Šta je novo?

Telekom ADSL - Problem sa uploadom

destructor

Cenjen
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
39
Poena
155
Od pre 3 meseca sam korisnik Telekom ADSLa i posto nema optike u mom naselju dobio sam protok 20/4. Sto se tice downloada, sve radi odlicno, brzina je ta koju placam, latencija je odlicna itd. Ali imam jedan problem. Kada hocu nesto da uploadujem (nebitno na koji sajt) dok traje upload download bukvalno jedva radi, nemoguce je otvoriti mail! Racunar mi je povezan sa ruterom preko LAN kabla koji sam dobio, ruter su mi dali nov (neki ZTE), Kabl od splitera do rutera je isto njuihov i ima 3-4m.
Jel moguce ovo nekako resiti i kako? Kada uploadujem neki veci fajl i upload potraje, download je skroz neupotrebljiv.
ZAr ne bi trebalo da je upload ogranicen na 4Mb/s? Zasto onda dolazi do "zagusenja" u protoku kada se uploaduje nesto?
Unapred hvala!
 
Problem je u samoj tehnologiji koja zahteva održivost upload veze i samim tim je download poprilično ograničen, da ne kažem neupotrebljiv. Ovo je manji problem na kablovskoj infrastrukturi pa čak i 3G vezi otprilike, dok na optici i 4G+ standardima to ide simultano,
 
To je problem kod ADSLa, jedino probaj da ogranicis u torrentu up na nesto nize od 4MB cisto da ti ne zablokira citav download da mozes da surfujes netom.
 
To je fenomen koji se zove bufferbloat. Pisao sam već više puta na ovu temu, i postoje rešenja.

Svodi se na to da ubaciš još jedan ruter i ništa (osim iptv box-eva ako ih imaš) ne povezuješ direktno na provajderov ruter (ni žičano ni preko wifi-ja), a da na tom dodatnom ruteru imaš Smart Queue Management (SQM) odnosno Active Queue Management (AQM).

To može da se reši na nekim konkretnim modelima jeftinih rutera (oko 1000-2000 dinara) na koje možeš snimiti neke (uglavom sada već starije verzije OpenWRT firmware-a) preko onih od 3 do 5 hiljada dinara (opet konkretne modele i hardverske revizije) na koje možeš aktuelne verzije OpenWRT softvera.

Može i skoro bilo kojim Mikrotik ruterom, a može i uz pomoć Ubiquity Edge routera (skuplje rešenje).

Takva stvar radi dobro od oko 500-600kbps downloada / uploada pa naviše. Može i na ADSL, i na VDSL, a može i na optiku (sa jačim CPU-om) u ruteru.
 
A da li to moze da resi Telekom ili ja moram da kupujem dodatni ruter?
 
moras da kupis ali to ti je jednokratno i svakako korisno. ima jeftinih polovnih na oglasima. ne treba ti ni wifi na njemu.
nego kad bi ogranicio upload samo tog fajla to bi trebalo da resi isto. imas razne programcice ako browser to ne podrzava ili mozda neki plugin...
ftp klijenti obicno imaju tu opciju...
 
Cilj svakog provajdera je da ti dodjes do zakljucka da je tvoja internet konekcija spora i da potrazis veci, brzi paket, za vise novca. To je razlog sto provajderi to nece sami da rese, niti ih bilo sta obavezuje na to.

Kupovina dodatnog rutera koji moze da radi AQM/SQM je jedino resenje ako nemas drugu mogucnost za internet konekciju, a zelis da ne primecujes download ni upload u smislu da ti ostali transferi ne rade kako treba.

Na ookla speedtest: speedtest.net mozes da vidis kolko ti ping varira pri downloadu i uploadu. Idealno je da se ne menjaju, a sto su manje varijacije to je bolje.
 
kad se zagusi upload ode i download, jednostavno tako funkcionise tcpip, nije to buffer bloat.
 
  • Like
Reagovanja: uji
@orange47 Upravo jeste bufferbloat - kada se na linku postavi SQM odnosno AQM koji ne dozvoljava da se prepuni upload ni download, radi sve savršeno. Znam, koristim, na linkovima od 10/1Mbps do 1000/400Mbps. Na svima radi savršeno. Nema tu nikakvog principa, već je to situacija da sa vašeg kompa do rutera stigne ogromna količina podataka (brzinom od 100, 1000Mbps), a on to sačuva u svojoj memoriji (bufferu), i polako šalje dalje kroz sporu konekciju (1, 20, 50, 100, 200, 400Mbps), problem nastane kada se taj buffer u ruteru koji je neopravdano velik popuni, a prazni se metodom FIFO (First in, First out), nastane ogromno kašnjenje, reda veličine 100, 200ms pa čak do par sekundi.

Upravo to odjednom iznenadno povećanje u vremenu odziva (kašnjenju) prouzrokuje TCP i druge protokole da potpuno izgube informaciju o tome koliko paketa je stiglo na odredište ili primljeno sa neke lokacije i zato "ode download" odnosno isti uspori, odnosno realtime komunikacija (VoIP, video pozivi itd) postanu neupotrebljivi.

Čovek se žali na problem koji je rešiv, rešiv na način da se nikad ne dozvoli da se taj buffer (privremena memorija u ISP ruteru) napuni, a to se radi - prvo ograničavanjem količine podataka - rate limit, a drugo po želji, "pametnim upravljanjem", propuštanjem prioritetnih paketa pre onih "bulk" itd... Zato se metoda naziva Smart Queue Management odnosno Active Queue Management.
 
Tačno tako. Inače bufferbloat možete da testirate ovde. Ookla speedtest nije za takve stvari.
 
Ookla speedtest pokazuje ping u toku testa, to je odprilike od pre godinu dana uvedeno, i može se videti.
 
setih se, taj poznati program za windows se zove 'netlimiter' ali mislim da nije besplatan.
 
Hvala na preporuci. Netlimiter nije besplatan, ali ja nasao "besplatan" .
 
Jedan problem sa Adsl Interentom...net je radio savrseno do ponedeljka kad je bila grmnjavina..sada net dosta spor a ping varira 50,150,200,250,300 itd..prijavio sam dosli su i nista nisu uradili.Kazu net je okej nema prekida u kablovima..proverili liniju kaze da je normalna..a meni net nije uzasan je..ocitava bas sporo.
 
Si probao sa drugim ruterom da testiras kako radi?
 
Imam praistorijski zte 168n ruter.
Jel njemu max wifi protok 20 mbps.
Toliko izvlacim.
Kanali podeseni.
Nemam kabl.Ni jedan laptop nema port za povezivanje.Samo wifi.
Placam neki box3,istekao ugovor, pise net 50/8 .
Nemam mogucnost za optiku u zgradi.
Jel novi ruteri mogu vecu WIFI brzinu da daju?
 
Daj parametre DSL veze iz rutera:
Username: telekom
Password: telekom

I onda napravi screenshot sa parametrima DSL veze.
 
@alex303
A koje to nove rutere za DSL korisnike "ima" Telekom?

(pošto nisi odgovorio da na tom koji ima stavi 40 MHz umesto 20).
 
Poslednja izmena:
Tebi je linija sinhronizovana na 28/2Mbps. Verovatno ti Iris trosi 8Mbps (ako imas HD uslugu ili 2 STB-a) i ostaje ti 20Mbps za internet.

Nazalost, linija ti ne podrzava ni priblizno 50Mbps za download, a kamo li 50Mbps za internet + 8Mbps za Iris TV.

Jedino sto mozes dobiti je 4 umesto 2Mbps za upload. Drugo nista.

Neki noviji ruter ti taj problem ne bi resio uopste.
 
Tako je.Imam 2 stb.
Verovatno ima nekih hd kanala.

Znam da sam pre par 2 godine imao problema sa irisom,seckao je dosta...
Pa sam im rekao,da smanje brzinu neta,tv mi je bitniji da radi fluidno.
Od tada nije me ni zanimalo,nego veceras nesto mi pade na pamet...
Treba da obnovim ugovor...

Hvala i pozdrav...
Bice valjda optike,300 metara sam od poste...Nova zgrada,ali corak za sada...
 
Nazad
Vrh Dno