Šta je novo?

Sony Xperia XZ Premium

Pa to ti kazem, razlike u cenama su poprilicne a apgrejd i nije tako drastican i to vazi za sve. Mada je svaki cipset iz 2017. mnogo bolji od onih iz 2015, posebno SD835 u odnosu na SD808/810, razlozi su odavno jasni.
Ali opet, Z5/c i Z5P su u svoje vreme bili jedni od najboljih telefona pa su XZ1/c/XZP opet ok apgrejd samo sto su i dalje skupi, kada budu ispod 400e isplatice se prelazak.
 
Poslednja izmena:
Ako planiraju 18:9 onda lepo neka smanje bezele. Ako im ekran bude 18:9 i ostave ove bezele to ce da bude smesno.

Drugo nisam ljubitej i ja 18:9 standardu. Al ako ce novi telefon imati ois dobru kameru, oled, oprosticemo im. Mada se headphone jack ne oprasta.

****ga sami su ljudi krivi sto prihvataju gluposti koje nam samsung i apple izmisljaju.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Kako nema nista, da nece YT i ostali servisi nekom magijom sve klasicne sadrzaje da pretvore u 18:9? Naravno da nece, samo ce uvesti 18:9 podrsku za video formate koji ce iole masovnije zaziveti tek u narednim godinama :)...

I ja se nadam ovom, tj. da nece zazivjeti nego biti samo prolazni trend, kao i 3D npr nekada sto je bio. Odnosno da ce se pokazati neprakticnost 18:9 formata (sad, da li ce jedina prednost tj. ergonomija, 18:9 formata imati toliki uticaj kod korisnika da svi na kraju predju na taj standard...).



Sent from my G3212 using Tapatalk
 
Ko zna, mozda u nedostatku pravih inovacija proguraju i 21:9 displeje :)

@smitrovic

The FCC is also mentioning that the new Sony handset is 152.79 mm tall and 72.42 mm wide, featuring a screen of around 5.7 inches. This means the device is smaller than the Xperia XZ Premium 156 x 77 mm

To su navodne dimenzije uredjaja, uz 5.7'' ekran nema sanse da ce bezeli biti kao do sada.
Nazalost, sve vise se pominje da ce jedan od novih sony flagshipa biti ''sapunolik'' (render levo):
sony-xperia-bezel-less_559_120817031628.jpg


Ko zna kako ce izgledati a ni ovaj render ne izgleda sad nesto ocajno ali jednostavno se gubi taj prepoznatljiv, industrijski sony dizajn i to je ono sto mi se ne svidja. Ali videcemo valjda na MWC sta su spremili.
Mislim da ce FP senzor prebaciti pozadi, kao sto su uradili sa XA2 serijom. Razlog je verovatno to sto planiraju bolju prodaju u USA gde su do sada imali problem sa patentima, Apple je zastitio slicno resenje kao na dosadasnjim xperiama i to je razlog zasto su u USA prodavani Z/X/XZ modeli sa fabricki onemogucenim FP citacem, hardverski je prisutan ali softverski iskljucen i potrebno je flesovanje nekog drugog roma da bi se aktivirao.
 
Poslednja izmena:
Ja kao neko ko je na 18:9 koj mi iz prva delovao čudno sada nmg na 16:9, sta hoću reći ajde svi nazad na 4:3 monitore sa 16:9 ...slično vam dodje, apsolutno sve sto se radi na telefonu je preglednije, ne razumem gde je tu mana, kada uzmem 16:9 ekran izgleda mi kao prelazak nazad na svima poznate syncmaster 753s monitore ...dodje kao da je 4:3 A ne 16:9.

Vi što želite da ostane 16:9 ...koj je konkretan razlog toga? Uporedite vas telefon sa bilo kojim 18:9 iste fizičke veličine i odmah dobijete " zdepasti" osećaj u ruci. Još kad biste malo koristili 18:9 posle na 16:9 bi vam osećaj bio "ograničen "

Što se mene tiče neka sony lepo sredi kameru da bude u rangu konkurencije, ako je moguće amoled ekran u rangu samsunga i naravno hitno smanjenje bazela... biće top.

Najsmesnije od svega je verovatno činjenica da svi koji trenutno pljuju taj novi režim telefona kad dodje na sony hvalicete na sva usta A pristupio je već godinu dana :)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja kao neko ko je na 18:9 koj mi iz prva delovao čudno sada nmg na 16:9, sta hoću reći ajde svi nazad na 4:3 monitore sa 16:9 ...slično vam dodje, apsolutno sve sto se radi na telefonu je preglednije, ne razumem gde je tu mana, kada uzmem 16:9 ekran izgleda mi kao prelazak nazad na svima poznate syncmaster 753s monitore ...dodje kao da je 4:3 A ne 16:9.

Vi što želite da ostane 16:9 ...koj je konkretan razlog toga? Uporedite vas telefon sa bilo kojim 18:9 iste fizičke veličine i odmah dobijete " zdepasti" osećaj u ruci. Još kad biste malo koristili 18:9 posle na 16:9 bi vam osećaj bio "ograničen "

Što se mene tiče neka sony lepo sredi kameru da bude u rangu konkurencije, ako je moguće amoled ekran u rangu samsunga i naravno hitno smanjenje bazela... biće top.

Najsmesnije od svega je verovatno činjenica da svi koji trenutno pljuju taj novi režim telefona kad dodje na sony hvalicete na sva usta A pristupio je već godinu dana :)

Slažem se, 18:9 čini telefon užim i konformnijim za držanje i po meni je svakako plus.
 
Pa vec smo rekli, ergonomija i samo ergonomija mu je jedini plus, ali za pregledavanje sadrzaja jednostvano ne moze biti bolji od 16:9, krastavac jedino ako sve slike i klipovi ne budu panorame. Dobro, niko ni ne kaze da to nece jednostavno postati standard (i na sony-ju i na svim uredjajima), i da cemo mu svi u bliskoj buducnosti koristit, da cemo promjeniti misljenje, ali dokle ce to ici, 21:9 itd, sve zbog sto vecih ekrana a da bi se moglo drzati u ruci, za sada nam se taj format gadi :D

Sent from my G3212 using Tapatalk
 
Slažem se, 18:9 čini telefon užim i konformnijim za držanje i po meni je svakako plus.

Lik troluje, poredjenja sa monitorima (4:3 vs 16:9) i ekranima telefona su posebno nebulozna. Kad smo vec kod monitora, najbolji su 16:10 ali trendovi odavno masovno favorizuju 16:9 pa vecina nas koristi upravo takve zbog slabog izbora mada je i najvise sadrzaja optimizovano za takve.

Telefoni sa 18:9 jesu nesto uzi i to je jedini plus za ergonomiju (uz pomenuta sw resenja, 2 prozora/laksi MT)
Da li si koristio S8/+? Ja sam se zestoko smorio koliko takav AR i edge ivice kvare utisak, pa nisam palcica pa da ne mogu da drzim par mm siri telefon u ruci a u isto vreme smara ta izduzenost tako da je ergonomija diskutabilno ''bolja''. Ali da ostavimo to po strani, da li si video koliko jednostavno smeta takav AR pri pregledu obicnih MM fajlova? Jos je to amoled pa pseudo-bezeli koji se stvaraju nemaju IPS glow, to je olaksavajuca okolnost, za IPS je jos gore resenje a vecina ostalih proizvodjaca ugradjuje upravo IPS ekrane.

Zatim, 5.8'' 18:9 displej znaci realnu povrsinu kao da je u pitanju 5.5'' 16:9 s tim sto ovaj drugi normalno prikazuje aktuelne formate i multimediju, ne fali mu ''visine'' u landscape polozaju i nema lazne bezele koji se formiraju pri takvom pregledu.

Jednostavno, nema sanse da cu ikada sa odusevljenjem prihvatiti 18:9 displeje na telefonima i mislim da su najveca glupost i kvazi-inovacija u poslednje vreme. Cak me ni sami ''edge'' ekrani ne nerviraju toliko, uzivanje je koristiti S7E posle S8 (naravno, mislim samo na ekran iako je ovaj sa S8 po samom prikazu malo bolji). Da su sony ili htc prvi uveli 18:9 displeje naravno da bih isto ovako kritikovao.

Ovde se ne radi o nekakvom ''brend fanboj ratu'' i sta je uradio Samsung, Sony, Apple, htc, Nokia, ko je prvi poceo i ko sta hajpuje, vec o mnogo ozbiljnijim stvarima. Naravno, ima onih kojima je 18:9 vrh ''inovacija'' ali ja to nikada necu prihvatiti niti hajpovati i nadam se da ce bar htc i sony sto duze izbegavati takve displeje, bar jos ove godine a posle, ako takav AR dozivi masovnu primenu i optimizaciju za sve i svasta, bice bar malo manje lose resenje nego danas ali cu i dalje biti nezadovoljan takvim trendom.

E jedina misterija mi je V30 LG koji nisam probao, deluje nekako skladnije od ostalih 18:9 uredjaja ali to je verovatno zbog specificnog dizajna kucista.
 
Poslednja izmena:
Da su bar uzeli 21:9 aspect ration, pa i da razumem, da se usaglase sa novim monitorima.
U desktop radu ja licno razumem kolko na primer donosi znacaja u radu 21:9, ne govoim o igranju igrica, vec gledam kolko je dobro za dizajnere i programere.

Telefonu 18:9 donosi multitasking bolji, ali ja ne znam kolko ljudi ovde splituje aplikacije na screenu, i kolko to njima pomaze u koriscenju telefona. Ja jedino zasta sam koristio split screen je kad sam morao da kopiram neke stvari.
18:9 mora da ima OLED logicno kada se upali youtube video, dobijemo lepu crnu boju sa strane, pa nekako i prihvatis 18:9 zbog multimedijalnog sadrzaja. Eto nesto malo da nas podseti na Sony bezele ako prihvate 18:9 :D
Doduse nisam imao prilike al nadam se da kad slikam slike na tim telefonima postoji 16:9 jer opet ne bi voleo da prebacujem snimke sa 18:9 standardom na televizor. Takodje izbaciti glupe edge ivice ekrana na 18:9.
 
Poslednja izmena:
Pa vec smo rekli, ergonomija i samo ergonomija mu je jedini plus, ali za pregledavanje sadrzaja jednostvano ne moze biti bolji od 16:9, krastavac jedino ako sve slike i klipovi ne budu panorame. Dobro, niko ni ne kaze da to nece jednostavno postati standard (i na sony-ju i na svim uredjajima), i da cemo mu svi u bliskoj buducnosti koristit, da cemo promjeniti misljenje, ali dokle ce to ici, 21:9 itd, sve zbog sto vecih ekrana a da bi se moglo drzati u ruci, za sada nam se taj format gadi :D

Sent from my G3212 using Tapatalk

Ne pričam ja o ergonomiji uopšte, ne smeta meni 16:9 Za držanje. Već pričam o činjenici da 16:9 i 18:9 jedan pored drugog 18:9 Vidi oko 35%+ vise sadržaja. U to spada gotovo svaka aplikacija. ( Instagram, FB twitter itd svaka portret app u principu )

Primera radi baš poredjeno sa XZP na 16:9 U viber se vidi na XZP 8 redova teksta bez tastature i 3 ako se dobro sećam sa tastaturom dok na 18:9 se vidi 13 redova sa tastaturom 8.

Drugi primer " ntofifikacija" na 16:9 se vidi koliko? 3-4 reda max ? Na 18:9 može oko 8-10 redova u zavisnosti od čega je notif...

Na playstore recimo se vidi dosta vise sadržaja ako se stisne na "hamburger " vidi se cela lista i ima još mesta dok na 16:9 moraš skrolovati. Jednostavno je sve suzbijeno na 16:9 da ne kažem zdepasto.

Lik troluje, poredjenja sa monitorima (4:3 vs 16:9) i ekranima telefona su posebno nebulozna. Kad smo vec kod monitora, najbolji su 16:10 ali trendovi odavno masovno favorizuju 16:9 pa vecina nas koristi upravo takve zbog slabog izbora mada je i najvise sadrzaja optimizovano za takve.

Telefoni sa 18:9 jesu nesto uzi i to je jedini plus za ergonomiju (uz pomenuta sw resenja, 2 prozora/laksi MT)
Da li si koristio S8/+? Ja sam se zestoko smorio koliko takav AR i edge ivice kvare utisak, pa nisam palcica pa da ne mogu da drzim par mm siri telefon u ruci a u isto vreme smara ta izduzenost tako da je ergonomija diskutabilno ''bolja''. Ali da ostavimo to po strani, da li si video koliko jednostavno smeta takav AR pri pregledu obicnih MM fajlova? Jos je to amoled pa pseudo-bezeli koji se stvaraju nemaju IPS glow, to je olaksavajuca okolnost, za IPS je jos gore resenje a vecina ostalih proizvodjaca ugradjuje upravo IPS ekrane.

Zatim, 5.8'' 18:9 displej znaci realnu povrsinu kao da je u pitanju 5.5'' 16:9 s tim sto ovaj drugi normalno prikazuje aktuelne formate i multimediju, ne fali mu ''visine'' u landscape polozaju i nema lazne bezele koji se formiraju pri takvom pregledu.

Jednostavno, nema sanse da cu ikada sa odusevljenjem prihvatiti 18:9 displeje na telefonima i mislim da su najveca glupost i kvazi-inovacija u poslednje vreme. Cak me ni sami ''edge'' ekrani ne nerviraju toliko, uzivanje je koristiti S7E posle S8 (naravno, mislim samo na ekran iako je ovaj sa S8 po samom prikazu malo bolji). Da su sony ili htc prvi uveli 18:9 displeje naravno da bih isto ovako kritikovao.

Ovde se ne radi o nekakvom ''brend fanboj ratu'' i sta je uradio Samsung, Sony, Apple, htc, Nokia, ko je prvi poceo i ko sta hajpuje, vec o mnogo ozbiljnijim stvarima. Naravno, ima onih kojima je 18:9 vrh ''inovacija'' ali ja to nikada necu prihvatiti niti hajpovati i nadam se da ce bar htc i sony sto duze izbegavati takve displeje, bar jos ove godine a posle, ako takav AR dozivi masovnu primenu i optimizaciju za sve i svasta, bice bar malo manje lose resenje nego danas ali cu i dalje biti nezadovoljan takvim trendom.

E jedina misterija mi je V30 LG koji nisam probao, deluje nekako skladnije od ostalih 18:9 uredjaja ali to je verovatno zbog specificnog dizajna kucista.

Druze meni je slika preko celog ekrana na svakom klipu ...to ti je reseno gotovo od početka kakav crni bar te spopao. Kako god i sa barom ko gleda tako jel'te ipak je to stvar izbora ti ko da samo gledaš klipove pa ti je bitno. Sem toga poredjenja radi XZP I 8+ U 16:9 kad se gleda na 8+ veličina slike je ista, dok kad se fullfituje je veća na 18:9

Kad smo kod barova pusti 21:9 na 18:9 i gubi se oko 10% slike na gore i dole skupa, pusti na 16:9 i gubi se 1/3 skoro a nmz da popuniš ;)

To što kažeš 5.8 daje realnu površinu od 5.5 ...to ti je merenje fizičke veličine ekrana koliko % stvarno ekrana ima samo drugačiji oblik. Poenta je što će taj sa 5.8 iste fizičke veličine prikazati 35%+ više konteksta. Kompaktniji je + informativniji.

Da su bar uzeli 21:9 aspect ration, pa i da razumem, da se usaglase sa novim monitorima.
U desktop radu ja licno razumem kolko na primer donosi znacaja u radu 21:9, ne govoim o igranju igrica, vec gledam kolko je dobro za dizajnere i programere.

Telefonu 18:9 donosi multitasking bolji, ali ja ne znam kolko ljudi ovde splituje aplikacije na screenu, i kolko to njima pomaze u koriscenju telefona. Ja jedino zasta sam koristio split screen je kad sam morao da kopiram neke stvari.
18:9 mora da ima OLED logicno kada se upali youtube video, dobijemo lepu crnu boju sa strane, pa nekako i prihvatis 18:9 zbog multimedijalnog sadrzaja. Eto nesto malo da nas podseti na Sony bezele ako prihvate 18:9 :D
Doduse nisam imao prilike al nadam se da kad slikam slike na tim telefonima postoji 16:9 jer opet ne bi voleo da prebacujem snimke sa 18:9 standardom na televizor. Takodje izbaciti glupe edge ivice ekrana na 18:9.

Splitovao sam čisto iz dosade u nijednom momentu nisam imao želju za tim nit mi to treba, 18:9 jednostavno svuda u svakoj app vidi 35%+ više konteksta i samo zato mi se dopada, vidim više manje skrolam lepše izgleda ... to je to.



Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Problem je sto si se pre par meseci pojavio (vaskrso?) na forumu i 99% postova ti je vezano za Samsung telefone i hajp/flejm vezan za iste kao i za pljuvanje konkurencije.
Nasu kritiku 18:9 ekrana kapiras kao nekakav napad na Samsung a mi samo ne zelimo 18:9 ekrane na sony flagshipu bar jos godinu dana odnosno zelimo jos jednu generaciju uredjaja sa klasicnim 16:9. Ogromna je razlika izmedju pljuvanja necega samo zato sto je proizvodjac ''X'' (u ovom slucaju Samsung) to prvi ili medju prvima uveo (cesta pojava na forumu) i kritikovanja necega sto odredjenim korisnicima ne odgovara.

Evo o cemu pricas:
Ja kao neko ko je na 18:9 koj mi iz prva delovao čudno sada nmg na 16:9, sta hoću reći ajde svi nazad na 4:3 monitore sa 16:9 ...slično vam dodje, apsolutno sve sto se radi na telefonu je preglednije, ne razumem gde je tu mana, kada uzmem 16:9 ekran izgleda mi kao prelazak nazad na svima poznate syncmaster 753s monitore ...dodje kao da je 4:3 A ne 16:9.

Ovo je poseban apsurd, porediti 16:9 sa starim monitorima u odnosu na 18:9, nije potrebno ni komentarisati, jasno je da se radi o preterivanju.
Vi što želite da ostane 16:9 ...koj je konkretan razlog toga? Uporedite vas telefon sa bilo kojim 18:9 iste fizičke veličine i odmah dobijete " zdepasti" osećaj u ruci. Još kad biste malo koristili 18:9 posle na 16:9 bi vam osećaj bio "ograničen "

Sad kazes da ne pominjes ergonomiju i ''zdepast osecaj'' a pre 24h pises upravo o tome. A zaboravljas na izduzenost uredjaja koja mnogima ne odgovara, ni estetski ni ergonomski.

Zatim, to sto pominjes smo i mi ovde potvrdili - da je 18:9 bolji za koriscenje 2 prozora, mt i skrolovanje i to je ok ali mi (bar nas trojica) ovde pricamo da nam smeta izduzenost telefona, manja visina pri landscape upotrebi, pseudo-bezeli pri pregledu osnovnih foto/video formata itd.

To sto prikazuje vise redova teksta i notifikacija je ok i podrazumeva se pod ''prednost je skrolovanje'' ali veruj mi da nisam koristio S8 da bih listao tudje notifikacije, chat app niti da bih surfovao u potret modu. Kada koristim telefon za surf to je u landscape modu gde mi fali ''visina'' i na 16:9 a kamoli na 18:9. U slucaju brzinskog ''portret'' surfa na 18:9 bi mi falilo malo sirine, zato sam i napisao da mi S7E mnogo vise odgovara bas zbog ekrana.

Dalje, YT je pre 2 meseca dobio apdejt za pun ekran ali mislim da se isti svodi na corpovanje/zumiranje sadrzaja, osim ako nije nativni 18:9 video u pitanju.
Naravno da ce sve veci broj aplikacija dobiti odgovarajucu podrsku ali pseudo-bezeli za sada postoje i srecna okolnost je to sto je na S8 amoled u pitanju, sony ako predje na 18:9 to ce 99% biti IPS i onda eto laznih, dodatnih bezela sa ips glow-om (posebno kada se uredjaj iskrene ili ako se gleda iz ugla u tamnijem okruzenju).

I da, ukupna povrsina takvih ekrana jeste manja od klasicnih 16:9, 5.8'' 18:9 ima povrsinu otrilike kao 5.5'' 16:9 a sto se samog prikaza tice oba imaju i prednosti i mane.
Iskreno, meni je kombinacija 18:9 displeja sa zakrivljenim edge ivicama nesto sto izgleda cyber ali u isto vreme nesto sto me je totalno smorilo pri koriscenju i prosto ne zelim takav uredjaj. Lakse bih se pomirio sa 18:9 ekranom V30 npr, bar nema edge mada bi mi i tu svakako smetalo sve ostalo sto sam nabrojao osim sto ne deluje toliko izduzeno jer ima relativno debele bezele sa strane koji dobrim delom neutralisu ''efekat'' izduzenosti.

To sto mi ne odgovaraju S8/+/N8 ne znaci da cu ih pljuvati kao fail-ove koje niko ne treba da kupi vec samo da verovatno nikada necu preci na S8/+, ma koliko im pala cena do kraja godine, inace mislim da su odlicni i sam vrh android ponude.

Dakle, ne povezuj ovo sa nekakvim famoznim napadom na Samsung vec sa tim da neki od nas ne zele 18:9 ekrane, posebno ne na (IPS) xperiama koje planiramo kao apgrejd :)
Mozda su 18:9 displeji buducnost smartfona ali neka prodje bar jos ova godina bez njih na nekim uredjajima mada su velike sanse da se pojave bar na jednom Xperia flagshipu. Za mene ce to u startu biti minus.
 
Poslednja izmena:
Cek cek kako su resili video klip youtuba full prikaza na 18:9? Nije valjda da rade scaling pa je izduzeno, ili jos gore gubimo procenat prikaza slike gore i dole?

Elem i ne znam sto ispada da prozivamo samsung? Zar nije LG izasao prvo sa tim 18:9 prikazom? Mislim i njih ne prozivam neka pravi sta ko hoce i kako hoce, samo mi konfuzno sto uvek samsung kriv :)

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Gubiš procenat gore i dole...bar je na samsungu tako!

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
 
..... a mi samo ne zelimo 18:9 ekrane na sony flagshipu...
E ovo je 1/1, stvarno bi volio da Xperia ostane na 16:9, mislim ocito svako preferira nesto sto njemu odgovara u svakodnevnom koristenju, i istinski opravdava to (bar se nadam da je tako, a ne da slijepo prate nesto sto njihova ljubljena kompanija izbaci pa nerealno brane i sto ne valja), smjesno zvuci i recete da sam ostao u srednjem vijeku :) , al za 99% stvari koje radim na poslu (a tu ne upada gledanje multimedije i filmova), meni pase monitor 4:3 :d (dosta worda gdje mi treba preglednost citavog lista i jos dosta drugih programcica gdje je slicna situacija, tako da mi u tom slucaju ne pasu wide monitori gdje vidim samo pasus od kompletne stranice.
 
Mozemo mi da pisemo koliko hocemo, jasno je da ce vecina proizvodjaca u skorije vreme preci na takav odnos stranica, kao sto je vecina izbacila 3.5 mm jack, tako ce i ovo zaziveti.
Apple i Samsung su lideri i to je valjda svima jasno, ostali ih slepo prate, svidelo se to nama ili ne tako je. Ubedjen sam i da FP ispod ekrana nece toliko da zazivi dok ih ovaj dvojac ne predstavi na svojim telefonima kao inovaciju.
 
Zapravo u poslednjih 5 godina mnoge inovacije na mala vrata uvode ''Kinezi'' a zatim ih preuzimaju daleko poznatiji proizvodjaci. Od 1080p ekrana preko FP senzora, audiofilskih DAC/AMP, napucanih prednjih kamera do FP senzora u sklopu displeja :)

Ocigledno je da smartfon industrija najcesce tako funkcionise, prvo neki kineski proizvodjac plasira odredjenu inovaciju koja prodje ''mlako'' i uz odredjene fail-ove a zatim posle 6-12 meseci to masovno zazivi na trzistu.
Od unikatnih prednosti, karakteristika za Apple to ostaje cipset, za Samsung najbolji amoledi/edge amoledi i odredjene tehnologije kamera a za sony flagship senzori i tehnologije kamere/kamkordera koje su preneli sa premium/alpha kamera, sve ostalo su male razlike a najvece su u softveru/fabrickim UI i apdejt politici.


JDI Develops Transparent Glass-Based Fingerprint Sensor, Ships This Year


Jasno je da takva tehnologija FP citaca uskoro stize na veliki broj uredjaja, prvo u flagship klasu a kapiram da ce se sledece godine ''spustiti'' i u srednju klasu.

Nego, na stranu prica o diskutabilnim 18:9 displejima, ocekujem sve veci broj 120Hz displeja pa i na novim Xperiama. Neki tvrde da cak i XZP, XZ1 i ostali noviji X/Z telefoni imaju 120Hz panele samo fabricki podesene na 60Hz: https://gazyekichi.com/2017/07/26/%E7%94%BB%E9%9D%A2%E3%81%95%E3%81%8F%E3%81%95%E3%81%8F%EF%BC%81%E3%80%8Cxperia-xz-premium%E3%80%8D%E3%81%AF%E3%80%8C120hz%E3%80%8D%E3%81%AB%E5%AF%BE%E5%BF%9C%E3%81%97%E3%81%A6%E3%81%84%E3%82%8B/
 
Poslednja izmena:
Problem je sto si se pre par meseci pojavio (vaskrso?) na forumu i 99% postova ti je vezano za Samsung telefone i hajp/flejm vezan za iste kao i za pljuvanje konkurencije.
Nasu kritiku 18:9 ekrana kapiras kao nekakav napad na Samsung a mi samo ne zelimo 18:9 ekrane na sony flagshipu bar jos godinu dana odnosno zelimo jos jednu generaciju uredjaja sa klasicnim 16:9. Ogromna je razlika izmedju pljuvanja necega samo zato sto je proizvodjac ''X'' (u ovom slucaju Samsung) to prvi ili medju prvima uveo (cesta pojava na forumu) i kritikovanja necega sto odredjenim korisnicima ne odgovara.

Evo o cemu pricas:

Ovo je poseban apsurd, porediti 16:9 sa starim monitorima u odnosu na 18:9, nije potrebno ni komentarisati, jasno je da se radi o preterivanju.


Sad kazes da ne pominjes ergonomiju i ''zdepast osecaj'' a pre 24h pises upravo o tome. A zaboravljas na izduzenost uredjaja koja mnogima ne odgovara, ni estetski ni ergonomski.

Zatim, to sto pominjes smo i mi ovde potvrdili - da je 18:9 bolji za koriscenje 2 prozora, mt i skrolovanje i to je ok ali mi (bar nas trojica) ovde pricamo da nam smeta izduzenost telefona, manja visina pri landscape upotrebi, pseudo-bezeli pri pregledu osnovnih foto/video formata itd.

To sto prikazuje vise redova teksta i notifikacija je ok i podrazumeva se pod ''prednost je skrolovanje'' ali veruj mi da nisam koristio S8 da bih listao tudje notifikacije, chat app niti da bih surfovao u potret modu. Kada koristim telefon za surf to je u landscape modu gde mi fali ''visina'' i na 16:9 a kamoli na 18:9. U slucaju brzinskog ''portret'' surfa na 18:9 bi mi falilo malo sirine, zato sam i napisao da mi S7E mnogo vise odgovara bas zbog ekrana.

Dalje, YT je pre 2 meseca dobio apdejt za pun ekran ali mislim da se isti svodi na corpovanje/zumiranje sadrzaja, osim ako nije nativni 18:9 video u pitanju.
Naravno da ce sve veci broj aplikacija dobiti odgovarajucu podrsku ali pseudo-bezeli za sada postoje i srecna okolnost je to sto je na S8 amoled u pitanju, sony ako predje na 18:9 to ce 99% biti IPS i onda eto laznih, dodatnih bezela sa ips glow-om (posebno kada se uredjaj iskrene ili ako se gleda iz ugla u tamnijem okruzenju).

I da, ukupna povrsina takvih ekrana jeste manja od klasicnih 16:9, 5.8'' 18:9 ima povrsinu otrilike kao 5.5'' 16:9 a sto se samog prikaza tice oba imaju i prednosti i mane.
Iskreno, meni je kombinacija 18:9 displeja sa zakrivljenim edge ivicama nesto sto izgleda cyber ali u isto vreme nesto sto me je totalno smorilo pri koriscenju i prosto ne zelim takav uredjaj. Lakse bih se pomirio sa 18:9 ekranom V30 npr, bar nema edge mada bi mi i tu svakako smetalo sve ostalo sto sam nabrojao osim sto ne deluje toliko izduzeno jer ima relativno debele bezele sa strane koji dobrim delom neutralisu ''efekat'' izduzenosti.

To sto mi ne odgovaraju S8/+/N8 ne znaci da cu ih pljuvati kao fail-ove koje niko ne treba da kupi vec samo da verovatno nikada necu preci na S8/+, ma koliko im pala cena do kraja godine, inace mislim da su odlicni i sam vrh android ponude.

Dakle, ne povezuj ovo sa nekakvim famoznim napadom na Samsung vec sa tim da neki od nas ne zele 18:9 ekrane, posebno ne na (IPS) xperiama koje planiramo kao apgrejd :)
Mozda su 18:9 displeji buducnost smartfona ali neka prodje bar jos ova godina bez njih na nekim uredjajima mada su velike sanse da se pojave bar na jednom Xperia flagshipu. Za mene ce to u startu biti minus.
Nmg čitati ove eseje smatraju nego ovo na početku što sam pročitao, pa pogledaj gore ja nisam ni spominjao samsung nit se osetio "ugrozenim" kako god, samo sam napisao da je 18:9 praktičnije e sad šta ko sebe lagao naspram dokazanih činjenicama svojim ličnim verovanjima su opet verovanja naspram činjenica. Ove godine ako dodje 18:9 na sony svakako će svi biti srećni jer opet glavni razlog zašto nećete 18:9 je youtube video prikaz ...pa druze niko vas ne tera da scalujete video gledajte ga isto kao na 16:9. Činjenica je da niko ne koristi youtube 100% vremena pa da mu je to bitno, i da je 50% vremena što sumnjam opet drugih 50% će prijatnije biti na 18:9.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Kako si krenuo da vrdas jos ce ispasti da je Samsung tema koju smo mi ''hejteri'' preimenovali u XZP i flejmujemo, mrzimo samsung 18:9 displeje, kao da oni jedini koriste takav AR :)

Drugar, ovo ti je ko zna koji upad u neku temu za samo 2-3 meseca a da pokreces rasprave samsung vs sony, samsung vs xyz, indirektno/direktno, nebitno. Ok, razumeli smo da si odusevljen Samsungom i to je ok ali te ''vs'' rasprave mnogo smaraju a nemaju ni veze sa nasim kritikama.

Niko ovde nije pljuvao Samsung vec smo izneli stavove zasto nama smetaju 18:9 displeji tj. zasto (jos uvek, posto je ocigledno da ce svi preci na iste) ne bismo voleli da ih vidimo na nekim uredjajima. Onda si se ti stvorio sa klasicnim teorijama ''kako ce svi sony fanovi odavde da hajpuju 18:9 kada sony predje na takav AR displeja'', ''kako su uredjaji sa 16:9 nekakvi kockasti zastareli monitori u odnosu na S8/N8'' itd, to su nebuloze jednake onoj da su takve kritike atak iskljucivo na Samsung :)

Meni jednostavno smeta ono sto sam probao a to je 18:9 pa jos sa edge zakrivljenjima i tu ne mislim samo na jutjub vec na kompletno iskustvo pri koriscenju telefona, prednosti koje 18:9 nudi mi nista ne znace i to je to, prihvati da ne mogu svi da se oduseve sa takvim ''inovacijama''.

Opusti se, niko ti nije napao Samsung niti ce 5 nasih kritika ugroziti prodaju tih telefona, ne mora da ti se pali ''alarm'' na svaku takvu kritiku :)
 
Poslednja izmena:
Opet ti o samsungu, nmg čitati kad vidim da uporno spominješ samsung, ja pričam o 18:9 koj sad već ima svaki brend sem sonya. Ti druze izgleda imaš neki kompleks kad se stalno nešto osećaš ugroženim dok te niko ni ne ugrožava :)


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Nzm o chemu pishes brt ali si smorio zestoko :)
 


 
Пусти снови :(
По овоме се закључује да сензор отиска прста остаје са стране, а чини ми се да је потврђено да то неће бити тако.

Као дизајн је врх, а све остало је само узео и набацао спецификације како му је дунуло :)
 
Videcemo sta spremaju za malo vise od 3 nedelje :)

To su koncepti ali ovaj ''Pro'' je zasnovan na poslednjem renderu koji se pojavio pre nekoliko dana pa je sve moguce.

htc oreo vs sony oreo, duel najpotcenjenijih flagship androida
Video ''na mute'' :d

 
Poslednja izmena:
Oni gore renderi izgledaju suvise dobro da bi bili stvarni. :)
 
Ovo deluje jos nestvarnije :d

https://twitter.com/Ricciolo1/status/959758956372652032/photo/1

Navodno penzionisu stare jpg algoritme smartfon kamera a neki kineski leak sajtovi vec mesecima pisu da ce implementirati i hdr+.

Ovih dana se pominje i ''novi kompakt'' sa 5'' ekranom ali 18:9 (u tom slucaju povrsina ekrana ce otprilike biti jednaka 4.7'' 16:9), SD845 i ostalim flagship specifikacijama.
 
Nazad
Vrh Dno