Šta je novo?

Telekom ADSL - diskusija

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko ja kapiram on hoće MAX paket za 2490 dinara iako je nedavno potpisao ugovor za 6/1 za 1990.Da li su tebi uopšte javili da su te prebacili na veći paket?

Edit: Mada ja ne znam zašto on piše u temi o Telekom ADSL-u a ne u temi o Orion-u.
 
Poslednja izmena:
@polossan

Ako nisi bio korisnik Sezam adsl onda neznas kako to ide kod njih. Danas ti net radi super ne moze da bude bolje, hvalis ih na sva usta koliko su dobri cak i prijateljima predlazes da predju kod njih da bi posle izvesnog vremena sve to pada u vodu i kada nastane problem njihov odgovor je na na sve to pa vi ste jedini korisnik koji se zali na takvu vrstu problema ili je slucaj kao sa luka-d da korisnicki nezna da resi problem. Ovo govorim iz licnog iskustva pa tako da me necudi njegov post od pre dve strane i sada ovo gde ih kudi. Jer sve sam to isto i ja prosao samo sto su oni samnom prosli mnogo gore nego sa njime.
 
Planiram da uzmem 16Mb kod Telekoma, ali prvo sam uzeo 8 cisto da vidim kako ide, posto ovi iz poslovnice nisu znali koliko je max za moju liniju, i rekli su mi u fazonu sta ce ti vise od 4 :smash: Sa ovih 8Mb speedtest pokazuje najcesce oko 6.8 do 7 maksimalno, jel to znaci da nema sanse da ide jace sa 16Mb?!
1386536109.png
 
Ovo ti je sasvim dobar rezultat za 8Mb. Za 16Mb nećeš znati dok ne probaš. Prebaci se jedan mesec na 16Mb i vidi da li si zadovoljan sa konekcijom i ostvarenom brzinom. Ako ne bude šljakalo, lako ćeš se vratiti nazad na 8Mb.
 
Ja ih nikad nisam hvalio nego sam reko bio i pokazao svoje merenje sa speed testa a povecanje brzine jeste bilo ostvareno odnosno telekom je promenio port i ovi u sezamu su promenili meni paket i ruter je ocitao druge vrednosti ali jednostavno prakticno na speed testu i prilikom bilo kojeg download-a nisam ostvario vecu brznu za mozda nekih 2-3%. Nakon toga sam zvao korisnicki servis i sa njima proveravao neka setovanja oko modulacije na ruteru i kao ustanovili da nije moguce da imam max paket na mojoj centrali i receno mi je da ce poslati telekomu dopis da vrate taj port na 6 megabita. to se i desilo ali je ping skocio i odziv generalno svih strana i servera na kojima se igram u CoD-u i jos nekim igrama gde mi je ping bio maximalno 60ms sad je ~90ms.

@Smallville

Sta sad nekad smo imali DialUp pa dobro bilo je uzasno i sad kao treba da budemo pre srecni i da sakcemo dva metra u vis zato sto su nam uveli ADSL ili kablovski internet 24/7. Pogledaj samo koliko kosta taj ADSL 6 megabita ili 6 megabita kablovski pa uporedi sa nekim drugim zemljama pa ces videti da placamo najvise za najgoru mogucu konekciju. Ali to je tako kod nas neki su imali DialUp i sad se zadovoljavaju sa bilo cime sto je bolje nema veze dal je to malo bolje ili mnogo bolje ili ako imas neki problem bitno je samo da je sad sve super i da je bilo gore i da treba da budes pre srecan. Nisam ja jedini korinsik koji je nezadovoljan ali sigurno da nebi sedeo na telefonu po sat i vise i cekao i pricao sa onima u korisnickom servisu i pisao ovde po forumu za dzabe da nije nesto uredu. Valjda ovo i jeste diskusija gde ljudi dodju i iznesu nesto sto imaju sto je mozda relevantno za tebu pa neko dodje i trazi pomoc ili se zali na nekog provajdera.
Ajde da uzmemo svi da cutimo i da niko nista ne govori pa neki novajlija koji oce sad da ode da uvede net i ima recimo dilemi dali kod SBB-a kablovski ili ADSL kod Telekoma svi da uzumu i da cute niko nista da mu nekaze.
Ja sam nezadovoljona i to sam izneo ako neko ima sta da doda ili da je imao slicnih problema neka kaze ako hoce ako nece nemora ili ono kao ako nisni nikad bio korisnik Sezama onda neznas pa onda uzmi pa reci coveku ako znas sta je i kako kod njih.
 
Nadam se da shvataš da sa tvojim problemom Orion nema nikakve veze? Sve zavisi od telekoma, Orion i ostali su samo preprodavci usluge koju Telekom nudi.
 
Sve ja to shvatam ali mi nije jasno zasto covek iz korisnickog servisa nije hteo da posalje taj dopis sa opisom mog problema da provera na centrali da li je sve uredu. Nego smo tupili tolko dugo da bi na kraju dosli do toga da ja zelim da prestanem da budem njihov korisnik.
 
Oni su morali da pošalju zahtev telekomu za proveru.
 
Morali ne morali nisu ga poslali.
 
danas je zadnji dan promocije adsl-a za onih 50% popusta... cisto da znate, ukoliko ste planirali da promenite uslugu :) Na sajtu pise da je do kraja jula ali im je stigao dopis da je danas zadnji dan te promocije :)
 
Malo su se preračunali?
 
Ja ih nikad nisam hvalio nego sam reko bio i pokazao svoje merenje sa speed testa a povecanje brzine jeste bilo ostvareno odnosno telekom je promenio port i ovi u sezamu su promenili meni paket i ruter je ocitao druge vrednosti ali jednostavno prakticno na speed testu i prilikom bilo kojeg download-a nisam ostvario vecu brznu za mozda nekih 2-3%. Nakon toga sam zvao korisnicki servis i sa njima proveravao neka setovanja oko modulacije na ruteru i kao ustanovili da nije moguce da imam max paket na mojoj centrali i receno mi je da ce poslati telekomu dopis da vrate taj port na 6 megabita. to se i desilo ali je ping skocio i odziv generalno svih strana i servera na kojima se igram u CoD-u i jos nekim igrama gde mi je ping bio maximalno 60ms sad je ~90ms.

Promenili su ti Data Path na Interleaved i dodali Delay na DL/UL
Ne znam koliko je default paket za COD ali Telekomovo setovanje DataPath na Interleaved bukvalno "saseca" highfps igre

Evo ti primer mog komšije koji se prevario i prešao sa 16bit na 4mbit+IPTV
Iako je udaljen samo 236 metara od centrale i imao je bez problema 16mbit paket pre toga promenom Data Patha ADSL konekcija je postala neupotrebljiva za gaming...

16mbit

16mbit.jpg



sada

iptv.jpg


Obrati pažnju na poslednje dve kolone koje se tebe tiču. (to je tih +30ms "viška")


Jednostavno radi se o bezobrazluku i smišljenoj prevari Telekoma.
Operateri ne prihvataju DataPath i povećani ping kao smetnju već su samo naučeni da deklamuju koja lampica gori.

Sama Tehnička podrška je očigledno dobro smišljena od Telekomove pravne službe

- ako zoveš 0800-100-100 nemaš nikakav dokaz o žalbi
- ne možeš da podneseš pismenu žalbu u poslovnicama koje te upućuju na 0800-100-100
- ne možeš da se žališ elektronskim putem jer Tehnička podška nema e-mail

Sve u svemu čak i ako se žališ Ratelu tržišnoj inspekciji ili sudu, Telekom se postarao da ne postoje nikakvi dokazi da se korisnik žalio na kvalitet veze.
 
Prijavi smetnju na taj telefon. Reci da ti ne radi internet. Dobićeš poziv od tehničara koji će da ti kaže da je sve u redu. Ti reci da te operaterka nije razumela i objasni mu šta ti treba. Mene su pre izvesnog vremena bacili na interleaved i to je jedini način na koji sam uspeo da se vratim.
 
Ja ih nikad nisam hvalio nego sam reko bio i pokazao svoje merenje sa speed testa a povecanje brzine jeste bilo ostvareno odnosno telekom je promenio port i ovi u sezamu su promenili meni paket i ruter je ocitao druge vrednosti ali jednostavno prakticno na speed testu i prilikom bilo kojeg download-a nisam ostvario vecu brznu za mozda nekih 2-3%. Nakon toga sam zvao korisnicki servis i sa njima proveravao neka setovanja oko modulacije na ruteru i kao ustanovili da nije moguce da imam max paket na mojoj centrali i receno mi je da ce poslati telekomu dopis da vrate taj port na 6 megabita. to se i desilo ali je ping skocio i odziv generalno svih strana i servera na kojima se igram u CoD-u i jos nekim igrama gde mi je ping bio maximalno 60ms sad je ~90ms.

@Smallville

Sta sad nekad smo imali DialUp pa dobro bilo je uzasno i sad kao treba da budemo pre srecni i da sakcemo dva metra u vis zato sto su nam uveli ADSL ili kablovski internet 24/7. Pogledaj samo koliko kosta taj ADSL 6 megabita ili 6 megabita kablovski pa uporedi sa nekim drugim zemljama pa ces videti da placamo najvise za najgoru mogucu konekciju. Ali to je tako kod nas neki su imali DialUp i sad se zadovoljavaju sa bilo cime sto je bolje nema veze dal je to malo bolje ili mnogo bolje ili ako imas neki problem bitno je samo da je sad sve super i da je bilo gore i da treba da budes pre srecan. Nisam ja jedini korinsik koji je nezadovoljan ali sigurno da nebi sedeo na telefonu po sat i vise i cekao i pricao sa onima u korisnickom servisu i pisao ovde po forumu za dzabe da nije nesto uredu. Valjda ovo i jeste diskusija gde ljudi dodju i iznesu nesto sto imaju sto je mozda relevantno za tebu pa neko dodje i trazi pomoc ili se zali na nekog provajdera.
Ajde da uzmemo svi da cutimo i da niko nista ne govori pa neki novajlija koji oce sad da ode da uvede net i ima recimo dilemi dali kod SBB-a kablovski ili ADSL kod Telekoma svi da uzumu i da cute niko nista da mu nekaze.
Ja sam nezadovoljona i to sam izneo ako neko ima sta da doda ili da je imao slicnih problema neka kaze ako hoce ako nece nemora ili ono kao ako nisni nikad bio korisnik Sezama onda neznas pa onda uzmi pa reci coveku ako znas sta je i kako kod njih.

Ja kada sam imao problem sa sezamom sam pokusao kao covek da resim prvo sa njima, posto zivim u novom sadu a oni su od mene bukvalno na neki desetak min pa sam im nosio slikane slike kako radi net pa sam onda skidao kojekave programe za snimanje sa monitora kako se ponasa net i sve to nije bilo dovoljno da se resi moj problem nego su uvek govorili vi ste jedini koji se zali na tu vrstu problema. A problem je bio sledeci: 12 sat net radi punom brzinom odnosno 4 mb sam u ono vreme imao onda drugih 12 sati kao da sam namestio tajmer u kompu i da mi je net limiter ogranicio brzinu na 50 kb/s i tako mesec dana sam se ja sa njima ganjao a da negovorim koliko sam puta pricao sa novim sadom telefonom a koliko sa beogradom u nadi da ce se moj problem otkloniti. A neznam dali se secas to je bio period kada su ono prvi put dali akciju platis 3 meseca dobijes jos 3 meseca gratis i ja sam tada platio 4 mb unapred a inace sam koristio 4 mb net kod njih vec duze vreme. Znaci nije mogu da je problem bio do mene jer svaki dan kao po navijenom satu uvece oko 01:00 mi se konekcija resetuje i onda dobijam dial up konekciju samo malo brze ovog puta od dial up-a i onda do sutra u 13:00 opet se konekcija resetuje i brzina se vrati u normalu. Sta je povod bio svega toga nemam pojma ali sam bio pokrenuo temu ovde na forumu gde sam javno poceo da ih pljujem i isti link sam serovo svima iz sezama da vide sta su docekali. Onda sam saznao da nisam jedini sa tim problemom nego da nas je bilo malo vise a to je bilo samo iz razloga jer su pojeli ***** i onda su morali da sakate brzine periodicno da im nebi bilo zagusenja a nisu u to vreme hteli da dokupe link, da bi na sve to kada je pocelo ganjanje po forumu se prikljucila radnica sezam pro-a koja je radila u novom sadu i pocela javno da demantuje sve to a mene da napusava kako iznosim lazne podatke o njima, na sve to sto je ona pocela da me napusava je postala i bezobrazna pa je malo falilo da ona i svi koji su radili u to vreme u sezamu dobiju batina jer posle njenog posta ja sam u roku 5 min bio u sezamu i malo je trebalo da pocnem da ih sve bijem a fala bogu ima me i dovoljno sam lud da se zaletim na bilo koga a ne na neku drolju. Tada sam bio zatrazio mik da mi izdaju i prezalio mesec dva dana (da iz principa sam se sa njima ganjao 3-4 meseca u nadi ajde resice se problem ali nazalost nikada) koliko je ostalo i otisao sa istim mikom kod verata gde sam u roku par dana dobio adsl ali sam tada zatrazio adsl na 1 mb a greskom telekoma mi je pusteno tada 4 mb.
 
Promenili su ti Data Path na Interleaved i dodali Delay na DL/UL
Ne znam koliko je default paket za COD ali Telekomovo setovanje DataPath na Interleaved bukvalno "saseca" highfps igre

Evo ti primer mog komšije koji se prevario i prešao sa 16bit na 4mbit+IPTV
Iako je udaljen samo 236 metara od centrale i imao je bez problema 16mbit paket pre toga promenom Data Patha ADSL konekcija je postala neupotrebljiva za gaming...

16mbit

16mbit.jpg



sada

iptv.jpg


Obrati pažnju na poslednje dve kolone koje se tebe tiču. (to je tih +30ms "viška")


Jednostavno radi se o bezobrazluku i smišljenoj prevari Telekoma.
Operateri ne prihvataju DataPath i povećani ping kao smetnju već su samo naučeni da deklamuju koja lampica gori.

Sama Tehnička podrška je očigledno dobro smišljena od Telekomove pravne službe

- ako zoveš 0800-100-100 nemaš nikakav dokaz o žalbi
- ne možeš da podneseš pismenu žalbu u poslovnicama koje te upućuju na 0800-100-100
- ne možeš da se žališ elektronskim putem jer Tehnička podška nema e-mail

Sve u svemu čak i ako se žališ Ratelu tržišnoj inspekciji ili sudu, Telekom se postarao da ne postoje nikakvi dokazi da se korisnik žalio na kvalitet veze.

Ovaj broj ja nemogu ni da okrenem pre nego sto i krene da okrece izbaci me tj. signal mi je kao da je zauzeto a nije ni stigo telefon da okrene taj broj.

Pritom ja sam na Orion-u. A gde inace mogu da iscitam te podatke na svom ruteru model mog rutera je TP-LINK TD-W8901G
 
Poslednja izmena:
To je broj telekomovog call centra, tebi to ne vredi ništa.
 
Evo zakacio sam drugi zicani ruter isto TP-LINK model TD-8840

Evo print screen-a sa podatcima:



Uploaded with ImageShack.us
 
Jedno pitanje, presao sam na 16 mbit-a, i sve to sljaka super, od downloada (direktno, torenti) do igranja i gledanja klipova po youtube-u, ali sam primetio da ADSL link pukne (ova lampica na kojoj pise ADSL), najcesce kad je ugasen komp, a ruter upaljen, pa se odmah uspostavi ponovo link. Nije mi se desavalo dok je komp upaljen, tj dok skidam, gledam klipove ili bilo sta drugo. Jednom mi se desilo doduse, dok sam surfovao netom i to je to. Nema nekog pravila, ali kazem, najcesce kada je ugasen komp a samo ruter upaljen. Mene to ne lici da je veza problem, posto zivim u centru i verovatno sam nekih do 500m od centrale maximalno. Interesuje me da li je to zbog zagusenja, mozda veceg broja korisnika, pa me izbaci na kratko ponekad ili sta. Evo prilozeno u attachmentu jacina signala i te zezancije, inace ruter je JetSpeed IAD. Primetio sam da u ovim parametrima Noise Margin za Downstream se menja od nekih 9 i nesto do 12 i nesto, dok je Attenuation 17,4db i ne menja se.
 

Prilozi

  • Kvalitet veze.jpg
    Kvalitet veze.jpg
    103.9 KB · Pregleda: 66
Poslednja izmena:
To hoce i meni da se desava, i bas tako kako ti kazes, dok komp radi sve je ok ali cim ga ugasim a ruter ostane upaljen vidim koliko puta nocu da mi lampica za adsl ne sija zeleno nego naradzasto. Nemoj se oko toga uzbudjavati jer ako ti radi ok net dok je komp ukljucen onda je sve ok a to nocu manje vise.
 
To hoce i meni da se desava, i bas tako kako ti kazes, dok komp radi sve je ok ali cim ga ugasim a ruter ostane upaljen vidim koliko puta nocu da mi lampica za adsl ne sija zeleno nego naradzasto. Nemoj se oko toga uzbudjavati jer ako ti radi ok net dok je komp ukljucen onda je sve ok a to nocu manje vise.

Ma ja, malo su se preracunali sa tim najjacim paketima, al dobro, kontam, da 10 ljudi kod mene u gradu uzmu 16 mbit-a, mislim na ljude koji intenzivno downloaduju, prso bi net i kod mene u gradu i u blizoj okolini samo tako, al dobro, 1600+kb/sec download je zarazan, kad istekne ugovor na godinu dana pa moram da se prilagodim na 4 ili 8 mbit-a, bice zajebano... Al dok traje nek traje :)
 
Ma ja, malo su se preracunali sa tim najjacim paketima, al dobro, kontam, da 10 ljudi kod mene u gradu uzmu 16 mbit-a, mislim na ljude koji intenzivno downloaduju, prso bi net i kod mene u gradu i u blizoj okolini samo tako, al dobro, 1600+kb/sec download je zarazan, kad istekne ugovor na godinu dana pa moram da se prilagodim na 4 ili 8 mbit-a, bice zajebano... Al dok traje nek traje :)

Veruj mi da posle 2 meseca neces znati sta da skidas i onda ces poceti da skidas gluposti. Meni je samo trebalo 2 nedelje sa 16 mb da poskidam sta mi je trebalo a u te 2 nedelje sam skinuo oko 2 TB podataka. Zato ti kazem da ti posle 2 meseca neces znati sta da skidas pa ces poceti da skidas ono sto ti treba i ono sto ti nikada nece trebati niti ces ikada mozda pogledati od filmova preslusati od muzike ili odigrati od igrica. A to da se neces privici sa 16 mb na 4 mb, opet ko zna sta ce biti za godinu dana pa nam mozda tih 16 mb za godinu dana postanu standard? A opet ako uzmes 8 mb veruj mi i to dosta brzo skida pa stagoda da budes onda skidao neces previse cekati.
 
Koristim vec duze vreme paket 4mb/s i prezadovoljan sam. :)
Jos sam sad potpisao ugovor na godinu dana sa njima i placam ga upola cene. :)
Tako da ako neko ne zna ima sad u telekomu akcija, potpisete ugovor sa njima na godinu dana i placate vas paket upola cene. :)
 
Poslednja izmena:
Steta, nadam se da ce biti uskoro jos neka promocija. Mislio sam da to vazi do kraja godine.
 
skoro svaki put kada munja osvetli nebo (Novi Beograd) posle par sekundi neeeeemaaaa neta neeeeema
 
odlazim od telekoma, ali ipak bih da zadrzim njihov ruter 520c.
zna li neko sta mogu da ucinim po tom pitanju?
 
Da se nadas da ti ga nece traziti nazad?:)

OT: Sta ljudima znaci da zadrze rutere, da li je moguce koristiti ih kod drugih providera?? (ili je nekako moguce koristiti ih kao ruter samo?)
 
hehe
Estetski mi se uklapa u okruzenje ;) A i ne bih da dobijem nesto sto lose radi, a sa ovim sam zadovoljan.
Naravno da je moguce koristiti ih kod drugih provajdera uz odredjena podesavanja (user, sifra itd).

Ne znam da li mogu da ga otkupim od njih?? Ili da kazem da mi ukrali? Ne znam, nista mi ne pada na pamet.
 
Taman sam povecao brzinu i presao na 6/1 Mbit, al ne lezi vraže vec pocelo da baguje :)
Imam HG520s, sa wirelessom, i desava se vec desatak dana da se ruter sam restartuje, izbaci mi network cable unpluged....
Takodje imam gomilu CRC gresaka u upstreamu, i SNR UP mi je ocajnih 7dB...
Veza puca svakih 1-2 h... Ima li jos neko ovakvih problema ili ne, od povecanja uploada ? Da li da trazim od telekoma zamenu rutera? Al mi niko ne garantuje da ce mi dati neki sa wirelessom posle... a imamo jos 3 kompa koji se kace bezicno... Sve u svemu dodje mi da shiznem :)

Evo i System Information sa rutera...

zjjokm.jpg


A evo uzeh od komsije neki TP link, cisto da vidim kakav je kvalitet veze kad se preko njega kacim i skoro duplo bolje je... moracu da im trazim drugi ruter nema treuge

9k55bc.jpg
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno