Šta je novo?

Starlink ponovo pomerio Srbiju za 2024

Mislim da 4G signal barem kod nas rešava problem svuda barem za sada... Svi imamo vikendice negde blizu nekog manjeg gradića, a tu i da nema 4G signal ima 3G. Hvala svakako na savetu ali mislim da ovo neće zaživeti toliko, jer će uvek biti skuplje od ovih lokalnih koji daju WiFi net putem optičke vidljivosti... Mene zanima kako se ovo čudo ponaša kada su kiše koje padaju tri dana i kada je oblačno. Da li utiče drastično na smetnje signala ili ne. To vidim kao jedinu manu ako se izuzmu ova ograničenja od strane provajdera...
 
starlink ima grejac u sebi V2 a cena verovatno ce biti malo skuplje nego u EU verovatno vise od 300e
 
gledo sam skoro neku prezentaciju kad padne sneg moras cisti ne vrede mu ti grejaci lik ga je non stop drzo upljen zbog snega ali grejaci doslovno nisu pomogli nego se sneg toliko naslagao da mora cistit svakih 1h
 
gledo sam skoro neku prezentaciju kad padne sneg moras cisti ne vrede mu ti grejaci lik ga je non stop drzo upljen zbog snega ali grejaci doslovno nisu pomogli nego se sneg toliko naslagao da mora cistit svakih 1h
Kako si opisao do njega tako zavejanog ne bi mogao ni buldozerom 😄 Nek je srecan sto mu je ciscenje tanjira jedini problem. Pre 200 godina, nasli bi ga tek u maju sledece godine.
Mislim da 4G signal barem kod nas rešava problem svuda barem za sada... Svi imamo vikendice negde blizu nekog manjeg gradića, a tu i da nema 4G signal ima 3G. Hvala svakako na savetu ali mislim da ovo neće zaživeti toliko, jer će uvek biti skuplje od ovih lokalnih koji daju WiFi net putem optičke vidljivosti...
U principu, nije starlink za evropu toliko, nema evropa nedodjije. To sto mi zovemo nedodjije, to je 15 kilometara vazdusno do najblizeg puta, nedodjije su po americi, africi, australiji, okeanija...

Mi ako koristimo starlink, to je jer niti imamo optiku, niti 5G, a ima se moze se da se plati, bice kao devedesetih gastarbajteri sa satelitskim antenama 😄
 
Nadam se da će neko odraditi recenziju kod nas da vidimo kako to u praksi funkcioniše i objasniti prednosti i mane... To za sneg je najbolje da se stavi na kući pored prozora ispod neke nastrešnice čime i sprečio da ti sneg remeti signal... Ali opet, pitanje možda može iz sobe ako imaš veliki prozor pored njega staviš i direktno usmereno u satelit...
 
ima recenzija na YT ali nas lik koristi u Svici mislim da je rekao u klipu da ce probati i kod nas ovde

 
To za sneg je najbolje da se stavi na kući pored prozora ispod neke nastrešnice čime i sprečio da ti sneg remeti signal... Ali opet, pitanje možda može iz sobe ako imaš veliki prozor pored njega staviš i direktno usmereno u satelit...
Ne funkcionise starlink bas tako. Jer nije to satelitska tv antena koja je usmerena u jedan satelit, pa da mozes signal da provuces izmedju drveta i zgrade. Za starlink ti je potrebno svih 360 stepeni neba jer se signal prikuplja od satelita koji sve vreme "zuje" oko zemlje, dok je za TV prijem dovoljan jedan jedini satelit koji je geostatican (pa samim tim mozes da ga postavis da viri iz podruma i hvata signal izmedju dve grane, ako ti je pozicija takva da je taj "staticni" satelit vidljiv odatle).
Sto se samog starlinka tice, verujem da kada za desetak godina u orbiti bude nekoliko desetina hiljada satelita, da ce i 120 stepeni neba biti dovoljno, ali ce uvek biti neophodno "vidno polje" za razliku od satelitske televizije.
 
Bar da je 180 stepeni napisao 🤣
Bar. 😀
Nego i tih 180 stepeni je diskutabilno dal' Starlink tanjir može da hvata signal, to bi značilo da i ivicama tanjira hvata.
Realno po dimenzijama antene treba mu pogled 90-120 stepeni. Možda deluje kao mali ugao hvatanja signala gledano sa lokacije gde je, ali kada se uzme u obzir i daljina satelita (visina na kojoj lete) to mu "gore" dodje kao jedna dobra alaska mreža da ih skuplja non stop.
 
Za sve što si napisao se slažem i upravu si, ali 360 stepeni neba. 😉
Bar. 😀
Nego i tih 180 stepeni je diskutabilno dal' Starlink tanjir može da hvata signal, to bi značilo da i ivicama tanjira hvata.
Realno po dimenzijama antene treba mu pogled 90-120 stepeni. Možda deluje kao mali ugao hvatanja signala gledano sa lokacije gde je, ali kada se uzme u obzir i daljina satelita (visina na kojoj lete) to mu "gore" dodje kao jedna dobra alaska mreža da ih skuplja non stop.
Kako god, nisi mogao da ga montiras na sredinu zida kuce i da blokiras celu zadnju stranu zidom (pricam o prvobitnim verzijama sa motorom), dok kod satelitskih TV antena to ljudi rade u velikom broju slucajeva jer ne zahteva takvu vrstu planiranja.
Okej, ova najnovija verzija nema taj motor (jer se se broj satelita na nebu konstantno povecava), ali opet mora da bude u nekom polu-horizontalnom polozaju prema gornjem nebu, ne mozes da imas zid kuce iza tebe (recimo da planiras da imas starlink na svojoj terasi u stanu jer si na visokom spratu i sve ispred tebe je cisto), sto ne znaci da ce isti slucaj biti kada na nebu bude bilo vise desetine hiljada satelita.
 
Nazad
Vrh Dno