Šta je novo?

Sta izabrati ADSL ili SBB kablovski internet?

stavrov

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2005
Poruke
200
Poena
319
Bilo je puno toga na ovu temu, ali se stvari stalno menjaju. Imam uslova za oba dva, pa sta je bolje da uzmem? Interesuju me paketi 256kb, cene su im slicne. Net mi treba za P2P i eventualno Skype. Ne igram igrice - ping nije presudan. Koje je vase misljenje?
Pozdrav i hvala
 
uzmi sbb...
 
SBB je odličan ako te zabode dobra lutrija i sve bude radilo besprekorno. U slučaju problema možeš da sedneš i da plačeš, pošto se veoma teško nose sa istim, baš kao što ćeš se ti još teže nositi sa njihovom tehničkom podrškom.

ADSL ti je sigurnije rešenje i mnogo je lakše dobiti pomoć u slučaju problema. U firmi imam SBB, 2mbit, radi odlično već par meseci, ali da se pitam ponovo, uzeo bih ADSL, čisto da ne mislim. Bez obzira na manju brzinu - mada ovih 2mbit često realno nije ni punih 512.
 
Imam ADSL, dugo sam mislio da je kablovski bolji, ali onda sam se uverio u ono sto pricaju ljudi o podrsci za cable. Ne mislim da je losa vec samo da konkurencija kod ADSLa cini svoje. Plus me je profesor na fakultetu na jednom predavanju uverio da je ADSL kod nas trenutno bolje resenje.
 
Pa ako se ne igras, nema sta da mislis, uzmi adsl. Samo nemoj kod sitnih provajdera Beocity, Neobee i slicnih.
 
Sta vi pricate ljudi?:)
Jedna jedina prednost ADSL-a je ta podrska!
Prednosti SBB-a:

1. LOCAL!!! Imas 512kb/s po defaultu za paket 256. Znaci 256 za net plus dodatnih 512. U lokalu imas sve nove stvari. To ce pogotovo da ti treba posto vidim da ti treba za p2p. Imas lokalne torrent trackere i DC++ servera. Povezani svi veci gradovi, milina..
2. Upload je u odnosu na DL 1:2 dok je na ADSL-u 1:4 - znaci imas samo 64 kbit/s UL
3. Download ce da ti ide max 25-26 dok kod cable-a ide oko 30
4. Net ne moras da uplacujes UVEK prvog u mesecu ili da ako nisi tu npr 2 meseca placas ono mirovanje paketa ili kako vec zovu. Kada imas para, platis paket i traje 30 dana [flat]. Ako nemas, ne uplacujes dok ne skupis i to je to. ADSL te vezuje da moras stalno da placas. Lako mozes i da menjas pakete.
5. Ping je na kablu bolji [mada tebi to nije toliko bitno kazes ali cisto da se zna]

A sve to za relativno iste pare. Mislim na paket 256.
Ti sada lepo ovde saberi i oduzmi i ako mislis da je tehnicka podrska bitnija od svega ostalog onda se utepaj :D
 
Poslednja izmena:
SBB je odličan ako te zabode dobra lutrija i sve bude radilo besprekorno...............

he, da da da, ovo je sama srz dileme. to ako
a ako si qrate srece, onda mozes da se slikas.
sto kaze nidza, i ja imam adsl i opet bi ga izabrao, iako sbb ima dosta kvantitativnih prednosti:

- ne moras da placas, kad ti ne treba (odes metar dana na more i nista ne platis, adsl moras)
- prelazis sa flat-a na pakete i obrnuto kad hoces (kako ti kad odgovara), besplatno.
- 10-15% brzi download
- vise nego duplo brzi upload, sto bi moglo lepo da ti dodje za skype-ov video, recimo. adsl-ovih 6-7 KB uplouda je ipak premalo skype-u i za audio i za video.
- imaju taj njihov hub, gde bi nekad nesto mozda mogao i da nadjes.
- mislim da daju i neki mali web-space, nisam siguran.
- ...... mozda jos nesto, ne mogu da se setim .....

ima i mana (pored nidzinog "ako")

- moras da im placas plus 500 i nesto (valjda) dingera mesecno za tv
- drugari mi kazu da je stalno guzva na salterima za placanje (ako si iz bgd-a), tamo u 7-og jula. a opet, ako uplatis opstom uplatnicom u posti, onda je uvek neka zajebancija. te nije proknjizeno, te nisi platio tv - "a? jesi! ajde trkni do kuce (10 km) da nam doneses uplatnicu" isl.
- nekako su grozni, ovo je moj subjektivni razlog :)
 
- imaju taj njihov hub, gde bi nekad nesto mozda mogao i da nadjes.

Zasto to tako kazes? :)
Ja sam imao priliku jedan period da koristim SBB hub, i za to vreme mi je veza ka netu sluzila samo za surf. Sve sto mi je trebalo nasao sam u lokalu, a brzina downloada je odlicna za nase prilike. Ako covek kao glavne kriterijume navede p2p i Skype, onda je SBB verovatno bolji izbor, upravo zbog tog hub-a.
 
Kuci imam ADSL a na poslu SBB. Mnogo sam manje problema imao sa ADSL-om...
Mada, mnogo zavisi od tvoje lokacije i kakva je infrastruktura u tvom karaju.
Uvodjenje za oba je dz odaberi jedno, pa ako ne valja menjaj.
 
Samo cu reci LOKAL. Ko i pored toga uzme ADSL, svaka cast. Ne secam se kad sam poslednji put skinuo nesto sa "neta", sve sam nasao u lokalu sto sam jurio. 130TB podataka i preko 1800 usera evo trenutno.
 
Sta vi pricate ljudi?:)
Jedna jedina prednost ADSL-a je ta podrska!
Prednosti SBB-a:

1. LOCAL!!! Imas 512kb/s po defaultu za paket 256. Znaci 256 za net plus dodatnih 512. U lokalu imas sve nove stvari. To ce pogotovo da ti treba posto vidim da ti treba za p2p. Imas lokalne torrent trackere i DC++ servera. Povezani svi veci gradovi, milina..
2. Upload je u odnosu na DL 1:2 dok je na ADSL-u 1:4 - znaci imas samo 64 kbit/s UL
3. Download ce da ti ide max 25-26 dok kod cable-a ide oko 30
4. Net ne moras da uplacujes UVEK prvog u mesecu ili da ako nisi tu npr 2 meseca placas ono mirovanje paketa ili kako vec zovu. Kada imas para, platis paket i traje 30 dana [flat]. Ako nemas, ne uplacujes dok ne skupis i to je to. ADSL te vezuje da moras stalno da placas. Lako mozes i da menjas pakete.
5. Ping je na kablu bolji [mada tebi to nije toliko bitno kazes ali cisto da se zna]

A sve to za relativno iste pare. Mislim na paket 256.
Ti sada lepo ovde saberi i oduzmi i ako mislis da je tehnicka podrska bitnija od svega ostalog onda se utepaj :D
A ti mu garantuješ da će raditi kako treba?
 
Bio na SBB-u, preshao na Telekom ADSL.
 
Koji ste vi pesimisti... A mozda ga i pogazi auto sutra i nece mu uopste trebati internet...
 
Generalno, da li se moze sa ADSL-om normalno igrati online FPS-ovi i MMO igre ? Znaci, koliko je losije resenje iz tog ugla u odnosu na kabl i wireless ?
 
Uzmi Sbb. Jos ako nadjes dobar modem, na konju si.
 
Ja sam od online FPS-ova igrao COD2, War Rock, Quake3, America's Army, Deus Ex, a CS 1.5 igram svaki dan na Beotelovom serveru,cak ponekad i sa ortakom sa mreze preko iste ADSL linije, i jako sam zadovoljan. Od MMO igram Guild Wars, Silkroad, takodje sve odlicno radi. Primetio sam da mi se dosta poboljsao ping kada sam presao sa 512k na 768k. Osim toga ping do gugla mi je obicno 38-40ms.

Ljudi na Btelovom cs serveru sa pingom ispod 20ms su uglavnom na kablu. Toliko mali ping sa adslom izgleda nije moguc.

Wireless nikad nisam koristio, mada pretpostavljam da moze da radi kako treba ako imas sve potrebne uslove. Tu pre svega mislim na dobru opremu sa tvoje i provajderove strane, opticku vidljivost, nezagadjen etar itd. Ali koliko vidim ljudi imaju uglavnom negativna iskustva sa wireless-om tako da bih ga ostavio kao poslednju opciju.
 
Koji ste vi pesimisti... A mozda ga i pogazi auto sutra i nece mu uopste trebati internet...

:d

realno, sad kad su cene iste, mislim da se sbb vise isplati. Imas odnos Up/Dn=1:2 u odnosu na adsl gde je 1:4, jos ako ovaj reziim u lokalu realno funkcionise, kao sto ljudi kazu, mislim da je pun pogodak. Sad ta odzavanja i sl. to stvarno zavisi i uvek mozes da otkazes ulugu ako nisi zadovoljan, zar ne?
SBB je malko zakasnio sa snizavanjem cena, mogli su da pokupe kajmak na vreme, jer je bilo brdo ljudi koji su na digitalnim centralama ubgdu ali nisu imali slobodnih portova za adsl, a kabl je bio skuplji od adsl-a. A sad kad se ukljucio telekom, stvari su se promenile.
Posebno treba uzeti u obzir najavljeno povecanja brzine adsl-a tokom ove godine za istu cenu usluge
 
Poslednja izmena:
Beži što dalje od SBB-a. Ja sam dve godine koristio njihove "usluge" i prvom prilikom zapalio na ADSL. Lokal jeste prednost ali je tehnička podrška KATASTOFALNA. Prelistaj malo njihov forum pre nego što odlučiš.
 
na SBB-u sam u NS i super mi radi vec 3 godine, devojci pre neki dan uveo Telekomov ADSL, naravno samo zato sto je jeftiniji i zato sto nema SBB u tom delu grada (a ona ionako surfuje i chatuje samo). A posle isprobavanja njene ADSL konekcije mogu reci samo hvala bogu pa imam SBB kuci (protok, lokal, CS ping, streaming). SBB sam uzimao na pocetku jer nisam imao telefon u ovoj novoj zgradi, cable je pre stigao :)
 
Poslednja izmena:
E ovde ljudi svasta pricaju.. kao prvo, ta tehnicka podrska.. Sta se vama tolikooooo desava pa je non stop potrebna?

@stavrov: Lepo ti kazem, ako ti je do tehnicke podrske, uzmi ADSL, ako mislis da uzivas u blagodetima, brzine, lokala, pinga, uploada uzmi SBB.
Lepo rece J. Lo, auto je opasna stvar :D
 
Sta vi pricate ljudi?:)
Jedna jedina prednost ADSL-a je ta podrska!
Prednosti SBB-a:

1. LOCAL!!! Imas 512kb/s po defaultu za paket 256. Znaci 256 za net plus dodatnih 512. U lokalu imas sve nove stvari. To ce pogotovo da ti treba posto vidim da ti treba za p2p. Imas lokalne torrent trackere i DC++ servera. Povezani svi veci gradovi, milina..
2. Upload je u odnosu na DL 1:2 dok je na ADSL-u 1:4 - znaci imas samo 64 kbit/s UL
3. Download ce da ti ide max 25-26 dok kod cable-a ide oko 30
4. Net ne moras da uplacujes UVEK prvog u mesecu ili da ako nisi tu npr 2 meseca placas ono mirovanje paketa ili kako vec zovu. Kada imas para, platis paket i traje 30 dana [flat]. Ako nemas, ne uplacujes dok ne skupis i to je to. ADSL te vezuje da moras stalno da placas. Lako mozes i da menjas pakete.
5. Ping je na kablu bolji [mada tebi to nije toliko bitno kazes ali cisto da se zna]

A sve to za relativno iste pare. Mislim na paket 256.
Ti sada lepo ovde saberi i oduzmi i ako mislis da je tehnicka podrska bitnija od svega ostalog onda se utepaj :D

Nemoj da obmanjujese ljude ovde na forumu! Da si ovo napisao pre godinu dana, sasvim bih se slozio sa tobom. Danas to izgleda ovako:
1.Lokalni HUB NE RADI!
2.UPL/DL jeste 1:2, hocu reci podesen je na toliko (ali ako pogledas tacku tri videces da od toga i nema neke koristi).
3.Download 30......pa to nisam video bar pola godine........ako dodje do ovih 25-26 treba da si srecan.
4.Uz cenu kablovskog interneta MORAS da platis i kablovsku TV koja poskupljuje svaki mesec!
5.Ping na serverima na kojima mi je ranije bio oko 30, danas je izmedju 50-60 pre podne, a uvece kada svi igraju bude preko 100 cak i 150!!!!!
E sad ima jos nekih detalja.
Veza puca svakih dva tri minuta.....pa te ljudi recimo sa MSN-a pitaju da li si normalan kad se stalno diskonektujes i ponovo konektujes.
Nedaj boze da ti treba neka tehnicka podrska........moras da cekas pola sata da dobijes operatera, koji ce ti uvek reci da ce tvoj problem biti prosledjen tehnickoj sluzbi........e sad zamislite zovem ih tri meseca svaki drugi dan i uvek mi pricaju isto!!!! da bi mi decko koji radi na kraju rekao da to nije tehnicki problem vec to rade na nivou firme nesto tipa, link im je nedovoljnog kapaciteta ili tako nesto!!!
Sad ako je covek bas mazohista moze da uplati SBB.
Znaci da se razumemo SBB jeste dobro radio do pre pola godine, sada je KATASTROFA.......mozda ce se stvari popraviti......al do tada moj ti je savet da budes na ADSl-u.
Usput pre nego sto se odlucis pogledaj ovo adresu forum.sbb.co.yu
Pozdrav! :type:
 
Koristim SBB od kad se prvi put pojavio i skoro u 99% vremena imam ono sto i ocekujem. 30KB daunload zakucan vec godinama. Covek mrtav ladan napisa da hub ne radi, a evo ja upravo skidam sa tog istog hub-a. Zahvaljujuci hubu sam zaboravio na RS, mulu i slicne zajebancije, sve sto ti treba ima.
Najvaznije od svega je da za sitnu kintu mozes da uvedes SBB probas kako radi, pa ako bude loshe ti odjavi i predji na ADSL.
 
Uzmi poslednji SK i procitaj kolumnu, sve ce ti biti jasno u vezi SBB-a ;) I jedan moj ortak koji je do skora radio kod njih, kaze da je kvalitet veze opao u poslednje vreme... Jednostavno su preoptereceni i ne idu u korak sa potraznjom...
 
Koristim SBB od kad se prvi put pojavio i skoro u 99% vremena imam ono sto i ocekujem. 30KB daunload zakucan vec godinama. Covek mrtav ladan napisa da hub ne radi, a evo ja upravo skidam sa tog istog hub-a. Zahvaljujuci hubu sam zaboravio na RS, mulu i slicne zajebancije, sve sto ti treba ima.
Najvaznije od svega je da za sitnu kintu mozes da uvedes SBB probas kako radi, pa ako bude loshe ti odjavi i predji na ADSL.

Upravo tako. A jos jedna stvar je to da ljudi coveku predlazu ono sto je bolje za njihove potrebe, umesto onog sto ce biti bolje za njegove kriterijume. Ako je covek rekao da ga interesuje samo p2p i skype, nema potrebe kukati na to da je ping na sbb-u ponekad 150 (kako reche jedan forumas ranije). Taman da mu je ping 200 non stop, to je njemu totalno nebitno, jer ping je za download nebitan. Meni je na wirelesu ping varirao od 100 do 1000, sto je katastrofa za online igre, ali download je radio ko zmaj. Znaci, za njegove potrebe je sbb lokal dobitna kombinacija.
 
Poslednja izmena:
E ovde ljudi svasta pricaju.. kao prvo, ta tehnicka podrska.. Sta se vama tolikooooo desava pa je non stop potrebna?

@stavrov: Lepo ti kazem, ako ti je do tehnicke podrske, uzmi ADSL, ako mislis da uzivas u blagodetima, brzine, lokala, pinga, uploada uzmi SBB.
Lepo rece J. Lo, auto je opasna stvar :D

Samo ti uzmi SBB. A za izgubljene pakete, gubitak signala i pogrešno uplaćene pakete umesto tehničke podrške zovi Swipera. :D
 
Ljudi, ja sam izludeo sa SBB-om. Kada sam odlučio da raskinem ugovor sa njima, prvo su me zavlačili 10 dana sa vraćanjem modema, onda su me zavlačili mesec dana sa vraćanjem čekova koje sam ostavio kao depozit za modem. OK to i nije neka frka preterano, ali onda su počeli redovno na svaka 2 meseca da me zvrckaju telefonom i pitaju zašto nisam uplatio ni jedan paket, da li i dalje hoću da koristim njihove usluge kablovskog interneta, ako neću, onda da vratim modem....
Ovo traje već godinu dana, a da ne pominjem da mi mail nalog još nije zatvoren kod njih, i da mi stiže kojekakav spam i mail-ovi namenjeni drugim korisnicima.
Poslednji put kada su me zvali kažu vidimo da ste raskinuli ugovor sa nama, kada ćete da vratite modem i uzmete depozit?!?!?!
Da nije tragično bilo bi smešno!!!
 
Nisu ljudi jos upoznati sa sbb local underground mrezom :)) ... Jbt pa jednom kad bi ih pustio na hub ili treker da vide cega tamo sve ima i to dz! (posto se trosi samo local) posle ih ne bi puskom oterao s istih :))
 
Nazad
Vrh Dno