Šta je novo?

Sunovrat se nastavlja – EVGA napajanje vraćeno sa reklamacije ubilo 22 TB diskova

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
59,377
Poena
1,385
unistedni-hdd-ovi.webp


Sunovrat se nastavlja – EVGA napajanje vraćeno sa reklamacije ubilo 22 TB diskova​


Pravi primer kako od manjeg može da nastane ogromni problem je EVGA napajanje koje je otišlo na reklamaciju zbog šuma, a po povratku je spržilo 22 TB podataka

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/uredaji/...e-vraceno-sa-reklamacije-ubilo-22-tb-diskova/
 
Vest je teška, da me izvinete, budalaština. Kakav sunovrat? To je greška EVGA servisa zato što nisu poslali odgovarajuće kablove uz novo napajanje. Jednostavno stara verzija kablova nije imala raspored pinova (modularno napajanje) koje odgovara novom napajanju i pustila je struju gde ona nije trebala da ide. Nije ovo nikakav sunovrat EVGA.
 
I naslov je loše i nepravilno napisan. Ne možeš da ubiješ neživu stvar ai šta mu to znači "22TB diskova"?
 
Da naslov je tek cirkus.
Instant klik bejt naslov:

Servis uništio 22 TB podataka! Korisniku poslali pogrešne modularne kablove.
 
Skoro sam na YT naleteo na Pecin video oglas gde traže nove kolege za pisanje članaka i za kamermanovog pomoćnika.
Članci u prethodnom periodu su sve samo ne ono što je Peca tada rekao da je potrebno da ima neko kako bi im se pridružio.
 
Ne ulazim u kvalitet vijesti, ali taj što je ostao bez 20 tb podataka je obrao zelen bostan. Jedino šta mu preostaje je da tuži kompaniju.
 
To je greška EVGA servisa zato što nisu poslali odgovarajuće kablove uz novo napajanje.
Ne mogu da posalju, EVGA ima politiku ne uzimanja, i ne slanja kablova generalno kad rade reklamacije
Jednostavno stara verzija kablova nije imala raspored pinova (modularno napajanje) koje odgovara novom napajanju i pustila je struju gde ona nije trebala da ide.
EVGA sluzba je trazila korisniku da ostavi kod sebe i ne posalje stare kablove. Takodje nije radjen RMA zbog kablova za napajanja, nego zbog neceg drugog
 
Vrlo pametno, kablovi ne mogu da budu neispravni?
Drugo, kako je moguce da modularna napajanja nemaju nekakav standard koga bi se pridrzavali nego svaki brend radi kako on hoce? Meni je to neshvatljivo.
Jos u reviziji promene raspored pa coveku naprave nepovratnu stetu.
 
Najmanje što su mogli da urade je da nadoknade čoveku štetu, materijalu, plus za izgubljene podatke, pošto je greška isključivo njihova, sudeći po navodima. To su trebali da odrade bez da vest eksplodira na redditu a ne ovako da sada bacaju vruć krompir. Pilićarski potez.
 
Vrlo pametno, kablovi ne mogu da budu neispravni?
Drugo, kako je moguce da modularna napajanja nemaju nekakav standard koga bi se pridrzavali nego svaki brend radi kako on hoce? Meni je to neshvatljivo.
Jos u reviziji promene raspored pa coveku naprave nepovratnu stetu.
Tako je kako je, za PSU stranu nema univerzalnog standarda. povezivanja iako su sami konektori standardni od Amphenol-a. Većina su pravljena pre ovih napajanja i PC-a upotrebljavani za druge svrhe.
 
Drugo, kako je moguce da modularna napajanja nemaju nekakav standard koga bi se pridrzavali nego svaki brend radi kako on hoce? Meni je to neshvatljivo.
Kad god je neko pokusao da napravi standard, 90% brend-ova ga je ignorisalo i nije postovalo, i nastavilo je da gura svoj prvobitni raspored
 
Tu je problem, ne znam zasto je uopste dozvoljeno da svako koristi svoj standard, to bi bilo isto ili slicno kada bi i kablove koji idu na uredjaje i plocu svako menjao kako hoce. Sa obzirom da je opasno (sto se vidi iz ovog primera) to treba standardizovati da se ovo vise ne desava. Ko nece ne mora, nema licencu da prodaje modularna napajanja i nema problema.
Ovo je teski propust od strane proizvodjaca, zamenili napajanje za noviju seriju, kablovi su trebali da idu novi i da napomenu korisniku da stare ne koristi i da ih baci.
 
Ima EU PSU vendore da natera na neki standard, kao Aplle na USB-C :D
 
...kako je moguce da modularna napajanja nemaju nekakav standard koga bi se pridrzavali nego svaki brend radi kako on hoce? Meni je to neshvatljivo.
Jos u reviziji promene raspored pa coveku naprave nepovratnu stetu.

Cela ideja "pašućih" (MOGU da se ubodu), a ne odgovarajućih kablova (NE SMEJU da se ubodu) je zagarantovana katastrofa u najavi.
Siguran sam da je bilo još ovakvih incidenata, samo nisu dospeli u medije.

Sve je to posledica bad engineering. Ako već pinout nije isti, onda se slot/konektor tako dizajniraju da se neodgovarajući kabel ne može uključiti u slot kojem nije namenjen (zatvorena bar jedna "rupa" tamo gde treba pin da uđe, drugačiji oblik samog konektora, "pregrada/zub/igla" negde u konektoru... (kao što npr. mem. slot ima onaj zub da se memorijski modul ne može ubosti naopako)). 100 je načina da se mnogopinski konektor dizajnira tako da paše samo svom slotu, a samo je jedan način da se zagarantuju sr'nja. EVGA ja izabrao baš TAJ jedan način.

Kod PSU-a, mehanička zaštita od ovakvih grešaka bi morala da postoji bar u okviru istog proizvođača.
Ali neee... ...koristeći identičan plastični odlivak za sve moguće kombinacije pinout-a, proizvođač uštedo čak 0.8¢ po proizvodu
A korisnici, pa neka paze šta rade. :mad:

... ... ...

Što se Bench vesti i tekstova tiče, zaista se kreću u lošem smeru. Iako sama vest jeste zanimljiva i značajna, i važna onima koji se HW-om bave, tekst je toliko bzvz. preveden i vest je toliko loše interpetirana da bi tekstopisac kod moje nastavnice srpskog u osnovnoj školi jedva dobio dvojku. A i toliko samo zbog gramatičke ispravnosti.
Ja sam morao 3x da čitam da prokljuvim šta tu zaista piše i šta se zaista desilo.

Poenta vesti bi trebala biti , (i da čitaoci to prime k' znanju), kablovi od PSU do ploče, iako identično izgledaju, NISU STANDARDIZOVANI, što eto ja kao neki napredni korisnik, nisam znao (ajd' sad', nisam nešto ni sklapao konfiguracije već 15-20god...). Doći do tog zaključka iz teksta je teško. A to bi trebao biti cilj teksta.
 
Tu je problem, ne znam zasto je uopste dozvoljeno da svako koristi svoj standard, to bi bilo isto ili slicno kada bi i kablove koji idu na uredjaje i plocu svako menjao kako hoce. Sa obzirom da je opasno (sto se vidi iz ovog primera) to treba standardizovati da se ovo vise ne desava. Ko nece ne mora, nema licencu da prodaje modularna napajanja i nema problema.
Ovo je teski propust od strane proizvodjaca, zamenili napajanje za noviju seriju, kablovi su trebali da idu novi i da napomenu korisniku da stare ne koristi i da ih baci.
Uprkos teorijama zavere, ne postoji neka "Svetska vlada" da natera bilo koga na neki standard u celom svetu. EU ili amerika mogu nešto da prčakaju za svoja tržišta ali to može i svaka zemlja. Nema toga za daleko važnije probleme. Postoje regulacione komisije i tela u IT industriji ali njihove odluke nisu obavezujuće, samo preporuke pa ko se složi, složi. OEM kao Apple. HP, Dell, lenovo I onako prave svoje standarde. Ima kod nas zakon da tastature koje se ovde prodaju moraju da imaju i "Srpske fontove" pa nikom ništa. Nije to samo za IT industriju, recimo Caterpillar ima svoje standarde za sve delove i deliće za svoje mašine gde god da se prave.
 
Što bi rekli: "Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane."🤪
 
Nazad
Vrh Dno