Šta je novo?

Telekom Srbije BBTF + VDSL2

djalex

Slavan
Učlanjen(a)
18.10.2006
Poruke
665
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD 5900X, Noctua NH-U12A chromax.black
Matična ploča
Asus B550 ROG STRIX B550-F GAMING WI-FI
RAM
2x16 G Skill Trident Z Neo F4-3600C16-16GTZNC
GPU
ASUS TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC Edition 20GB
Storage
XPG GAMMIX S11 Pro 512 GB M.2, ADATA SU650 960 GB sata, LG Blu-Ray H16NS40
Zvuk
int.
PSU
SeaSonic Platinum-760w full modular
Kućište
CM Scout II
Monitor
BenQ EX2780Q
Miš & tastatura
Asus ROG Gladius III Wireless Aimpoint & Asus ROG Strix Scope RX TKL wireless Deluxe
Ostale periferije
Sony RX100 IV, MGE
Laptop
nikad nisam imao niti mi treba
Tablet
nikad nisam imao niti mi treba
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi 8 Pro
Pametni uređaji
Shelly wifi relay za bojler
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kao sto naslov teme kaze a do sada je niko nije posebno otvorio, smatrao sam da je uputno da za sve nas korisnike BBTF telefona imamo gde da razmenjujemo iskustva i resavamo zajadnicki probleme.

BBTF odnosno BroadBand TeleFony sam prikljucio upravo pre nekoliko minuta pa da podelim licna iskustva.
Naime, citajuci ovde kao i na ES forumu tek pre nekoliko meseci sam saznao da to postoji u ponudi kod Telekoma Srbije (u daljem tekstu TS). Ma kakvi god da su, TS ima infrastrukturu i relativno brzu i azurnu podrsku na terenu. Pricam za prosek cak i po selima i zabitima. Tu ostali pruzaoci fiksne telefonije ipak nisu uopste prisutni.
Od 01.04.2014.god. i zvanicno je omoguceno gradjanima Srbije da biraju operatera fiksne telefonije.

"BBTF usluga Vam omogućava korišćenje telefonske linije na način koji ste i do sada imali prilike da koristite u slučaju standardnog telefonskog priključka s tim što su u ovom slučaju sve dodatne usluge besplatne. Korisniku se dodeljuje nalog za pristup Web portalu za administraciju dodatnih usluga koji omogućava:

- pregled odlaznih, dolaznih i propuštenih poziva
- aktiviranje i deaktiviranje dodatnih usluga
- uvid u listu svih omogućenih dodatnih usluga
- pristup uputstvima za korišćenje dodatnih usluga"

Slika ispod pokazuje snimak ekrana iz poslovnice Telekoma gde mi je sef poslovnice ponudio da biram broj sa spiska. Konkretno u mom slucaju, nakon 10 godina vernog sluzenja ISDN vratio sam opremu i zaduzio modem/router Huawei HG655b. Na portu 1 za telefon ( ne i mrezni) sam prikljucio obican analogni telefon. Da imam SIP telefon bilo bi jos bolje. Sad imam obican, stari broj i novi bbtf broj od 7 cifara po istoj ceni kao i za jedan broj.

Naravno brzina VDSL2 je skoro idealna jer sam na 150m od centrale povezan direktno a ne preko isturenog stepena (IS).
http://www.speedtest.net/my-result/3432772566
Toliko za sada u sledecim postovima nek nam se prikljuce svi koji imaju BBTF ali i VDSL2 jer su jedno sa drugim vezani a i svi ostali koji hoce da se informisu.
 

Prilozi

  • 20140410_151928[1].jpg
    20140410_151928[1].jpg
    857.4 KB · Pregleda: 1,209
Ja sam otprilike u sličnoj situaciji kao i ti.

Dobio sam ADSL među prvima i to preko ISDN linije koju sam takođe dobio među prvima.

Sada je u moj ulaz na nekih 5 metara od mene došao istureni stepen za VDLS2 pa me zanima šta se to tačno dobija novo i korisnije od klasičnog ISDN telefona.

Nisu mi baš najjasnije pretnosti BBTF-A u odnosu na ISDN kao ni razlike u pretplati,impulsima,kvalitetu same veze.Iskreno mislim da bi većina ljudu odjavila svoje fiksne telefone samo kada bi im internet išao na neki drugi način.
 
Poslednja izmena:
Ali da se ne lazemo, nije skupo placati ni pretplatu tih 500 i kusur dinara, samo da upakuju i besplatne minute ka svim mobilnim mrezama. Ili bar za mts mrezu.
 
Sto se vecih brzina tice ( 30, 50 i više Mbits) ipak je kabli neprikosnoven. VDSL2 tehnologija omogućava do 100 Mbits i dobra je evoluciaja ADSL tehnologije jer dozvoljava iskoriscavanje postojece infrastrukture bakarnih parica. Naravno rastojanje kod VDSL tehnologije od centrale odnosno isturenog stepena do krajnjeg korisnika je kraće u odnosu na ADSL ali moze se i to prevazići cescim postavljanjem isturenih stepena. SBB sa svojom koaksijalnim kablovima ima ogranicenja ne znam tacno do kojih maksimalnih brzina, pretspostavljam do oko 50 Mbits. Svima nama, kosrisnicima VDSL2-a je sledeci korak FTTH (fiber-to-the-home) tj. optika do pred kucu ili stan u zgradi.
Telekom Srbije povlaci ISDN i svim sadasnjim kosrisnicima po zahtevu menja u BBTF a kod novih odmah zaduzuje BBTF.
Sto se samih telefonskih servisa tice razlika izmedju ISDN-a i BBTF-a je za kranjeg korisnika za sada skoro nikakva ali ubuduće kad Telekom ponudi besplatne impulse u okviru svoje mreže ili jedna tarifa za celu EU ili možda i Evropu bez Rusije tada će dobiti bbtf na znacaju. Sto se tice same administracije bbtf-a to cu objaviti kasnije.
 
djalex
Reklamiraj ponovo u Telekomu da provere da li uopste tvoj Huawei HG655b modem vide u njihovoj mrezi. Moj nisu videli par dana pa su nesto stelovali kod njih i onda mi je proradio BBTF. Pogledaj ovaj moj post u temi (Telekom Srbije BBTF + VDSL2) pa i tamo iznesi problem. Upravo sam i otvorio pitanje jer ljudi imaju problema sa BBTF-om a VDSL im lepo radi.


nebojsava
Kod:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?293462-Telekom-Srbija-VDSL&p=3732073&viewfull=1#post3732073
 
Sve je ovo lepo i krasno ali za vecinu nedostizno.
I zasto Telekom javno ne postavi da svi vide u kojim opstinama u Srbiji i Vojvodini
ima uslova za uvodjenje VDSL interneta.
 
Zato sto se radi intenzivno na VDSL-u u celoj Srbiji. Morali bi svaki dan da apdejtuju spisak a to kancelarijske moljce izuzetno smara.
 
Procitaj moj post sa razumevanjem.
 
Naravno druze postujem ja i vas i svakoga ali kako mogu da postujem
Telekom kome se centrala nalazi na 30m od mene takoreci susedna zgrada, a da oni operateri i neznaju
sta se to desava novo kod njih u okruzenju.I ako se radi intenzivno na novoj VDSL tehnologiji
oni kao da su dobili direktivu da cute i ne znaju o tome nista, sto znaci ne smeju korisnicima da ponude novu uslugu.
Radi se o opstini sa 25.000 stanovnika. Znaci ne moze VDSL jer nema uslova.
 
Gle, zamisli ti dobijes a tvoje komsije svi trk u poslovnicu, da im se pojedinacno objasni da trenutno nisu u mogucnosti da dobiju vdsl iz tehnickih razloga. Znas li ti koja je to komplikacija ?
Ovako cute, i kad bude moglo, dobijes obavestenje, i odes u poslovnicu, potpises ugovor i vozis se na vdsl-u.
 
Kao sto su meni uradili, poslali mi promociuju uz racun za telefon(iako nisam uopste tu u tom stanu imao internet)50/2 po ceni 10 Mbit-a ja otisao u poslovnicu kaze seka da ce poslati zahtev nadloznoj sluzbi da ispita moju liniju tj. udaljenost(ja sam na 50m od poste) javili mi za dva dana da dodjem i potpisem i to 3 puta porukom a jednom me zvao automat, uro sam od smeha kad sam saznao da pricam sa automatom, heh rece automat(u tom trenutku nisam znao da je automat) dobar dan slzuba telekoma ili tako nesto rece a ja njoj dobar dan i sad vidim ona prica sta hoce a ja je pitam sasvim druge stvari ona tera svoju pricu....hehehe
Bice druze vdsla samo polako. Nemoj se nerviras.
 
U gradovima 100 %, a za manja mesta nisam bas siguran.
 
Tako se govorili da ni adsl-a neće biti nigde sem u većim gradovima pa na kraju svako selo dobilo adsl.
Jeste sa zakašnjenjem par godina ali ipak i to mnogo znači kad ostali provajderi ni u snu neće tamo da prave mrežu.
 
Upravo tako, bice svima samo treba vremena da se razgrana, sto se tice mene nisu morali nista da ulazu osim u HW u posti, ja im nisam deleko od centrale pa nisu morali da prave IS, jer sam na 50m od poste, sve u svemu doci ce vdsl i u manja mesta, ne naravno danas ali za par godina sigurno, sto nije lose uopste.
Naravno da nece niko prvo ulagati i dovoditi bilo sta komercijalne prirode tamo gde ima malo ljudi koji bi to kupili, koristili(zavisi sta u sta se ulaze) vec uvek ides tamo gde bi mogao vise da zaradis sa sto manje ulaganja, ako je neko imao svoju firmu zna o cemu pricam u pocetku su ti najbitniji sto manji rashodi a sto veca zarada, posle mozes da se zezas kako hoces, kad naprafis profit.
 
Reklamacija uspela i BBTF je proradio preko SIP terminala (Aastra 6731i) . Greška je bila u lokalnom DSLAM - pogrešna konfiguracija !

screenshot1.png

djalex
Reklamiraj ponovo u Telekomu da provere da li uopste tvoj Huawei HG655b modem vide u njihovoj mrezi. Moj nisu videli par dana pa su nesto stelovali kod njih i onda mi je proradio BBTF. Pogledaj ovaj moj post u temi (Telekom Srbije BBTF + VDSL2) pa i tamo iznesi problem. Upravo sam i otvorio pitanje jer ljudi imaju problema sa BBTF-om a VDSL im lepo radi.


nebojsava
Kod:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?293462-Telekom-Srbija-VDSL&p=3732073&viewfull=1#post3732073
 
Poslednja izmena:
Gde si nabavio/kupio navedeni Aastra 6731i i posto je?

SIP telefon (Aastra 6731i) dobio sam na korišćenje od Telekoma na osnovu zamene ISDN priključka za POST + BBTF a na osnovu moje kupovine ISDN aparata (Gigaset Siemens CX340) kod Telekoma 2008.god.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jel se raspitivao neko moze li se preci sa klasicnog na bbtf prikljucak tek tako bez uvodjenja jos jednog broja? Znaci da odjavim klasicni i uvedem samo bbtf?
 
Jel se raspitivao neko moze li se preci sa klasicnog na bbtf prikljucak tek tako bez uvodjenja jos jednog broja? Znaci da odjavim klasicni i uvedem samo bbtf?

Ja sam kao i vecina korisnika koja sada ima BBTF imao u zadnjih 10 god. ISDN cije sam uvodjenje svojevremeno platio a pre toga naravno i uvodjenje obicne linije. Sada nisam nista platio jer umesto ISDN sam dobio - zamenio BBTF. Oni korisnici odnosno pretplatnici obicne analogne linije ( Plain old telephone service - POTS) koji zele BBTF moraju da se obrate direktno Telekomu., meni nije poznato. Na samom sajtu skoro da nema nikakvih informacija o BBTF sto je bas neposlovno od strane Telekoma. Nama koji poznajemo materiju je malo lakse ali opet zvrckamo stalno njihovu podrsku.
 
Poslednja izmena:
Posle manjih problema oko konfiguracije DSLAM-a na mojoj centrali uspesno radi BBTF kao i VDSL2 punom brzinom od 50/2 skoro idealno. Posto sam na 150m vazdusnom linijom brzina DL i UL je veoma blizu teoretskim.
Od Telekoma Srbije ( u daljem tekstu TS) sam dobio pored ugovora o zakljucenju BBTF pretplatnockog odnosa i prilog br. 1 koji vam kopiram celosti.

" PRILOG 1

UGOVORA 0 KORIŠĆENJU TELEFONSKOG PRIKUUČKA PREKO BROADBAND PRISTUPA

Poštovani,
Kao korisniku usluge telefonski priključak preko broadband pristupa, omogućeno Vam je korišćenje Web portala, odnosno personalizovan pristup internet stranici koja Vam omogućava:
- pregled odlaznih, dolaznih i propuštenih poziva (Call logs);
- uvid u listu svih omogućenih dodatnih usluga;
- besplatnu aktivaciju/deaktivaciju dodatnih usluga, osim usluge ograničenje odlaznih poziva koja se naplaćuje;
- čitanje uputstva za korišćenje dodatnih usluga sa odgovarajućim pristupnim kodovima.
Web portal se nalazi na Internet adresi https://bgefws.ims.telekomsrbija.com/, a može mu se pristupiti i pomoću linkova na Internet adresama Telekoma Srbija.
Web portalu možete pristupiti kroz bilo koju Internet konekciju
Personalizovan pristup Web portalu podrazumeva autorizaciju korisnika unošenjem korisničkog imena (username) i lozinke (password), koji su Vam dodeljeni prilikom zasnivanja pretplatničkog odnosa za BBTF. Korisničko ime je u formatu
korisnič[email protected], a lozinku ste definisali prilikom podnošenja zahteva za uslugu.
Priključak 1:
Korisničko ime (username): [email protected] Lozinka (password): 027xxxxxxxxx
Ukoliko imate više BBTF telefonskih priključaka, Web portalu se pristupa za svaki priključak ponaosob odgovarajućim korisničkim imenom i lozinkom, sa mogućnošću aktivacije/deaktivacije različitih dodatnih usluga za svaki od priključaka.
Korisničko ime i lozinka su poverljivi podaci. Ne saopštavajte ih drugom licu, a ako ih zapisujete čuvajte ih na samo vama dostupnom mestu. Telekom Srbija ne snosi odgovornost ako drugo lice dođe u njihov posed. Lozinku možete promeniti na internet adresi https://bgefws.ims.telekomsrbija.com/. Preporučujemo da, zbog sigurnosnih razloga lozinku, menjate što češće.
Za sva dodatna uputstva možete se obratiti na broj telefona korisničkih centara 9813, elektronskom poštom na [email protected], ili posetite naš Web sajt na adresi www.telekomcentar.com
Telekom Srbija zadržava pravo na izmenu sadržaja i uslove korišćenje Web portala.
Sa poštovanjem,
"Telekom Srbija" a.d."

Tekst sve objasnjava koje su sve mogucnosti i prednosti u odnosu na ISDN a naravno i obicnu telefonsku liniju.
 

Prilozi

  • Login BBTF.JPG
    Login BBTF.JPG
    67.7 KB · Pregleda: 417
Poslednja izmena:
Par SS ce prikazati strukturu menija sa opcijama a kasnije cu postaviti SS ponaosob svake opcije.
 

Prilozi

  • Profil.JPG
    Profil.JPG
    225.8 KB · Pregleda: 400
  • Dolazni pozivi.JPG
    Dolazni pozivi.JPG
    419 KB · Pregleda: 414
  • Odlazni brojevi.JPG
    Odlazni brojevi.JPG
    262.9 KB · Pregleda: 291
  • Kontrola poziva.JPG
    Kontrola poziva.JPG
    256.1 KB · Pregleda: 325
  • Ogranicenja dolaznih - odlaznih poziva.JPG
    Ogranicenja dolaznih - odlaznih poziva.JPG
    232.6 KB · Pregleda: 366
Poslednja izmena:
Evo malo sam se raspitao i ne može za sada da se menja pots za bbtf (niko im to jos nije trazio). Može samo da se doda bbtf broj uz postojeci pots i pritom da se plaćaju dve predplate što je i logično jer imaš dva broja.
 
@djalex Jesi li probao na nekom drugom ruteru da uneses parametre za bbtf da vidis kako radi. Jer mi se taj havajski ne svidja pa kad bih uveo bbtf koristio bih neki drugi.
 
@boki99
1. da logicno je. ni koji imaju/su imali ISDN su i platili uvodjenje isto pa sad ne placaju uvodjenje BBTF-a. Dobra je odluka telekoma da oni koji menjaju ISDN placaju samo jednu pretplatu a imaju 2 raylicita broja, mada kroz istu bakarnu paricu.
2. nisam probao niti imam priliku da probam, u teoriji bi trebalo da radi. Mozda kad kupim novi ruter (Netgear 7000 Nighthowk ili Asus RT-AC68U ili neki josnoviji tipa Asus RT-87U kad bude izasao na jesen) pa ga sa Huawei-om 655b bridzujem do ovog drugog i iskoristim za jaci i bolji wireless domet jer je ovaj slabasan. Dovoljan za jedan sprat u nivou, vec na periferiji drugog sprata ispod ili iznad signal se gubi ili je previse slab.
 
Imao ISDN i zamenjen mi je za jednu POTS i jednu BBTF sa plaćanjem jedne pretplate. Napomenuli su mi da jednu pretplatu plaćam dok ih ne razdvojim, tj. zatražim recimo seobu POTS broja, što je i logično jelda, ali .... kada sam hteo da uzmem BOX paket rečeno mi je da baš neću imati neke uštede pošto ću za BBTF plaćati punu pretplatu pošto sam "razdvojio" ta dva broja, a ne mogu oba broja da budu u BOX-u. Eto čisto da znate da se ne bi neko zaleteo sa pogrešnom računicom. To je bilo pre više od godinu dana možda su nešto i menjali po tom pitanju, svakako je dobro proveriti.
 
Pitao sam jel neko probao da podesi bbtf na drugom ruteru pošto osim username i passworda bbtf zahteva podesavanje jos nekih parametara da bi radio. Nije kao običan sip. VLAN valjda ****m li ga? Ne znam ni od čega zavisi taj broj pošto u havajskom ruteru kad pogledam imam nekoliko vlan brojeva i pojma nemam koji da stavim. Nije mi to bas najjasnije.

Naime da bi mi proradio internet vdsl na fritzbox ruteru morao sam osim user i pass da kucam vlan id. Nisam imao pojma koji pa sam puknuo prvi broj koji sam video u havajcu a to je 300 i tada je proradio ruter. Havajac sam lepo spakovao sa svim kablovima i kutijom u špajz. Sad da li je svima isti taj VLAN ID ili nije nemam pojma.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pitao sam jel neko probao da podesi bbtf na drugom ruteru pošto osim username i passworda bbtf zahteva podesavanje jos nekih parametara da bi radio. Nije kao običan sip. VLAN valjda ****m li ga? Ne znam ni od čega zavisi taj broj pošto u havajskom ruteru kad pogledam imam nekoliko vlan brojeva i pojma nemam koji da stavim. Nije mi to bas najjasnije.

Naime da bi mi proradio internet vdsl na fritzbox ruteru morao sam osim user i pass da kucam vlan id. Nisam imao pojma koji pa sam puknuo prvi broj koji sam video u havajcu a to je 300 i tada je proradio ruter. Havajac sam lepo spakovao sa svim kablovima i kutijom u špajz. Sad da li je svima isti taj VLAN ID ili nije nemam pojma.

Broadbend usluge koje TS koristi na centralama :

Vlan9-mng_CPE
Vlan2122-HSI (internet)
Vlan2500-SIP_VoIP
Vlan2551-IPTV

E sad taj Vlan300 u havajcu ne znam ko ga je konfigurisao i zašto ali on ne potiče iz TS mreže. Pokušaj da staviš Vlan2500-SIP, vidi da li će raditi...
 
Da li sada imaju u ponudi BBTF + VDSL2 uz box paket
 
Nazad
Vrh Dno