Šta je novo?

Telenor Huawei E1550 i Linux

masterokrata

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2007
Poruke
586
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
R5 Pro 4650g
RAM
64GB
Monitor
2 x Dell
Da li se neko igrao s ovim? Video sam u uputstvu da podrzava MacOS ali o linuxu ni reci, znaci ako neko zna distro na kom ovo cudo radi 100% bilo bi lepo da se pohvali ovde i pomogne nama koji zelimo da koristimo mobilni net na Linuxu.
 
:) moze da namesti, al' na jadevite jade. Ja sam uspeo na "nabudzim" to na slcaku 13 posle jedno 2 dana mucenja. U principu potrazi po netu uputstvo za vodafon UMTS Huawei E250 ili tako nesto i to je to sto se tice podesavanja samog modema. Lako ces napraviti da sistem vidi modem. Problem je sam ppp koji mi je grdne muke napravio. Na kraju je radilo. Medjutim, posle 3-4 sata koriscenja, konekcija vise nije bila aktivna. Pokusao sam da se ponovo konektujem, prodje ali nema protoka. Resetovao racunar, konektujem se opet mrtav. Tada sam odustao i ostavio to da resim "kasnije". Skoro sam taj racunar vratio bratu a sebi sam uzeo nov notebook i na njemu trenutno nemam linux tako da nisam probao opet da se zezam sa tim. Ja kada sam to radio bilo je poodavno i znam da je tada bilo bas problem i jedva sam to uspeo da pokrenem, kao sto vidis polu-uspesno :) ali u principu moze.
 
Evo, instalirao sam Ubuntu posto mi je prvi dopao saka.
Moraces negde da se zakacis na net, ubodi i Telenor modem idi u konzolu, kucaj ovo

1. sudo apt-get update && sudo apt-get install udev-extras

2.echo 'SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idProduct}=="1446", SYSFS{idVendor}=="12d1", RUN+="/lib/udev/modem-modeswitch --vendor 0x12d1 --product 0x1446 --type option-zerocd"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/45-huawei1550.rules

Kada to zavrsis, idi na network manager applet dodaj paramtre (APN ti je "net" a korisnicko ime i sifra su "internet") i to je to. Radi.
 
Ja sam ovaj modem probao na linux mint-u i to sasvim slucajno. Odmah je bio prepoznat, gnomov network menadzer je prikazao novi tip konekcije (mobile broadband, ili tako nesto), u Properties sam namestio Telenor kao provajdera (inace u listi su i Telekom i VIP), i sve je bilo gotovo.

Posto je Mint derivat Ubuntu-a moralo bi na i Ubuntu-u da sve radi iz cuga.
 
Da u principu i radi bez vecih problema. Mora ovo da se kucne, ali to je to. Nema velikih prepreka . U slack-u sam rodio mecku dok nisam podesio jer me je zezala neka glupost.
 
Evo, instalirao sam Ubuntu posto mi je prvi dopao saka.
Moraces negde da se zakacis na net, ubodi i Telenor modem idi u konzolu, kucaj ovo

1. sudo apt-get update && sudo apt-get install udev-extras

2.echo 'SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idProduct}=="1446", SYSFS{idVendor}=="12d1", RUN+="/lib/udev/modem-modeswitch --vendor 0x12d1 --product 0x1446 --type option-zerocd"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/45-huawei1550.rules

Kada to zavrsis, idi na network manager applet dodaj paramtre (APN ti je "net" a korisnicko ime i sifra su "internet") i to je to. Radi.

Hvala puno! Sad radi na ubuntu, a cak sam probao kod drugara na Suse linux i uspeli smo na njihovom forumu da nadjemo resenje na ovoj strani. Nisam ocekivao da ce ovako lako proraditi, nadam se da ce ova tema biti od koristi nekome sa netbook racunarom koji sve cesce dolaze sa linuxom.
 
1. sudo apt-get update && sudo apt-get install udev-extras

2.echo 'SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idProduct}=="1446", SYSFS{idVendor}=="12d1", RUN+="/lib/udev/modem-modeswitch --vendor 0x12d1 --product 0x1446 --type option-zerocd"' | sudo tee /etc/udev/rules.d/45-huawei1550.rules

Sve ovo treba da se ukuca u konzolu?

Pretpostavljam da je isto i za huawei 1552 ? Da zamenim broj ili kako?

Još sam "taze" oko linuxa pa nemojte da se smejete što pitam..... a lakše mi je na net preko linuxa.... i bolje radi komp.

edit: kad sam kucao pod 1. traži mi posle toga password i kad unesem pass koji mi je za ubuntu ništa se ne dešava, kao da ne kucam, a kad pritisnem enter kaže da je pogrešan pass.... gde grešim?
 
Poslednja izmena:
Ubuntu podrazumevano prvom korisniku koji je kreiran kod instalacije dodeljuje root prava.
Obrati pažnju da nije slučajno uključena neka druga tastatura od one koja je bila prilikom instalacije, kad je unašen password prvi put.
 
Sve ovo treba da se ukuca u konzolu?

Pretpostavljam da je isto i za huawei 1552 ? Da zamenim broj ili kako?

Još sam "taze" oko linuxa pa nemojte da se smejete što pitam..... a lakše mi je na net preko linuxa.... i bolje radi komp.

edit: kad sam kucao pod 1. traži mi posle toga password i kad unesem pass koji mi je za ubuntu ništa se ne dešava, kao da ne kucam, a kad pritisnem enter kaže da je pogrešan pass.... gde grešim?

Baci pogled na sakis3g skriptu, izuzetno fina stvar.
 
Evo nekako sam uspeo da povežem modem, malo se kod mene razlikuje od svih uputstva koje sam gledao, ali nekako sam skontao i uspeo. Čim ukapiram kako da radim screenshoot na kubuntu, napraviću uputstvo ukoliko još neko ima isti problem.
 
Treba mi vasa pomoc. Imam Huawei E367 3G USB modem i nemogu da se povezem na net. Imam Ubuntu 12.04.
Prvo ubuntu prepozna uredjaj, da mi da popunim info za provajdera i slicno i kad zavrsi podesavanja proba da se konektuje i odmah se izgasi.
 
Nazad
Vrh Dno