Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Mene višak energije ne zamara previše, a pokušaću da objasnim zašto i kako sam ja (mali Perica) to u svojoj maloj glavi zamislio.
Neko napisa u ovoj ili nekoj drugoj temi, ali mi se čini da je ovdje @djalf napisao da postoje dva načina vezanja panela u kome pri jednom načinu povezivanja paneli rade svaki za sebe, a u drugom se to segmentira ili se (jedna strana krova) povezuje kao jedan panel. U prvom slučaju je jasno da svaki panel proizvodi za sebe, u drugoj je jasno da svaki segment radi za sebe. Za sebe, uslovno rečeno. Odnosno može pojedinačno da se iključi/isključimsvaki panel ili segment.
Moja ideja je bila da se pokriju dva krova sa panelima, da se paneli povežu tako da rade/uključuju se/isključuju se/proizvode ili ne proizvode svaki za sebe. Sistem da bude povezan odvojeno od EPSa, primarna potrošnja da ide sa panela, višak da ide na bojler pomenuti i klime. Manjak da se povuče iz EPSa, ali da manjak ne ide na bojler.
Očigledno je da treba da postoji neka baterija, a koliko se sejćam @djalf je tada našao i inverter i bateriju sve je valjda bilo tu oko 10k€.
Ajde sad vi meni recite da li je to moguće napraviti? Nadam se da sam pogodio sve i skopčao kako treba. Nemojte zamjeriti ako sam omašio negdje nešto ili pogrešno skopčao…
Nisam ja pisao u vezi nacina vezivanja, ja sam ti jadnik koji od 12.10.23. ceka na "dobijenu" subvenciju tako da mi je iskustvo 0.
Za bateriju da, pisao tako napamet teoriju a u praksi je to neizvodljivo. EPS ne dozvoljava baterije da je ne bi punio nocu po nizoj pa trosio u visoj tarifi.
Sistem kosta mnogo vise, oko 15-16k.
Ne isplati se ako imas prikljucak.
 
Bez backfeeda mozes onaj Axpert King inverter sto sam pominjao pre nekoliko (desetina) strana. Posmatraj ga kao UPS koji se napaja I IZ solarnih panela (podesiv prioritet), i opsluzuje samo uredjaje "nizvodno" od njega, tj ukljucene iza njega.
Online inverteri se vezuju paralelno sa mrezom i potrosacima, a on se vezuje redno izmedju mreze sa jedne strane i potrosaca sa druge, bukvalno kao UPS. Po definiciji ne moze da salje nista u mrezu.

Mane su tri:
sav visak solarne proizvodnje bacas jer nema feed in.
Ako ti potrosac trosi 500W, Axpert iz mreze vuce oko 530W (npr nocu kad je proizvodnja iz panela 0W) jer radi AC>DC konverziju, pa opet DC>AC.
Monofazan je, pa ako planiras nesto trofazno da kacis, trebaju ti 3 komada...

Edit: Ne znam kako EPS ovo posmatra, prilicno je specifican uredjaj.
Da li je samo Axpert King u mogucnosti ovo da radi ili postoji jos uredjaja iz hibrid/offgrid kategorije koji imaju ovu mogucnost, generalno i zbog konverzije mi je i dalje zanimljiv. Potreba mi je sledeca, radionica koju koristim najvise u letnjem periodu odnosu periodu kada je temperatura unutra podnosljiva, cackam sve i svasta, zimi ne volim da budem tamo bas zbog temperature.

Glavni cilj, kad god ima sunca, zagrejati radionicu koliko god. Prvobitni plan, totalni direct use solarnih panela prikacenih na PTC grejne elemente i dodatak ventilatora. (plasim se ovo da ostavljam bez nadzora)
Druga ideja je klima uredjaj koji ce uz pomoc solarnih panela i mreze dogrevati radionicu na nekih 16-17-18 stepeni na koliko mi odgovara da radim i da se krecem u njoj. (ovoj drugoj ideji pristupam iz aspekta ulozeno dobijeno jer je to kod klima uredjaja veci ratio nego kod ptc ili bilo kojih drugih grejnih elemenata).

Eto ukoliko ima neko drugi mozda zanimljivo resenje, jer solarne panele mogu relativno jeftino da nabavim od preko, da ih uskladistim i prenosim preko granice jedan po jedan, jer imam kucu u EU vrlo blizu granice.
 
......У оквиру унапређења квалитета услуга купцима електричне енергије у ЕПС АД Београд, Огранак ЕПС Снабдевање омогућио је доставу рачуна за електричну енергију у електронском облику свим купцима на гарантованом снабдевању (домаћинства и мали купци). Овако достављен рачун је идентичан рачуну у папирном облику, који бисте добили поштом........„Електропривреда Србије“ ће свим купцима, који се одлуче за овакав начин доставе рачуна, сваког месеца одобрити попуст у износу од 50,00 динара........(y)(y)(y)
 
Lepo je to, ja sam razmišljao da im pošaljem saglasnost, ali posle onog hakovanja, nešto se premišljam... (novembarski račun u papirnoj formi mi je stigao - iako sa kašnjenjem, a u elektronskom obliku nisam dobio taj mesec uopšte)
 
Lepo je to, ja sam razmišljao da im pošaljem saglasnost, ali posle onog hakovanja, nešto se premišljam... (novembarski račun u papirnoj formi mi je stigao - iako sa kašnjenjem, a u elektronskom obliku nisam dobio taj mesec uopšte)
U slučaju kad račun ne dobijem mejlom pošaljem im prigovor mejlom i onda dobijem račun i elektronski već sutradan. (y)
 
Dzaba mejl kad im zakljucane radne stanice odakle citaju mejl :)
 
...Уз захвалност за обраћању, обавештавамо Вас да још увек није омогућена опција за увид у рачун преко интернета за купце-произвођаче. Радимо на томе да у што краћем року обезбедимо услове како би и ова категорија купаца имала могућност да погледа своје рачуне за електричну енергију преко интернета.

Захваљујемо на разумевању.

С поштовањем,

Снежана Крњајић, мастер економиста
Сектор за управљање купцима-произвођачима

Огранак ЕПС Снабдевање.
[email protected]
 
Za zagrevanje cca 160m2, porodične kuće bez izolacije na dva nivoa i još pet radijatora u kojima održavam minimalni protok kada je napolju minus da ne zalede, koristim električnu energiju iz noćne niže tarife. Nju skladištim u bafere i koristim u preko dana a energiju koju dobijam iz elektrane tokom svetlog dela dana koristim za dopunu i lagerovanje u edb. Pored toga, kada to nije dovoljno, po podne ili u večernjim satima založim jednu ili dve vatre u kotao viadrus.
Moja računica je sledeća: Ogrevno drvo 1m3=500kg*4,11kWh=2055kwh*0,6=1233kwh a iskustvo mi kazuje da ne dobijam toliko.
Kada se ukućani češće provetravaju onda je i potrošnja u skladu sa tim a imam i malog unuka.
Stavka 7 važi samo za prozjumere.
3,879rsd/kwh je cena za razliku preuzete i utrošene ee za višu tarifu a iznos pored za nižu.

Ukoliko se ne vezuješ na edb ne trebaju ali to mora da ti odradi sertifikovana struka.
Za zagrevanje cca 160m2, porodične kuće bez izolacije na dva nivoa i još pet radijatora u kojima održavam minimalni protok kada je napolju minus da ne zalede, koristim električnu energiju iz noćne niže tarife. Nju skladištim u bafere i koristim u preko dana a energiju koju dobijam iz elektrane tokom svetlog dela dana koristim za dopunu i lagerovanje u edb. Pored toga, kada to nije dovoljno, po podne ili u večernjim satima založim jednu ili dve vatre u kotao viadrus.
Moja računica je sledeća: Ogrevno drvo 1m3=500kg*4,11kWh=2055kwh*0,6=1233kwh a iskustvo mi kazuje da ne dobijam toliko.
Kada se ukućani češće provetravaju onda je i potrošnja u skladu sa tim a imam i malog unuka.
Stavka 7 važi samo za prozjumere.
3,879rsd/kwh je cena za razliku preuzete i utrošene ee za višu tarifu a iznos pored za nižu.

Ukoliko se ne vezuješ na edb ne trebaju ali to mora da ti odradi sertifikovana struka.
Kaži mi molim te kolika ti je potrošnja?
Moja kuća je iste veličine, ali dobro izolovana, grejem se na isti način AT+jeftina. Kod mene je nov 1500, dec 1800, a jan će biti malo manje od 2000 kwh
 
Kaži mi molim te kolika ti je potrošnja?
Moja kuća je iste veličine, ali dobro izolovana, grejem se na isti način AT+jeftina. Kod mene je nov 1500, dec 1800, a jan će biti malo manje od 2000 kwh
Kao što se i vidi na slici moja nema izolaciju i prilikom izgradnje 1978.god. korišćen je veliki blok sa mnogo šupljina (mislim da je bio zamena za osam cigli). Grejanje je nadogradjivano iz godine u godinu koliko se moglo a potrošnja zavisi od mnogo faktora tako da bi najrealnije bilo poredjenje u evrima. U novembru sam na grejanje potrošio 180 evra, u decembru 240 a u januaru očekujem da bude oko 260.
 
Pozdrav svima, vidim da ima dosta ljudi koji se razumeju u tematiku. Znam da je još jedan korisnik već pitao za off grid sistem, ali meni treba jači od vikend opcije. Znači povremeno po nedelju dana boravka pa čak i u zimskim mesecima. Imam agregat od 10 kilovata koji bih upario sa panelima i baterijama. Ima li neko preporuku za brend koji bi trebalo koristiti sa stanovišta dugotrajnosti i možda čak i preporuke za izvođača, ima ih dosta koji rade ali cene baš variraju. Hvala unapred.
 
Ne vidim baš neku isplativost.
 
NIje dobro uradjen video. Ima dosta toga što nije spomenuto a idr u korist solarnih panela. Tako da nije bas sjajna prezentacija.
 
A sta to? Sta jos ide u korist solarnih panela a sta u korist lopina iz vlasti?
 
Vlast uvek uzima i to ne samo nasa, to je normalno.
Solarni paneli se isplate preko subvencije sigurno, bez bas i ne mada ako imas kapital u novcu koji neumitno gubi vrednost vremenom bolje da ulozis u panele da ti se vraca deo vrednosti.
Sa druge strane cena struje je za godinu i po dana povecana 50% pa se vreme povracaja ulozenog smanjilo. Plus je i ukinut PDV i akciza na vracene kilovate i naknada za povlascene proizvodjace bese.
Isplati se ali mora dobro da se isplanira velicina elektrane da ne bi imali viskove 1.4. koji vam propadaju.
 
Primer obracuna.
Konacno i izvodjac potpisao ugovor, tek jutros javili da idem da preuzmem. Iz Vranja su pa im se nije isplatilo da dolaze samo zbog mene za potpis papira pa slali postom ali se oduzi. Mada razumljivo jer smo 300km daleko.
 
Da li neko zna zašto se iznad solalrnih panela ne stavlja nešto kao rabic mreža kao zaštita od grada? Signurno ne bi uticala na performanse, a amortizovala bi udarce nekog većeg grada. Sigurno nije zbog cene. 3-5€ po m2 ne bi napravilo neku veliku razliku. Jedino što mi pada na pamet je teže čišćenje panela ili skidanje snega.
 
Našao sam na internetu da se negde i postavlja zaštita. Ali samo gde se često očekuje tako veliki grad. U Srbija se ne računa u rizične lokacije.
Mreža sa okcima 50x50 mm i 2mm debljine žice radi posao. Ne pravi senku a štiti od velikog grada koji može da ošteti panel. Sitan grad prolazi i nije dovoljno jak da bi prouzrokovao naprsnuće ili lomljenje stakla.
Hail Damage Solar Panel.png
Evo ga i rešenje od pletene mreže (ova je sa okcima od 2,5cm).
SolarPanel netting.png

Dakle, razlog za što se to ne radi je zato što se smatra da nije potrebno. Gde je potrebno koristi se.
 
Iznenadio sam se kad si objavio vest da si dobio subvenciju, jer u mojoj okolini ne znam nikoga da je to uspeo, a da nije "drug clan".

Iskreno se nadam da ce se malo ubrzati i da se zavrsi u tvoju korist. Mozda je zaista problem daljina izvodjaca, kao sto si napisao.
 
Da, i ja se iznanadio mada fond za sve mere je bio 10 miliona dinara, do 31.12.23. nije bio potrosen pa je bio produzen do 8.3.24. Ono sto je cudno da je jos jedan dobio i ugradio solarne panele a sem mene na spisku nema nijednog da je trazio meru broj 9 (solarni paneli). Sta se tu radi sam bog zna. Drug clan nisam mada ne verujem ni da su ostali, bar ne vecina.
Javili mi u petak da se cujemo ove nedelje oko datuma ugradnje kada treba da im uplatim polovinu moje uplate (po ugovoru bar 5 dana pre same ugradnje) a drugu polovinu bar 5 dana posle ugradnje.
Javljam dalje korake posto slabo se ovde pise o proceduri, onaj forum prozjumeri je ugasen tako da nema ni gde da se procita nesto novo.
 
Vrlo brzo bi trebalo da i NAKNADA ZA POVLAŠĆENE PROIZVOĐAČE bude prebačena na utrošenu električnu energiju. Čeka se da Ministarstvo finansija promeni svoje mišljenje iz „NE“ u „DA“ – to je jedina prepreka.
Ukoliko sve bude išlo kako treba, u narednih mesec-dva će i ova naknada biti primenjena kako je Uredbom i predviđeno.
Popust na redovno plaćanje (-5%) i prebacivanje naknade za povlašćene na utrošenu EE će smanjiti prozjumerske račune za dodatnih 15-ak%.
 
Nazad
Vrh Dno