Šta je novo?

Sony Xperia XA2/Ultra

hsv.stoned

Audio Guru
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruke
25,203
Poena
1,845
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz (CL16)
GPU
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Storage
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Zvuk
FiiO K5 Pro + Beyerdynamic DT 900 Pro X/Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W + FiiO E10k
PSU
Cooler Master G550M
Kućište
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
Monitor
GIGABYTE G27Q & AOC i2481FXH
Miš & tastatura
Asus ROG Chakram wireless & ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Mobilni telefon
Sony Xperia™ XZ2 Liquid Black
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Sony Xperia XA2


sony-xperia-xa2-3.jpg

Sony Xperia XA2 Ultra



sony-xperia-xa2-ultra-1.jpg

Deluju odlicno, za sada. Bilo je krajnje vreme da se sony opameti i ponudi ovako kompletne uredjaje srednje klase.
 
Lepo lepo... Svidja mi se ovaj novi zakrivljeniji oblik na bokovima.

Mnogo mi lepše sada izgledaju nego na prvi pogled kada sam video rendere.
 
Биће лепо ако цене не буду на Сонијевом нивоу. А знајући Сони, тешко да ће иједан бити испод 350е.
 
OIS samo na selfi kameri?

Znaci i ove godine necemo videti ois na zadnjoj kameri kod flagship modela :(

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Konacno otisak pozadi.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 
OIS samo na selfi kameri?

Znaci i ove godine necemo videti ois na zadnjoj kameri kod flagship modela :(

Sent from my G8141 using Tapatalk
Ово је камера из z5 модела ако се не варам.
Можда за најјаче моделе оставе нову камеру (са OS, ако је у плану), тј новију од ове на xz1 серији.
 
XA2 Ultra mi je jedan od najbolje dizajniranih smartfona, posebno silver :) Sjajno deluje, bezeli sa strane skoro pa maksimalno smanjeni a ima dovoljno ''mesa'' za normalan grip kada se koristi u landscape.

Za cene ne brinem jer kao sto ne bih kupio Samsung J ili A serije, neki Huawei P lite, po zvanicnim. ''full'' cenama isto tako ne bih ni sony, htc itd.
Svi ti telefoni se kupuju ili uz neki paket ili se traze po oglasima kada im cene padnu na realnu vrednost. Meni su ove Xperie vrh za matorce, za kevu XA2, za caleta Ultra. Sad samo ostaje da se dobro pokazu u praksi.

Najbitnije je to sto su presli na Snapdragon 630, sto su baterije primetno povecane, dolaze sa 8.0 softverom a i sve ostalo je dosta dobro za tu klasu.

Meni je bolja pozicija za FP skener kao na Z/XZ modelima, desnjak sam i mislim da je to idealno resenje ali nije ni ovo lose + je to jedini nacin da stanje bezele sa strane.

Izgleda da nemaju IP68, bedak.
 
Poslednja izmena:
Jako interesantno deluje. Mozda malo prevelik posto je 16:9 odnos stranica, ali dobro. Ostaje samo pitanje (Sonijeve) cene. Ovo da bi bilo konkurentno iznad 270,280e ne bi smelo ici, eventualno 300e kao plafon, plafona, opet ja bih pre uzeo Mi Note 3 onda, a to sa sigurnoscu mogu reci, nema leba. Jedno 350e ce staviti sigurno.
 
Kada su to sony telefoni bili jeftini, kada je bilo koji sony uredjaj bio jeftin? :) Nikada, bukvalno, pa obican plasticni fm radio sa alarm funkcijom i sony natpisom kosta bar 50e u domacim prodavnicama :d

Nagadjam ali mislim da XA2 ultra nece biti ispod 400e, XA2 mozda malo ispod 350e ali to je oduvek tako i niko ko iole prati ponudu nece izdvojiti toliko novca za te modele vec ce cekati pad cena po oglasima ili ce izdvojiti do 200e za telefon uz neki paket. Slazem se da kineski 'droidi kidaju u toj cenovnoj klasi ali kao sto rekoh, ove nove XA2/U gledam kao uredjaje koje bi koristili roditelji a tu su stabilnost softvera i domaca garancija velike prednosti.

Sto se kamera tice, deluje da je ponovo u pitanju senzor sa Z5 serije, sto je odlicno, a Ultra napred ima setup dual kamera koji je bukvalno bolji od primarnih kamera nekih mid/high modela: Dual: 16 MP (f/2.0, 23mm, 1/2.6", OIS, AF) + 8 MP (f/2.4, 1/4") + led flash

Sony-Xperia-XA2-Ultra-Press_4-640x452.jpg
 
Poslednja izmena:
savršeno izgleda ovaj xa2, baš mi je ono zapao za oko... dimenzije idealne, veličina ekrana idealna, procesor idealan, kamere idealne... šta više čovek da poželi... samo još nigde nisam video da spominju cenu za ovaj model :)
 
Mislim da ce u flegovima biti OIS 99%.
Elem, ja trenutno posjedujem XA1 Ultra, jer sam nasilno ostao bez Z3 sa ponistenom garancijom od jednog glupavog servisa poslije stradanja od vode, pa sam vodio rovovsku borbu oko toga, na kraju je telefon preko druga (koji je aktivan i ovde na forumu i ovom prilikom mu se zahvaljujem), zavrsio cak u Italiji u Sony Care, uredno servisiran i vracen, pa sam slucajno naletio na XA1 ULTRA dual sim samo 15 dana star sa garancijim od 1 godine za samo 215€, telefon je prelijep, ogroman naravno ali sam se bez ikakvih problema navikao, sad mi 5,2 inca djeluje smjesno. Meni telefoni ispadaju itd, pa koristim silikonske maskice i staklo koje zbog blage zakrivljenosti na rubovima nije najsretnije rjesenje kao sto i sami znate.
Telefon nije munja ali ne stuca i vrlo dobro da ne kazem odlicno obavlja sav posao, moram priznati da sam zadovoljan, kamera je 23MP (iz Z5), nisam imso priliku slikati sa Z5 ali je osjetno, i to ne malo, bolja nego na mom Z3, jako sam zadovoljan, iako nema izbor scena u manual modu (a prethodni XA ULTRA ima), izgleda su namjerno softverski ogranicili, ali ima SS i manual focus sto Z3 nema, cak su i LL i automatika pristojne. Prednja brutala, 16MP, OIS, LED blic, autofokus, samo malo softverski bi volio da bolje (ljepse) obradi slike, i dalje Sony ne izvlaci ono sto treba a moze. Jedina mana, baterija, 2700, sto je uz moje hard koristenje ipak malo i neophodno je cesce puniti, ali opet pristojno uz Sony optimizaciju, steta sto nije kao u XA1 PLUS (od 5,5 inca) nema bocni fingerprint senzor kao na XZ1sP seriji i bateriju od 3430 ili cak kao na ovom XA2 Ultra od 3580mha. Ne sumnjam da ce XA2 biti odlican, jako dobra zamjena ko ne moze do flegsipa.
Koliko su realne razlike u performansama ovog i prethodnog chipa, tj
XA1 Mediatek MT6757 Helio P20 i Mali-T880MP2, te
XA2 Qualcomm Snapdragon 630 i Adreno 510?

Sent from my G3212 using Tapatalk
 
Nema jos uvek poredjenja izmedju P20 i SD630 ali ce se pojaviti uskoro. Verovatno SD630 nije drasticno brzi (cpu/gpu, npr. 15-20%) ali nudi i poboljsanja na drugim poljima, verovatno je i stedljiviji:https://www.qualcomm.com/products/snapdragon-630-mobile-platform

A SD cipset je najcesce bolja opcija i kada su zvanicna/nezvanicna softverska podrska u pitanju mada ne treba ocekivati neku sjajnu azurnost u ovoj klasi.

U sustini je i XA1 ok uredjaj ali je XA2 jednostavno bolji za primetno vecu bateriju, FP i noviji, bolji cipset a i dizajn je unapredjen.
Nikada me nisu nesto preterano interesovali sony modeli ove klase ali nakon kraceg iskustva sa XA1 promenio sam misljenje i ocekujem da su ovi novi XA2/U jos bolji u realnoj upotrebi.
 
Poslednja izmena:
Pa da, nisam ni mislio da je drasticna razlika ali ajde, a i da ne bude isti cipset kao prethodni, i sa XA koji je imao Helio P10, se malo unapredilo sa XA1 na Helio P20. A kakav je stari SD801 iz nekadasnjih flegova u odnosu na ove mid range P20 i SD630 :)

P.S.
E da, zaboravio sam nesto bitno, ovih 4GB rama u mom XA1 Ultra izglea radi ozbiljan posao, sve zivo drzi, nekad udjem u neku igricu i poslije 24 sata i ona je tu. Ma brdo aplikacija moze da drzi.

Sent from my G3212 using Tapatalk
 
Ја сам ћалету пре месец и по узео xa1 dual за 150е, и одушевљен је. Овај xa2 је опасно побољшан телефон и биће врх куповина уколико цене у пакетима буду нормалне. Наравно да нико неће куповати по фул цени.
Ја се надам неком водећем Сони моделу са OIS.
 
Ja imam XA1, stvarno je telefon odlican. Ovaj helio p20 je jako slican sd 625, 3 giga rama dovoljni, jedino kad bi se sony setio da poboljsa software kamere, tj post-procesing, jer ovaj senzor iz z5 je fenomenalan. GCam da moze da se ubaci to bi bilo top.
 
Ono što me je uvek odvraćalo od kupovine Sony telefona je vidim prisutno i na ova dva novopristigla. Ne mogu da razumem da pored tolikih okvira oni ne stavljaju kapacitivne navigacijske tipke, već svuda trpaju softverske i time redukuju korisnu veličinu displeja. Ovo je naročito izraženo kod compact Sony modela gde je od 4,6" upotrebljivo nekih 4,4".
 
Poslednja izmena:
Ono što me je uvek odvraćalo od kupovine Sony telefona je vidim prisutno i na ova dva novopristigla. Ne mogu da razumem da pored tolikih okvira oni ne stavljaju kapacitivne navigacijske tipke, već svuda trpaju softverske i time redukuju korisnu veličinu displeja. Ovo je naročito izraženo kod compact Sony modela gde je od 4,6" upotrebljivo nekih 4,4".

+1

Ne kapiram zašto.
 
Jednostavno je, kapacitivni tasteri se sami sklanjaju kada u vecini situacija kada je potrebna puna velicina ekrana, svake godine sve veci broj android uredjaja ima softverske tastere itd. Prelazak sa kapacitivnih na softverske tastere predstavlja ''problem'' na nekoliko sati ili maksimalno nekoliko dana, posle toga se jednostavno zaboravi na ''mane'' koje su u pocetku posledica predrasuda. I ja sam bio ''fan'' tih kapacitivnih sony resenja (posebno NXT serije telefona iz 2012) pa sam zaboravio na te kapacitivne trake posle par dana koriscenja sw tastera.

Kapacitivni tasteri bi zahtevali i dodatne modifikacije androida a sony sa svakom novom (velikom) verzijom softvera sve vise ide ka stock Androidu, skin im je nikada ''laksi'' pa jednostavno ne bi bilo logicno da u ovom trenutku pocinju da lice na androide iz 2010.

Ovaj lik kaze da su oba kucista od metala a i na snimku deluje tako, mislio sam da su pretezno od plastike. A mozda i jesu samo uz neki ''coating'' koji podseca na metal.

 
Poslednja izmena:
Strašno su potcenjeni, posebno kod nas, a skoro nijedan Sony uređaj nikad ne deluje jadno koliko znaju da deluju mnogi drugi proizvođači u svim segmentima,bez obzira na to što Sony nije jeftin.

Uvek su tu bar ok materijali, boje koje je osmislio neko ko iole zna šta radi itd.

Dugo nisam ljubitelj njihovih telefona, ali mi je super što izlaze ovakvi modeli.

Nadam se da će kad kad naprave kompletan shift sa dizajnom na flagship modelima u budućnosti biti još boljih "jeftinih" varijanti.

Plus ovo dolazi sa Oreom, znači mora da podržava i project treble, pa će pure android iskustvo biti vrlo lako i brzo dostupno za one koje to interesuje.
 
Sjajne objave od sony-ja. Svidja mi se u kom smeru idu, nisu napustili svoj dizajn, bezeli se smajuju. Posebno mi je zanimljiv XA2, deluje mi kao kralj middle range klase
 

puno, očekivao sam maksimalno 280e za xa2.

inače, ja sam uvek za softverske tipke ali pod uslovom da to smanji bezele oko ekrana (kao recimo g2, q6 i ovi novi modeli). nije mi se jednom desilo da su kapacitivne tipke jednostavno počele brljaviti nakon godinu, dve (htc one serija).
 
Sto je dobra ova plava boja za XA2, da kupis telefon samo zbog toga. A ni ljubicasta na Ultra nije za bacanje.
 
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xa2-review-1714.php

gsmarena_001.jpg


Ok se pokazao ali ovaj primerak ima neispravan audio izlaz:
The Sony Xperia XA2 did poorly when hooked up to an active external amplifier, having very distorted output and low volume. Frequency response and intermodulation distortion were way off the mark, suggesting some sort of issue the phone had in this case.

Plugging in a pair of headphones brought the clarity back and all the readings improved, save for the stereo crosstalk, which increased to average. Still the output is very good and accurate, even if loudness wasn't quite the best once more.
 
Čekam test Ultre 2, nešto mi je prirasao za srce 6-o incni monstrum Ultra jedinica koju koristim :) , mada sem prednje kamere i displeja, to je to, sve drugo je isto, posluzicu se do tad ovim testom.
 
Biće to jedna od boljih 16:9 kupovina (mislim na XA2). Samo, nije mi jasno zašto su čitač otiska smestili pozadi umesto bočno, po čemu je Sony bio prepoznatljiv. Znam da je to verovatno zbog zabrane u USA pa da mogu i tamo da ga prodaju, ali opet...
 
Poslednja izmena:
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xa2_ultra-review-1720.php

Dosta dobro se pokazao za ovu klasu.

gsmarena_001.jpg


Skoro 15h wi-fi surfa sa osvetljenjem ekrana 200 cd/m2, to je neocekivano odlican rezultat. I ostali skorovi su odlicni, naravno endurance skor ostaje nebitan.

Inace, nesto nije u redu sa test hardverom/sofverom u gsm redakciji, u poslednje vreme skoro svaki telefon koji testiraju ima prilicno lose rezultate merenja kada je telefon povezan sa eksternim pojacalom (posebno IMD + Noise) dok je sa povezanim slusalicama sve u redu, audio kvalitet je u skladu sa ocekivanjima. To je vise nego cudno, ne znam kako im vec mesecima ne pada na pamet da provere da li im je oprema ispravna ili test softver mozda baguje.
Mada, njihovi audio testovi se vec godinama razlikuju od ostalih (sa hf foruma ili od rezultata/merenja koja radi onaj lik iz pocketnow) ali nikada nisu izmerili ovako ocajne vrednosti kada su uredjaji povezani sa eksternim AMP-om.
 
Poslednja izmena:
Iznenadio sam se kad sam danas video XA2 na štandu Telenora. Nisam očekivao da će tako brzo stići. Nažalost, izloženi primerak je ostao bez napajanja pa nisam mogao da vidim kako radi, a zaposleni tamo su se zbog toga baš nasekirali....kažu srediće to sutra.
Na prvi pogled izgleda kompaktno, čvrsto i skladnih linija i dimenzija. Mada, pozadi ta plastika ne izgleda baš ubedljivo.
 
Evo recenzije oba modela stize od komsije Bozidara..

Sony Xperia XA2 Ultra


Sony Xperia XA2


Svidja mi se ovaj XA2 Ultra..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno