Šta je novo?

SONY NEX blic

Carnex

Čuven
Učlanjen(a)
22.05.2002
Poruke
971
Poena
619
Hoću samo da kažem da je Sonijev blic za NEX aparate ubica groznoga lica. Tako glub blic nisam do sada video, čak ni na najgorim kopakrima koje sam imao u rukama. Fill Light deluje kao reflektor, dokmklasičan blic prosto sprži sve pred sobom do 3 metra. Origami difuzor od 80gramskog bakposta, doduše, umnogome olakšava život.

Sa neometanim blicem (cirka metar i koji cm, priličan mrak)
nexfs00001.jpg

I sa običnim papirom ispred blica (opet priličan mrak, sijalica od 60w 5 metara iza mene)
nexfs00002.jpg
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se na očajnom tekstu... tek sada vidim koliko sam grešaka u kucanju napravio.
 
Nisi izgleda shvatio kako blic radi. Ovo mogu da budu samo dve stvari, blic je iz nekog razloga preeksponirao (pukao jace nego sto bi trebalo) ili si bio na nekom visem ISO na takvog daljini da mu je to najslabiji bljesak, ali ovo drugo je manje verovatno...
 
Moguće, ali onda blic konstantno preeksponira

U stvari, sada sam proverio. Ostao mi ISO na 1600 od fotkanja napolju. Dakle moja greška.
 
Poslednja izmena:
Ajde sredi iso pa okaci istu fotku..
 
Ajde, uradiću opet večeras. Bez blica (3X100w u prostoriju od 25 kvadrata), direktan blic i blic kroz papir
 
OK, sada ide veliki post od kojeg možda neko i uvidi mnogo više od mene. Aparat je na Aparture priority, ISO 200, Auto White Balance, multi segment metering i na tripodu. Objektiv je Sony E-Mount 18-55mm f3.5-5.6 kit lens. Snimano u RAWu, jedina obrada je Lightroom default (sharpening25, radius 1, detail 25, masking 0). 2 grupe slika, prva na f11, druga na f5.6, obe na 55mm. U svakoj grupi slike idu ovim redom

------------------------------------ f 11 ------------------------------------
Bez blica, svetlo od 3 fluo cevi od po 25w na oko 3 metra od postavke
f11-noflash-svetlo.jpg


Fill light flash (red eye flash) u mraku, nefiltriran
f11-flash-mrak.jpg


Fill light flash (red eye flash) u mraku, 80gr bankpost na oko 15cm ispred blica
f11-difuzorflash-mrak.jpg


Fill light flash (red eye flash) na svetlu, nefiltriran
f11-flash-svetlo.jpg




------------------------------------ f 5,6 ------------------------------------
Bez blica, svetlo od 3 fluo cevi od po 25w na oko 3 metra od postavke
f5-6-noflash-svetlo.jpg


Fill light flash (red eye flash) u mraku, nefiltriran
f5-6-flash-mrak.jpg


Fill light flash (red eye flash) u mraku, 80gr bankpost na oko 15cm ispred blica
f5-6-difuzorflash-mrak.jpg


Fill light flash (red eye flash) na svetlu, nefiltriran
f5-6-flash-svetlo.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel ovde postoji neko pitanje ? :)

Sta to znachi fill light flash i sta znachi nefiltriran ?
 
Osim toga zašto se bavim fotkanjem kada sam nesposoban? Šalu na stranu, ono je bila glupa omaška

Fill light... tako ga zove sony. Klasičan strob pred glavnu opalu, anti red eye flash kako ga zovu ostali proizvođači.

Nefiltriran znači da ništa nisam stavljao između blica i postavke.

Inače meni lično najbolje izgleda F11 sa blicem u mraku.
 
Poslednja izmena:
Pa ne razumem, ovo nema nikakvog smisla ako mislish da si napravio neki "test" da vidis koja je kombinacija najbolja. Najbolje je uvek za svaki aparat isto, zavisi sve od podeshavanja i modifiera (onoga sto modifikuje svetlo, u tvom slucaju papir), tako da treba nauciti kako se svetlo ponasa, prvo nekim citanjem, youtube, a onda testiranjem direktno na fotoaparatu, pa cesh unapred vrlo precizno moci da znas kakvo svetlo cesh dobiti u odredjenoj situaciji i sa odredjenim podesavanjima..

A red eye nema ama bas nikakvog uticaja na fotografiju, to je predbljesak koji ne utice na ekspoziciju i sluzi da se zivim bicima skupe zenice tako da kad aparat napravi fotku, one budu skupljene i tako ne budu crvene oci ili se bar umanji taj efekat (zenice kad su rasirene zbog malo svetla, blic omogucava da se u oku vide krvni sudovi i zato su oci crvene po mraku).
 
Poslednja izmena:
Ne, samo sam hteo da vidim kako izgleda kada uradiš malo pametnije. Pa reko i da okačim, bez nekog razloga. U stvari, bilo mi dosadno a i ovo je samo mali izvod iz testiranja na koje sam pukao dosta vremena. Nekako me povuklo da "objavim" :p

A to za red-eye, da funkcioniše na tom pricipu, nisam znao. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno