Šta je novo?

Steam uveo mogućnost prodaje modova preko Steam Workshop-a

^ početak kraja, sta im je slijedeći korak, nekakv premium service za koji ce trebat plaćat mjesečnu pretplatu???
 
Sto se mene tice ako neko radi mukotrpno i izbaci kvalitetan mod koji nema legalne probleme a dosta vredi zasto da ga ne naplacuje , mislim ipak je utrosio vreme da napravi neto kvalitetno sto se ljudima dopada ali da je cena razumna . Mada Vlalve je ovo totalno *****ski odradio dosta modova ce se naci sada koji ne vrede ni 0.1 cent eu kamoli vise . Ne razumem ljude koji kazu da mod mora da bude free dosta ''true piratebay gamer-a'' misle da je sve za dz i da samo ceka na njih . Ljudi zaboravljaju da nista u zivotu nije besplatno tako da zasto bi i modovi bili . (i ja volim prvo da skinem pirata pa da probam da vidim jel vredi pa kasnije da skupim pare i da kupim jer nema nista lakse nego kupis original i bas te briga dal ce da ti izbaci ovde ili da li valja ovaj krek ) Ako sam nekog uvredio izvinjavam se unapred ali kod mene ima izreka "Ni kod babe nema dzabe"

Takvi su ljudi, uglavnom glume komunjare, žele beneficije, sve da bude besplatno, da se deli tuđi rad i intelektualna svojina, ali samo do granice deljenja vlastite svojine. Svet tako ne funkcioniše, barem ne van Kim Džong Un-ove prćije :)
 
Poslednja izmena:
Takvi su ljudi, uglavnom glume komunjare, žele beneficije, sve da bude besplatno, da se deli tuđi rad i intelektualna svojina, ali samo do granice deljenja vlastite svojine. Svet tako ne funkcioniše, barem ne van Kim Džong Un-ove prćije :)

Tezu ti ruši što se bune ljudi koji su odrasli na obilju štampanog novca i poštovanju fiktivne trickle-down ekonomije, a oni su daleko od "komunjara" i nekakvog Kima.



^ početak kraja, sta im je slijedeći korak, nekakv premium service za koji ce trebat plaćat mjesečnu pretplatu???

Upravo tako, spasioci PC gejminga iz Valve-a će tražiti da se troši određena količina novca na servisu da bi korisnici imali pristup svim funkcijama, igrama i sl. Ali hej, moći će se konzumirati ta pretplata na non-Windows Steam mašinama koje će pokretati Linux, što će doneti alternativu Windowsu i nauditi zlim konzolama.

Tako to ide.
 
Poslednja izmena:
Tezu ti ruši što se bune ljudi koji su odrasli na obilju štampanog novca i poštovanju fiktivne trickle-down ekonomije, a oni su daleko od "komunjara" i nekakvog Kima.

Takvi uopšte ne ruše ovu tezu, ne razlikuju se nimalo od ovih prvih, samo su još veći licemeri, jer su navikli da nešto dobijaju besplatno, u ovom slučaju modove i sada ne žele da se odreknu tog "prava" i prihvate da treba da plate nečiji rad ako autor želi da ga naplati, uvek je teško odreći se nečeg tuđeg.


Upravo tako, spasioci PC gejminga iz Valve-a će tražiti da se troši određena količina novca na servisu da bi korisnici imali pristup svim funkcijama, igrama i sl. Ali hej, moći će se konzumirati ta pretplata na non-Windows Steam mašinama koje će pokretati Linux, što će doneti alternativu Windowsu i nauditi zlim konzolama.

Tako to ide.

Neće tražiti da se troši određena količina novca na servisu, već da se potroši određena količina novca na servisu, tako da se ne radi o pretpleti, treba da se pazari barem jedna igra na steam-u u vrednosti od 5$, što svaki realan korisnik sigurno već ima. U ovom slučaju ne radi se o novcu, već o tome da se stane na kraj scammer-ima, phisher-ima, idle-rima (koji teraju paralelno preko virtuelnih mašina xx steam acc-ova i TF2 instanci u isto vreme da bi im dropovalo što više kutija :d) i sličnoj bagri koji zagađuju steam. Pre koju godinu su uveli neka ograničenja u vezi acc-a koja važe ako nemaš aktiviranu barem jednu igru na acc-u, ali to je odavno obesmišljeno sa bundle-ovima i deset igara za dolar.

Doduše što se mene lično tiče ja bih podržao i samu pretplatu na mp servise, bilo bi daleko manje čitera i smurfova koji uništavaju igre koje imaju kompetativnu scenu :)
 
Poslednja izmena:
Problem u celoj ovoj prici sto ce sada svaka susa da kaze da je on moderator i da naplacuje svoje takozvani mukotrpan rad.

Po meni licno vise bi bilo ok da su uveli da ako neko hoce neki mod da ima tipa mesec dana da se isproba pa da se vidi koji mod valja a koji mod ne valja pa da se izdvoji kukolj od zita a ne ovako svaciji rad ce da se naplacuje a jedino ko ce u celoj prici da ispasta je gejmer!

Jednostavno ne mogu svi da budu moderi i da od toga zive jer neki su bolji neki su losiji pa neka se zna ciji modovi valjaju ti neka se i naplacuju ako vec mora a necu da placam svacije djubre i svako ko je nacuio da radi modove u nekom programu i sada misli da je programer i da je bitno mudo za gejming industriju i da bez njega ta zajednica ili igra nece opstati.

A najveci probelem u celoj ovoj prici je taj sto sada i oni moderi koji valjaju ce se obezobraze pa ce bude te mod 1.0 pa nece proci ni 2 dan ce bude 1.0a pa onda opet dva dana pa 1.0b i sve u cilju iskoristavalja situacije da se zgrnu sto vece pare.
 
Poslednja izmena:
Sve dok nisam prinudjen da platim, i niko nije prinudjen da naplacuje, ne postoji nikakav problem. Ljudi su se zalili i na sam Steam kad se pojavio...

Hehe, neka, uživam gledajući kako se Steam za samo par meseci od spasioca PC gejminga koji će se suprotstaviti užasnom Microsoftu, EA i teroru konzola pretvara u sahranjivača PC gejminga. A bar da je jedno od toga, nego nikada nije bio ni prvo ni drugo...
PC gaming je spasen, ako je ikad i bio u ikakvoj opasnosti. I to dobrim delom zahvaljujuci Valve-u. Konzole nisu pretnja onome sto nudi PC, i obrnuto. To sam shvatio kad sam kupio PS3, uzeo desetak ekskluziva i poklonio sve posle dva meseca, jer sam ga ukupno igrao dva sata.
 
Neće tražiti da se troši određena količina novca na servisu, već da se potroši određena količina novca na servisu, tako da se ne radi o pretpleti, treba da se pazari barem jedna igra na steam-u u vrednosti od 5$, što svaki realan korisnik sigurno već ima.

Nece biti da je tako, vec sada da bi bio u mogucnosti da prodajes one kartice ti moras biti redovan kupac igara. Mislim da moras u tri meseca bar nesto novca da potrosis inace ce ti nalog izgubiti mogucnost trejda. Tako da nije one time payment only vec odrzavanje naloga aktivnim sto je sustinski pretplata.
 
Market restrikcije su bile vezane za neaktivan period duži od godinu dana, što nije nikakav problem:
To help protect users of the Community Market from fraudulent buyers and sellers, we require that users have made any purchases on Steam in the last year, the first of which must've occured more than 30 days ago.

Isto kao što ne možeš ući u restoran sa pet zvezdica samo da bi šorao u wc-u, tako i ovo. :)

Što se tiče ove priče vezane za bilo koju kupovinu od 5$, nigde se ne spominju vremenski limiti:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=3330-IAGK-7663#
 
Poslednja izmena:
Isto kao što ne možeš ući u restoran sa pet zvezdica samo da bi šorao u wc-u, tako i ovo. :)

Nije ti dobra analogija. Sta ako onaj sto hoce da koristi toalet je dugogdisnji redovan gost restorana ;)

Ali dobro, to je kapitalizam. Kada lova prestane da se obrce nikog nije briga koliko si trosio u proslosti. Zato gledam sta ce biti sa gog galaxy, gramzivi Gejb moje pare vise nece videti.
 
Slika govori vise od hiljadu reci:

j6DKPUP.jpg
 
GabeN je trenutno dostupan za Q/A na reddit-u, imate šansu da prezentujete svoj slučaj:

https://www.reddit.com/user/GabeNewellBellevue

Our view of Steam is that it's a collection of useful tools for customers and content developers.

With the Steam workshop, we've already reached the point where the community is paying their favorite contributors more than they would make if they worked at a traditional game developer. We see this as a really good step.

The option of MOD developers getting paid seemed like a good extension of that.
 
Poslednja izmena:
Doduše što se mene lično tiče ja bih podržao i samu pretplatu na mp servise, bilo bi daleko manje čitera i smurfova koji uništavaju igre koje imaju kompetativnu scenu :)


Gde li sam ovo već video...?
...
...
...
...
Ah, da, PSN Plus. Tada je to bilo pljuvano i ismevano, uprkos tome što donosi i 6 igara mesečno, pride. :)
 
Nista Gabe nije postigao sa onim pateticnim AMA na redditu, ocajan pokusaj damage controla.
 
Citam ovaj Forbsov tekst i ne mogu da verujem koliko su zapravo te velike kompanije pohlepne, gde Bethesda uzima ni manje ni vise 45 % od profita za mod. Ja sam Skyrim uzeo samo zbog modova jer vanila verzija igre je katastrofa i vise lici na Far Cry 3 nego na Elder Scrolls igru.

Mislim da ovo nije ni problem Valva vec generalno trenutne politike koja vlada povodom intelektualnih prava.
 
Ljudi spominju koliko popularnijih modova za Skyrim koristi "pozajmljene" teksture iz drugih igara (tipa Witcher 2 i Dark Souls), i generalno resurse iz igara drugih izdavača. Da ne spominjemo koliko njih koristi pozajmljene elemente iz drugih modova (što je u moderskoj zajednici većinom OK ako je autor originalnog moda dao dozvolu i ako je pomenut u readme fajlu, ali situacija će biti totalno drugačija sada kada se ti modovi prodaju).
Biće veselo.
 
Upravo to. Ja licno ne vidim u cemu je problem da Valve sada dodje i kaze, ok pogresili smo vidimo da to ljudi ne zele i gotova prica. Sve ove ,,pametne" ideje donose neki shareholders ili tako neke glave. Sada su me naterali da obrisem Skyrim sa harda, ko zna mozda ga nikada necu ni preci.
 
Ok, a šta ako ja odem na jedan od milion sajtova i skinem mod za Skyrim kao i ranije?
 

I na donacijama. A ako donacija nije bilo dovoljno modovi bi polako ali sigurno pali u zaborav ili be bi ni bili dovrseni (cast izuzecima).

Meni stvarno nije jasno cemu toliko nerazumevanja pokusaja naplate necijeg rada? 75% je diskutabilan procenat svakako ali aman, MODER koristi asete koje je neko drugi GODINAMA razvijao. Ako cemo tako onda sve igre treba da budu refundirane sa "goodwill and thanks" paketom...
Potpuno izopacen pogled na svet krojen uglavnom od strane dece (raznoraznog uzrasta) koji jos uvek zive na tudjoj grbaci. Sigurno postoji dosta interesa citog dodatnog profita ali shvatite da se bilo ciji rad MORA platiti. Od vaseg "hvala, car si" nema leba. 90% ljudi pojma nema koliko je vremena potrebno da se nesto dovede do funkcionalnog nivoa pocevsi od obrazovanja preko prakse do samog proizvoda, makar on bio neka zabava na par minuta. J****i "gejmeri"...
 
I na donacijama. A ako donacija nije bilo dovoljno modovi bi polako ali sigurno pali u zaborav ili be bi ni bili dovrseni (cast izuzecima).

Meni stvarno nije jasno cemu toliko nerazumevanja pokusaja naplate necijeg rada? 75% je diskutabilan procenat svakako ali aman, MODER koristi asete koje je neko drugi GODINAMA razvijao. Ako cemo tako onda sve igre treba da budu refundirane sa "goodwill and thanks" paketom...
Potpuno izopacen pogled na svet krojen uglavnom od strane dece (raznoraznog uzrasta) koji jos uvek zive na tudjoj grbaci. Sigurno postoji dosta interesa citog dodatnog profita ali shvatite da se bilo ciji rad MORA platiti. Od vaseg "hvala, car si" nema leba. 90% ljudi pojma nema koliko je vremena potrebno da se nesto dovede do funkcionalnog nivoa pocevsi od obrazovanja preko prakse do samog proizvoda, makar on bio neka zabava na par minuta. J****i "gejmeri"...

Bravo ;)
 
Jeste modovali vas dvojica nekad nesto?
 
Poslednja izmena:
Moze samo jedno pitanje, jesi modovao nekad nesto?

Jesam. Quake2 davno. Pravio svoje teksture za modele. Ali nisam graficki dizajner po profesiji. Moja profesija (sound engineering&design) me je upoznala sa mukom oko pravljenja raznoraznog audio materijala za multimedijalne projekte (audio foley). Menju njima je i bilo rada za par igara koje jos nisu objavljene (krastavac).

Jesi li ti?

EDIT:
Takodje, 3D modeling mi je hobi od 17te godine i prilicno sam upoznat sa problematikom optimizovanja modela za game engine. Moj fokus u tom polju je uvek bio na renderingu ali offline. O game enginima i realtime renderima ne znam puno.
 
Poslednja izmena:
Ja jesam, ali nikada nisam delio, tj. jednom sam podelio urađene modele faca za PES za našu ligu i neki imbecili su to ubacili u "svoje" modove, a mene nisu ni pomenuli, od tog trenutka sam radio isključivo za svoje zadovoljstvo. Za PES sam radio našu kompletnu ligu od faca, dresova, stadiona, ocena isključivo za sebe i društvo kada se okupi sve dok nismo prešli na fifu. Radio sam kola za GTA:SA i GTA 4, takođe isključivo za sebe, etc...

Ovo možda to i promeni, za pare neke stvari možda i podelim sa onima koji su spremni da plate :)
 

Da, a pitam zato sto su na ovom forumu najbucniji uglavnom oni koji pojma nemaju o cemu pricaju.. Dodje onaj DieH@rd gejmer i kaze kako je CARS hardcore simulacija, a covek ne vozi simulacije, bitno da je on to eto izjavio, on 'prati' to :)
Tako i za ovo, deluje mi kao da najvise promovisu ovo oni koji ne znaju koji je ceo fazon moding zajednice, i da je savrseno funkcionisalo godinama i bez kinte..
 
Nazad
Vrh Dno