Šta je novo?

Stručno mišljenje za konfiguraciju?

  • Začetnik teme Deleted member 197373
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 197373

Guest
Pozdrav,

potrebna su mi stručna mišljenja ili konstruktivni predlozi.

Želim da sastavim sledeću konfiguraciju:

CPU: AMD Ryzen 9 3900x
GPU: Gigabayte 2070 super Windforce
RAM: 16GB G.Skill Trident Z RGB for AMD DDR4-3600 DIMM CL18 Dual Kit (ali dva kita, odnosno 4x8GB)
MB: MSI X470 Gaming plus MAX
SSD: Biostar 512GB (trenutno bih koristio taj imam ga par meseci)
PC Case: NZXT H510 Elite
Power: Seasonic FOCUS 750W 80 Gold super

Namena računara je za posao u 90% vremena, i to: 3Dmax, Lumion, Blender, V-ray, Adobe Paket.
 
Na Ryzen 6000/7000 nemoj ni da misliš, nezna se još 100% ni šta 4000 stvarno radi.
Ako mislish da zadržiš taj novi system koliko i taj I7 920 onda je i dobra x470 ploča dovoljna.
NVMe nija ništa naročito drugačiji od SATA što se tiče upotrebe i instaliranja, praktično sve normalne ploče napravljene poslednjih nekoliko ggodina imaju bar 1 do 2 (neke i više) M.2 za NVMe. Prikačiš, instaliraš OS i vozi Miško. Verovatno najbolji ali možda ne i best buy je Samsung 970 evo/pro, ima i drugih.
Za memoriju pogledaj thread "memorija za Ryzen" ali praktično sve 2x8 i 2x16GB do 3600MHz će raditi mda je to najviše do ploče i BIOS-a tako da prvo to treba rešiti.
Grafička po želji, praktično skoro sve sadašnje imaju HDMI ili 2 + Display port koji se lako konvertuje u HDMI.
 
CountMike, hvala na odgovoru!
jedan NVMe i jedan veći HDD, memoriju i grafičku ću lako rešiti, procesor sam već odlučio ..

ali ono što mi je najveća nedoumica su matična ploča i kućište. Zašto kućište, zato što bih voleo da ga držim na stolu a da mi zauzima najmanje moguće mesta. Samim tim bih uzeo neko SFF, odnosno ne neko nego nakon 10 sati pregledavanja YT materijala, NZHX H1 (još samo kad bih uspeo da ga nađem negde). Ako se odlučim za tako malo kućište onda bih naravno morao da gledam ITX ploču, gde imam dva aduta: Gigabyte Aorus PRO X570 ITX i Asus X570-I Strix.
Ako se odlučim za neko drugo (midi)ATX kućište onda bih ga držao ispod stola i morao bih da uzmem produžne kablove za USB 3.2 Gen 2 i neki USB 3.2 HUB ako tako nešto uopšte postoji. To mi je zapravo najbitnije kod ploče i kućišta (da ima te priključke na frontu, da bih mogao da ih dohvatim ako ga držim na stolu), ili da vučem produžne USB kablove sa poda na sto.. i onda bih uzeo i standardnu ATX ploču, da li X470 ili X570 nije mi toliko bitno
 
Joj,meni nešto 12 core processor i ITX ploča u malecnom kućištu nešto ne idu zajedno ali je mogućno. Teško je to ohladiti. Neznam mogo o mini kućištima, možda neko drugi ima bolju ideju, treba neko sa baš dobrim hlađenjem. Pusti buvu ovde https://forum.benchmark.rs/forumdisplay.php?135-Kućišta
 
Procesor: Ryzen 3900x
Ploča: Asus TUF X570 Plus ili Gigabyte X570 Elite. Mala prednost Gigabajtu jer je jeftiniji, ima Intel Lan, više USB portova i ventilatorče na čipsetu je malo dalje od slota za grafiku pa ga grafička neće prekriti kao kod Asusa. Asus ima više SATA portova, više konektora za ventilatore...pa šta ti je bitnije.
Od ITX, i Gigabajt i Asus su dobri. Mislim da ti Gigabajt završava posao i jeftiniji je...

Treba razmisliti i o kuleru (nemoj ti meni "ima stock", slab je za 3900x i intenzivniji rad).

Ako ti treba grafička sa 2xHDMI i moraš da kupiš novo, u radnjama, ne gine ti 1050Ti, RX 570 ili GTX 1650 (ona najslabija, ne Super ili Ti). Stariji modeli ne dolaze standardno sa dual HDMI...možda neki specifično ali za to već moraš da kopaš po netu.
Ako u obzir dolazi polovno, znam da Gigabyte GTX 750Ti karte imaju, na primer...jedna se prodaje i na KP. Mada, precenjene su...

Što se tiče ITX vs. ATX, nećeš se ovajditi ovde. Kod nas nemaš ljudskih ITX kućišta, pogotovo ne onih sa dobrim provetravanjem. Nemaš ni pristojnih SFX napajanja. Ok, imaš Fractal Define Nano S ili Node 304 (Node je manji ali mi se ne sviđa hlađenje) i uopšte nisu mala kućišta. Ima i Thermaltake V1, recimo...hlađenje procesora mu nije idealno ali može da posluži.

Za ATX traži nešto kompaktno, sa boljim provetravanjem. Fractal Meshify C uz dodatni ventilator, recimo...

@CountMike

Zapanjio bi se šta sve ljudi stavljaju u minijaturna kućišta, uz temperature pod kontrolom...r/sffpc i SFF Network forum su zlatni rudnik.
 
Poslednja izmena:
Planiram da i ja osvezim svoj PC, razmisljam da uzmem slicnu konfiguraciju kao i @orfanela, razmisljam se da uzmem 32GB memorije i to ovu "GskillTrident Z Neo F4-3600". Da li je ta memorija OK ili bolje da uzmem kao i on ovu Patriot Viper?
 
@jurodivi druže, hvala ti na izdvojenom vremenu i korisnim savetima :) Sastavio sam sledeće:

Ryzen 9 3900x
Gigabyte Aorus X570 Elite
Gigabyte 1TB Aorus NVMe GEN4 SSD M.2 PCIe 2280
Kraken X53
Patriot DDR4 32GB 2X16GB 3000MHZ Viper Steel / Corsair Vengeance LPX 2X16GB 3600MHZ
Western Digital WD40EFAX 4TB
Cooler Master MWE Gold 750 Full
Fractal Design Meshify C
 
Koliko košta taj Gigabyte NVMe? Uopšte nema potrebe da kupuješ PCIe 4.0 drajv, za 95% stvari nema razlike u odnosu na standardne PCIe 3 NVMe a i greje se dosta...

Umesto Krakena potraži Arctic Liquid Freezer II AIO, bolji su i dosta jeftiniji.
 
Ne, nisu baš toliko skupi, ali sigurno više od pristojnih PCIe 3 modela a ne dobija skoro ništa, osim ako zaista može da iskoristi taj protok a to su vrlo specifični slučajevi i heavy load...
 
Sutra mi stizu sve komponente, uzeo sam kuciste FD Meshify C i narucio sam i ARCTIC COOLING F12 PWM PST 5 kom i LC CC 120. Jel treba na nesto posebno da obratim paznju prilikom sklapanja racunara (prvi put sklapam), kolko sam na netu video, da idem putanjem procesor na plocu,kuler na procesor, ram na plocu, ssd na plocu, ventilatori u kuciste, napajanje u kuciste,ploca u kuciste, povezati napojne kablove, grafika na plocu,povezati grafiku.
Sto se tice ventova gde najbolje da ih stavim, kapirao sam,stock+2xArctic napred, stock pozadi, 2xArctic top, 1xArctic bottom ili da zamenim ovaj vent sa kulera sa arcticom,a dole nista?
 
Dobar ti je plan samo pazi na odstojnike za ploču i njihov raspored, tu početnici a bogami i iskusni mogu da pogreše. Sa praznom pločom proveri da li se odstojnici poklapaju sa rupama na ploči, posebno da nema neki odstojnik a da nema rupa u ploči za njega, može da napravi debeli kuršlus i sve da ode dođavola.
Za šrafove, specijalno na ploči ti treba dugački (metalni deo da da bude duži od dubine kućišta) a mali krstasti šrafciger poželjno namagnetisan. Šrafovi na vrhu ploče mogu da budu teško dostupni zbog kulera.
 
Samo ih ti stavi pa eksperimentiši sa brzinama, to će se najviše odraziti na tišinu ili buku, temeperatura par stepeni.
 
Nazad
Vrh Dno