Šta je novo?

Streaming - sta, kako, gde?

DukeLander

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
03.11.2008
Poruke
12,138
Poena
1,205
Definitivno je vreme da imamo ovakvu temu, tacnije kasnimo godinama sa njom.

Sto zbog covida i svetskih trendova, streamovanje je postalo vrlo unosan posao i koje uglavnom krene iz znatizelje i eksperimentisanja i koje se moze zavrsiti kao stalan posao sa odlicnom zaradom i pravljenjem sopstvenog brenda sa velikom bazom pratioca i fanova.
Na zalost, kada spomenem strimovanje u starijem srpskom okruzenju uglavnom je reakcija "ma kakav strim, to sve napaljeni fortnite klinci".
Onda bacim oko na twitch, gledam lika koji ima 6 miliona pratioca, cepa neku popularnu igru i natuce 2000$ za sat kroz subscribe i donacije i na sve to jos sponzori i reklame...

Uglavnom asocira na igre ali se danas bukvalno sve strimuje i svaki je unosan na svoj nacin.

Licno vidim kao odlican alat za bilo koga, pogotovo mlade u Srbiji gde je tesko da se probijes na bilo kom polju bez para i poznanstva te ako si dobar u necemu da imas sansu uz dosta truda da budes zapazen i popularan = priliv sredstava.
Imamo vec par "dokazanih" strimera sa nasih prostora, sto znaci da ako oni mogu, mogu i ostali.

Znam da ima gomila streaming platformi sa jos vise pratecih servisa, hardvera i softvera ali ne znam detalje.
Takodje znam da imamo clanove koji se aktivno bave sa streamingom i content creators-e sto cesto ide zajedno pa bi bilo lepo da podele svoja iskustva, da pomognu ostalima koji bi pokusali a nista ne znaju o tome.
 
Poslednja izmena od urednika:
Smeju li da se postavljaju linkovi strimera koji rade edukaciju za buduce strimere na nasem govornom podrucju ?
 
Nop, jer se moze tretirati kao reklama.
Napises ime i na kojoj je platformi i ko zeli naci ce ga.
 
Gajbotron sa YT radi ozbiljne OBS tutorijale. Ko hoce naci ce, sto kaze kolega.
 
Sta - strimujes nesto o cemu si upucen i u cemu si dobar. Bilo dal je neka specificna igra, zanr, neka vestina u kojoj si dobar...
Kako - instaliras neki streaming softver (najpopularniji i najbolji je OBS), napravis nalog na nekoj streaming platformi (recimo twitch), podesis u softveru nalog od platforme na kojoj ces da strimujes, u softveru pritisnes dugme za lajv strim i eto ga - moze da te gleda ceo svet.
Gde - gde god mislis da bi ti imao prodju ili koja god platforma da se tebi licno svidja. Npr. neki youtuberi koji su resili da strimuju su poceli da strimuju na youtube-u, jer je na toj platformi njihova publika.

Obicnom coveku to sve deluje da je samo sednes i igras igrice i padaju pare non-stop, ali nije tako. Moras da se cimas i da juris gledanost. Dosta znaci povezanost sa ostalim strimerima koji bi te reklamirali, hostovali ... jednostavno da te bustuju da se tvoje ime procuje. Strimovanje zahteva preteranu staticnost, sednes u stolicu i ustajes samo da ides da pisas npr., nema pauza.
Isto , moras da nosis masku , da uvek bodes pozitivan. Niko nece da gleda isfrutriranog i nervoznog strimera. Svi zele da se pozitivno energisu. Dakle ti si zabavljac. Nisi ono sto stvarno jesi, nego si malo drugacija licnost nego sto jesi stvarno u prirodi. Nijedan strimer nije u stvarnosti ono sto mi u stvari gledamo. Svi su u pravoj prirodi drugaciji.
Ima raznih clanaka kako su ljudi sebe forsirali i pokusavali sa strimom , ali im nije islo. Neki su isli na ustrb svog zdravlja jer su pokusavali da sto vise vremena budu online sa svojim fanovima, plaseci se pada gledanosti.
Moja preporuka je da svako ko razmislja o ovome uzme i proba da strimuje. Nista ne kosta. Videce da li mu se dopada striming kao hobi ili ga opterecuje i da li postoji zainteresovanost za njegovim strimom od strane gledaoca.
 
Jeste, odlican OBS tutorijal, svaka mu cast.

Twitch:
Drugar je kao casual streamer. U sustini ni to. Dok je pokusavao da kao strimuje i dok je namestao strim, donekle sam pratio i zapitkivao.
Ima da se kupe gotove super odradjene scene i animacije za strim. On je platio 30e za njegov set koji sadrzi sve scene koje je Gajbotron naveo da su potrebne.
Realno ako zelis iole ozbiljnije da se bavis sa tim, stvarno vredi jer sanse nema da ih sam napravis ako nemas iskustva u tome tj toliko ces vremena uloziti da ti lice scene na nesto a sve resis za 30-tak eura...
Kada je krenuo preko Twitch, max stream je 720p jer nije bio twitch partner. Da bi postao partner, moras imati minimum average viewers 3 i ne mozes bukvalno nista da radis sa tw platformom. Znaci prosecan broj gledalaca mora biti minimalno 3 a kada si totalno nov to je tezi zadatak pa cimanje drugara, pravljenje dodatnih tw naloga itd... jedva je pregurao tih 3. Doduse, da je malo ozbiljnije pristupio, mnogo lakse bi odradio...
Kada je pregazio average 3, dobio je automatski poruku i ponudu da bude tw partner. Od tog momenta je mogao vec 1080p strim (mozda i vise, pitacu ga) i takodje se otvara opcija za subscribe, tips, donacije...
Ali da bi primao pare od subs, tips, donacija, moras se registrovati kao firma (?) i posto to nisi, postoje servisi koji te kao zastupaju i uzmu 30% za takvu uslugu.
Nisam siguran da sam dobro razumeo jer em teze prica srpski a ja slovenski ne razumem najbolje ali me ispravite ako gresim.
 
Poslednja izmena:
Otprilike to je to, ja sam sada u prvoj fazi kao tvoj drugar, ponekad upalim strim dok igram cs:go/valorant competative, ali bez facecam i bilo kakvih scena(za sada- dok se malo ne uozbiljim, dakle samo gameplay(solidan gameplay :) )
U sustini sve moze da se namesti na nekom iole normalnom racunaru, sa nvidia kartama i nvenc vise ne treba ni toliko jak procesor..
Scene, animacije i sve ostalo moze da se namesti i preko streamelements npr. i da se samo importuje u OBS kao browser source.
za neki pocetnicki setup nekoliko scena, 720p webcam i dobar bitrate bice ok(6000 bitrate je max. koji twitch moze da pruzi pa stavljanje nesto vise nema smisla)
trenutno moze da se strimuje 1080p bez obzira da li si affiliate ili ne.

taj tvoj drugar je affiliate posto su to zahtevi za njega, a partner je sledeci i zahtevi su ozbiljni 75 avg viewers + i nije garantovano da postanes partner(dok za affiliate ide automatski)
sto se isplata tice, jos nisam dosao do te price(a verovatno nikad i necu :) )

od nasih strimera ja sam uglavnom pratio nikolarn-a, on je bas dugo na platformi i strimuje iskljucivo na engleskom, prilicno je interaktivan sa svim viewerima i uvek ima positive attitude(to bi rekli - hajpovan je), ima ozbiljne cifre sto se tice pratilaca i viewera..

edit: sto se donacija tice, one preko streamelements mogu direktno da se ulinkuju sa tvojim paypal nalogom, pa mislim da tu twitch nema nista sa tim.., za subs i bits, vec moze biti kao sto je napisano gore..
 
Nazad
Vrh Dno