Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Ma jok, totalna dezinformacija, sem ako nisu od juce to uveli ;)
Cak ni u Stepe Stepanovic, gde uopste fizicki ne treba telefon ni za sta, cak ni za ID korisnika, oni ne daju net bez fixnog.

Cale, ja ne znam da li si ti svestan koliko glupo ti zvuci ovo pisanje cirilicom. Š i S barem imaju vizuelne slicnosti, Ш и Ц немају bas.
 
Poslednja izmena:
Nije od juce, od pre mesec dana :D
Jos sam pitao da li su sigirni sa konstatacijom da znam da ranije to nije moglo.
Videcu u ponedeljak, ali izgleda da od neta bez fiksnog nema nista.

Dopuna(nisam na vreme video post na prerhodnoj strani):
Pitao sam sta mi je potrebno pri ne produzavanju ugovora(da li je to cist racun i vracanje rutera) i na njihovo pitanje cime nisam zadovoljan pa ne zelim da produzim ugovor, rekoh im da hocu da iskljucim fiksni i dobih informaciji da mogu to da uradim i da nastavim da koristim net.
 
Poslednja izmena:
Cale, ja ne znam da li si ti svestan koliko glupo ti zvuci ovo pisanje cirilicom. Š i S barem imaju vizuelne slicnosti, Ш и Ц немају bas.
Јесам, ово је вероватно први и последњи пут да сам тако писао, имам обичај да пишем исправно. А то да су Š и S визуелно слични а Ш и Ц нису ми не значи много, C и G су слични бар исто толико па то нико не користи. Правило визуелне сличности ће и да доведе до коришћења 5 уместо љ а то је слично глупо као и s уместо визуелно сличног слова š. Да поновим, пиши као што говориш, читај као што је написано и по том правилу ово моје писање се нимало не разликује од твог.
 
Pozdrav svima. Pre par meseci mi je istekla ugovorna obaveza za Box 3 paket i hteo sam da predjem na Box 2 + Net 50. Medjutim, receno mi je da ne postoje tehnicke mogucnosti za NET 50 paket (a mozda cak ni za NET 20). Udaljenost od centrale je tacno 659m (informacija od Telekoma/mts-a). Naravno, predlozio sam da napisem molbu ili sta vec treba, gde bi stajalo da prihvatam manju brzinu od navedene, ali su oni i dalje govorili da nema uslova za to (nisam segmentiran za vece brzine).

Sudeci po iskustvima nekih korisnika foruma, moguce je dobiti VDSL i na ovoj razdaljini (naravno, ne maksimalna brzina paketa, ali izuzetno prihvatljiva), medjutim to nije slucaj i sa mnom. Da li to znaci da centrala uopste nema neophodnu opremu ili treba drugacije pristupiti zahtevu? Hteo bih da upadnem u ovu akciju koja vazi do kraja godine. :)

Bilo kakav savet je dobrodosao.
 
Prijavi se za net20 paket, pa vidi.
 
Da li je neko pitao za BizPaket (nesto slicno Box paketu, ali za pravna lica) da li imaju varijante sa Net50 brzinama?
 
Za pravna lica je znatno nepovoljnija prica.... pise na sajtu sve idi na biznis deo.
 
Probao sam, ali BizPaket nije jedan standardni paket, za koji se vidi cena, vec ima puno opcija, pa se dobija "ponuda" zavisno od zeljenih tarifa. Ali na sajtu vidim samo osnovnu informaciju sta je BizPaket, nista dodatno nemam od linkova? (MTS->Poslovni->Paketi->BizPaket, tu nema nista osim osnovnih informacija)

Nego da li BizPaket uopste moze na Net50 ili je limitiran kao obican Box?
 
Klasika se logujem kao admin i ides:

- Basic > WAN
- Za VDSL ides na INTERNET_R_VID_300, dok za ADSL/ADSL2 na INTERNET_R_8_35, mada je po defaultu user/pass isti, ali za svaki slucaj.
- Prepisi username.
- Desni klik odmah pored password polja, na popup meniju idi na inspect element i otvori html strukturu (ovako http://prntscr.com/9i5ym9) i dupli klik na "password" type i napisi "text".
- Prepisi pass. :)

Sacekaj da ti stigne ono pismo od Telekoma. Otvori kovertu i ukoliko se sifre poklope, imas validnu dozvolu da lansiras nuklearku. :D :type:

Ajde sad malo pomoci :D

Stiglo pismo iz telekoma sa username i passwordom. Sta treba da uradim ?
Router prebacim na 192.168.1.2 posto mi je modem na 192.168.1.1 ugasim DHCP na modemu i ukljucim ga na routeru. ukacam US i Pass u PPPoE konekciju na routeru i spojim lan1 sa modema u WAN port na routeru ?

Jesam nesto zaboravio ?
 
Zaglavio sam :D
Modem mi je na adresi 192.168.1.1
Router mi je na adresi 192.168.0.1

Odem u podešavanja modema ulogujem se sa admin nalogom. Pod Basic>WAN nadjem INTERNET_R_VID_300 i connection type izaberem Bridget. Kliknem na submit obaveštava me da ce ugasiti NAT i bla bla. Odem u Basic>LAN i ugasim DHCP. Modem se restartuje i vise ne mogu da mu pristupim preko web interfejsa. Sija power i dsl i lan1.

Prekacim kabal na router, u udjem u podešavanja, napravim pppoe connection sa username i Password-om koje sam dobio od telekoma. Upalim DHCP na routeru. Spojim LAN1 sa modema na WAN na routeru i nema neta, router nece da se konektuje, samo stoji ono connecting.

Gde grešim?
 
Poslednja izmena:
Prijavi se za net20 paket, pa vidi.

Nezgodno je sto ne mogu (ili ne zele) da mi kazu da li postoje uslovi i za to. Trebalo bi da "rasturim" ovaj trenutni Box 3 paket, uzmem Box 2 i onda sacekam da mi jave kakva je situacija sto se tice interneta. Naravno, sve to bi zahtevalo potpisivanje novog ugovora bez ikakvih garancija da postoje tehnicki uslovi za uvodjenje brzeg interneta... (Pitao sam da li mogu da mi kazu bez rasturanja trenutnog paketa i dobio negativan odgovor.)
 
Pa sta fali tome? Sem ako nisi vec po ugovornom obavezom. Predjes na ADSL + box2, NE moras da potpisujes ugovornu obavezu za ADSL, nego samo probno uzmes.
Ako radi, super - ides dalje. Ako ne radi, vratis es na Bxo3 ili sta vec hoces.
 
Danas sam podneo zahtev za paket 50/2 udaljen sam 100 metara i kazu da imam uslova. Koliko se ceka da me pozovu da potpisem ugovor i preuzmem modem, ne bih da me uhvate praznici?
 
Idi vec u sredu ako ne zovu, pitaj" dokle je stiglo", moze se desiti da je zavrseno ali da ne zovu dugo.
 
Јуче сам свраћао у пословницу па успут питам да ли се нешто мењало са мојом линијом, кажу да сам и даље на ~750м и да не могу да понуде 50 али без проблема могу 20. Не исплати ми се да одјавим ISDN због тако мале брзине, сви VDSL им сада имају практично исту цену па ако не може 50, онда имам боље алтернативе за те паре.
 
U 21. veku normalna firma nece nekoj e-mail adresi poslati tako osetljive podatke, nego iskljucivo vlasniku usluge, koji jedini i sme da ih dobije. Ako ih uopste posalju naravno :)
Takvu poruku sam i ja dobio i naravno da mi nisu poslali user name i pass,hteo sam da stavim svoj modem zbog boljeg rutera.
 
Poslednja izmena:
Danas sam podneo zahtev za paket 50/2 udaljen sam 100 metara i kazu da imam uslova. Koliko se ceka da me pozovu da potpisem ugovor i preuzmem modem, ne bih da me uhvate praznici?
Ako moze onda najvise 24h tako je bio slucaj sa mnom. Samo ja sam na 80m i za manje od 24h su me zvali da dodjem po opremu i da potpisem ugovor.
 
Ako moze onda najvise 24h tako je bio slucaj sa mnom. Samo ja sam na 80m i za manje od 24h su me zvali da dodjem po opremu i da potpisem ugovor.
Meni nikad nece biti jasno kako oni to tako precizno izmere i ko im razvodi te kablove. Zivim odmah do poste u kojoj se nalazi glavna centrala, kazu 170m udaljen :D
 
Meni nikad nece biti jasno kako oni to tako precizno izmere i ko im razvodi te kablove. Zivim odmah do poste u kojoj se nalazi glavna centrala, kazu 170m udaljen :D

Kablove valjda razvode radnici TS. To sto zivis odmah pored ne znaci da su razvlacili najkracim putem kablove i u 90% slucajeva je tako bar u gradu za sela ne znam. Tako da znas. Inace to su brojke ne do centrale vec do dslama koji je u samoj centrali. Sto ne menja ono sa pocetka mog posta.
 
Kablove valjda razvode radnici TS. To sto zivis odmah pored ne znaci da su razvlacili najkracim putem kablove i u 90% slucajeva je tako bar u gradu za sela ne znam. Tako da znas. Inace to su brojke ne do centrale vec do dslama koji je u samoj centrali. Sto ne menja ono sa pocetka mog posta.
Ma znam da razvode radnici telekoma mislio sam na njihovu strucnost :D Valjda je logicno da se razvodi najkracim putem ako za to postoje uslovi.
 
Logicno jeste kad bi samo ti bio korisnik a posto ima i ostalih zgrada, stanova znaci gledaju da opet bude blizu ali moraju i da razmisljaju i za ostale.
Ti gledas sebe(i to je ok) ali oni gledaju sve. Obicno razvlace kablove po trotoarima pored zgrada, baci pogled kockasta sahta pise telefon tu dovuku gro kablova to mu bude kao cvoriste pa odatle razvlace za svaku zgradu/stan.
Mislim da si ti jedini naravno da bi ti najkracim putem sproveli jedan kabl ali niti si ti jedini niti je jedan kabl :)
 
Каблове обично развлаче неки други, плате подизвођачу да им то одради. Не верујем да мтс има такву врсту радника.
 
Takvu poruku sam i ja dobio i naravno da mi nisu poslali user name i pass,hteo sam da stavim svoj modem zbog boljeg rutera.
Meni su poslali postom ali nikako ne uspevam da namestim. Negde gresim a ne znam gde.
 
Ma znam da razvode radnici telekoma mislio sam na njihovu strucnost :D Valjda je logicno da se razvodi najkracim putem ako za to postoje uslovi.

Imajte na umu da su sadašnje prostorije nekada davno u analogno doba zauzimale daleko veće centrale! Onda je došla digitalizacija i smanjenje gabarita same opreme pa je danas na nekim objektima 80-90% prazan prostor. Dešava se da je oprema na kraju tog prostora u pregrađenoj, maloj, klimatizovanoj prostoriji i da do samog izlaska u svet kablovi pređu i po 100 i više metara (ako su spratne zgrade nakupi se tu ohoho metara)! Uzgred, nikada mi nije bilo jasno zašto se tako osetljiva oprema ranga tranzitnih centrala postavljala u zgrade sa puno spratova pri samom vrhu umesto u podrum. Ko živi u Užicu i seća se `99 i direktnog pogotka u zgradu PTT-a dobro zna o čemu pričam.
 
Pa ako je Subnet Mask: 255.255.255.0, onda ...

Modem mi je na adresi 192.168.1.1
Router mi je na adresi 192.168.1.2

Nije. To je tako pre nego sto ih spojim. Jel treba router da prebacim na 192.168.1.2 ?
 
Potpisao sam ugovor i podigao opremu za net 20 paket, sve sam povezao i nisu mi povecali brzinu, kad ce da mi povecaju brzinu?
 
MjAxMy04NDNiYjE3ZDk2ODc1MWYy_515ed000e8c87.png
 
Aaaaaa, ovo kopiram za FSQ :D (Frequent ****** Questions :))

Inace, ako ne povecaju za 24h, zovi i prijavi, to mora nesto rucno da se flipne bit.. ne zezam se, toliko je sitan posao ;)
 
Nazad
Vrh Dno