Šta je novo?

SSD - Kakav je Silicon Power E20 128 GB?

Drakensanger

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2011
Poruke
1,015
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5 12400f/AC Freezer 34 eSports
Matična ploča
MSI B660M Mortar DDR4
RAM
Kingston Fury 4 x 8 GB DDR4 3200 MHz
GPU
Asus ROG Strix GTX 1070 Ti
Storage
Samsung 970 Evo Plus 256 GB/970 Evo 500 GB
PSU
Antec EAG Pro 550W
Kućište
Bitfenix Ghost
Monitor
Dell 27" IPS S2722DC
Mobilni telefon
Motorola Edge 40 Neo
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav!

Interesuje me kakav je Silicon Power E20 128 GB SSD? Mogu da ga nabavim relativno povoljno, ali po specifikaciji vidim sledeće:

...the E20 series does not use a SandForce controller on the drive side. Interestingly, the E20 128GB claims a built-in DDR2 DRAM cache memory, though I could not find out just how many MegaBytes the cache is. Silicon Power offers a three-year warranty on this product...

Detaljnije ovde.

Za otprilike 1 Evro/GB, da li je dobra kupovina, odnosno, da li je nedostatak kontrolera i implementacija te DDR2 keš memorije neko shitty rešenje?

Odnosno, da li je, i koliko lošiji od SF 1xxx pandana, i da li je pouzdan disk/tehnologija?

Ukoliko je moguće odgovorite mi u što skorijem roku.

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Mali dodatak, pošto više ne vidim edit:

Izgleda da sam pogrešno razumeo specifikaciju, odnosno, Youtube-ovao sam nešto, na par mesta se spominje da je u ovom SSD-u JMicron JMF616 ili JMF612 kontroler.

Valja li štogod?
 
Imam E20 64gb i dobar je, dosta je brz, meni je na raid kontroleru, a ne preporucuje se stavljati ga u raid ili uopste na raid kontroler, ima JMicron kontroler, hvale ga da ima podrsku za trim, ali je nesto ni nisam koristio,
i ja sam ga nabavio slicno 1e/1gb.
 
Meni bi legao na ovu konfiguraciju iz profila, verujem da su razlike između SATA II i SATA III primetne samo kroz testove, tako da , ako je ovaj SSD u rangu sa nekim prosečnim SSD SATA II SF 1xxx drajvom pretpostavljam da nije loša kupovina.

Ako koristiš Win7/Vista, zar ti nije TRIM po difoltu uključen?
 
Win7 je mozda je i ukljucen, mada mislim da nije
 
JMicron kontroler i nije nešto specijalno, pa samim tim disk je prosek. Po performansama je sličan Kingston V100 diskovima, koji isto koriste JMicron kontroler. Pa eto, možeš i da uporediš kakva je cena između ovih diskova.
 
Da ja kupujem SSD ovaj ne bih nikako kupio...pre svcega zbog sasvim prosečnog kontrolera. Gledaj da pazariš OCZ neki sa Sandforce 2xxx kontrolerom i ima bog da te vidi. OCZ Agility ili Vertex serija, to gledaj.
 
Što se SandForce 22xx diskova tiče, važno je napomenuti da u zavisnoti od ostatka hardvera može (a i ne mora) da se desi da disk BSODuje, što su neki na forumu i doživeli. Tako da - oprez...
 
SSD nije promasaj. Odlicna je to stvar samo je pitanje dali si preman da das novce ili ne. Meni su to najlepse potrosene pare u zadnjih par godina.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
SSD je daleko od promašaja. Promašaj su možda jedino oni diskovi koji rade nstabilno u zavisnosti od firmwarea i sl, jer bi se onda samo nervirali i gubili vreme. A i cene polako silaze na nivo od 1€ po GB, što je dobro iz perspektive kupca.
 
Da ja kupujem SSD ovaj ne bih nikako kupio...pre svcega zbog sasvim prosečnog kontrolera. Gledaj da pazariš OCZ neki sa Sandforce 2xxx kontrolerom i ima bog da te vidi. OCZ Agility ili Vertex serija, to gledaj.
A ja ne bih nikada kupio neki sa SF-2xxx kontrolerom.
 
Pejo, ne inati se nego razmišljaj dobro pore nego što lupiš takvu glupost....svašta od tebe. Pa zna se da je Sandforce SF-2xxx najbolji kontroler. Čitaj malo testove na netu pre nego što kažeš tako nešto.
 
^ Šala ili žešća neinformisanost ... Ne znam šta je od ta dva.
 
Kolega Kosta mene zanima koliko bi ti kose ostalo na glavi da uzmes ultra giga sandforce i pojavi se carolija plavog ekrana. Onda isti probas kod druga i sve ok.
Sad ovoj mojoj fantaziji dodaj scenarijo u kome na tom kompu radis nesto od cega "leba" jedes i sta onda?
Neka je najbrzi, i ?
Kupuje se uvek sto stabilnije i pouzdanije :)
 
Pejo, ne inati se nego razmišljaj dobro pore nego što lupiš takvu glupost....svašta od tebe. Pa zna se da je Sandforce SF-2xxx najbolji kontroler. Čitaj malo testove na netu pre nego što kažeš tako nešto.

Prijatelju, dobronameran savet, i isren. Nemoj nikom govoriti da lupa gluposti a da si pri tom sam svestan da si ti na vrhu top liste glupsti bench foruma, pogotovo sa onom temom o ddr3 memoriji. Budimo realni i spustimo loptu. To sto pratis neke stvari vezane za it ne znaci da mozes ovde da pises o onom u sta si ti veoma uveren i da propagiras to kao apsolutnu istinu....

Sto se tice ssd-a, dobra je stvar, pogotovo kad se spusti cena ispod evra za gigabajt. Ja cekam da uzmem neki mainstream uskoro, a da imam da izdvojim lepe pare za neki top model, glavom bi probio zid kada bi mi cepio jedan bsod! :wall:
 
Pejo, ne inati se nego razmišljaj dobro pore nego što lupiš takvu glupost....svašta od tebe. Pa zna se da je Sandforce SF-2xxx najbolji kontroler. Čitaj malo testove na netu pre nego što kažeš tako nešto.

Kao što rekoše ostali.... Nemoj da iznosiš ad-hoc kvalifikacije, najpre, nije lepo, a usput i dezavuišeš sebe iznošenjem površnih informacija.
SandForce je daleko od toga da može da se etiketira kao najbolji kontroler - niti je najbrži, niti je najpouzdaniji.
 
Pejo, ne inati se nego razmišljaj dobro pore nego što lupiš takvu glupost....svašta od tebe. Pa zna se da je Sandforce SF-2xxx najbolji kontroler. Čitaj malo testove na netu pre nego što kažeš tako nešto.
:zgran:
:laugh::laugh::laugh:


Sta li ti citas kada ovako odvaljujes...
 
bice da je ipak MOJ ssd kontroler najbolji ( najtisi, najbrzi, najmanje se greje, najjeftiniji, najmanje struje trosi, nema fragmentacije fajlova na njemu i najlepsi je )

ko ne veruje nek konsultuje google ili nesto slicno
 
Koji li je pa taj tvoj, majku mu... mora da je neki svemirski.

Ja trazio po guglu, cak ni on nema odgovor na to pitanje.
 
SSD zvani "Ironija ili pojacani sarkazam"
 
Aaaaa, taj li je... popularni "Irony Edition".
 
Bokaco, odlican clanak,
bar da je vise takvih kao ti koji kace ili govore neke interesantne stvari, forum bi bio bogatiji.

mozda je moj pogresan utisak pa se unapred izvinjavam, ali mi se cini da poneki useri misle da je sama cinjenica da poseduju jedan komad nekog entry level hardvera dovoljna da se proglase guruima za doticnu tehnologiju cije savete ( savete ? khmkhm ) ako neko ne poslusa ispada osoba koja je u najmanju ruku neobavestena.( ono kao, nisam bio obavesten ),
dok oni koji ne poseduju gore spomenuti jedan komad entry level hardvera, po definiciji ne mogu ni da se razumeju, ( a ni da shvate ) ni u sta, a kamoli u komplikovanu tehnologiju koja je vezana za gore spomenuti entry level hardver - ovaj put konkretno ssd.

to bi znacilo da od svih stvari na svetu morate fizicki posedovati jedan komad necega (makar kostao sto didada ) kako bi mogli znati nesto o tome.

meni licno je to sve vrlo zabavno, sem delova kada se ili zbog neznanja ili lobiranja, preporucuje oprema koja je u sustini inferiorna u odnosu na neku drugu.

recimo preporuka sata2 hardova sa 32mb kesa koji kostaju isto kao sata3 hardovi sa 64mb kesa, govori da ljudi koji u sebi nose predrasude ( pogresno zakljucivanje o stvarima koje se bazira na licnim, cesto pogresnim uverenjima koje su u suprotnosti sa cinjenicama) namerno, ili iz neznanja preporucuju nesto sto se granici sa mitovima ili legendama.
ovakvih primera ima (na zalost ).

po ovoj analogiji madona bi bila najveci poznavalac automobilske i gradjevinske industrije ( a bogami i ssd tehnologija) jer ima 20 vrhunskih automobila i 30 velelepnih vila.

a da tema ne bude totalno off, malo i ja da linkujem.

http://www.tomshardware.com/reviews/hard-drive-magnetic-storage-hdd,3005.html
http://www.tomshardware.com/reviews/hard-drive-magnetic-storage-hdd,3005.html
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-solid-state-nand-reliability,2998.html
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-reliability-failure-rate,2923.html
http://www.tomshardware.com/reviews/sf-2200-sandforce-ssd,2987.html
 
U jeee... Nema me par sati i vidi šta mi napraviste od teme :D

Elem, pišem vam ovo sa dotičnog Silicon Power E20 128 GB SSD-a.

Stigao mi je danas, pa sam ga ubacio u mašinu, podesio AHCI mod, instalirao Win i nakon toga provrteo par testova, pa da vidite valja li čemu:



Samo sam ga stavio u kućište, pošto je 2,5" disk, pa ću morati nabaviti neki 3,5" bay device za njega.
 
Rezultati su mu dosta slični Kingston V100 disku koji sam već spomenuo, jedino je upis nešto slabiji, pretpostavljam zbog matorog čipseta.
 
U jeee... Nema me par sati i vidi šta mi napraviste od teme :D

Elem, pišem vam ovo sa dotičnog Silicon Power E20 128 GB SSD-a.

Stigao mi je danas, pa sam ga ubacio u mašinu, podesio AHCI mod, instalirao Win i nakon toga provrteo par testova, pa da vidite valja li čemu:



Samo sam ga stavio u kućište, pošto je 2,5" disk, pa ću morati nabaviti neki 3,5" bay device za njega.

Kako si zadovoljan ssd-om, da li je ispunio tvoja ocekivanja, jel ti ubrzao sistem ?
Ja sam moj od 64gb stavio na usb stavio win 8 na njega i opet leti sve na njemu, nema kocenja i igrice lepo rade iako je pisanje i citanje samo 32mb/s
 
A kakav ti je access time u toj situaciji?


Bas me zanima kakav je rad sa 30-ak MB/s za upis i citanje... :D
 
Kako si zadovoljan ssd-om, da li je ispunio tvoja ocekivanja, jel ti ubrzao sistem ?
Ja sam moj od 64gb stavio na usb stavio win 8 na njega i opet leti sve na njemu, nema kocenja i igrice lepo rade iako je pisanje i citanje samo 32mb/s

Pa... Jesam. Zadovoljan sam.

Nisam ni znao koliko je HDD glasan dok nisam nabavio SSD, pa mi se desi da se iznenadim kada pristupim necemu na drugoj particiji. To je, barem meni, najprimetnija stvar.

Potom, samo boot-ovanje je par sekundi brze. Sistem je zivahniji, pokretanje aplikacija je negde trenutno, a negde sa tek primetnom stankom. Nista radikalno, samo zivahniji.

Na The Witcher-u sam isprobao ucitavanje nivoa i primeti se ubrzanje, ali to pricam po secanju jer sam igru davno prelazio.

Jos jednu stvar da napomenem, ovo je druga po redu instalacija Sedmice na disku. Prva se malo uzjogunila kada sam na njoj izveo neke od onih preporucenih tweak-ova iz druge teme, tako da sam drugi put samo instalirao Win u AHCI modu i ostavio tako. Rezultati su mi nesto bolji na ovoj instalaciji nego na prvoj.

Sve u svemu, za proslu generaciju diskova na SATA II ploci nije lose. Zasluzuje 7/10.

Pozdrav.
 

Prilozi

  • Performanse 2.jpg
    Performanse 2.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 40
  • Performanse 3.jpg
    Performanse 3.jpg
    91.1 KB · Pregleda: 38
Nazad
Vrh Dno