera pasta ce se sama razmazati, a stavlja se linija jer je takav raspored jezgara ispod heatspredera. Mada neces mnogo pogresiti ni ako je razmazes sam
 
Pa pazite, to za alkohol pitam zbog toga sto je moja pasta koju imam sad na procesoru vise neka krema, odnosno, mislim da bih je i prstima mogao skinuti, ali necu. Znaci, da stavim liniju horizontalno, i da samo stavim kuler, ili je bolje da sam razmazem?
 
Za skidanje stare paste poslušaj savet kao što KAMIKAZE reče. Najbolji način za stavljanje nove paste, na osnovu nekog mog iskustva, može da zavisi od same baze kulera. Ako nema "cevčica" i dobro je ispolirana i ravna, dovoljno je staviti pastu na sredinu (mali veće zrno pirenča - vidi se na navedenom linku). Ako baza nije polirana ili ima "cevčice" mislim da je bolje razmazati po celoj površini proca (ne suviše, ja to radim kesom i prstom), a finije će se rasporediti kada se kuler namontira i zagreje. Kod kulera sa cevčicama, ako se stavi samo na sredinu, može doći do toga da se pasta ne rasporedi po celoj površini.
 
Imam obican box cooler. I dalje mislim da cu cistiti sa medicinskim alkoholom, jer i nemam drugog izbora, a sto se tice ciscenja, mislim da nece biti problema jer je stara pasta vec "zapekla" i ne verujem da ce biti problema sa ciscenjem.
 
Problema sa skidanjem stare paste sigurno nećeš imati. Alkohol sve to lepo rešava. Paste koje sam probao nisu uvek iste gustine. Nemoj da je nanosis hladnu jer se teže razmazuje. Pošto je box u pitanju kada staviš pastu i pritisneš kuler okreni ga po osi par puta po 1-2 cm da se lakne neravnine ješ box obišno nije primer za ispoliranu bazu.
 
Pasta mora biti ravnomerno razmazana po heathspreaderu i to je cela poenta. Najbolje je da uzmeš neku platnu ili kreditnu karticu :d i da je u tankom sloju razmažeš po HSu. Kakve bre nauke i filozofije oko svega toga (te jezgra se prostiru ovako te onako te line up metod te...). Nanesi tačku na sredini i razmaži je u tankom sloju sa nekom od tebi dostupnih kartica i to je to (taj posao radim od 99te...)!
 
Ko to kaze? Ja razmazujem pastu golim prstom, pa nikad nisam imao problema sa povisenim temp (mozda one jesu vise nego sto bi trebalo, al' nikada mi nije zasmetalo), sad jos moram da povlacim linije i pravim zrna graska zarad 2c? Necu da se zezam sa takvim sitnicama :)
 
au ljudi mnogo price oko jednostanve stvati..staru pastu skines krpom obicnom, ako nece malo akolohola,a novu stavis kap vejdnu malo vecu u sredinu i kad stegnes hladnjak ona se sama razvuce preko cpia..3 min posla sve ukupno..
 
Jos ce neko da kaze kako ima bolje temperature sa ovim ili onim nacinom..ili kako mu je oksidirao heatspreder od ne-stoprocentnog alkohola.. :d

Bezveze se opterecuju ljudi sa nebitnim stvarima. Bitno je da se pasta nanese :D,da je u sto tanjem sloju,i da ne ostaju vazdusni dzepovi. A koliko vidim po onom klipu sa YouTube-a(a takvog sam misljenja bio i do sad),kako god razmazao isti djavo. Nek' maze kako ko voli...
:)
 
evo moj ortak drzi vec poal godine nekog dual core celeronca na colgate pasti za zube..mrzi ga da ode po pravu pastu..
 
Hehehe. To su vec extremni sportovi... :d
 
Dobro rečeno
 
I ja mislim da je filozofija teska,na osnovu mog iskustva...
Prometim da mi polako vremenom ide temp CPU gore,skontam pasta.Jedva nadjoh onu sivu sa aluminijumom ili sa cim vec,platim onaj mali spric 450 ili kolko vec din,skinem hladnjak i stvarno pasta dotrajala,stavljao sam sat vremena novu pastu prateci sve moguce savete hi-tech strucnjaka i sve ok,ali vidim da se temp nije nesto drasticno smanjila,drzala oko 45°C. Posle par meseci opet primetim blag rast.U firmi nabavili neke bele kineske paste,ni ime ne mogu da procitam.Uzmem 2 sprica za 300 din,jedan klincu i reko da se ima za ne daj boze.Stavim klincu na graficku (malo je OC pa kuva :)) i vidim da fino radi.Reko stavicu i na moj,ko ga sisa.Skinem hladnjak i kao sto kolega rece na sredinu malo vise od zrna pirinca,razmazem ( i to sam razmazivao dok sam stavljao hladnjak na CPU malo levo desno,gore dole),stegnem,sve je trajalo mozda 15 min,ma ni toliko (komp mi je uvek rasklopljen,to je ubrzalo proces) i evo,drzi kinez stabilno na 35°C.Onda malo OC CPU,digao sa 2.1 (Athlon 4000+) na 2.7GHz,drzi na 45°C,na igrama ode max do 52°C,imam box kuler...
Ne kazem da su profi metode bespotrebne,ali za nas obicne korisnike metoda "zrno pirinca" je sasvim dovoljna...
 
Pardon,slagao sam,nenamerno,evo pravih parametara
 

Prilozi

  • Sensor.jpg
    Sensor.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 140
inae znam lika koji radi u elektrodistribuciji, on sa posla mazne kutlacu industrijske paste i nju stavlja na procesore..ta pasta kosta mnogostruko manje, a radi kaze isto kao ove fensi paste..uostalom ako mogu da hlade industrijske komponente redne par hiljada evra, zasto ne bi mogle i procesor od 200 e...i kaze kad je jednom stavi, ona provodi par godina ko prvog dana kad si je naneo...
 
O Bože, napravili ljudi nauku o skidanju i stavljanju paste na procesor, čak i knjige tj. pdf-ove napisali, i sa svakim novim procesorom izlaze izmenjena&dopunjena izdanja :d jedino kad su izmislili hit spredere prilično su usporili razvoj ove oblasti LOL. Šta bre zrno pirinča, vidi se i na onom klipu da je to malo, stavi se lepo zrno graška ili omanje zrno kukuruza (kokičara) ako baš nemate graška pri ruci :p:p:p Mada i ova savremenija X metoda mi se sviđa :)
+1 za zrno

P.S. Mislim da bi dobra ideja bila zagrejati malo pastu pre nanošenja...
 
Poslednja izmena:
inae znam lika koji radi u elektrodistribuciji, on sa posla mazne kutlacu industrijske paste i nju stavlja na procesore..ta pasta kosta mnogostruko manje, a radi kaze isto kao ove fensi paste..uostalom ako mogu da hlade industrijske komponente redne par hiljada evra, zasto ne bi mogle i procesor od 200 e...i kaze kad je jednom stavi, ona provodi par godina ko prvog dana kad si je naneo...

Slazem se sa tobom, probao sam skuplje paste, one od nekoliko grama sto kostaju 500 din i vise.Nema nikakve razlike u odnosu na industrijsku koja je bezbojna.Jednostavno jos jedan nacin da proizvodjaci zarade dobro.
 
Razlike postoje ali su zanemarljive kad se koriste box kuleri , razlike postaju veće kad se primene agresivnija hlađenja na procesorima sa visokim TDP-om .
 
Svaka je pasta bolja od one koju namazu intel i amd, onaj gips je uzas za par meseci ako krenes da skidas hladnjak mozes samo cpu da iscupas iz podnozja koliko se zalepi za hladnjak.
 
Šta bi se desilo ako se ne nanese pasta na procesor ? (U pitanju je neotpakovani AMD X4 Athlon II 640 BOX)
 
Nazad
Vrh Dno