Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

1000020809.jpgOpština finansira do 65% ovo sa liste iznad 👆

Uskoro ce biti na svim BG opštinama.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Isto je i kod mene, stavka 9 su solarni paneli.
Jutros predao, ipak uzeo sad samo za panele da povecam sansu, da ne trazim leba preko pogace. Posto je budzet 10 miliona za sve ove mere kod nas.
 
Мислим да се соларни панели највише исплате. Цена уградње столарије са субвенцијум је вероватно у рангу уградње код неког предузетника. Сама чињеница да је привредни субјект ДОО и да мора да се ради документација појешће добар део субвенције. Али поздрављам да се пословање унормали да буде што више легалних фирми и мање сиве екононије.

Наравно соларни панели само са провереном фирмом. Треба имати у виду и накнадно одржавање, јер преко те фирме иде гаранција инвертора, преко ње иде и налог за апликацију за праћење производње соларне електране.
 
Subvenciju mozes dobiti samo ako ti odradi instalaciju neko sa njihove odobrene liste privrednih subjekata (sigurno ima u konkursnoj dokumentaciji lista), a tu obicno ide najjeftiniji ponudjac.
Tako da ne moze bilo koji, vec bilo koji od odobrenih sa njihove strane.
 
Kod nas ne traze za stolariju i izolaciju.
Ja izabrao ok cenu 708.000din za 6kW elektranu.
Solarni paneli su Leapton, japanski brend (garancija 25god na funkcionalnost i efikasnost, ostali daju 10-15 god).
Inverter Sofar 6.6 KTLX-G3 (garancija 10 godina, ostali daju 5).
Sad samo da se dobije subvencija pa da krenem u horor izmestanja brojila na banderu i ostale gluposti.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-09-29-12-49-08-470-edit_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2023-09-29-12-49-08-470-edit_com.google.android.apps.docs.jpg
    132.2 KB · Pregleda: 151
  • Like
Reagovanja: mnt
Izašo je konkurs i u našoj opštini.
Al ne vidim nigde listu firme sa kojim ima potpisan ugovor opština.
Jel moguće da može bilo koja firma koja prodaje i montira panele i ostalo?
 
Kod nas ne traze za stolariju i izolaciju.
Ja izabrao ok cenu 708.000din za 6kW elektranu.
Solarni paneli su Leapton, japanski brend (garancija 25god na funkcionalnost i efikasnost, ostali daju 10-15 god).
Inverter Sofar 6.6 KTLX-G3 (garancija 10 godina, ostali daju 5).
Sad samo da se dobije subvencija pa da krenem u horor izmestanja brojila na banderu i ostale gluposti.
Uzmi 20% više panela. Jer 6 kw ne moze nikada proizvoditi. Slobodno stavi 15-16 panela
 
Velicina elektrane za subvenciju se gleda po snazi panela? A paneli iako nisu jeftina stavka ipak jesu jeftinija stavka. Pretpostavljam da su to 550W Leaptoni, dodaj jos jedan ili dva i izaci ce te bukvalno dzabe (subvencija za toliko vecu elektranu taman pokrije cene panela, ako nisu spustili limit sa 10.8 na 5.9kw kao sto se pricalo....)


Kod nas ne traze za stolariju i izolaciju.

Kad sam se prosle godine raspitivao (dok me je jos drzala ideja), u opstini su mi rekli da instalaciju solarne opreme mora jedno od preduzeca koje su se javili na tender i bila je lista nekih 5-6 odobrenih na sajtu opstine, kao jedan od dokumenata konkursa. Ove druge subvencije mislim da nisu ni dodeljivali prosle god.
 
Poslednja izmena:
Nisu uveli ogranicenje, 10.8kW je.
Jeste Leapton japanski brend, naravno pravi se u Kini ali 25 godina garancije.
U ponudi su stavili 11 panela po 550W, dakle 6050W snage. Nije problem da se doda ali je takva ponuda a i gledam sad da bude i jeftinije da bi dobio subvenciju pa cu ja kasnije da dodam jos jedan ili dva panela. Ako moze odmah mozda i to uradim, ako ne remeti uslove oko subvencije (ne znam da li dolaze u obilazak nakon izvodjenja radova).
Sto se tice cele price, ima dosta muljanja, prosle godine jedan mi je pricao kako nece da ulazi u pricu i ako je na spisku izvodjaca a juce izbacio elektranu iz moje opstine odradjene preko subvencije od prosle godine.
Njega bih izabrao jer mi je najblize zbog podrske naravno i ako nije bio najjeftiniji.
Sad izabrao firmu iz Vranja, jesu daleko ali dali najbolje uslove.
 
Subvenciju mozes dobiti samo ako ti odradi instalaciju neko sa njihove odobrene liste privrednih subjekata (sigurno ima u konkursnoj dokumentaciji lista), a tu obicno ide najjeftiniji ponudjac.
Tako da ne moze bilo koji, vec bilo koji od odobrenih sa njihove strane.
Може било који са листе привредних субјеката из конкурсне листе. Даваоцима субвенције је свеједно јер је субвенција иста ко год да се изабере. Вероватно људи узимају најјефтинију понуду али мислим да треба обратити пажњу на још неке ствари осим цене, нпр референце извођача
 
Kod nas ne traze za stolariju i izolaciju.
Ja izabrao ok cenu 708.000din za 6kW elektranu.
Solarni paneli su Leapton, japanski brend (garancija 25god na funkcionalnost i efikasnost, ostali daju 10-15 god).
Inverter Sofar 6.6 KTLX-G3 (garancija 10 godina, ostali daju 5).
Sad samo da se dobije subvencija pa da krenem u horor izmestanja brojila na banderu i ostale gluposti.
Је ли ово цена кључ у руке која укључује и монтажу, израду пројекта, мерење уземљења, пуштање у рад, комуникацију за ЕДБ..
 
Da, to je ukupna cena. Ja moram da platim izmeštanje brojila na banderu, to je još 300e kako rekoše.
Ja sam gledao što dužu garanciju pogotovo na inverter jer je najskuplja stavka. Cena isto ima faktor jer kod nas je 10 miliona fond za sve mere.
 
Da, to je ukupna cena. Ja moram da platim izmeštanje brojila na banderu, to je još 300e kako rekoše.
Ja sam gledao što dužu garanciju pogotovo na inverter jer je najskuplja stavka. Cena isto ima faktor jer kod nas je 10 miliona fond za sve mere.
Ja nisam izmeštao brojilo. To zavisi od distribucije kojoj pripadaš. Imas jos trošak 16.000 din za prilagođenje mernog mesta. Ako šta treba pitaj. Ja sam moju pustio u rad pre 5 dana. Svež sam🤣
Nisu uveli ogranicenje, 10.8kW je.
Jeste Leapton japanski brend, naravno pravi se u Kini ali 25 godina garancije.
U ponudi su stavili 11 panela po 550W, dakle 6050W snage. Nije problem da se doda ali je takva ponuda a i gledam sad da bude i jeftinije da bi dobio subvenciju pa cu ja kasnije da dodam jos jedan ili dva panela. Ako moze odmah mozda i to uradim, ako ne remeti uslove oko subvencije (ne znam da li dolaze u obilazak nakon izvodjenja radova).
Sto se tice cele price, ima dosta muljanja, prosle godine jedan mi je pricao kako nece da ulazi u pricu i ako je na spisku izvodjaca a juce izbacio elektranu iz moje opstine odradjene preko subvencije od prosle godine.
Njega bih izabrao jer mi je najblize zbog podrske naravno i ako nije bio najjeftiniji.
Sad izabrao firmu iz Vranja, jesu daleko ali dali najbolje uslove.
Jedna informacija kada stavis 6kw panela nikada na inverteru nećes imati 6kw. Primer moja 8.28kw panela inverter 10kw, najviše je dala 6.5kw. Čisto pitaj izvođača za preporuku. Da sam ima tu informaciju stavio bih jos panela. Planiram ako bude potrebe da stavim jos panela na drugi krov jer se grejem na TP pa ću ispratiti jednu grejanja sezonu i jednu solarnu sezonu tj akumulaciju tokom leta.
 
Poslednja izmena:
Meni zadovoljava i 5kW po mojoj potrosnji, gledajuci samo visu tarifu preko dana. Niza tarifa u zimskom periodu bude blizu vise tarife jer se nocu pustaju veci potrosaci plus je hladnije pa klime vise trose.
 
Pazite se firme Green energy save group iz Novog Sada, ozbiljni, uigrani i dobro organizovani prevaranti. Rade samo preko subvencija, u dilu su sa Gradskom upravom u Novom Sadu (verovatno im daju mito da bi svoje prevare lakše sproveli u delo). Naime, daju jednu ponudu (najbolji i najskuplji invereter i paneli) a posle ugrade bukvalno 50 % jeftiniju opremu, prektično vam se subvencija ni ne isplati već ste samo prevareni, a oni i gradska uprava dele plen u razlici. Ja sam naseo i prošao pakao sa njima, uzeo sam advokata, sada ću se godinama sa njima suditi i na kraju posle verovatno par godina i dobiti na sudu, ali godine će proći. Zato se pazite ove firme!
 
Može li malo detalja? Da ne bude kao da pišeš iz konkurentske firme.

Šta se tačno desilo? U ponudi i projektu ponudili taj i taj inverter, te i te panele (napiši koje), a prilikom ugradnje doneli neku drugu opremu. Koju?
Imaš li da staviš ovde spisak opreme sa papira iz ponude, i fotku opreme koju su zaista ugradili?
Da li su na kraju naplatili koliko je bila i prva ponuda?

Mislim, uvek je malo sumnjivo kada neko tako bane na forum i prva poruka bude ovakvog tipa.
 
Pazite se firme Green energy save group iz Novog Sada, ozbiljni, uigrani i dobro organizovani prevaranti. Rade samo preko subvencija, u dilu su sa Gradskom upravom u Novom Sadu (verovatno im daju mito da bi svoje prevare lakše sproveli u delo). Naime, daju jednu ponudu (najbolji i najskuplji invereter i paneli) a posle ugrade bukvalno 50 % jeftiniju opremu, prektično vam se subvencija ni ne isplati već ste samo prevareni, a oni i gradska uprava dele plen u razlici. Ja sam naseo i prošao pakao sa njima, uzeo sam advokata, sada ću se godinama sa njima suditi i na kraju posle verovatno par godina i dobiti na sudu, ali godine će proći. Zato se pazite ove firme!

Ukoliko nema odgovora na pitanja koja je postavio kolega gore, da brišemo ovo kao spam?
 
Malo detektivskog rada kaže i sledeće:
ta firma od ocena ima samo dva "keca" na Google Recenzijama, koje ih blate slično kao ovaj post gore,
na obe recenzije firma je odgovrila da nije imala kupca/korisnika sa tim i tim imenom i prezimenom(recezenta).
Pri tom jedan od recezenata ima 30-ak recenzija, ili su neke 5-ice ili kečevi, zvuči nadrndano na max, ništa mu ne valja u većem broju radnji.
Drugi recezent ima jednu jedinu recenziju, kao i naš novi drug član.

Imao sam i iskustava gde su ljudi zbog nekih trivijalnih stvari spremni da vam prete kako će vas "staviti u novine", "videćete vi svog boga" itd. jer eto nije bilo po "njihovom".

Ali hajde da sačekamo dokazni materijal, koji ste fino primetili da fali, za razliku od nekih tamo Facebook, Google i sličnih recenzija,
gde vas svaka budala može da opljuje iz čiste zlobe(ili sa nekim trivijalnim razlozima) i da nema apsolutno nikakve posledice zbog toga.
 
Ukoliko nema odgovora na pitanja koja je postavio kolega gore, da brišemo ovo kao spam?
Slobodno brišite komentar nema problema, pustite i druge ljude da budu prevareni. Zbog tužbe koja je u pripremi ne želim da iznosim detalje, možda prevaranti ovo čitaju, a želim da se iznenade. Pokušavam da pomognem drugima jer investicija nije mala. Baš bi se bezveze cimao po nekim tamo forumima da nekoga bez razloga blatim tek tako? Između ostalog nazovite Gradsku upravu za zaštitu životne sredine iz Novog Sada i sami će vam priznati da je ugrađivana jeftinija oprema nego iz predračuna.
 
Ukoliko nema odgovora na pitanja koja je postavio kolega gore, da brišemo ovo kao
Malo detektivskog rada kaže i sledeće:
ta firma od ocena ima samo dva "keca" na Google Recenzijama, koje ih blate slično kao ovaj post gore,
na obe recenzije firma je odgovrila da nije imala kupca/korisnika sa tim i tim imenom i prezimenom(recezenta).
Pri tom jedan od recezenata ima 30-ak recenzija, ili su neke 5-ice ili kečevi, zvuči nadrndano na max, ništa mu ne valja u većem broju radnji.
Drugi recezent ima jednu jedinu recenziju, kao i naš novi drug član.

Imao sam i iskustava gde su ljudi zbog nekih trivijalnih stvari spremni da vam prete kako će vas "staviti u novine", "videćete vi svog boga" itd. jer eto nije bilo po "njihovom".

Ali hajde da sačekamo dokazni materijal, koji ste fino primetili da fali, za razliku od nekih tamo Facebook, Google i sličnih recenzija,
gde vas svaka budala može da opljuje iz čiste zlobe(ili sa nekim trivijalnim razlozima) i da nema apsolutno nikakve posledice zbog toga.
Evo samo jedan delić da vidite kakvu firmu branite.
 

Prilozi

  • 1680026008066.jpg
    1680026008066.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 131
Slobodno brišite komentar nema problema, pustite i druge ljude da budu prevareni. Zbog tužbe koja je u pripremi ne želim da iznosim detalje, možda prevaranti ovo čitaju, a želim da se iznenade. Pokušavam da pomognem drugima jer investicija nije mala. Baš bi se bezveze cimao po nekim tamo forumima da nekoga bez razloga blatim tek tako? Između ostalog nazovite Gradsku upravu za zaštitu životne sredine iz Novog Sada i sami će vam priznati da je ugrađivana jeftinija oprema nego iz predračuna.
Subvencija funkcionise na sledeci nacin: Investitor uplati avans (puna cena-subvencija). Tek kada se prikljuci elektrana opstina isplacije ostatak subvencije. Izadje komisija opstine koja se uveri u stvarno stanje. Da li je opstina isplatila subvenciju iako se uverila da nije ugradjena oprema iz predracuna?
 
Ma dajte molim vas kakva komisija, upravo sam u prvom postu napisao da su korumpirani i da uz njihovu pomoć sve ovo prolazi. Slušajte ove gore forumaše što brane ovakve firme pa iste i angažujte, samo sam hteo da skrenem pažnju, ali izgleda ovde nema slobode govora, pa se i odjavljujem sa ovog foruma. Budite dobri.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
A sta znaci ova opomena pred tuzbu, opstin anije isplatila svoj deo pa fakturu salju na vas? Imas li trojni ugovor sa izvodjacem i opstinom?
 
@Sate svako malo imamo novoregistrovane korisnike koji dodju nekoga da hvale ili kude, pa na kraju ispadne da su ostavili jednu-dve poruke, bez konkretnih objašnjenja i napustili forum. Baš kao što ti sada najavljuješ da ćeš uraditi.

Ako zaista želiš nekome da pomogneš, daj neku konkretnu informaciju. Prema ovome što si postavio, deluje da će oni da pokrenu sudski postupak protiv tebe, a ne obrnuto.
 
Subvencija funkcionise na sledeci nacin: Investitor uplati avans (puna cena-subvencija). Tek kada se prikljuci elektrana opstina isplacije ostatak subvencije. Izadje komisija opstine koja se uveri u stvarno stanje. Da li je opstina isplatila subvenciju iako se uverila da nije ugradjena oprema iz predracuna?
Izgleda da nije, čim ovi prete tužbom forumašu.
 
Па у тројном уговору ког потписује инвеститор, општина и извођач експлицитно стоји шта ко треба да исплати и динамика исплате аванса и субвенције. Ако такав уговор не постоји онда је кривац општина.
 
Mali OFF sa teme ( a možda i nije), dobio sam subvencije za zamenu stolarije i dinamika je bila sledeća: ja plaćam svoj deo do određenog datuma, izvođač zatim u dogovoru sa mnom dogovara radove i po završetku (do određenog datuma koji je odredila opština) tog roka treba da me zovu ili da dođe kontrola i nakon toga se izvođaču uplaćuje drugi deo od strane opštine. Ja sam uplatio (i još doplatio određenu sumu za neke dodtake), izvođač izašao i odradio radove u određenom roku i to je to, niti me je ko posetio niti ko došao. Niti me izvođač zavo naknadno za nešto. Radovi su urađeni ofrlje samo da bi se odradilo ali je stvarno cena 50% od onoga što su i do tad tražili drugi, tako da se ne bunim (ali je makar pvc REHAU na kraju ugrađena).
 
Pozdrav, zanima me ovo oko izmeštanja električnog brojila na banderu. Kod mene je konkretno ugrađeno pored kapije sa spoljne strane, gleda na ulicu. Da li je uslov da se krene u ovu avanturu oko solarnih panela izmeštanje na banderu?
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Цела поента качења бројила на бандеру је да се не би морало улазити у двориште прилико очитавања бројила, тако да ти је сада бројило на идеалној позицији. Неће ти ново двосмерно качити на бандеру јер та опција је нужно зло.

А коме бројило није на граници парцеле зависи од дистрибуције да ћи ће га измештати, не мора нужно да значи.
 
Dvosmerno brojilo ide sa GSM modulom i antenom, radnici EPS-a prilikom priključenja sistema u rad ubacuju SIM karticu koju sami donesu i konfigurišu daljinsko očitavanje. Očitavanja se šalju automatski u ED Beograd, bez obzira kojoj lokalnoj ED pripadate, tako da se više ručno ne očitava.
Ako postoji neki drugi razlog izmeštanja, ne znam, kod mene nije takav slučaj.
 
  • Like
Reagovanja: mnt
Nazad
Vrh Dno