Šta je novo?

Sta od opreme za wireless internet?

ljuba87

Cenjen
Učlanjen(a)
07.06.2011
Poruke
2
Poena
151
Hteo bih da uvedem wireless internet posto nemam mogucnosti za adsl (selo). Lokalni provajder mi trazi 170e za opremu za wireless. E sad, meni su rekli da je to mnogo i da mogu da kupim sam opremu za oko 6-7 hiljada. Koliko sam shvatio treba mi antena i access point. Ali pre neki dan sam cuo da mi treba i neki bullet, i da on kosta 7-8 hiljada. Neki to imaju, neki nemaju, mislim na ljude iz kraja koji imaju wireless. E da, i neki imaju na 2.4GHz a neki na 5.nesto GHz. Jel moze neko da mi objasni sta mi ustvari treba, sta je taj bullet i koja frekvencija je bolja i koliko? Pozdrav!
 
Prvo proveri, hoće ti lokalni provajder dozvoliti da sam montiraš opremu ? 170€ je zaista previše... Kolko se sećam dana šabačkog Grom neta, treba ti wifi karica (2kdin), dovoljna dužina dovoljno dobrog kabla...i antena koju ćeš da usmeriš tamo gde treba... to je to.. i nema šanse da košta sve više od 7-8kdin.. Ali opet, ako provajder insistira na svojoj opremi, razmisli o nekom drugom vidu interneta: proveri u Veratu da li je tvoje mesto pokriveno WiMax-om ili bar neki VIP ili Telenor mobilni internet...
Kakve su cene tom provajderu, brzine ?

Što se ostalih parametara tiče, sve provajder diktira...
 
Bullet uredjaji su odlicni uredjaji za WiFi. Ako je moguce, moj predlog je ici na 5GHz opremu. Od opreme preporucujem Bullet5 i VoltPlus parabolu 5532, ili Ubiquity AirGrid AG-5G27. Iako oba uredjaja (Bullet5, AirGrid) poticu od istog proizvodjaca, moj predlog je AirGrid, jer za 100€ dobijes antenu od 27dBi, client uredjaj koji se nalazi u feed-u antene i PoE. Komplet oprema za WiFi za 100tinak €. Na tebi ostaje samo da obezbedis sipku gde ces to nakaciti i LAN kabal.
 
Hvala na odgovorima! Sto se tice brzina i cene znam sledece: 768 - 590din, 1M - oko 1000din, 2M - 1190din. Ima vecih brzina al ne znam cene, isao bih do 2M maksimalno, ne treba mi brze..
 
@Recoba Ko kod nas prodaje Ubiquity (bullet konkretno)?
 
Netiks i Sampro. Ja sam sebi AirGrid uzeo u Sampro-u. Pre toga sam imao i Bullet, ali sam ga dao ortaku.
 
nedavno sam uzeo opremu za wireless jer sam predugo cekao na adsl, i evo sta imam:umesto wireless kartice koja ide u kuciste uzeo sam TP-Link tl-wn422g karticu koja se kaci na bilo koji slobodan USB port kao i bilo koja flash memorijska kartica,plus ima Ateros cip na sta treba obratiti paznju jer je prijem bolji.Kostala me je nesto preko 1200dinara.Antenu sam uzeo preko oglasa ,pravljenu,dugo sam guglao trazeci sta je najbolje a da ne kosta mnogo i odlucio sam se za 3D Korner antenu jacine 17 decibela,pokazalo se da nisam pogresio,prezadovoljan sam njome,kostala me je sa postarinom i 15m kabla 1800dinara.Sve je to na 2,4ghz.Jel neko zna da to moze biti jeftinije???
Ostale antene poput jagi-ca,kantene i sl slabije su dosta i dostizu uglavnom do 12 db.Da dajes par hiljada vise za razliku od 17 do 24 db po meni se ne isplati pogotovo sto nikad ne znas kad ces naleteti na nasu Sabacku verziju mrezne antene od 24db koja vremenom korodira i slabi joj signal.
Razlika izmedju 2,4 Ghz i 5 Ghz je ta sto je 5 Ghz noviji standard ,ali nemoj brinuti nece se jos za par godina podpuno preci na njega,slobodno ustedi lovu za nesto drugo i koristi 2,4Ghz opremu.
 
Razlika izmedju 2,4 Ghz i 5 Ghz je ta sto je 5 Ghz noviji standard ,ali nemoj brinuti nece se jos za par godina podpuno preci na njega,slobodno ustedi lovu za nesto drugo i koristi 2,4Ghz opremu.

Više kanala, te dolazi do manjeg preplitanja kanala i tzv. zagušenja etra. E sad, možda kod tebe u Bečeju 2.4Ghz radi ok. Ali, dođi u BG (ili sličan veći grad) sa opremom na 2.4Ghz i slobodno počni da se nerviraš. Bez opreme na 5-5.8Ghz nemoj ne vredi pokušavati da se nakačiš na nekog provajdera (iako imaju AP-ove na 2.4Ghz) jer će ti posle par dana presesti internet i komp generalno.
 
Kod mene daju opremu na 5.8 Ghz dzabe,ali ako potpises ugovor na godinu dana.Ako mozes uzmi 5 Ghz zato sto je bolja.
 
Ja sam na 5ghz i mogu reci da je osetan prelaz sa 2.4 opreme. Doduse, jedino provajder ima problema sa svojmo mrezom generalno i nadprovajder, ali sto se tice same opreme, ona je odlicna.
 
nedavno sam uzeo opremu za wireless jer sam predugo cekao na adsl, i evo sta imam:umesto wireless kartice koja ide u kuciste uzeo sam TP-Link tl-wn422g karticu koja se kaci na bilo koji slobodan USB port kao i bilo koja flash memorijska kartica,plus ima Ateros cip na sta treba obratiti paznju jer je prijem bolji.Kostala me je nesto preko 1200dinara.Antenu sam uzeo preko oglasa ,pravljenu,dugo sam guglao trazeci sta je najbolje a da ne kosta mnogo i odlucio sam se za 3D Korner antenu jacine 17 decibela,pokazalo se da nisam pogresio,prezadovoljan sam njome,kostala me je sa postarinom i 15m kabla 1800dinara.Sve je to na 2,4ghz.Jel neko zna da to moze biti jeftinije???
Ostale antene poput jagi-ca,kantene i sl slabije su dosta i dostizu uglavnom do 12 db.Da dajes par hiljada vise za razliku od 17 do 24 db po meni se ne isplati pogotovo sto nikad ne znas kad ces naleteti na nasu Sabacku verziju mrezne antene od 24db koja vremenom korodira i slabi joj signal.
Razlika izmedju 2,4 Ghz i 5 Ghz je ta sto je 5 Ghz noviji standard ,ali nemoj brinuti nece se jos za par godina podpuno preci na njega,slobodno ustedi lovu za nesto drugo i koristi 2,4Ghz opremu.

Ko stedi na WiFi opremi, posle ne stedi na svojim zivcima.
 
Ljuba je lepo reko da zivi na selu,dakle kad ja u mestu od oko 15-tak hiljada stanovnika nemam nikakva zagusenja i smetnje zasto bi on?A kako je po gradovima to neki od vas znaju bolje i to ja ne sporim.I da, radi mi sve sasvim ok tako da ipak ne kidam zivce.

ps-ne raspravljamo mi ovde sta je bolje(novija tehnologija je uvek bolja)vec sta je za njega bolje u njegovim okolnostima zato sam prevagnuo na 2,4
 
Ljuba je lepo reko da zivi na selu,dakle kad ja u mestu od oko 15-tak hiljada stanovnika nemam nikakva zagusenja i smetnje zasto bi on?A kako je po gradovima to neki od vas znaju bolje i to ja ne sporim.I da, radi mi sve sasvim ok tako da ipak ne kidam zivce.

ps-ne raspravljamo mi ovde sta je bolje(novija tehnologija je uvek bolja)vec sta je za njega bolje u njegovim okolnostima zato sam prevagnuo na 2,4

A zasto treba razmisljati samo za dati trenutak sta je dovoljno? Pa kad se zagusi etar, onda ponovo treba razmisljati o novoj opremi i tako sve dok se ne dodje do neceg ozbiljnijeg. WiFi koristim od 2004. godine i dok sam bio na 2,4GHz opsegu promenio sam brdo kartica, APova i nikad nisam bio u potpunosti zadovoljan. Tek kad sam presao na 5GHz sam prestao da razmisljam o WiFi opremi.
 
A zasto treba razmisljati samo za dati trenutak sta je dovoljno? Pa kad se zagusi etar, onda ponovo treba razmisljati o novoj opremi i tako sve dok se ne dodje do neceg ozbiljnijeg. WiFi koristim od 2004. godine i dok sam bio na 2,4GHz opsegu promenio sam brdo kartica, APova i nikad nisam bio u potpunosti zadovoljan. Tek kad sam presao na 5GHz sam prestao da razmisljam o WiFi opremi.

Aman,ljudi!Dok se kod njega zagusi etar u tom selu,dobice adsl 100 puta,a u medjuvremenu ce izmisliti i neku novu opremu koja ce raditi na vise od 5 Mhz pa ce mu i to biti zastarelo.Eto kad ce da mu se zagusi etar na selu.Nikad!NJega hocete da nagovorite da da novac za nesto za sta realno nema potrebe u njegovim okolnostima kao i ja u mojim.Kao da sam ja lud sto sam uzeo 2,4?Sve sam prethodno proverio,promuckao,triput peko i jednom seko.Da sam u nekom gradu i ja bih morao da ulozim vise novca i uzmem 5mhz al ne zivimo svi po gradovima te i ovih 2,4 rade poso.To je poenta,ponavljam,a ne sta je bolje
 
SBBKBB.... Da li ce se njemu etar zagusiti ili ne, da li ce mu 100x doci ADSL u selo ili ne, su stvari nagadjanja na koje ni ti ni ja ne znamo odgovor. Sto neko rece na forumu, Svako je najpametniji za svoje novce. Sta ce covek kupiti od opreme je njegova stvar. Meni nije cilj da bilo koga ubedjujem sta treba da uzme. (Poucen sopstvenim iskustvom, uvek bih dao malo vise na kvalitetniju opremu. Sta ce covek kupiti, to je na njemu.) 100 razlicitih mesta, 100 razlicitih situacija. Ti si ubedjen i ubedjujes coveka da ako tebi net sljaka dobro da ce i njemu raditi. Sta ako nece? Ko ce onda biti kriv? Svi ovde pricaju da je opseg na 5GHz kvalitetniji i bolji, samo ti ubedjujes da mu je bolje da ide na 2,4GHz. Manje-vise etar je i zagusen zbog likova koji bi za sitne pare da imaju WiFi, pa sklepaju antenu od lima, uz pomoc makaza i cekica i uzmu uredjaj/karticu sa nekom nenormalnom izlaznom snagom i tako zagadjuju etar i posle kukaju kako je etar zagusen, a nisu svesni da ga i oni sami zagadjuju.
 
nisam ni 1 reko da sam siguran da ce i njemu raditi kako treba vec da meni tako radi,te sam preporucio na osnovu svog iskustva,a na osnovu cega bih trebao da preporucujem nesto?
A nisu to nagadjanja kad ce se i tamo zagusiti etar jer je valjda jasno da se u srbiji takve stvari u pogotovo u manjim sredinama desavaju ,malo je reci presporo.A dok to "presporo" prodje on ce biti koju god stariji a dotle ce i 5ghz biti zastarelo i zaguseno a izmislice se nesto bolje.Da ne filozofiram vise ,otice sve daleko,nek uzme 5ghz ako ima novca viska
 
Niko ovde ne preporucuje na osnovu rasporeda planeta i zvezda, vec na osnovu sopstvenog iskustva. Ovde se svi visegodisnji korisnici WiFi slazu da je 5GHz bolje i to preporucuju, a ti, koji si juce poceo da koristis WiFi, ubedjujes da je bolje 2,4GHz i da ne baca dzabe pare jer ce mu i ovako dobro raditi. Ti na WiFi gledas kao prelazno resenje do ADSL-a/kablovskog. Sta ako covek ni u skorijoj buducnosti nece moci da predje na ADSL/kablovski? Sta ako odluci da ostane na WiFi? Ja sam na WiFi ostao i pored mogucnosti za kablovski i ADSL zato sto sam prezadovoljan kako radi. Da sam imao opciju za ADSL/kablovski dok sam bio na 2,4GHz opsegu, verovatno bih presao, ali ovako dok sam na 5GHz, nemam potrebe da prelazim. 2,4GHz (802.11b/g) i 5GHz (802.11a) protokoli su stari 10 i vise godina a i tesko da ce uskoro prestati da se koriste zato sto su tehnoloski zastareli.
Upao si u tudju temu i krenuo si da ubedjujes ljude u neku svoju pricu, a pri tom materiju dovoljno ne poznajes. O'ladi malo...
 
Ajde Recoba20 prekini vise da maltretiras,po 5 put ponavljam da je 5ghz bolje,imam svoje razloge sto sam u njegovom slucaju prevagnuo drugacije.Uostalom sta si se zakacio mene,iznesi svoje misljenje i dalje ucuti cak i ako neko misli drugacije,odlucice onaj koji je temu postavio.(a ti nisi upo u tudju temu,da tebe slucajno neko nije pozvao posebno?sta smaras?)Oladi glavu!!!Iskljucujem se iz bilo kakve dalje price,s nekima ne vredi ni misljenje razmenuti
 
Meni je zao ako si se ti osetio maltretiranim, ali nisam ja "oziveo" 20ak dana staru temu i krenuo da prodajem svoju pricu uz "pusti bre ove sta ti pricaju ('oce da te zayebu)... Ja znam, ja znam sta valja, ja znam sta ti treba...". E vidis, to mi je zasmetalo.
Decko je verovatno do sada kupio opremu i bilo bi lepo da iznese neke svoje utiske o opremi koju je uzeo, kao i to kako mu funkcionise internet.
 
Hocu da (cisto da probam, imam telekomov adsl) ali hocu da probam da vidim kako radi wifi... sta mi treba samo wifi antenica i nista drugo, ili moram da kupim i pci karticu?? Koliko sam skontao treba samo antenica... znaci da se kacim na divlje koju preporucujete antenicu? Znaci mislim da mi treba samo BEŽIČNI ADAPTER USB recimo TP-LINK TL-WN422G HI-POWER, 54 MB/S 802.11B/G SNAGE 100MW samo to i nista drugo?
 
ako uzmes samo taj 422g a nemas spoljnu antenu mislim da neces uhvatiti niciji signal,a 422g ima svoju antenicu(za sobnu upotrebu).Da kupujes i antenu i 422g ili karticu a ims adsl po meni ti se ne isplati takav eksperiment,bacas novac
 
Hocu da (cisto da probam, imam telekomov adsl) ali hocu da probam da vidim kako radi wifi... sta mi treba samo wifi antenica i nista drugo, ili moram da kupim i pci karticu?? Koliko sam skontao treba samo antenica... znaci da se kacim na divlje koju preporucujete antenicu? Znaci mislim da mi treba samo BEŽIČNI ADAPTER USB recimo TP-LINK TL-WN422G HI-POWER, 54 MB/S 802.11B/G SNAGE 100MW samo to i nista drugo?


Ako sam dobro skapirao, ti hoces da probas da vidis kako radi wifi na telekomovom routeru? Ako je odgovor da, onda ti je dovoljan gorepomenuti bezicni usb adapter pod uslovom da taj racunar sa koga zelis da pristupis telekomovom adsl routeru se nalazi u njegovoj blizini (da nije neka nenormalna udaljenost, da signal ne prolazi kroz brdo zidova ili spratova).
 
Nazad
Vrh Dno