Šta je novo?

Telekom prodaje pasivnu infrastrukturu

Logičan sled događaja za firmu koja je prezadužena.
 
Telekomovi dugovi EPS-u su se učetvorostručili za nešto više od 10 meseci i on sada duguje 11,5 miliona evra i peti je na listi 20 najvećih dužnika. Ove godine platio je svega 42% dospelih računa. Pre godinu dana uopšte nije bio na listi 20 najvećih dužnika.

Ih7g8jz.png


 
 
Bolje i tako nego da uopšte nema. Državne firme opstaju samo na račun onih uspešnijih i od poreza. Osim toga, EU traži ukidanje monopolija i veću privatizaciju a domaćih investitora malo do nikako. Svima su pare sigurnije na KiIpru i u Švarjcaekoj.
 
Dužnici, a pare za Zvezdu i Partizan imaju. Čist kriminal.
 
Telekom je uvek bio "zlatna koka" za partijske kadrove, ali se sad zahvata preko svake mere. Nemoguće da telekomunikacije koje su veoma unosan posao ne mogu da budu profitabilne za firmu koja ima odavno poziciju na tržištu i izgrđenu infrastrukturu. Ali eto kad je javašluk sve može.
Inače pošto mi je posao povezan sa mobilnim operaterima ( izgradnja baznih stanica), moram primetiti da Telekom u zadnjih par godina nije radio gotovo nijedan veći antenski stub, uglavnom rooftop i betonski stubovi do 12m. Naplata kako traljavo ide tek ne treba pominjati...
 

Jel' moze neko ovo malo da pojasni? "Izginuse" da se prosire po regionu i gastarbajterskim regijama, i sta se sada desava?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Otprilike isto kao što je EBRD odobrio kredit EPS-u da zameni sva brojila i transformiše se u akcionarsko društvo.
 
@uji, pa ne znam, nisam bas u toku sa EPS-om. Jel to neki normalan stadijum u zivotu evropskog operatera i priprema za neka veca ulaganja (tipa 5G), ili je pocelo da curi na sve strane, pa gledaju kako da se skrpe i "premoste"?
 
Ima tu baš svega. Od diplomatskih i multilateralnih kombinacija preko šminkanja godišnjih finansijskih izveštaja za pokrivanje gubitaka do debele ugradnje i svi su na dobitku. 🤷🏽‍♂️😮‍💨
 
To je još jedan njihov MVNO i firma za distribuciju medijskih sadržaja. Nema neke veze sa infrastrukturom iz ove teme.
 
Tacno.
Samo dodajem vest u slucaju da se firma finansijski raspadne totalno a tema promeni naslov pa bih se uklopio u ostatak diskusije.
 
@uji, i cekaj, koja je sad prica dalje sa mtel-om u republici srpskoj? Naslov kaze "izasao iz vlasnistva"? Jel izasao ceo, ili izasli samo stubovi, ili i oprema i stubovi, a nastavlja da posluje kao MVNO? Procitao sam celu cest, i prvi i poslednji delovi clanka su mi u potpunosti kontradiktorni.
Naslov i prvi deo pricaju o 100% udela vlasnistva:
"U skladu sa strateškom odlukom, Mtel a.d. Banja Luka je zaključio ugovor o kupoprodaji i prenosu 100% udjela vlasništva u zavisnom društvu “Sky Towers Infrastructure” d.o.o. Banja Luka."
Dok tek poslednji prica samo o stubovima. Pa me tu ostavilo zbunjenim, da li je prvi deo "senzacija" ili je poslednji deo "diplomatija" da blaze zvuci.

Za srbiju sam jasno razumeo da su samo stubovi prodati, a da oprema ostaje u vlasnistvu telekoma.
 
Poslednja izmena:
@Echo da, baš tako, druga firma je kupila mtel u BiH. Iako su tamo imali najveći profit, mene lično ne čudi potez o prodaji. Možda sa Supernovom ostaju na tržištu, nisam se udubljivao u priču, ali sigurno je da gledaju na sve načine da isisaju novac pa i preko tih MVNO u Turskoj ili SAD.
 
Nisam siguran da ste razumeli - u BIH su prodali samo pasivnu infrastrukturu. Mtel je i dalje u vlasništvu Telekoma Srbija.
 
Pa eto, ajde sada, jedan deo teksta kaze jedno, drugi drugo. Ali da prodaju ceo mtel, to mi malo ide protiv telekomove "ideologije". S jedne strane se prosirili na nemacku i tursku, a sa druge strane da prodaju "core". Nekako mi ne ide.
 
U tekstu lepo piše:

Kompanija Mtel Banjaluka, koja je u vlasništvu Telekoma Srbija, prodala je svoju kompaniju u BiH “Sky Towers Infrastructure”.​

 
  • Like
Reagovanja: uji
Da, to već ima smisla. Zapravo, ćerka firma zadužena za bazne stanice je prodata. Na prvu zaista deluje zbunjujuće.
 
Sad da li je prodala ili prebacila vise.
Ako sam dobro razumeo nebeske tornjeve sa sebe su prebacili na nas.
 
Треба им пара.Телеком РС није исплатио други дио дивиденде за прошлу годину,иако је то редовно радио,чак ни своме старијем брату.Гдје иду паре ко зна,али нешто шкрипи дефинитивно.Можда су баш та два догађаја и повезана.
 
@uji, pa ne znam, nisam bas u toku sa EPS-om. Jel to neki normalan stadijum u zivotu evropskog operatera i priprema za neka veca ulaganja (tipa 5G), ili je pocelo da curi na sve strane, pa gledaju kako da se skrpe i "premoste"?
Do sad nisam čuo za uspešnog evropskog operatera koji je u top 5 najvećih dužnika za struju u svojoj zemlji (pogotovo da ne može da plati ni 50% obaveza u tekućoj godini). A svi su uveli 5G, za razliku od MTS-a.

Ne znam, s jedne strane bolje da Telekomom upravlja neka strana korporacija iz sveta telekomunikacija nego politički lezilebovići iz Nemanjine koji ne znaju šta znači skraćenica LTE recimo, a s druge strane to nam je poslednja (ili jedna od poslednjih) velika firma koja je preživela čuvenu privatizaciju. Bojim se da bismo dobili masne pare za nju a vidljivog rezultata od te finansijske injekcije ne bi bilo.

Mene je iskreno od same prodaje više šokirao stav direktora Telekoma da "ako može SBB da prodaje svoju infrastrukturu može i Telekom", pri čemu je izgleda zaboravio da je on direktor državne firme i da je njegova obaveza da transparentno sprovodi prodaju imovine koja je, kao i preduzeće, državna.
 
Треба им пара.Телеком РС није исплатио други дио дивиденде за прошлу годину,иако је то редовно радио,чак ни своме старијем брату.Гдје иду паре ко зна,али нешто шкрипи дефинитивно.Можда су баш та два догађаја и повезана.
Gde idu pare... Razmahali se na 16 trzista, koliko ono za prava prenosa (600 miliona eur?), vidi se da su ga zagrizli pa se sad krpe gde stignu, ne placaju struju, ne dele dividende, verovatno je to sve u dogovoru sa drzavom... pretpostavljam da ne moze ni drzava tek tako da ubrizga dve milijarde evra na osnovu nicega, a da bude legalno, i onda ide krpljenje. I kad ne moze vise ni tako, prodaj stubove, seci usi, krpi dupe...
Ne znam, koliko god ne voleo telekom, i koliko god nisam ljubitelj njihove mobilne mreze i infrastrukture generalno, ne bih bas ni voleo da se sve srusi kao kula od karata. Ono, toliko odlagali 5G (svi znamo da su oni, a vidimo i zasto), i sad na kraju raspad. Ali brate, pustaj vise taj 5G tender i kompletiraj vise tu opticku infrastrukturu da i mi u srbiji prodisemo, pa se posle siri u tursku i gde si vec zamislio.
Kada mi ovde, u srbiji, budemo imali 5G i optiku, cepaj posle od tokija do milvokija ako imas komercijalnu isplativost...
 
Gde idu pare... Razmahali se na 16 trzista, koliko ono za prava prenosa (600 miliona eur?), vidi se da su ga zagrizli pa se sad krpe gde stignu, ne placaju struju, ne dele dividende, verovatno je to sve u dogovoru sa drzavom... pretpostavljam da ne moze ni drzava tek tako da ubrizga dve milijarde evra na osnovu nicega, a da bude legalno, i onda ide krpljenje. I kad ne moze vise ni tako, prodaj stubove, seci usi, krpi dupe...
Ne znam, koliko god ne voleo telekom, i koliko god nisam ljubitelj njihove mobilne mreze i infrastrukture generalno, ne bih bas ni voleo da se sve srusi kao kula od karata. Ono, toliko odlagali 5G (svi znamo da su oni, a vidimo i zasto), i sad na kraju raspad. Ali brate, pustaj vise taj 5G tender i kompletiraj vise tu opticku infrastrukturu da i mi u srbiji prodisemo, pa se posle siri u tursku i gde si vec zamislio.
Kada mi ovde, u srbiji, budemo imali 5G i optiku, cepaj posle od tokija do milvokija ako imas komercijalnu isplativost...
Idu pare na finannsiranje SNS propagande. Na zalost politika se umesala i MTS-u se ne pise dobro.
Na preimer. Kupovina trecerazrednih kablovskih operatera od SNS funkcionera po 10x vecoj ceni od trzisne, Placanje MTS reklama na SNS televizijama i tabloidima po 10x vecim cenama od trzisnih, Kupovina prava za kojekakve lige za 10x vece pare od trzisnih, samo da ih SBB ne bi kupio, Pa kupovina Globaltela od Zeljka Mitrovica (citaj SNS-a) po 10x vecoj ceni od trzisne vrednosti samo da bi se isfinansirala SNS kampanja, ITD, ITD...
A sto je najgore to je novac svih nas, jer je i MTS vlasnistvo svih nas. Pa sto ti rece, odlaganje 5G samo zato jer MTS nema para itd...
Drugi bitan razlog zasto jos uvek nemamo 5G je opasnost po vlast zato sto donosi sve kablovske operatore i sve televizije u sve kuce u Srbiji zato sto ce kablovski operatori moci da prodaju usluge preko 5G setup boksova i modema pa ce onda N1 moci da udju u svaki dom u Srbiji i nece biti ogranicen sopstvenom infrastrukturom a to im je najveca rak rana kad je u pitanju 5G.
 
Idu pare na finannsiranje SNS propagande. Na zalost politika se umesala i MTS-u se ne pise dobro.
Na preimer. Kupovina trecerazrednih kablovskih operatera od SNS funkcionera po 10x vecoj ceni od trzisne, Placanje MTS reklama na SNS televizijama i tabloidima po 10x vecim cenama od trzisnih, Kupovina prava za kojekakve lige za 10x vece pare od trzisnih, samo da ih SBB ne bi kupio, Pa kupovina Globaltela od Zeljka Mitrovica (citaj SNS-a) po 10x vecoj ceni od trzisne vrednosti samo da bi se isfinansirala SNS kampanja, ITD, ITD...
A sto je najgore to je novac svih nas, jer je i MTS vlasnistvo svih nas. Pa sto ti rece, odlaganje 5G samo zato jer MTS nema para itd...
Drugi bitan razlog zasto jos uvek nemamo 5G je opasnost po vlast zato sto donosi sve kablovske operatore i sve televizije u sve kuce u Srbiji zato sto ce kablovski operatori moci da prodaju usluge preko 5G setup boksova i modema pa ce onda N1 moci da udju u svaki dom u Srbiji i nece biti ogranicen sopstvenom infrastrukturom a to im je najveca rak rana kad je u pitanju 5G.
5G i infrastruktura neće omogućiti samo brzi internet. Vec ce omogućiti da ljudi nemaju potrebe za internetom i da ce jefan provajder moci da izdrži sve korisnike (iskreno radije bi A1 placao neograniceno 50-100 mbps brzine) nego mtsu box 4 za mnogo vise love uz mobilni sa nekom vau brzinom... Sta ce mi to u životu posebno uz sve vise striming platformi...
Pa nek oni prodaju sta hoće... Malo ce nas hteti da ima neku kablovsku jos malo... Kad će moći sve uz manje struje a zadovoljavajuće brzine...
 
 
Nazad
Vrh Dno