Šta je novo?

Sta AMD zapravo nudi?

Da li AMD procesori nude


  • Ukupno glasača
    245
Za konkretan A64 i konkretan Pentium 4 model mozes da postavis poll kao sto jesi, onda ce sva cetiri odgovora imati razlicito znacenje.

Medjutim, ti si postavio opste pitanje, ne specificirajuci konkretan AMD niti Intel model, sto bi znacilo da se odnosi na paletu modela iz trenutne ponude oba proizvodjaca.

U toj situaciji prva tri ponudjena odgovora isto znace, ukoliko jedan proizvodjac ima konstantno bolji odnos cena/performanse, duz cele ponude, sto je trenutno slucaj na desktop i server trzistu. Za mobile proznajem da je Intel za nijansu bolji.

Btw, nisi shvatio requirements, pa ti je primer koda ostao bez smisla.
 
Poslednja izmena:
mcekovic je napisao(la):
Medjutim, ti si postavio opste pitanje, ne specificirajuci konkretan AMD niti Intel model

Pa naravno, zato sto se podrazumeva desktop segment jer kod nas retko ko koristi mobile i server platformu.

Sustina uopste nije bila u tome da li je poll precizan pokazatelj stanja nekog segmenta trzista nego koliko je ko objektivan, ako ti to ne vidis, nema ti pomoci.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam uspeo da procenim sopstvenu objektivnost, steta. :smoke:
 
audiofreak je napisao(la):
Pogledaj C kod za simulaciju glasanja pa ces videti da nije bas tako jednostavno. Rec "slicne" je mozda malcice nesrecno izabrana, trebalo je da mozda da stoji "iste". U tom slucaju je valjda jasno da nesto sto je == ne moze u isto vreme biti i >?

Znam ja da citam kod, ali to nije preterano relevantno za ono sto sam hteo da kazem, zar ne? Takva logika je dovela ljude jako davno do zakljucka da je nemoguce stici iz mesta A do mesta B posto treba preci beskonacno mnogo polovina puta, iako svako razuman zna da nije tako. Slicno je primenjivo i ovde. Mogu ja da stavim mnogo opcija za glasanje koje ce u sustini biti iste, a u kodu razlicite.
 
Zavisi od modela procesora.Ne mozes sve da ih izjednacis.I trabao si da ukljucis opciju za vise opcija i da si preuredio poll.Ovo ti je kao onaj potpis, brzo kvalitetno jeftino, izaberite 2. :)
 
Ja nikako ne razumem sta je pisac hteo da kaze... Vecj dva puta procitah ponudjene opcije i nisam glasao... :)

EDIT : Da li se misli u odnosu na Intel ili na Motorolu??? :)
 
Poslednja izmena:
Glasao sam za opciju br.2, cini mi se nekako najrealnija, u svim segmentima i najnizem i najvisem (P4EE i Athlon64 FX). Dakle AMD daje vise za ISTE (ja bih ovo malo promenio, tj. nema nigde u glasanju SLICNE) pare :eyebrows:
 
3.-ca ti je jedini realan odgovor :D

Da je AMD stvarno tol'ko jeftiniji niko pismen ne bi kupio Intela.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa zavisi za sta. Za neke stvari Intel za iste pare nudi bolje performanse. Mada takvih stvari je u sustini vrlo malo. Ako pak samo to nekome treba, onda je Intel bolja platforma.
 
Udjes lepo u softver za ispitivanje konfiguracije, uradis proveru procesora, pogledas MIPS i MFLOPS, kao i sve druge parametre, uporedis sa drugim procesorima, pa ako za manje novca dobijas nesto priblizno, zasto da ne?
 
Poslednja izmena:
audiofreak je napisao(la):
U ovom threadu i pollu se lepo vidi ko je zagrizeni AMD fan, a ko je objektivan. To je bio i cilj tako da sa velikim zadovoljstvom proglasavam experiment uspesnim. Ono sto se moze smatrati neuspehom i razlogom za nezadovoljstvo je cinjenica da su objektivni clanovi foruma u manjini (31% .vs. 65%). Mislite o tome.

mozda je pod tri "tacan" odgovor po tebi ali to ne znaci da si u pravu ;)

po meni:
2. A64 vs odgovor intela
3. SocketA generacija i proboj na trziste, u jednom periodu su bili bolji u drugom losiji ali uvek jeftiniji.

:wave:
 
tozic je napisao(la):
Udjes lepo u softver za ispitivanje konfiguracije, uradis proveru procesora, pogledas MIPS i MFLOPS, kao i sve druge parametre, uporedis sa drugim procesorima, pa ako za manje novca dobijas nesto priblizno, zasto da ne?
MIPS-i i MFLOPS-i zavise mnogo od kompajlera i od onog koji je pisao test, pa nise merodavni, uostalom, to je sinteticki test. Kao sto ukupne performanse ne zavise od MIPS-a i MFLOPS-a tako ne zavise ni od memorijskog protoka ili njegove vrlo bitne latencije. Istina je negde izmedju... Stvari se ne mogu generalizovati uz pomoc SiSoft Sandre. Uzmes lepo, pustis neku kompresiju, render, kompajliras kernel, odradis malo testove sa diskom, pustis neku igru - test u 3D okruzenju, sednes za jednu masinu i za drugu, i odradis iste operacije pa lepo mozes da vidis sta je brze i koliko. Postoje specificne primene u kojima je za iste pare Intel brzi, ali u vecini stvari je za iste pare ili cak manje AMD brzi.
Pored toga, pogledas jos neke stvari .... sta procesori nude...
AMD za manje para nudi 64-bita, nudi Cool'n'Quiet, tisi rad i iste ili bolje performanse. 64-bitni Preshot je tu situaciju malo popravio, ali i dalje za velike pare nudi manje. Stvar ce biti bolja po Intel kada bude nudio vise i bolje za vece pare, posto masa korisnika ne pita za cenu, vec ih interesuje najbolje, a trenutno Intel to nije !
 
S ozirom da je ovo pocelo da se pretvara u stari, dobri AMD vs Intel,
...glasam zaaaa visnju...
 
Pazite nije ovo forum niti soba u koju dolaze analfabete i kao pitaju se sta je najbolje ili gde je cije mesto. Ovde dolaze tipovi koji vrlo dobro znaju odgovore na ta pitanja. Medjutim opet ce se povesti rasprava u kojoj ce svi ostati na svojim pozicijama jer ih dakako i ne mogu promeniti zbog tudjeg misljenja. Sve u svemu bolje bi bilo da pratite pametnije stvari i dalje obogacujete svoje znanje nego sto ovde ko stare babe raspredate. Ako nije najbolja potvrda ono sto sami posedujemo u masinama onda ja stvarno ne razumem realnost.
 
Paradigma je napisao(la):
Pazite nije ovo forum niti soba u koju dolaze analfabete i kao pitaju se sta je najbolje ili gde je cije mesto. Ovde dolaze tipovi koji vrlo dobro znaju odgovore na ta pitanja. Medjutim opet ce se povesti rasprava u kojoj ce svi ostati na svojim pozicijama jer ih dakako i ne mogu promeniti zbog tudjeg misljenja. Sve u svemu bolje bi bilo da pratite pametnije stvari i dalje obogacujete svoje znanje nego sto ovde ko stare babe raspredate. Ako nije najbolja potvrda ono sto sami posedujemo u masinama onda ja stvarno ne razumem realnost.

slazem se posebno sa izjavom potvrda o onome sto sami imate u masini :D :D :D
 
drfedja je napisao(la):
ali i dalje za velike pare nudi manje.

E vidis ja mislim da nudi barem isto (negde i vise), a ne manje. Sastavi dve masine za obicne korisnike -- A64 3000+ bez O/C i Pentium 630 bez O/C i videces da su performanse vrlo ujednacene osim u aplikacijama koje se oslanjaju na FPU poput (ne)cuvenog super_pi testa.

Za igranje, prednost ima AMD i to samo zato sto dosta igara takodje koristi FPU i optimizovane igre su jos uvek retkost (izuzetak je npr. Splinter Cell Chaos Theory gde su rezultati ujednaceni).

Te razlike u korist AMD-a ce se u narednom periodu istopiti jer FPU aplikacije nisu dobrodosle u 64-bitnom Windowsu, a zna se ko ima bolju SSE2 implementaciju.

Svi koji su ocekivali revolucionarno ubrzanje od prelaska na 64 bita ce biti razocarani ako vec nisu. Programi koji ne budu posebno optimizovani videce do 5% ubrzanja samo od rekompilacije. Ako se budu potrudili da ih dodatno optimizuju onda mozda mogu iscediti jos ~25% vise i to je to.

U sustini, ovih 64 bita koje je AMD "izumeo" su deja vu. Na isti nacin se preslo sa 16 na 32 bita kada se pojavio 386. Tada je takodje dodat novi mod rada i prefiksi za instrukcije. Jedina razlika 32->64 u odnosu na 16->32 je sto je AMD dodao jos registara cija je korist skoro anulirana glupavim ABI-jem koji su zajedno osmislili AMD+M$ i koji insistira da vecina registara mora biti sacuvana ako hocete da ih koristite u funkciji.

Ono sto je AMD jos dodao u 64-bitnu muckalicu je podrska za SSE2 kojoj moze da zahvali vecinu ubrzanja koje belezi u novim programima.

Eto, sve to ne pise u PR materijalu, zar ne?

Imam jednu interesantnu teoriju:

Microsoft je svojevremeno video DEC Alphu kao pretnju iz dva razloga:

1. 64-bitni Unix = pretnja M$ platformi
2. Drugacija arhitektura = veliki troskovi za prebacivanje postojeceg softvera

Prvo bi jos nekako i preziveo, ali drugo je trn u oku. Zasto? Zato sto zahteva veliki trud i ulaganje da bi se zadrzala monopolska pozicija na polju softvera. Zato resava da odbaci podrsku za Alphu i izbacuje Windows 2000.

Digital propada jer svaki hardver bez softvera je samo mrtvo parce bakra i silicijuma, Compaq ga kupuje i Alpha team odatle odlazi u AMD.

Evo citata iz emaila koji sam dobio od coveka po imenu Kevin Frei (njegov blog mozete videti ovde) koji radi na razvoju MSVC kompajlera:

"Yes, it happens, but penalizing code that just uses ints [which is far more common, at least in the code that we typically see] was not seen as 'worth it' when the ABI was designed [about 5 years ago, if you're curious]."

Iz toga mozemo izvuci neke zakljucke:

1. Ako je ABI za AMD64 dizajniran pre 5 godina (znaci 2000), a prvi A64 se pojavio 2003 ako se dobro secam to potvrdjuje pricu o ciklusu za dizajniranje procesora koji traje ~3 godine.
2. Cudno se podudara datum osmisljavanja "nove 64-bitne platforme" sa datumom sahranjivanja Alphe.

Zasto je "nove 64-bitne platforme" pod navodnicima? Zato sto to i nije novo za Microsoft! Prelazak sa 16 na 32 bita su vec davno pregrmeli, s obzirom da su razlike skoro nikakve u ovoj novoj tranziciji vec imaju potrebno iskustvo i lako im je da adaptiraju sopstveni 32-bitni kompajler i softver za 64-bitnu platformu. Troskovi i trud su minimalni i Microsoft ostaje monopolista na polju operativnih sistema i aplikativnog softvera.

Sto je najgore, AMD im je u tome zdusno pomogao jureci sopstvenu korist, a pritom je njegova korist nesrazmerno mala naspram koristi koju ima Microsoft i stete koju imaju korisnici.

Pokusajte da zamislite kako bi racunari i softver danas izgledali da je Microsoft bio primoran da podrzi Alphu (ili kasnije Itanijum), da smo se otarasili legacy x86 djubreta i da je masovna primena i proizvodnja "spustila" ove mocne procesore sa servera na desktop/workstation trziste. Mislite o tome...
 
@Audiofreak
Veoma dobar post baziran na cinjenicama...
 
Moso je napisao(la):
@Audiofreak
Veoma dobar post baziran na cinjenicama...

Prvi deo do recenice "Imam jednu interesantnu teoriju:" je baziran na cinjenicama. Ostalo je moja licna spekulacija za koju nisam nigde tvrdio da je tacna. Ako imas neku primedbu na deo posta pre ove recenice (onaj koji se odnosi na 16->32 i 32->64) izjasni se i rado cu ti to potkrepiti primerima i dokumentacijom.
 
Da lep post, OK rezon ALI jedino sto fali pesma od John Lenon-a...Imagine :d . U svakom slucaju dobar text.
 
Nemam primedbi, kao sto rekoh slazem se sa ovim sto si napisao i pohvalio sam post.
 
Ovo glasanje se odnosi samo na overclockere.Sta meni Intel nece pokrenuti sto AMD hoce? Winamp,DVD,DIVX,neku igru,Photoshop,Corel? Sta? Ako ce Celeron 775 biti sporiji za 2 % ili brzi za 2-5 % od semprona slicne klase to nista ne menja.
Ipak sam glasao za opciju 1.
 
audiofreak je napisao(la):
ma bajka je strasno lepa i sve da je i tacna ostaje pitanje je da li bi intel (ta sveta kompanija) batalio/zaobisao prelazak na 64bit-a i nacinio krupniji korak napred?
naravno da ne bi, nego bi sad probili tu barijeru od 1GHz :p (mozda :D)

mozda se industrija i nije razvijala najboljim tokom ali smo napredovali zahvaljujuci kome? pa AMD-u naravno jer da bi intel "izumeo" 64bit-a morali bi da cekamo jos neko vreme to je sigurno, a i ne mozemo svi da se zanimamo samo kompresijom divx-a :d.

mozda bi AMD da je dovoljno velik nacinio taj veliki korak, ali posto nije onda barem vuku napred kolko mogu. tehnologije koje sad imamo u njihovim procesorima je intel "izumeo" i najavio za par godina u svojim.

jos jedna lepa prica zar ne? ;)

samo ne razumem kako neko moze da bude na strani monopoliste kad ni jedan monopol nije dobar???
evo vam nas telekom i 56k modem pa uzivajte meni je toga dosta :smoke:
 
Ser_Zile je napisao(la):
mozda se industrija i nije razvijala najboljim tokom ali smo napredovali zahvaljujuci kome?
IBM-u

samo ne razumem kako neko moze da bude na strani monopoliste kad ni jedan monopol nije dobar???
Pitaj nekog developera šta misli o monopolu, možda ćeš biti iznenađen odgovorom.
 
@Audiofreak
Svaka ti chast...mada sam glasao za opciju 3.

Ne znam ni sam shta donosi vreme...mozda jednog dana dochekamo da Intel nudi za manje para bolje peformanse.....mada kad se sad pogleda koliko je on mococniji kao kompanija od AMD-a...teshko. Beshe AMD ima neki CPU van x86...meni se chini da nema.

Itanium je proshao kao bos po trnju postavnjenom od strane M$-a. Sva sreca za njega postoje drugi Os-ovi. Shto kaze audiofreak...M$ bi najverovatnije puko ko zvechka kad bi se odbacila x86 arhitektura za desktop/workstation.

Pitam se shta bi na sve ovo rekao MadTexel...On definitvno nije x86 fun....a pitajte ga i zashto? Ako bude drage volje mozda ce vam i reci....nekad. Ja zasad moram da cutim.
A i sa grafikom je ista stvar.

Po meni x86 je budzevina kakvu chovek nije video odavno...zato i jesu takvi procesori - spori. To shto smo mi alavi pa zelimo performanse Earth simulatora u svojoj sobi za 1k evra niko nam nije kriv.
 
Poslednja izmena:
Ser_Zile je napisao(la):
ma bajka je strasno lepa i sve da je i tacna ostaje pitanje je da li bi intel (ta sveta kompanija) batalio/zaobisao prelazak na 64bit-a i nacinio krupniji korak napred?
naravno da ne bi, nego bi sad probili tu barijeru od 1GHz :p (mozda :D)

mozda se industrija i nije razvijala najboljim tokom ali smo napredovali zahvaljujuci kome? pa AMD-u naravno jer da bi intel "izumeo" 64bit-a morali bi da cekamo jos neko vreme to je sigurno, a i ne mozemo svi da se zanimamo samo kompresijom divx-a :d.

mozda bi AMD da je dovoljno velik nacinio taj veliki korak, ali posto nije onda barem vuku napred kolko mogu. tehnologije koje sad imamo u njihovim procesorima je intel "izumeo" i najavio za par godina u svojim.

jos jedna lepa prica zar ne? ;)

samo ne razumem kako neko moze da bude na strani monopoliste kad ni jedan monopol nije dobar???
evo vam nas telekom i 56k modem pa uzivajte meni je toga dosta :smoke:

E neka si im rekao :D
 
Ser_Zile je napisao(la):
ma bajka je strasno lepa i sve da je i tacna ostaje pitanje je da li bi intel (ta sveta kompanija) batalio/zaobisao prelazak na 64bit-a i nacinio krupniji korak napred?
naravno da ne bi, nego bi sad probili tu barijeru od 1GHz :p (mozda :D)

mozda se industrija i nije razvijala najboljim tokom ali smo napredovali zahvaljujuci kome? pa AMD-u naravno jer da bi intel "izumeo" 64bit-a morali bi da cekamo jos neko vreme to je sigurno, a i ne mozemo svi da se zanimamo samo kompresijom divx-a :d.

mozda bi AMD da je dovoljno velik nacinio taj veliki korak, ali posto nije onda barem vuku napred kolko mogu. tehnologije koje sad imamo u njihovim procesorima je intel "izumeo" i najavio za par godina u svojim.

jos jedna lepa prica zar ne? ;)

samo ne razumem kako neko moze da bude na strani monopoliste kad ni jedan monopol nije dobar???
evo vam nas telekom i 56k modem pa uzivajte meni je toga dosta :smoke:


Izumeo je Intel odavno 64-bita...Ali to nije namenio na trachavu x86 arhitekturu. Nek AMD napravi neki Itanium pa nek se javi. Mada bi veliki Plavi i "policajka" mogla i Intelu i AMD-u da odrzi lekciju. Pa u UK i USA sve bre Mekovi i Xboxevi i PS/PS2/PSX.a tek Xbox2/PS3....ko se tamo jash lozi na PC. To je bre za nas smrtnike. Ma ceo bre M$it je za nas smtnike i za poslove "buranija" tipa.

Ozbiljne stvari se rade na pravim mashinama i pravim OS-ovima. Tu nema kompromisa. To su jedinstne stvari. Nema Mad-a da vam kaze poneku...Ih kako se chovek lepo zanima.

I ko kaze da je Intel monopolista. Pa nisu oni krivi shto se AMD slabo razvija. :D a da nije M$-a da progura tih 64-bita mogli bi odmah da se prodaju. Mozda ne bi imali 64-bit-a od Intela...bar ne ovakvih 64-bita. Shta je tu je...to su samo extenzije...x86 je krpljenik od kako su ga napravili. Stalno ga budze. Pa dokle bre vishe.

Ovo ce puci ljudi kad tad...videce te....Cell samo shto nije stigao.
 
DEC ne treba žaliti NI NAJMANJE!!!

Ako se neko seća intervijua sa Polom Krnetom (product managerom Digitala) ,

objavljenim u Racunarima broj 95 iz oktobra 1993:

"Intervju, Mikroprocesori i čipovi , Alfa - kvantni skok (Pol Krneta),
autor Ćosić Vesna"


njihova taktika sa Alpha-ma je još gora od M$-ove sa Win-om"

Oni su veštački produžili radni vek svojim starijim (midle) mašinama skoro za 10 godina tako što su Aplpha procesore uvodili na kašičicu i namerno veoma usporili pojavljivanje savremenijih na tržištu. Pa oni nisu prodali ni jedan primerak koji je bar 2 godine odležao istestiran u razvojnim laboratorijama. Da su se oni pitali danas bismo radili na pocket PDP mašinama od po 100 kilograma, uz koje bi nam prodavali i po jedan kombi i komplet laserski naoštrenih japanskih noževa (kako bi reč LASER mogli da iskoriste u markeninškoj kampanji :) ).
 
Poslednja izmena:
Da bi covek to zaista utvrdio mora imati debeo novcanik, znanje i zapazanje. Kada bi postojala radnja u kojoj mozes sesti za masinu i odabrati istu, sto je vrlo subjektivna stvar. Tako da vecina kupuje macku u dzaku.
 
zormanic je napisao(la):
DEC ne treba žaliti NI NAJMANJE!!!

Sta god da je DEC radio Alpha procesori nisu imali konkurenciju po pitanju performansi ni medju RISC ni medju desktop procesorima. Ko ih ne zali uopste ne shvata sta smo sve izgubili kada smo izgubili Alphu. Evo samo jednog delica:

"The first version, the Alpha 21064 was introduced in 1992 running at 200MHz. The 64-bit processor was a superpipelined and superscalar design, like other RISC designs, but nevertheless outperformed them all and DEC touted it as the world's fastest processor. Careful attention to circuit design, a hallmark of the Hudson design team, allowed them to run the CPU at higher speeds, even though the micro-architecture was fairly similar to other RISC chips. In comparison, the less expensive Intel Pentium ran at 66MHz when it was launched the following spring."

Evo vam i jedna lista super-racunara na kojoj mozete videti kako su se plasirali Intel i IBM u odnosu na Alphu u novembru 2002. Obratite paznju ko drzi drugo i trece mesto posle NEC-ovog zverskog Earth simulatora.

Citat iz wikipedije "podrzava" moju teoriju da je M$ svesno ubio Alphu:

"Microsoft supported the processor until Windows NT 4.0 SP6 and did not extend Alpha support beyond beta 3 of Windows 2000."
 
Poslednja izmena:
da se vratim na glasovanje...svojevremeno sam iz ciste pristrasnosti glasao za keca,a danas sam shvatio da je to ustvari bilo objektivno,kupio sam 3000+ venice i radi na 2700mhz...ako intel nastavi ovim tempom i taktikom nece se nikada doseliti u jurija gagarina 114 mada bi voleo da se desi jedanput da budem u dilemi za procesor...
 
Nazad
Vrh Dno