Šta je novo?

Streaming putem LTE Rutera ?

Vlahi

Zapažen
Učlanjen(a)
12.09.2023
Poruke
2
Poena
1
Pozdrav, vec neko vreme sam u dilemi sta da radim.
Uglavnom zivim u mestu koje nema opciju da se nakacim na bilo kakvu vrstu optike ( nemamo infrastrukturu ) Imamo ADS Internet na centrali koja je stara preko 12 godina, Gde u najacem paketu koji skupo placamo ( Oko 5800 dinara ) imamo realnu brzinu 5/6.5-7Mbps ( 5 je download a 6.5-7 je upload ) Sto je smesno za danasnje uslove i potrebe korisnika.
Za posao koji se ja bavim idealno bi bilo da imam minimum 50 Mbps kako bi komotno mogao da funkcionisem. Zanima me da li je neko probao nekada da strima putem OBS-Streamlabs ili bilo kog drugog programa putem LTE 4G Rutera koji podrzava Sim Karticu, sa mobilnim podacima. Posto imam opciju da mogu da pregovaram za neogranicene brze podatke putem SIM kartice, ali se plasim da bih kupio odgovarajuci Ruter i napravio ugovor sa provajderom da mozda kartica ne moze da izvuce zbog njihovih stanica i mreze koja je prebukirana. Radio sam predhodno na poslu sa dosta mrezne opreme, i imali smo ugovor sa jednim poznatim provajderom, placalo se oko 5000 mesecno a kartica nije mogla da izbaci vise od 7/7Mbps.
Pa se plasim da se ne desi isto i kod mene i ako bi ruter bio stacionaran, ne bi se pomerao niti bih ga igde nosio, neophodan mi je samo radi potrebe posla.
Nadam se da neko ima iskustva sa ovim, retko kome se danas mogu i obratiti posto je problem specifican i uglavnom moje kolege nemaju nikakvih problema sobzirom da zive u gigabitnim gradovima.
Svaka pomoc i informacija je dobrodosla !
 
Pa nema garancije dok ne probaš koliko je bazna stanica u tvojoj okolini opterećena.
Provajder ti to može reći i može biti iskren ili neiskren, pitanje je kako će se postaviti.

Ono što ti možeš da probaš, ali samo otprilike (nije 100% tačan sistem merenja), jeste da na mestu gde bi koristio internet probaš internet tog provajdera sa prepaid sim karticom. Imaćeš makar neku informaciju o tome koji tip konekcije je dostupan, otprilike jačinu signala i slično. Sa time ne bi ulazio u priču oko interneta skroz slepo.
 
Pa nema garancije dok ne probaš koliko je bazna stanica u tvojoj okolini opterećena.
Provajder ti to može reći i može biti iskren ili neiskren, pitanje je kako će se postaviti.

Ono što ti možeš da probaš, ali samo otprilike (nije 100% tačan sistem merenja), jeste da na mestu gde bi koristio internet probaš internet tog provajdera sa prepaid sim karticom. Imaćeš makar neku informaciju o tome koji tip konekcije je dostupan, otprilike jačinu signala i slično. Sa time ne bi ulazio u priču oko interneta skroz slepo.
Slazem se da nije najbolji način, evo odradio sam upravo jedan test, normalno ništa ne znači a i ja nemam najbolji paket kod njih ali opet su rezultati drastično bolji nego ADSL npr...

Problem je svako bi da proda paket pa pričaju svašta ljudima ne bi li potpisali ugovor, zato reko da vidim ima li neko iskustva.

Inace evo rezultat testa
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-09-12-09-19-24-043_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-09-12-09-19-24-043_com.android.chrome.jpg
    56.8 KB · Pregleda: 95
Iskustvo koje ti tražiš ćeš dobiti samo ako nađeš nekog ko ima ono što ti želiš i to na istoj lokaciji. Šansa za to? Super mala.

Sve ostalo će biti približno i dok ne probaš, nećeš znati sigurno.

Inače, to sa screenshot-a je sasvim validno i šansa je poveća da će tako biti i u realnom radu.
 
Najbolja solucija da ti narucis taj paket koji hoces na daljinu, tj telefonom i da ti dodje brzom postom i onda imas 14 dana fore da to testiras u svim vremenskim intervalima.

Ako ti ne radi posao vratis to bez ikakvih penala jer je kupovina na daljinu,
 
Sve zavisi i kakva mrežna oprema je sledovala. Ako si imao prilike da koristiš LTE CAT 4 ruter koji se zakači za jednu baznu stanicu, onda je i moguć takav ishod. Zato LTE CAT 6 ruter makar sa 2CA donekle menja priču, ali opet zavisi da li zaista dolazi do preopterećenosti baznih stanica (da i sa telefonom koji primera radi ima 4CA LTE CAT 13 se ne dešava bitna promena) i je l' bi moralo u krajnjoj liniji da ulažete i u eksternu LTE antenu.
 
Koristio sam 2 meseca 4g i dobar je za online gaming

Ima te ceste prekide i radi kao lag switch
 
Koji mobilni operater je u pitanju?

mts ima do 3CA konfiguraciju B1 + B3 + B20
Yettel uglavnom 3CA, nekad 2CA, retko 4CA: B1 + B3 + B7 + B20
A1 uglavnom ima 4CA, ređe 3CA i 2CA: B1 + B3 + B3 + B20 (da, A1 ima 2 carriera na B3).

Presudna stvar u tvom slučaju će definitivno biti da li imaš single carrier, 2CA ili 3CA ruter.

Takođe, mesto gde ćeš postaviti ruter je najbitnija stvar. Njegov položaj ćeš birati isključivo po tome kakav je signal mobilne mreže i koju brzinu dobijaš na nekoj lokaciji. Ostatak mreže u kući ćeš već nekako rešiti, ali pozicioniraj ruter tako da izvlači najbolje performanse iz mobilne mreže.
 
Preporuka Huawei B535 ili B525 da juris oni su cat6 ili 7 ili nesto jace da nadjes.Npr B818 ali je skup uredjaj ali taj koliko sam video pokriva 4ca agregaciju.
 
Koji mobilni operater je u pitanju?

mts ima do 3CA konfiguraciju B1 + B3 + B20
Yettel uglavnom 3CA, nekad 2CA, retko 4CA: B1 + B3 + B7 + B20
A1 uglavnom ima 4CA, ređe 3CA i 2CA: B1 + B3 + B3 + B20 (da, A1 ima 2 carriera na B3).

Presudna stvar u tvom slučaju će definitivno biti da li imaš single carrier, 2CA ili 3CA ruter.

Takođe, mesto gde ćeš postaviti ruter je najbitnija stvar. Njegov položaj ćeš birati isključivo po tome kakav je signal mobilne mreže i koju brzinu dobijaš na nekoj lokaciji. Ostatak mreže u kući ćeš već nekako rešiti, ali pozicioniraj ruter tako da izvlači najbolje performanse iz mobilne mreže.
Preporuka Huawei B535 ili B525 da juris oni su cat6 ili 7 ili nesto jace da nadjes.Npr B818 ali je skup uredjaj ali taj koliko sam video pokriva 4ca agregaciju.

Može li još neka preporuka za modem koji se može naći kod nas a da podržava 3CA ili 4CA?
Pronalazim opcije sa 2CA, ali 3/4CA slabo...
 
Nazad
Vrh Dno