Šta je novo?

Sony Xperia P

Zavisi ako ti je otklucan bootloader lag ces moci srediti, sa drugim romom i kernelom. A ako ne ostaje ti da experimentises sa romovima mada negarantuju nista, ja sam licno probao par JB sa stock kernelom i lag je i dalje bio tu...
 
Takodje bih zeleo da mi neko detaljnije objasni jednu jedinu proceduru, ako je moguce najlaksu. I malo da objasni ove pojmove, sta je rom, kernel i ti fazoni? Sta cime dobijam, a sta gubim? Nisam imao problema, ali pocinje pomalo da mi smeta to kod poziva...
Druga stvar, da li je moguce kod tastature namestiti da kad je u pitanju landscape ostane qwerty tastatura a kad je telefon uspravljen da bude ona obicna tastatura kao kod starih telefona, po 3,4 karaktera na jednom tasteru?
 
^ za tastaturu - udjes u poruke pa ce ti se pojaviti gore select input method (ispod pise xperia keyboard), udjes tu pa configure input methods pa imas tu razne opcije, keyboard appearance itd.. snaci ces se valjda, mozda nisam bas najbolje objasnio ali i ne mogu bolje trenutno :d
 
Koliko vidim ova tema zamire polako, izgleda da nikome ne smeta lag kod jb ili su svi ostali-vratili na ics. Steta...
Ali sta vredi pisati kad za vecinu stvari treba ili root ili otkljucavanje bootloadera a koliko vidim vecina nije spremna da se upusta u tu proceduru zbog garancije ili sta vec [mada se sve moze veoma lako vratiti na fabricko stanje]. Ukratko root-ovanjem se ne gubs nista samo dobijas. Otklucavanjem bootloadera gubis bravia engin na ics i jb gok na gb radi i sa njim ali dobijas stabilan kernel sa ogromnim poboljsanjima u perfomansama i trajanjem baterije.
Druga stvar, da li je moguce kod tastature namestiti da kad je u pitanju landscape ostane qwerty tastatura a kad je telefon uspravljen da bude ona obicna tastatura kao kod starih telefona, po 3,4 karaktera na jednom tasteru?
Hm mislim da to sa sonijevom tastaturom neces moci da izvedes. probaj sa ovom https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aitype.android&hl=en. Tu imas podesavanja za landscape i portrait pa podesavaj do mile volje
 
Takodje bih zeleo da mi neko detaljnije objasni jednu jedinu proceduru, ako je moguce najlaksu. I malo da objasni ove pojmove, sta je rom, kernel i ti fazoni? Sta cime dobijam, a sta gubim? Nisam imao problema, ali pocinje pomalo da mi smeta to kod poziva...
Druga stvar, da li je moguce kod tastature namestiti da kad je u pitanju landscape ostane qwerty tastatura a kad je telefon uspravljen da bude ona obicna tastatura kao kod starih telefona, po 3,4 karaktera na jednom tasteru?

Odeš u postavke,jezik i unos,onda pored xperia tastatura sa desne strane klikni na ikonicu,izgled tastature,i tu imas ponudjena tri tipa medju kojim je i klasična tastatura..a ako odaberes skorz desnu,tj.full,onda imas mogućnost swift keys..nadam se da je pomoglo
 
Koristim xperia tastaturu.

Ajde leba vam neka neko objasni postupak otkljucavanja bootloader-a i postupak promene kernela i instalacije nekog custom ROM-a (nesto najbolje sto radi na ovom telefonu). Takodje i vracanje na staro ako se nekome ne svidja. Zasto da ne probamo i mi ostali. Ako je neko voljan da napise korak po koran na srpskom. Zahvaljujem unapred!
 
@masamuena

Ako si mislio na mene,da koristim
 
Poslednja izmena:
^To je swipe. :)
 
Koristim xperia tastaturu.

Ajde leba vam neka neko objasni postupak otkljucavanja bootloader-a i postupak promene kernela i instalacije nekog custom ROM-a (nesto najbolje sto radi na ovom telefonu). Takodje i vracanje na staro ako se nekome ne svidja. Zasto da ne probamo i mi ostali. Ako je neko voljan da napise korak po koran na srpskom. Zahvaljujem unapred!
Uradicu ja danas ako stignem. Ako neko pre uradi neka postavlja pa bi mogli da zakacimo u prvom postu.
 
ROOT, CWM & BOOTLOADER UNLOCK

JB se pokazao kao najgori rom do sad za nas telefon koji je Sony izbacio [ne znam koji ga je djavo i pusto u etar kad nevalja]. Na srecu ima ljudi koji rade posao koji sony ne moze pa su uspeli da srede skoro svaki rom koji je sony za*ro. :)

Root se radi za svaki rom posebno ali ako imate otkljucan bootloader onda je prosto da ne moze biti prostije, potrebnoje samo instalirati jezgo-kernel koji u sebi vec ima autoroot scriptu i voala vas telefon je root-ovan bez muke.

Ja sam koristio ove nacine a ima ih dosta i dok bi opisao sve trebalo bi 5 dana da se slozi kako treba. Kaze da moze sa svaku verziju ICS/JB. Za iCS radi dok za JB nisam siguran. Pre procesa postavite gasenje ekrana na min 10 min.

ROOT ICS metod >>>Root_with_Restore_by_Bin4ry_v31

Skinite OVAJ zip i raspakuj te je na Desktop. Instalirajte drajvere za telefon i u settings/developers ukljucite USB debuging
kao i Unknow sources u settings/security
Otvorite folder i kliknite na RunME



zatim odaberite br. 3



sad povezite telefon na usb i vidite da li je se upalio usb debugigng na telefonu [ima ikonica bube :) u statusnoj traci] i kliknite na Enter pratite tok radnje u prozoru.

Sad bi trebalo da se pojavi prozor na telefonu od aplikacije Back up and Restore gde treba da potvrdite restore podataka.
Ako ste sve dobro uradili telefon i trebao da se restartuje a prozor da se ugasi. Kad se upali telefon trebalo bi da imate supers user aplikaciju instalirau u to je dokaz da vam je telefon rutovan.

CWM-clockwork mod jednom kad ste root-ovali telefon skinite OVAJ zip file raspakujte ga negde povezite telefon i kliknite na install.bat

Da bi usli u CWM restartute telefon i pritiskajte volume - dugme nekoliko puta dok se ne pojavi CWM.

ROOT JB Xperia P (LT22i) {FW: 6.2.A.1.100}

Ovaj postupak radi samo za ovu verziju softvera tako da proverita koja vam je verzija instalirana.

Skinite OVAJ zip raspakute i pokrenite runme_win.bat pojavice vam se ovaj prozor


povezite telefon i kliknite na Enter Pratite instrukcije u prozoru

To je sto se tice rutovanja za zakljucan bootloader.

OTKLJUCAVANJE BOOTLOADER-a

Prvo proverite da li moguce otkljucati bootloader. Kucajte u telefonu *#*#7378423#*#* tap na Service info, pa na Configuration
pojavice vam se ovakav prozor.



Na njemu je bitna ova zaokruzena stavka . Ako je kojim slucajem nema ili pise NO vas bootloader se ne moze otkljucati.

Otklucavanjem se gube DRM kljucevi koji trebaju za OTA update softwera. Takodje Bravia endzin prestajesa radom na ICS i JB dok na GB radi. Da bi sacuvali vase DRM kljuceve i posle ih , ako je potrebno, vratil potrebno je naparaviti kopiju TA [trim area] particije.

Backup TA [trim area] particije

Skinite zadnji zip ODAVDE
povezite telefon u usb debuging rezimu, raspakujte je negde i pokrenite Backup-TA.bat, patite uputstva u prozoru i neka telefon bude u budnom stanju jer ce trebati da se potvrde root dozvole.

Da bi otkljucali bootloader potrebaan vam je IMEI br. Zapisite ga negde [*#06#]. Idite na http://unlockbootloader.sonymobile.com/unlock/step1
klik na YES I'm sure, zatim stiklirajte obadve kucice i klik na I accept. Na sledecoj strani upisite ime, PRVIH 14 CIFARA IMEI broja, i validni email adresu jer ce kljuc stici na nju, obicno stigne odmah.

Postupak otkljucavanje bootloadera

Skinite Flastool, instalirajte ga.
Zatim zatim odete u c:/flastool/drivers i pokrenete program Flashtool-drivers.exe. ; zatim selektujete drajvere za p, u i zadnja dva na listi flash i fastboot i instalirate. Restartujete PC





Ugasite telefon. Pokrenite Flashtool, kliknite na BLU i kad se pojavi prozor sa telefonom,



povezite telefon na usb tako sto cete drazti volume - dugme i prikaciti usb. Sad bi windows trebao da instalira drajvere i flastool nece odmah prepoznati telefon. Kad vam se pojavi obavestenje da je drajver instaliran raskacite telefon, zatvorite Flashtool i ponovo pokrenite. Ponovite proceduru. Na telefonu bi trebalo da svetli zelena dioda. U prozoru Flastool ce se pojaviti prozor kao na slici.



U polje Unlock code unesite kljuc koji ste dobili od SONY-ja i kliknite na dugme unlock. Kod mene pise relock zato sto je otkljucan ali kod vas ce pisat unlock.

Time ste otkljucali bootloader i zabava moze da pocne.
Svo gore navaedeno je provereno sa moje strane kao i od ljudi sa xda koji su ovo sve i napravili. Za sve eventualna sra**a koja se dese telefonu u procesu ja nisam niti mogu biti odgovoran.
Sve radite na svoju odgovornost.
Poznavanje osnova engleskoj je pozeljno....
 
Imam XP vec 2,5 meseci, i dalje na Androidu 4.0.
Od pre par nedelja poceli problemi: wifi nece ponekad da se iskljuci, a zadnjih dana skoro nikad nece. Pritiskom na taster za iskljucenje on se samo bluruje (kao da pokusava da iskljuci) i opet kasnije se vrati u ukljuceno stanje. Ako odem van dometa tog wirelessa, on i dalje ostane zapamcen i pokazuje kao da je povezano s njim, ali naravno nista ne moze da se skida s mreze. Ne moze ni da skenira ni da se otkaci od mreze ni da se zakaci za neku drugu, pa mora da se restartuje mobilni.

Da li ste imali ovakvih problema? Da li bi pomogao factory reset? ili mozda upgrade na 4.1?
 
@Stormbay Sta ima dobro od costum jb romova+kernel? Da je stabilno i bez bagova.
 
Imam XP vec 2,5 meseci, i dalje na Androidu 4.0.
Od pre par nedelja poceli problemi: wifi nece ponekad da se iskljuci, a zadnjih dana skoro nikad nece. Pritiskom na taster za iskljucenje on se samo bluruje (kao da pokusava da iskljuci) i opet kasnije se vrati u ukljuceno stanje. Ako odem van dometa tog wirelessa, on i dalje ostane zapamcen i pokazuje kao da je povezano s njim, ali naravno nista ne moze da se skida s mreze. Ne moze ni da skenira ni da se otkaci od mreze ni da se zakaci za neku drugu, pa mora da se restartuje mobilni.

Da li ste imali ovakvih problema? Da li bi pomogao factory reset? ili mozda upgrade na 4.1?

Uradi backup podataka(imenik i poruke) i uradi factory reset. Ako ne pomogne onda ubaci novi rom.
@masamunea
Od jb romova najbolji su moonbreaker v3.5 u kombinaciji sa nemesis kernelom. I
Pandemic-ov honami moonwalker v 4.2
Takodje sa nemesis kernelom. Oba su odlicna, stvar je u izgledu i sto je najvaznije nema laga pri pozivanju.
 
@Stormbay

Proverio sam da li mogu da odkljucam bootloader. Moze, stoji Yes. Reci mi samo kojim redom sad da idem, da li da odkljucam prvo bootloader ili? I druga stvar, prilikom izbora ROM-a, jel mozes neke slike da okacis da vidimo kako izgleda jedan a kako drugi?

Ako sam dobro razumeo ROM je softver? Kernel je "driver" koji komunicira izmedju hardvera i softvera? I cemu tacno sluzi bravia engine? :)

Hvala unapred i ziv bio!
 
Poslednja izmena:
@ Stormbay

Da li se taj "nemesis kernel" već nalazi u tim romovima ili se moraju zasebno ubacivati?
Moram i ja srediti ženin "P", već je i mene počeo nervirati ovaj bug sa pozivima, sad i kad je zovem nju i vidim da je otvorena linija treba još 5-6 sekundi da počne razgovor...
moram se dobro informisati prije nego krenem u akciju.
 
@kasp3rsky
Bravia poboljsava prikaz slike i videa u sonijevim aplikacijama. Dok u ostalim aplikacijama ne radi. Nista bez cega se ne moze ziveti.
1.Prvo radis backup TA particije
2.otkljucavanje bootloadera
3.root
4. Instaliranje Cwm
5. Instaliranje kustom kernela o romova i svega cega ti padne na pamet.... :-D
@despot77
Ne kerneli su zasebno ali ako imas cwm ubacujes prvo kernel uvek pa onda rom... i pazi da kojim slucajem ne pomesas kernele jer nisu kompatibilni izmedju romova. Kernel od jb ne moze sa ics i obrnuto. Mada ako nesto zeznes lako je vratiti na staro....
 
@Stormbay

A nisi objasnio instalaciju kernela, ili ja nisam dobro razumeo.
 
Aj neka neko prebaci ovaj Stormbay post na pocetak teme..
 
Odradio sam otkljucavanje bootloadera, i rootovo ROOT JB Xperia P (LT22i) {FW: 6.2.A.1.100}, al ne radi ti link ka CWM-clockwork mod :(
 
Uspeo sam da instaliram kernel nemsis. Kada se pali telefon, pojavljuje se prvo nemsis natpis i zavibrira fon. Takodje se upali dioda i svetli ljubicaste boje. Jel to normalno?


EDIT: Instalirao sam preko cmw-a moonwalker i nece da radi. Otvorio sam onaj zip fajl i prosao je instalaciju ali nece da radi. Da li dobijam nesto samo promenom kernela? Da recimo vratim onaj stari spftver a ostavim samo kernel?
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno