Šta je novo?

Telekom Srbija, sadasnjost i buducnost

To je bilo neko drugo vreme kad je Telenor pljusnuo 1.5mlrd eura, neverovatna cifra zaista.

Realna slika danas moze da se sagleda kroz Telenorovu kupovinu bugarskog mobilnog operatera Globul za 717m eur. Globul je imao 4.5 milliona korisnika i udeo trzista od 36%. U transakciju je bio ukljucen i najveci bugarski telekom retail Germanos Bulgaria.

Da li MTS vredi kao Mobtel nekada je tesko proceniti, druga su vremena...
 
MTS itekako vredi vise nego Telenor tada, jer se sada i telefoni prodaju i vise placa i ima se vise korisnika.

A zasto je Telenor platio onakvu cifru, jedino moz da se vidi kroz to kakve je firme dobio za klijente, i koliko mu je MTS dao da dise sve ovo vreme. Jer u realnoj utakmici, da nije bilo namestanja, Telenor ne bi mogao toliko napredovati :)
 
I ja bih voleo da se proda za sto vece pare (najbolje je da se uopste ne prodaje ali nismo mi za to), medjutim ona prodaja Mobtela je iz ove perspektive zaista dobar dil jer je Globul prodat za 6x 2013 EV/EBITDA dok je tadasnji Mobtel prodat za cak 12x 2005 EV/EBITDA sto je prilicno hrabro cak i za to vreme kada su telekomunikacije hvatale zalet.
 
Ali za Mobtel je bilo poznato da ce biti poslovanje u zemlji gde sve mora da se podmazuje i da ce moci da plati da ima korisnike.
U Bugarskoj to ne moze sada. Ma koliko neki to hteli ili mislili sasvim je drugacije u zemlji clanici EU.
 
To je bilo neko drugo vreme kad je Telenor pljusnuo 1.5mlrd eura, neverovatna cifra zaista.

Realna slika danas moze da se sagleda kroz Telenorovu kupovinu bugarskog mobilnog operatera Globul za 717m eur. Globul je imao 4.5 milliona korisnika i udeo trzista od 36%. U transakciju je bio ukljucen i najveci bugarski telekom retail Germanos Bulgaria.

Da li MTS vredi kao Mobtel nekada je tesko proceniti, druga su vremena...
Slažem se, da je u ono vreme prodat telekom, ne znam za koliko bi to bilo. Mnogo pretpostavljam. Danas je drugo vreme i mislim da je poređenje sa Globulom dobro.
 
Poslednja izmena:
Da, definitivno bolje poredjenje.
Negde sam natrcao na info da je SBB prodat za 9xEbitda
 
Postoji dobra razlika u tome sto za Telekom, iako ce fixni verovatno biti umanjen kao veliki deo prometa, ADSL/net ce porasti prilicno jer ce povecati cene garant, ili izbaciti mogucnost da se ne uzima i IPTV. A mobilni ce poskupeti maltene na nivo iz mog potpisa.
Po sadasnjem bi TS onda trebao vredeti barem nekih 4 milijarde (10x promet, sto je tipicna vrednost kompanija), dok bi po ovome trebao i vise.
 
Vredi onoliko koliko je kupac spreman da za isti plati :) Isto kao i svaki drugi proizvod/usluga.
Jedna je stvar da kupuju firmu negde u EU, US i slično; ne verujem da potencijalni kupac tek tako olako uzima u obzir promet kad se radi o firmi sa državnim monopolom.
 
Vredi onoliko koliko je kupac spreman da za isti plati :) Isto kao i svaki drugi proizvod/usluga.
To je glupost koju je kapitalizam naveo ljude da veruju:)
Kada neko zna da u ovoj zemlji moze da podmaze sve i svasta, on bi bio spreman da plati vise, ali nece, kad moze nelegalno da to odradi za mnogo manje :) (nemoj da neko misli da TCom i TNor to nisu/nece uraditi, samo vredjate svoju inteligenciju :))

10x profit, ne promet :p
10x Revenue, not profit. Znaci promet, ne profit. Da je profit, Soros bi kupio Telekom i ne bi trepnuo :)
 
Ne vredi stalno biti u teorijama zavere i tvrditi da nešto vredi mnogo više, samo i jedino jer je "naše" :)
 
Ne mislim na nase samo, mislim na sve zemlje gde je slicna situacija.

Teorija zavere je to sve dok nije ocigledno da nesto ne valja. A ovde ocigledno nesto ne valja.
 
10x Revenue, not profit. Znaci promet, ne profit. Da je profit, Soros bi kupio Telekom i ne bi trepnuo :)

Obrt nema skoro pa nikakve veze sa vrednoscu kompanije. Moze se imati obrt od milijardu evra, a istovremeno svega 5 miliona profita.
 
Ni ja ne razumem taj deo, ali tako vidim da je islo :)
 
PRODAJA TELEKOMA-BOLJE SPREČITI NEGO LEČITI

Jedna od najpametnijih stvari koju su na toj tribini izneli je „Građani treba da se podsete i izvade stare ugovore o uvođenju telefonskih priključaka koje su plaćali hiljade maraka, u kojima piše da su oni učestvovali u izgradnji telekomunikacione mreže”, poručio je Lazić.“ (Bratislav Lazić, predsednik Samostalnog sindikata Telekoma Srbije). Baš zbog tih hiljada maraka, ta infrastruktura ne može da pripada samo Telekomu ili nekom drugom, već je treba izdvojiti pa dati iste uslove svima. U SBB-u, Telenoru, Vip-u, Orionu, IKOM-u, itd. takođe rade ljudi iz Srbije i koji od tog rada žive u ovde Srbiji, a koji su isto tako davali te hiljade maraka za infrastrukturu koju je prisvojio Telekom. Koji, između ostalog, i iznajmljivanjem te iste infrastrukture drugim firmama stvara taj „veliki profit“.
Pominjali tamo i mogućnosti špijuniranja i gubitak 100.000 radnih mesta jer će navodno kupac angažovati i građevinske i mašinske radnike iz npr. Nemačke ili Austrije na poslovima izgradnje za potrebe Telekoma :) Pričali i o nelojalnoj konkurenciji koju Telekom ima u nekim selima na jugu Srbije; eto usudio se neko tamo u nekom selu da kači kablove po banderama umesto da kulturno Telekomu plati reket (pardon, najam). Verovatno su trebali da ih pohapse kao i ove "teroriste" što su pohapsili pre dve-tri godine :)
Čudi me da nikada i nigde nisu zatražili niti pomenuli ukidanje svakog monopola u telekomunikacijama, ili verovatno smatraju da to ne bi bilo po tržišnim pravilima :)

Apsolutno podržavam da ne treba prodavati Telekom, već treba izdvojiti infrastrukturu, oduzeti monopol i napraviti uslove jednake za sve.

Malo su mi čudne i te tvrdnje oko investicija, proizilazi da SBB ima ~2.5x više investicija od Telenora ili naročito od Vip-a.
 
Poslednja izmena:
Monopol ne postoji, i to ce ti reci svako ozbiljan ko je u prici telekomunikacija.
 
Ово да је пре месец дана одржан скуп највећих српских стручњака, на челу са деканом Електротехничког факултета је у великој мери игнорисано у медијима, објављено у Политици на ко зна којој страни. Можда смо за то чули ми овде и 2% народа који прати материју, али чим се нешто овако крије, ту су мутне радње. Ја више немам никакву илузију и дилему да се ово мора продати, јер су газде тако наредиле свом керу.
 
Zato i treba da se izdvoji infrastruktura, da niko ne bi mogao imati monopol.
 
Nisam nasao drugu temu pa da pitam ovde... ako sam omasio izvinite...
Dakle da li je moguce na jednu slobodnu paricu Telekom Srbije uvesti u poslovni prostor 6 brojeva telefona (cuo sam da moze) isti bi se koristili za telefoniranje a ne za dodatne usluge tipa adsl/iptv....?
 
Tehnički može koliko hoćeš. Ne znam samo da li hoće to da urade.
Ne znam da li SBB ima svoje kablove na tom mestu; znam da oni to standardno nude.
 
Hvala na pomoci...
Nema @desp sbb, mucim se sa divljim kablovskim operaterima...
Dakle moze, zasto mislis da ne bi uradili?
Ljudi zele 6 fiksnih direktnih brojeva u 6 razlicitih kancelarija sa kojih bi pozivali u isto vreme ...
 
Odlicno, super ISDN 1 liniju vec imam tu. Hvala puno.
 
Зар Телеком и даље ради са ISDN или је то остало за бизнис кориснике? Мени истиче Бокс за пар месеци па бих вратио све осим фиксног и мислим да после не бих могао да добијем било какав интернет док не откачим ISDN. Чак ме плаши да ми и сада не узму после одјаве интернета.
 
Ne mogu tek tako da ti uzmu, kad si taj prikljucak posebno platio.
 
Nemci SAD-u prepuštaju Ti-mobajl


Nemački telekomunikacioni operater Dojče telekom pregovara o eventualnom ustupanju Ti-mobajla SAD, svog mobilnog ogranka u SAD.

Dojče telekom je u razgovorima sa američkim kablovskim operaterom Komkast, objavio je "Menadžer magazin" citirajući izvore.

Dojče telekom, kako navodi "Menadžer", razgovara sa više kandidata, među kojima je Diš netvorks, o kupovini svog ogranka, ali Upravni odbor Dojče telekoma smatra Komkast najinteresantnijim kupcem, preneo je Rojters.

Komkast bi mogao više da odgovara, jer je ta firma finansijski jača i mogla bi da objavi ponudu za sve akcije Ti-mobajla SAD, piše "Menadžer".

Početkom ovog meseca je jedan od izvora objavio da je Diš, operater satelitske televizije na drugom mestu u SAD, pokrenuo je razgovore o spajanju sa Ti-mobajl SAD, mobilnim operaterom na četvrtom mestu u SAD, čijih je 66 odsto u vlasništvu Dojče telekoma.


http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&mm=06&dd=18&nav_id=1005795
 
Vrh Dno