Šta je novo?

Sony Xperia 1 Mark II/Pro

hsv.stoned

Audio Guru
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruke
25,097
Poena
1,845
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz (CL16)
GPU
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Storage
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Zvuk
FiiO K5 Pro + Beyerdynamic DT 900 Pro X/Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W + FiiO E10k
PSU
Cooler Master G550M
Kućište
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
Monitor
GIGABYTE G27Q & AOC i2481FXH
Miš & tastatura
Asus ROG Chakram wireless & ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Mobilni telefon
Sony Xperia™ XZ2 Liquid Black
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Kooonačno nešto zanimljivo, bar meni. Ostaje taj 21:9, ali Sony očigledno neće odustati od toga, pa kome odgovara, odgovara.
Ekran, kamere, baterija (uzevši u obzir rezultate koje je Sony postizao i sa manjim kapacitetima), softver, sve te neke tehnologijice (koliko toliko korisne), pa čak dobijamo i 3.5mm nazad - vrlo primamljivo.

Još ovaj Pro model, hmmm.
 
Konačno nešto zanimljivo iz Sony-ja!

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Ovo je prava Sony Xperia kakva se cekala godinama. [emoji4][emoji4][emoji4][emoji2]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Ocekivao sam vise (veci senzor primarne kamere, vise rezolucije npr. 1/1.33'' 20MP), DVS, 4500 mAh, neki su spominjali i mogucnost da ima S-Master MX AMP..
DVS mozda i ima, to ce se tek videti, kao i za 960fps snimanje. To sto najverovatnije deli isti senzor primarne kamere (IMX555) sa S20/+ i nije lose jer ce verovatno ranije dobiti gcam port ali sam ocekivao veci 1/1.3'' 20MP.

Sony 360 Reality Audio: everything you need to know

Technical article on T*-coating and reduction of reflections in lenses

Ovo za CZ treba proveriti u praksi, jer npr. HMD Nokia i Huawei placaju samo brendiranje Carl Zeiss, odnosno Leica, zapravo se radi o generickim socivima iz Kine, valjda Sony nece koristiti slicnu foru.

Ostale specifikacije kamera su top:
Camera Features
ZEISS® quality lenses calibrated specifically for Xperia 1 II, ZEISS® T* Coating, Up to 20 fps AF / AE5, Up to 60 times per second continuous AF/AE calculation6, Real-time Eye AF for humans and animals7, Dual photo diode8, 3D iToF9, RGB-IR, OIS photo10, Photo flash, Photo light, Optical zoom 3x (70mm lens equivalent), 3x Digital zoom (16, 24 and 70mm lens), HDR (High Dynamic Range) photo

Image capture format
JPEG, RAW11

Features
Cinematography Pro "powered by CineAlta," 4K HDR Movie recording 24, 25, 30, and 60 fps12, OIS and EIS Video13, Optical SteadyShot™ (hybrid OIS/EIS video stabilization)14 and SteadyShot™ with Intelligent Active Mode (5-axis stabilization)15, Intelligent wind filter, Slowmotion (120 fps)

The Xperia 1 II includes our industry-leading audio separation technology, for highly-effective wind filtering.

Video recording format
mp4 (AVC264, HEVC265)

Navodno snima 4K HDR sa 60fps, ima unapredjeno snimanje zvuka itd.

Imam utisak da su ovim telefonom najvise zadovoljni oni koji su zaboravili na Sony telefone, koji su ih odavno otpisali i godinama nisu pratili Sony Android ponudu.
Kao stari sony fan, nisam bas toliko odusevljen ali svakako bih pre kupio X1 MK2 nego S20/+ itd. Ali mi nije jasno zasto nisu ''pucali'' na S20 Ultra, sa nekim X1 MK2 Premium koji bi imao specifikaciju koju sam ocekivao.

 
Poslednja izmena:
Utisak ti je dobar, samo kada izgovoriš "Sony" te asocira na zvuk ili senzor (vezano za mobilne telefone i Sony), glupo je da nemaju najbolje snezore/kamere i zvučnike u svojim telefonima. I tu dolazi onaj detalj, softver, autmatika za kameru je nešto obavezno danas što mora da radi odlčino.
 
Jel istina da nema DRAM? Nema vise 960 slow motion samo 120

FEATURES
Cinematography Pro "powered by CineAlta", 4K HDR Movie recording 24, 25, 30 and 60fps12, OIS and EIS Video13, Optical SteadyShot[emoji769] (hybrid OIS/EIS video stabilization)14 and SteadyShot[emoji769] with Intelligent Active Mode (5-axis stabilization)15, Intelligent wind filter, Slowmotion (120fps)

Samo da je stabilizacija za 4k vrhunska bice super.

Ne znam za front cameru dal ima ois ili ne vidim da ima Intelligent Active Mode (5-axis stablization).


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Kakav genijalan naziv. [emoji16]
Bas ono sto sam i ocekivao od Sonija ove godine, to je to.
Znaju li se cene? Rekao sam da ih vise necu komentarisati, samo me zanima u odnosu na ove druge modele.[emoji4]
Na GSM Areni pise da izlazi u prvom kvartalu. Zna li se nesto vise o tome, kada ce u Evropu?
Definitivno najbolja i najkompletnija Xperia do sada, to i nije bilo tesko zakljuciti. [emoji4]
Steta sto generalno Sony modeli poslednjih godina nisu ni upola popularni kao neki drugi. Ne verujem da ce se to promeniti sa ovim modelom, iako bih voleo.
Moglo je mozda i tih 4500 mAh da se ugura nekako, ali i ovo je odlicno, s obzirom na prethodne modele.
Sve u svemu ja sam jako zadovoljan ovim sto vidim.

Kakva je situacija sa GCam na Xperia 1? Mozemo li se nadati nekom dobrom portu za ove kamere?
 
Poslednja izmena:
Kakav genijalan naziv. [emoji16]
Bas ono sto sam i ocekivao od Sonija ove godine, to je to.
Znaju li se cene? Rekao sam da ih vise necu komentarisati, samo me zanima u odnosu na ove druge modele.[emoji4]
Na GSM Areni pise da izlazi u prvom kvartalu. Zna li se nesto vise o tome, kada ce u Evropu?
Definitivno najbolja i najkompletnija Xperia do sada, to i nije bilo tesko zakljuciti. [emoji4]
Steta sto generalno Sony modeli poslednjih godina nisu ni upola popularni kao neki drugi. Ne verujem da ce se to promeniti sa ovim modelom, iako bih voleo.
Moglo je mozda i tih 4500 mAh da se ugura ali i ovo je odlicno, s obzirom na prethodne modele.
Sve u svemu ja sam jako zadovoljan ovim sto vidim.

Kakva je situacija sa GCam na Xperia 1? Mozemo li se nadati nekom dobrom portu za ove kamere?

Procitah negde 1199 evrica.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Sitnica :)

Što se tiče gcam ne znam da li Sony uopšte ima camera2api dostupan na svojim uređajima.

Znajući Sony ovaj telefon će biti dostupan tek za 3,4 meseca

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naziv telefona ko da je Canon FF DSLR aparat. ( valjda i Sony aparata imaju takva imena, nisam izpratio :) )
 
Kakva je situacija sa GCam na Xperia 1? Mozemo li se nadati nekom dobrom portu za ove kamere?

Xperia 1 i 5 imaju camera2api, gcam/hdr+ portovanje je zapoceto pre 6-7 meseci, na xda su postojale odredjene verzije gcam ali je pitanje sta se desava sa tim portom.
Ako 1 MK2 ima koristi iste senzore primarne i ultra-wide kamere, kao S20+, verovatno ce brze dobiti gcam port, s obzirom da S20 postoji i u SD865 verziji.

E sad, u specifikaciji Samsunga S20/+/U (na sajtu proizvodjaca) pise ovo: Super Slow-mo only supports HD resolution. On Galaxy S20 and S20+, users can record approximately 1 second of video captured at up to 960 fps with approximately 32 seconds of playback. On Galaxy S20 Ultra, users can record approximately 1 second of video captured at 480 fps and digitally enhance the video to 960 fps with approximately 32 seconds of playback. Playback time can be edited in Super Slow-mo player.

Bar je pisalo pre neki dan, sada ne mogu da nadjem to, kopirao sam iz S20 teme. SD865 se reklamira kao cipset koji omogucava snimanje 960fps (valjda direktno u memoriju telefona), navodno bez dosadasnjih limita. Pa ako S20/+ i X1 MK2 imaju iste senzore glavne kamere onda je nelogicno da jedan uredjaj snima 1s/960fps a drugi ne.
Up to 20 fps AF / AE5
Maximum fps will depend on shooting environment and settings. Up to 20 fps continuous shooting with AF / AE is available for 24mm camera. 16mm and 70mm camera can shot up to 10 fps AF / AE.

Ovo je brutalno dobro ali opet ostaje nejasno da li snima u DRAM ili brzu memoriju telefona.

Ono sto je vec sada jasno je da ce ih u vecini testova (posebno ovi tech klovnovi/zabavljaci na YT) verovatno sahraniti zbog osvezavanja displeja. Tu su se ocigledno kockali, zbog 4K rezolucije, izgleda da je trenutno nemoguce implementirati 4k/90-120Hz sa sadasnjim hw i cipsetom, pa su nalazili neka alternativna resenja koja treba da daju efekat kao 90Hz. Pod uslovom da su uspeli u tome i da retki strucni i objektivni tech-review sajtovi zakljuce da telefon radi fluidno kao 90Hz konkurencija, onda to moze da bude pun pogodak, posebno u kombinaciji SD865 + 4000 mAh. Ali ako nisu uspeli sa takvom implementacijom onda ce ih sahraniti svi redom. Mada se spominje i neki gaming-enhancer mod, neki i za Xperiu 1 tvrde da u odredjenim, podrzanim igrama displej sam prelazi u 120Hz mod, cak se i na tim YT snimcima vidi kako takve igre ''klize''.

Ima dosta nejasnih stvari o X1 MK2, i pored toga ovo deluje kao dosta dobar telefon ali mislim da nece proci nista bolje od prethodnih modela, posebno jer su se povukli sa brojnih trzista i kakvu-takvu prodaju mogu da ocekuju samo na trzistima Japana, Tajvana i Evrope.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da je menadzment odlucio da malo poslusa sta kupci zele. Dosta veci senzor glavne kamere, veca baterija, povratak 3.5mm dzeka, za pocetak nije lose. :) Jos ako brzo padne na 600e, mogao bih da probam Sony nakon dugo vremena (K750i mi je zadnji :d).
 
Izgleda da je menadzment odlucio da malo poslusa sta kupci zele. Dosta veci senzor glavne kamere, veca baterija, povratak 3.5mm dzeka, za pocetak nije lose. :) Jos ako brzo padne na 600e, mogao bih da probam Sony nakon dugo vremena (K750i mi je zadnji :d).
Definitivno su tako i uradili. Osim toga znacajno je veci senzor i na ultra wide kameri( sada kao glavni na Xperia1), tu su takodje i frontalni stereo zvucnici. A inace sva ostala poboljsanja sa ovim modelom u odnosu na prethodnika su jasna kao dan.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Najjace da ce brzo pasti na 600 evra, pocetak prodaje je tek u junu (ko zna sta sve i ovaj virus moze dodatno da odlozi). Operateri verovatno nece ni nabavljati ovaj telefon (mozda mts ili vip ali su male sanse), pa dok se pojavi kod Ugara na KP.. dosta losa situacija, sto je bedak s obzirom na hardver i softver telefona (posebno SD865 + light skin androida/dobru podrsku).

Cena (ocekivano) ludacka, tek sad vidim. Mada niko od nas ionako nece kupiti telefon po tim (1000+€) cenama, nebitno da li je Samsung, Sony, LG, Huawei itd.
 
Poslednja izmena:
Pocetak prodaje tek u junu?? Onda ce na ~600e pasti za 11 meseci tek... Dosta ranije ce da pojeftini S20+...
 
Otprilike tako, npr. najniza cena za X1 (2019) na KP je 580-600€, prodaja tog telefona je pocela u junu prosle godine. Ali je X1 MK2 u startu skuplji telefon pa je pitanje kako ce se kretati cene, u pocetku ce sigurno biti visoke ali krajem godine ce morati da padnu ispod 700€, nece to biti trazen i popularan telefon kao neki iPhone npr. pa da dugo drzi visoku cenu.

Vidim na Esatu kazu da je memorija UFS 3.0 i da ima 15W Qi wireless charging (mada ovo za bezicno punjenje pise svuda u specifikaciji)
Guy from factory in Thailand confirmed that Xperia 1 mk2 has UFS 3.0
Trying to get info about DAC from him. Not sure would he know about that.

A ne verujem da ima neki drugi DAC, verovatno koristi Qualcomm Aqstic samo najnoviju verziju za SD865. QC Aqstic DAC uopste nije lose resenje, jos pre nekoliko godina su znacajno unapredili cip tako da ispunjava ''audiofilske standarde''. Ovo je reklama za DAC iz 2017. (SD835). A i generalno kvalitet zvuka najvise zavisi od same implementacije, ni najbolji DAC sam po sebi ne znaci nista ako je implementacija losa, to je posao za audio inzenjere a Sony tu ne gresi. Samo steta sto jos uvek cekaju sa ubacivanjem S-Master MX pojacala, cisto da ispostuju i malobrojne korisnike za zahtevnijim slusalicama.

U sustini sve najbitnije pise na sajtu samo nikako da stignem da procitam :d

Izgleda konacno menjaju zastarelu kamera aplikaciju:
Discover Photography Pro – inspired by Alpha
With the Xperia 1 II you’ll find the controls usually found on professional cameras. You can choose automatic settings or manually control ISO, shutter speed, white balance, and more, then output to RAW (.DNG) with an interface that’s inspired by Alpha cameras.



Ovde se navodi pocetak isporuke ''na prolece'' ali ne verujem da ce to biti pre sredine maja.
 
Poslednja izmena:
Sony Xperia Pro
http://www.xperiablog.net/2020/02/24/xperia-pro-teased-with-hdmi-5g-mmwave-and-dedicated-shortcut-key/
3izF5rlGaOx7j5xf2u2Q.jpg


To ensure optimal signal strength, the Xperia PRO will also use a 360-degree antenna design covering all four sides of the smartphone with 16 antenna pieces, plus beamforming technology to direct 5G mmWave signals most effectively. The Xperia PRO uses a low dielectric constant material on the rear of the phone that enables radio waves to pass through more easily.
Sony Xperia Pro Key Features:

- 3G Network: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

- 4G Network: LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 / 2600

- 5G Network mmWave

- Single SIM (Nano-SIM) Or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual Stand-By)

- Connectivity: Wi-Fi 6, Dual Band, DLNA, Wi - Fi Direct, Wi - Fi HotSpot, Bluetooth v5.1 With A2DP/LE/APT-X HD, NFC, MicroUSB v3.2 And Type-C 1.0 (Reversible Connector)

- A-GNSS (GPS + GLONASS)

- Dimensions: 166.9 x 76 x 8.8 mm

- Weight: 220 Grams.

- Display 6,5" Oled Cinema Wide Display (~511 PPI Pixel Density) With DCI-P3 100%, ITU-R BT.2020 (REC.2020), Illuminant D65 White Point, 10 Bit Tonal Gradation3, X1 For mobile, Motion Blur Reduction And Corning Gorila Glass 6

- 512 GigaBytes Internal Memory (UFS 3.0)

- Expansive Memory Up To 1 Terabyte

- 8 GigaBytes Ram LPDDR5

- CPU Qualcomm Snapdragon 865 (1 x Kyro 585 2.84 Ghz, Triple Core Kyro 585 2.42 GHz And Quad Core Kyro 585 Silver 1.80 GHz)
(SemiConductor Technology 7 nm+ LPP)

- GPU Adreno 650

- Android 10 With Sony UI

- Office Document Viewer (Word, Excel, PowerPoint And Reader PDF)

- Triple Camera System 12 MP + 12 MP + 12 MP + iTOF 3D (Wide Angle, Telephoto, Ultra Wide Angle And Depth Field) With OIS, ZEISS® T* Coating Lens, 3X Optical Zoom, Shutter Key And Led Flash

- CamCorder 4K (2160p @60/30/25/24 FPS) With OIS, EIS, 4K HDR10 Mode, Slow Motion FullHD (1080p @120 FPS)

- 8 MP Front Facing Camera Wide Angle Lens With EIS, HDR, Display Flash, Hand Shutter, Smile Shutter And CamCorder FullHD (1080p @30 FPS)

- FingerPrint Sensor Reader (Under Display)

- Stereo Speakers

- Active Noise Cancellation With Dedicated Mic

- IP65/IP68 Certified (Dust/Water Proof Over 1.5 Meter And 30 Minutes)

- Standard Battery Li-Ion 4000 mAh (Non-Removable) With Fast Battery Charging

- Available In Cosmic Grey And Cosmic Black Colors

Valjda znaju sta rade i kako trose resurse, ovo deluje kao dobra sprava za foto/video profesionalce koji su vec u sony ekosistemu ali je pitanje koliko je njih spremno da kupi takav uredjaj.

Xperia-PRO-Professional-Smartphone-640x448.png
:d
 
Konačno da se malo trgnu. Nije ovo ništa wow ali ide na bolje. [emoji16]
Cena će biti mnogo napucana tako da će im to svakako praviti problem u prodaji.

Izgleda da niko sem onog jednog lika nije dobio telefon na review, a i on ima samo hands on. Pretpostavljam da software još nije finalan...

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ovaj Pro deluje baš bezveze, ko da ga je Cat dizajnirao. Običan MK 2 je pravi lepotan.

Solidno deluje i 10 MK 2, posebno ako kamere budu makar pristojne.
 
Poslednja izmena:
Ako ga budu nabavljali provajderi postoji šansa da ga u Srbiji uzme više ljudi od jedne osobe .. šteta , deluje na papiru kao ok mob.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
@nikola
Ispravili su odredjene mane ali kao sto rekoh, nekima ovo deluje bolje nego sto jeste i to pre svega jer su prethodni sony telefoni bili potcenjeni i zaboravljeni, mnogi ne znaju o kakvim spravama se radi (i pored nekih ociglednih mana, npr. nedostatak OIS-a na XZ2/XZ3, to su odlicni i veoma kvalitetni telefoni). Meni je ovo skroz ocekivano, posebno posle 1 i 5 modela, otrgli su se od limita osakacene mobilne divizije, stopili se sa sony electronics, odredjeni ''Alpha'' kadrovi su prezeli inicijativu i to je to.

Najbolje od svega je sto ne odustaju od smartfon price a na osnovu vidjenog verujem da ce i Xperia 5 MK2 biti odlican telefon, bez 4K rezolucije, sa malo manjom baterijom ali ce biti jeftiniji.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_10_ii-10095.php

I ovo je (iznenadjujuce) prihvatljiv telefon samo sto su (po mom misljenju) propustili priliku da dodatno skrenu paznju i poboljsaju prodaju, trebali su da izaberu SD730 cipset i onda bi ovaj telefon bio odlican odgovor na Saomi modele iz te klase. Ovako mozda moze da bude dobra kupovina, uz ugovor, za nezahtevne korisnike koji i ne znaju da postoji bolje.
 
Poslednja izmena:
Evo je genijalno što su ubacili sa mirrorless aparata eye af.
 
Evo je genijalno što su ubacili sa mirrorless aparata eye af.
Vec je to ubaceno u prethodnom modelu Xperia 1, samo sto je to sada znacajno poboljsano odnosno unapredjeno. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Xperia 1 2019 ima Eye AF, samo sto je na MK2 izgleda u pitanju unapredjena verzija :)

Tako je to sa sonijem, mnogi i dalje ne znaju da XZP, XZ1 i posebno XZ2/XZ3 imaju dosta zanimljive, unikatne i relativno dobre motion eye kamere (mislim na ucinak tih specificnih funkcija), nemaju Eye AF ali su za odredjene nacine i uslove fotografisanja ipak bar malo bolje od kompletne tadasnje konkurencije. Oni jesu to reklamirali na svom YT kanalu ali sta vredi kada retko koji tech sajt uopste spomene te funkcije a kamoli da odradi bar demo snimke.
 
Poslednja izmena:
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_10_ii-10095.php

I ovo je (iznenadjujuce) prihvatljiv telefon samo sto su (po mom misljenju) propustili priliku da dodatno skrenu paznju i poboljsaju prodaju, trebali su da izaberu SD730 cipset i onda bi ovaj telefon bio odlican odgovor na Saomi modele iz te klase. Ovako mozda moze da bude dobra kupovina, uz ugovor, za nezahtevne korisnike koji i ne znaju da postoji bolje.

Ili im nije potreban brži SoC? Relativno lak Sony UI lepo će raditi na 665, nisam više od 10 igara instalirao od 2009. 730 jeste bolji, verovatno i po pitanju autonomije, ali videćemo. IP zaštita je dobar trade po mom mišljenju.

Valjda ima i LED notifikaciju.
 
Nazad
Vrh Dno