Šta je novo?

Sta sve pogledati pri kupovini monitora?

nikako mi ne uspeva, pokusao sam i sa sajtom i sa softverom i kad ubacim icc profil, (ili one preporucene za 226bw, ne vidim razliku izmedju tvog i njegovih profila?!) da dobijem one boje koje su debelo realnije, nego ove koje uspevam da dobijem samo podesavanjem monitora

na slici dole po default monitora vidim daleko detaljniju sliku, ali sa bledjim bojama nego kad ubacim neki od profila, gde onda vidim realnije boje ali gubim detalje (tamo gde su bili npr dlacice ispod linija) i tu sad mislim da imam slican problem kao i evilmaster, s tim sto covek ipak vidi nekakve prelaze medju nijansama vezano za taj color banding, ako sam dobro razumeo, posto je ovo za mene sve novo :) , ima svega par nijansi od npr crvene do crne a ja ne vidim skoro nikakve i prelaz sa crvene mi ide maltene direktno u crnu pa kontam da zato vidim onog leptirica u 4 boje umesto u 8 kad je monitor na default
znaci kad gledam fotografije sve je veoma tamno sem osnovnih boja i ne vidim nijanse od crnila
filmovi i igre su totalno neupotrebljivi, iako daju realnije boje, zbog tog crnila :wall:

mozda je i do graficke karte, ali ipak mislim da izgleda nisam u stanju da podesim monitor :smoke:

monitor je samsung 223bw
graficka je 6800le i sve je po default iz drivera: gama 1.00, brightness i contrast 100%
kosristim driver 163.71 whql
 

Prilozi

  • Satinends.jpg
    Satinends.jpg
    100.3 KB · Pregleda: 120
Poslednja izmena:
Najbolje bi bilo ako mozes da napravis fotografiju monitora sa default setovanjima i icc profilom.

Posto ti je default ok sto se tice nijansi ali bled probaj da u tom setovanju umanjuse brightness a zatim polako povecavas ili smanjues kontrast na monitoru ili grafickoj kartici dok je ono drugo na default vrednostima.

Mozes i da probas sa mojim icc profilom pa idi na podesavanje Color Correction na panelu za graficku karticu. Odaberi Desktop i polako povecavaj Gammu.

Druga proba je da ucitas sve na default pa da u Color Correction ucitas moj ili neki drugi icc profil.

Nadam se dacemo nesto smisliti vec :)
 
nikako ne ide :trust: sve sam pokusao ali ni makac, nikako ne gubim to crnilo sta god radio sa contrast ili brightnes na monitoru ili grafickoj, dodje samo do toga da vidim svetliju ili tamniju sliku sa sve tim crnilom :wall: , a sve ovo podrazumeva da sam ucito icc, kad vratim na default opet je sve bledje sa nijansama ali nisu takve boje ko sa icc profilom
sad imam i novi problem sa driverom, izgleda sam nesto zeznuo od silnog njakanja :) i kad pokusam da korigujem gamu na icc profilu (stavio desktop) pojavi mi se nekakav info warning i vraca me automatski na default tj standard mode pa mi onda nista ne vredi da korigujem gamu te evo prilazem par slicica-shotova
pokusacu danas da dodjem do camere i uslikam monitor na default i sa icc pa mozda ce biti jasnije na sta mislim

evo oznake modela iz servis menija:
M-ME22V0CFA-1001
82B6

zahvaljujem na strpljenju :)
 

Prilozi

  • def.JPG
    def.JPG
    39.1 KB · Pregleda: 104
  • icc1.JPG
    icc1.JPG
    39.4 KB · Pregleda: 77
  • nvcp.JPG
    nvcp.JPG
    100.7 KB · Pregleda: 72
  • warning.JPG
    warning.JPG
    12.8 KB · Pregleda: 69
Poslednja izmena:
Stelovanje

Sorry na kasnjenju ali bio sam u kupovini ceo dan :)

Imamo isti model panela :) ali mnogo razlicito se ponasaju :( Nisi nista zeznuo sa drajverom vec te upozorava da ce iskljuciti icc profil ako budes nesto menjao tj kad ucitas icc profil tog tipa nema dostelavanja iz menija :( To sam i ja kod sebe sad proveravao i to mu je tako :(

Kako se ponasa slika na monitoru kad sve stavis na default i onda u color panelu za graficku smanjis malo Gammu? Trebalo bi da postane ekran tamniji a boje jace.
Ovde sam okacio slike sa raznim podesavanjima u kontrol panelu i nasta one uticu pa postavi sve kod tebe na difolt i vidi sta najvise odgovara onome sto vidis kad ukljucis icc profil. Naravno javi pa da idemo dalje sa stelovanjem :)
 

Prilozi

  • normal.jpg
    normal.jpg
    236.4 KB · Pregleda: 99
  • brigh-40.jpg
    brigh-40.jpg
    175.1 KB · Pregleda: 71
  • brigh-160.jpg
    brigh-160.jpg
    166.1 KB · Pregleda: 69
  • cont-20.jpg
    cont-20.jpg
    135.4 KB · Pregleda: 67
  • cont-180.jpg
    cont-180.jpg
    229.6 KB · Pregleda: 74
Poslednja izmena:
Stelovanje II deo

Posto moze samo 5 slika ovde je nastavak :)

Pogledaj slike test 1,2,3 i reci mi koja najbolje izgleda kod tebe kad ti je sve na default vrednostima.
 

Prilozi

  • Gama-0.5.jpg
    Gama-0.5.jpg
    232.8 KB · Pregleda: 64
  • Gama-6.jpg
    Gama-6.jpg
    183.5 KB · Pregleda: 66
  • test-1.jpg
    test-1.jpg
    51.2 KB · Pregleda: 81
  • test-2.jpg
    test-2.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 94
  • test-3.jpg
    test-3.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 85
nikakav problem, kad se moze - dobro doslo, nigde se ne zurim :)

pa eto, deinstalirao sam driver misleci da nesto ne valja :D i pristavio novi 169.21 whql i ,opa, slika je primetno u startu lepsa sa zivljim bojama (monitor na default), tako da sad ne mogu vise da ocenim razliku izmedju win vista i xp ali sad se ispostavilo da vise nema ove opcije za color correction pa nisam mogao u startu da pokusam sa icc profilom, al setih se tvog #30 posta ovde i linka vezanog za 226bw u kome se, izmedju ostalog, objasnjava nacin za ubacivanje profila - wincolor koji sam morao instalirati, a koji onda u control panelu parkira opciju "color" preko koje se radi sa profilima

onda sam ubacio tvoj profil i usledilo je odusevljenje! :) pojavila se slika sa bojama slicnim kao sa prethodnim driverom i ucitanim icc, boje su sada jos izrazajnije nego na default drivera i konacno vidim sive nijanse na slici sa leptiricem, izgubilo se ono crnilo :)
ovo je za mene korak od "7 milja" - zapanjujuc, a monitor je i dalje na fabricki default i sad igra sa gamom u driveru poptuno uspeva i ekran je tamniji sa jos jacim bojama kad smanjujem gamu nego u proslom driveru ali i primecujem razliku po deafult drivera gde mi je gama na 50 a na proslom driveru je bila na 9, sto je moguce da sam ja to nekako izmenio mada se ne secam da sam ikada ranije cackao po gami u driveru

i evo sad impresije slika sa monitorom na default, iskljucenim i ukljucenim icc i slikama:
1. najvise odgovara prva tj normal.jpg kad ukljucim icc jer vidim sve nijanse u novom driveru, a za stari driver najvise bi odgovarala, mislim, zadnja slika tj gama-0.5.jpg gde je sve tamnije i ne vidim nijanse vec 4 boje leptira i ne razlikujem nijanse boje na slici Satinends vec je ono crnilo bilo prisutno
2. za test 1,2,3 slika, najbolje izgleda slika 2 tj test-2.jpg na default monitora i drivera ili sa icc profilom gde , u oba slucaja, jedino primecujem nijanse sive i detalje, dlacice, na satinends slici pored

uporedio sam i 2 icc-a tvoj i 226bw 75%b i mislim da je tvoj nesto jasniji-svetliji od ovog 226bw sto mogu jasno da primetim samo na prigusenom svetlu stone lampe nocu koja je iza mene, dok po danu ne mogu to primetiti iako sam u relativno neosvetljenoj prostoriji (adaptirana garage u office sa neonskim osvetljenjem (4x20W) od cega rade samo dve neonke u zadnjem delu prostorije zbog prejakog osvetljenja kad se sve 4 upale )

sada sam stavio podesavanje monitora iz tvog posta #24 ovde zajedno sa icc profilom i primetio da vidim tamniju sliku sa nijansama gde se izgubilo ono, kako da kazem, "isijavanje" boja tj boje nisu vise tako izrazene
ali sam vratio na default zbog te sive mrene koja se da tako kazem nadvila nad celom slikom kao najpribliznije receno na slici 2 tj brigh-40.jpg (na kojoj inace ne vidim nijanse sive na leptiru) samo sa nijansama sive na leptiricu tj jasnijim bojama :trust:

mislim da sam sada na 95% od slike kakva treba da bude ako posmatram boje sa starim driverom i icc profilom koji je imao ono izrazeno crnilo i sa ovim do sad sam prezadovoljan i prosto ne mogu da poverujem kako sada izgledaju filmovi i ostalo na ovom monitoru ( a do juce sam se odusevljavao sa movie preset za filmove recimo :)) i mogu jos samo jednom da se zahvalim na tvom trudu i strpljenju :)

ne znam sad tacno da li imas predstavu kakve boje se sada pojavljuju na mom primerku 223bw ali je definitivno razlika za 2 koplja bolja sa icc na ovom driveru (monitor mi je trenutno na default sa icc ) i tek sad shvatam sta si mislio da kazes kad si napisao da tvoj matori eizo sije 223bw u bojama za 20 kopalja :D

p.s ja ne znam sad dal je preko ovog novog drivera ubacen neki default profil i za xp pa evo par slicica kako sad izgleda podesavanje profila preko color opcije u control panelu :wave:
 

Prilozi

  • color.JPG
    color.JPG
    43 KB · Pregleda: 84
  • devices.JPG
    devices.JPG
    46.2 KB · Pregleda: 89
  • profiles.JPG
    profiles.JPG
    55.6 KB · Pregleda: 95
Drago mi je da je podesavanje uspelo i da si zadovoljan :) Sad imas samo mozda jos nekog sitnijeg stelovanja na monitoru da bi dobio kontraste i osvetljenje kako ti najvise prija i to je to :) Izgleda da je tvoj monitor tamniji od mog pa ti zato neodgovara nizak brightness vec veci. Inace to sto vidis razliku u icc profilima kad ti gori stona lampa i jeste poenta jer onih 6500K je stelovanje za prostoriju pod svetlom koje daje tople boje a kad ukljucis neonke one vec daju plavlju svetlost tj hladniju :)

Svidjaju mi se ovi novi drajveri a vidim da imaju vec dosta ponudjenic icc profila :) Najzad su ih napravili kako treba :)

Eizo zaista izgleda fenomenalno ali i 223BW izgleda sjajno kada se podesi dobro :) Jedina mana mu je vertikalni ugao gledanja ali i to izgleda varira od monitora do monitora. Za kintu koju sam dao zaista mislim da nema boljeg :)

Pozdrav i uzivaj ,)
 
Poslednja izmena:
Moj monitor 2232BW (stigao večeras he he) ima ovu oznaku u servis meniju:

M-PE22B0CAA -1002
Checksum : 6F34

pa prema navodima sa sajta digital versus (gde kažu da ako je ****CAA onda je S panel), zaključujem da je S panel. Za sada nema mrtvaka, ali pu pu da ne ureknem!
 
Poslednja izmena:
A testiranje LCD TV-a? Jel isto vazi ko i za monitore? Da li mi treba lap top za testiranje (koji nema btw :p) ili mogu u radnji da mi pozajme.
 
Nazad
Vrh Dno