Šta je novo?

Tablet ili eBook reader od 10 inca

Ocoolaja

Slavan
Učlanjen(a)
24.04.2006
Poruke
701
Poena
320
Pitanje je u naslovu, treba mi tablet ili reader od 10 inca, pretezno za citanje PDFova vezanih za studije i surf. Cena nije presudna, ali odavno sam van price pa ne znam sta je aktuelno - da li je i dalje iPad najbolji izbor ili ne...?
 
Ipad2 je svakako vrlo dobar izbor. Ali, ja bih išao na asus transformer + možda čak i dokupio onu dodatnu tastaturu sa baterijom.
kindle od 10" je već iz prošle generacije, pa ne znam kako se snalazi sa pdf-ovima, onaj manji nije baš nešto preterano bio sjajan. Ali, recimo, kobo ereader i nook ereader, oba iz 2011, su dobri u tom segmentu, ali su 7".
 
Pdf na eink reader-u nije opcija, posebno ako su ti pdf-ovi u koloru...

Treba ti tablet, moja preporuka je android tablet, kao sto je samsung galaxy tab10.1 (imas ga u telenoru) a, takodje asus transformer (gigatron, emmi, win&win) kako rece kolega pre mene nije losa opcija...

SGS II powered by Lite'ning 6.1


EDIT, izbačen flame
 
Poslednja izmena od urednika:
Bar budi realan. iPad je daleko od sranja.
Trenutno za iPad postoji vise aplikacija, ali ce to vrlo verovatno brzo da se promeni u korist android tableta. Imao sam prilike da radim duze vreme sa iPad2, i iako sam pristalica Android platforme, moram da priznam da je iPad, uz obavezan jailbreak, jako korisna stvarcica. Uz jailbreak mozes da izbegnes iTunes a uz iFile imas pristup svim folderima.
iPad ima za nijansu kvalitetniji ekran, i bolju autonomiju.
Jos ako imas nekog da ti posalje/donese iz USA, ne vidim ni jedan razlog zbog koga ne bi isao na iPad.
Mada, treba imati na umu da Android tableti daju vecu mogucnost kustomizacije samog uredjaja i radne povrsine.
Smatram da je za 95% stvari koje mozes da radis sa tabletom nebitno koji OS koristis, narocito ako ti tablet sluzi pretezno za surf i citanje.
:wave:
 
Meni je odlično poslužio Entourage Edge, ima s jedne strane tablet, s druge e-ink reader. LCD možeš da koristiš kao i svaki android tablet pa i za čitanje, a e-ink stranu za čitanje.
 
Meni je odlično poslužio Entourage Edge, ima s jedne strane tablet, s druge e-ink reader. LCD možeš da koristiš kao i svaki android tablet pa i za čitanje, a e-ink stranu za čitanje.

Da, ali entourage je prvo eol uredjaj, i drugo, dostupan je samo u usa...inace jako zanimljiv koncept, koji, na zalost nije zaziveo...

P.S. imao sam ipad2 puna dva meseca, i imam pravo vise od mnogih da diskitujem o istome...
 
@alohana
Kako se poazao e-ink kod tog uredjaja u citanju pdf knjiga? Pitam ovo s obzirom da vidim da ga dosta ljudi ne preporucuje, pretpostavljam da to ne vazi za sve nego samo za skenirane knjige u PDF formatu?

Ako smem ja da odgovorim pošto sam posedovao eink Prestigio 3162 reader: http://www.prestigio.com/products/eBook-readers/3-series/eBook-Reader-PER3162B
Za epub, mobi,. fb2 i slične "prave" ebook formate, odličan je, a uz pomoć calibre programa je lako pretvarati text iz bilo kog formata u navedene, pa i iz pdf-a, ali ovo važi samo kada su u pitanju pdf-ovi koji su dobijeni pretvaranjem iz worda i sličnih text editora. Kada su u pitanju skenirani pdf-ovi, situacija nije sjajna, i zbog nešto slabijeg procesora, kao i unapred definisanih 5 stepeni uvećanja/umanjenja čitanje skeniranih pdf-ova je mučenje i dosta zavisi od kvaliteta skeniranog dokumenta.

Kao što rekoh imao sam ipad2 , a trenutno koristim nook color, i ako ti je većina knjiga u skeniranom pdf formatu, preporuka ide ka android tabletu sa dobrim ekranom i dobrim trajanjem baterije. Dakle galaxy tab 10.1, asus transformer, pa čak i a500 ili a100 kad se pojavi. Ipad sam komentarisao već, i ne bih ponovo, jer sam dobio žuti karton za moj prethodni komentar, ali mišljenje nisam promenio :D

Ako, ipak imaš dosta word i sličnih dokumentata sa textom, bez slika grafikona i sl, onda je ebook pravi izbor za tebe...
 
Za cenu ipada 2 ili galaxy taba 10,1 može da kupi asus transformer i nook e-reader (ili kobo, amazon još nije izbacio novu generaciju kindlea).

---
desire
 
Za cenu ipada 2 ili galaxy taba 10,1 može da kupi asus transformer i nook e-reader (ili kobo, amazon još nije izbacio novu generaciju kindlea).

Slažem se, ali samo u Americi možeš naći kobo ili kindle. Resimo, ovaj novi nook je zaista sjajan i ima pravi Cortex A-8 procesor OMPA 3621, kao u mom nook-u, koji ja držim na 1,2GHz i imam preko 8 sati autonomiju na web browsingu. Inače, najviše čitam upravo skenirane pdf-ove i za to je sjajan.

U Srbiji, Tab 10.1 se može naći preko oglasa za oko 550eur, a transformer bez tastature je oko 400, te za razliku od 150 se zaista može kupiti prestigio ebook reader sa eink ekranom, te to i nije loša variojanta, ako je budžet toliki...
 
@alohana
Kako se poazao e-ink kod tog uredjaja u citanju pdf knjiga? Pitam ovo s obzirom da vidim da ga dosta ljudi ne preporucuje, pretpostavljam da to ne vazi za sve nego samo za skenirane knjige u PDF formatu?
Pa ne preporučuju ga ljudi koji su ga mahom kupili jer je u pitanju bio nov uređaj sa zanimljivim konceptom. Konkretno, na zvaničnom forumu (sad je prebačen na Mobileread), možeš tačno da vidiš kako ga oni kojima je taj uređaj i namenjen (studenti, istraživači, profesori) hvale. On definitivno nije za one kojima treba još jedan gadget u nizu, i koji će ga koristiti za povremeni surf, face i sl. Da ne pominjem kako bi se svako malo na forumu pojavio neko ko se žalio što je Android "previše nerazumljiv i težak za rukovanje i što nema igrice":d. Kad se pojavio PocketEdge, naručeno je u jednom danu tipa 15000 uređaja, koji su ameri uredno vraćali jer su videli da nije za igrice :d.

On se super pokazao kad su u pitanju PDF knjige. I dalje tvrdim da na tržištu ne postoji uređaj koji se bolje snalazi sa PDF formatom. Taj veći ekran, takođe 9.7, koji imaju Onyx, Pocketbook, Irex, Kindle DX ne uspevaju da iskoriste jer imaju vrlo ograničen niz operacija. Na Edžu radiš na oba ekrana, što enormno olakšava rad. Preporučujem ga za naučne radnike i programere. Za casual surf definitivno ga ne bih preporučila. Meni je kod celog uređaja jedino smetalo u početku što je težine netbuka (ne znam tačno, oko 1,3kg), volela bih da je nešto lakši, a i kad ga savijem da izgleda kao tablet, tripujem se da ću da slomim onaj ekran koji je pozadi :d. baterija inače traje ceo dan, što je super stvar.

Upravo zbog velikog ekrana i mogućnosti rotacije, pogodan je za čitanje i onih knjiga koje nisu OCRovane (što nema šanse da uradiš na manjem ekranu). Npr. ako imaš članak u više kolona formata A4, možeš dijagonalno da pređeš olovkom preko kvadrata/kolone koji hoćeš da ti zumira i on ga razvuče preko celog ekrana. Uzgred i skenirane knjige mogu da se edituju, tako što im bilo ukucaš napomenu, ili je ispišeš olovkom.
 
Što se tiče uređaja s manjim ekranom, nikako nisu dovoljni za ozbiljan rad. Ako je za casual čitanje, onda definitivno Nook ili novi touch Kobo ili Sony, pa ni Pocketbook nije loš, dok Prestigio ni za živu glavu, softver je očaj. Posle par dana čitanja na Ipadu su mi ispale oči, eink je milijardu puta prijatniji za čitanje. Ali opet, ima nekom ne smeta pozadinsko osvetljenje na LCD ekranima...
 
Vrh Dno