Šta je novo?

Soft VMod za HD4890 Guide

bojsa

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
09.12.2005
Poruke
1,887
Poena
395
Moja oprema  
Monitor
LG 27UD68-P
Laptop
Lenovo Legion 5 Pro
Tablet
Xiaomi Pad 5
Mobilni telefon
Realme GT 2 Pro 12/256
Pametni uređaji
Suunto 9 Baro Titanium, Xiaomi AirPurifier 4 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pre svega prvo skinite ovu RAR arhivu kako biste mogli da nastavite dalje:

http://rapidshare.de/files/47469741/Voltage_Overclock_Mod_for_Riva_Tuner__Radeon_HD4890_.rar.html


U RAR fajlu se nalaze u osnovi tri stvari, prva je Visual C++ 6.0 komponente (vredist_x86....exe). Nju ćete prvu instalirati, a proces je jednostavan samo pratite uputsva u instalaciji.




Sledeći korak je da otpakujete arhivu pod imenom „VT1165 - Voltage Regulator Plug-IN [RivaTuner]“, a zatim unutar njega nađete dva fajla od kojih je jedan „registry“ ključ pod imenom „VT1165“ koji ćete aktivirati.



Drugi fajl je „dll“ tip i nosi naziv „VT1165.dll“ koji ćete iskopirati u plug-in sekciju RivaTunera. Generička „adresa“ ovog foldera je „C:\Program Files\RivaTuner v2.24\PlugIns\Monitoring“ mada se to naravno menja u skladu sa načinom na koji ste instalirali RivaTuner.



Poslednji korak je „extract-ovanje“ poslednje arhive pod imenom „RivaTuner CFG file for supporting HD4890“. Unutar te arhive ćete naći jedan „.cfg“ fajl koji je neophodno prekopirati unutar instalacijonog foldera RivaTuner-a („C:\Program Files\RivaTuner v2.24“). Kako je jedan takav fajl unutar RivaTuner foldera, sistem će vam dati mogućnost da ga prebrišete (overwrite) što je potrebno prihvatiti.



Prvo što ćete primetiti jeste činjenica da sada RivaTuner podržava vaš HD4890 i da ga možete overklokovati u željenoj meri, za razliku od ATI-jevog overdrive-a koji vas ograničava.



Pored toga, sada ćete moći i menjati voltažu, a evo i kako. Prvo što ćete uraditi jeste ući u „hardware monitoring“ meni. U donjem desnom ćošku se nalazi „setup“ taster.



Nakon njegovog otvaranja možete videti podešavanja i aktvine kao i neaktivne plug-inove. U levom donjem uglu možete naći „Plugins“ taster na koji ćete kliknuti. Ovde dolazite do izbora plug-inova koje želiti aktivirati ili deaktivirati. Na tom spisku nađite VT1165 plug in koji je potrebno kliknuti i štiklirati ga.



Nakon toga ćete dobiti mogućnost da nadgledate u hardware monitoring-u poret temperatura i brzine obrtaja ventilatora, ujedno i pregled voltaža koje VT1165 kontroliše. Pod „VRM Output Voltage“ dijagramom možete videti trenutni napon GPU-a. Desnim klikom na dijagram otvarate meni, a potrebno je otvoriti poslednju opciju pod nazivom „Setup“.



U novootvorenom meniju u levom uglu postoji „more“ opcija koja vam otvara VRM Voltage Control prozor gde možete menjati napon i time izvući maksimum iz RV790 GPU-a vašeg novog Radeon-a.




Samo jedna napomena za kraj, nemojte preterivati, kako vaša nova kartica ne bi stradala. Pratite temperature i držite ih u granicama normale. Rashladni sistem HD4890 modela je dovoljan da podnese dosta, ali treba imati mere. Srećno!


Vozdra!
 
Poslednja izmena:
Jel radi ovo na HD3800 seriji? Bilo bi extra... Inace svaka cast za ovo!:bottle:
 
Svaka čast za trud!
Nažalost, dok ne sredim hlađenje moje 4890-ice, nemam nameru da se zanimam overklokom uopšte.
 
zar nije jednostavnije uzeti bios editor i srediti napone po želji (doduše, tamo postoje koraci, ne može baš da se upiše bilo šta). Posle toga, flešneš bios i to u windowsu i extra!
 
zar nije jednostavnije uzeti bios editor i srediti napone po želji (doduše, tamo postoje koraci, ne može baš da se upiše bilo šta). Posle toga, flešneš bios i to u windowsu i extra!

pa mozda se i mora raditi preko bios editora ako hocemo da naponi ostanu nakon sledece podizanja windowsa poshto riva nepamti ili se kod mene bilo neshto izbagovalo kad sam se igrao sa 4870
 
zar nije jednostavnije uzeti bios editor i srediti napone po želji (doduše, tamo postoje koraci, ne može baš da se upiše bilo šta). Posle toga, flešneš bios i to u windowsu i extra!

Da, ali je ovo fantastican nacin, prakticno savrsen, da uz trial & error metod vidis koja je voltaza optimalna.

Dominator meni se cini da mi je na 4890icama pamtila podesavanja, toliko toga mi je proslo kroz ruke u poslednje vreme za reviewove da vise ne mogu da kazem da sam 100% siguran...
 
Poslednja izmena:
Da, ali je ovo fantastican nacin, prakticno savrsen, da uz trial & error metod vidis koja je voltaza optimalna.

Dominator meni se cini da mi je na 4890icama pamtila podesavanja, toliko toga mi je proslo kroz ruke u poslednje vreme za reviewove da vise ne mogu da kazem da sam 100% siguran...

U pravu si. Za extremnije domete... ja sam razmisljao o onome - znas otprilike šta će da podnese pa to staviš u bios, da ne mora da ti se diže i RT sa svakim dizajnem sistema :). Npr. ovaj 4890 što je kod mene - može opušteno na 1040 / 4500, ali sam ga flešnuo (samo Nedjo da ne vidi :)) na 960 / 4440, bez diranja napona i stvarno radi kao zmija! Išao sam 100 MHz za core ispod maksimuma, a za memoriju mi nekako lepo zvuči ono 4440 :D.

Stvarno ubija kako radi. Jedva čekam neku re-ediciju ovog čipa u 40-nm. Kapiram da će na gigahercu biti ladan kao špricer i da će se manje drati tokom peglanja u Krajzisu...
 
To je nesto cemu se i ja nadam i verujem da ce biti bas tako kao sto kazes, ladan na gigahercu kao spricer :)

Inace, dobar je to primerak koji imas, ali zaista, svaka cast.

Meni je prvi referentni model koji mi je dao Nedjo na test bio najbolji primerak od ovih sa testova i pichio je malo preko giga, ali ne kao taj tvoj, tako da si bas zab'o dobar, congrats :)
 
radi li ovo na 4830 seriji ??
 
ako imas taj voltera regulator napona onda radi ;) probaj :wave:
 
pa mozda se i mora raditi preko bios editora ako hocemo da naponi ostanu nakon sledece podizanja windowsa poshto riva nepamti ili se kod mene bilo neshto izbagovalo kad sam se igrao sa 4870

Nisi mi to prijavio :)

Kako da flesnem bios i to u windowsu? Znam da ovo zvuci krajnje glupo ali iz nekog razloga moj komp odbija da napravi butabilni flash. Sve sam probao, a floppy nemam...

http://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/BootFlashDOS.shtml

Probaj sa ovim ali i sa sto manjim flashom :wave:
A za win nemam pojma :D
 
Poslednja izmena:
sutra mi stize sapphire 4890 1gb referentna.
radi se o ovom modelu,ja mislim da je ovo referentni model,zar ne?
http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?psn=000101&pid=256

zanima me,jel se moze preko MSI Afterburnera povecavati voltaza,jer koliko sam cuo,referentne karte imaju digitalnu naponsku,a napon je moguce povecavati samo na digitalnim kartama?

jel to istina?

i ako jeste istina,do koje voltaze se sme ici,a da je bezbedno i da joj ne skracujem znacajno radni vek?

znaci,ne zelim zarad 40,50mhz da joj skratim radni vek na 2,3 godine,nego neki bezbedan napon do kojeg se sme ici?

vidim da ima nekolicina vas sa 4890,pa eto recite savete ako vas ne mrzi kuckati.

hvala ;)
 
Poslednja izmena:
Moraces da probas sam, pa da vidis... cisto da ne bi pricali napamet, a cas posla se proba - vidis hoce li uopste slajder za napon da se "odsivi" (nakon sto stikliras tu opciju u samom Afterburner-u), pa ga posle i pomeris malo, cisto da vidis da li prihvata taj zadati napon ili pak tvrdoglavo drzi default... i to je to :)

Iz Afterburner-a ti je max 1.35V, sto je pesma za ovu graficku... slobodno mozes da teras do 1.4V, bez ikakve bojazni. To onako, "na prvu loptu"... neki max na vazduhu (uz, mozda, nesto bolje hladjenje naponske jedinice - neki vent koji bije prema karti) bi bio ~1.42V, preko toga vec ide znacajnije grejanje.
(primera radi, XFX "Black Edition" izdanje, sa 1GHz default taktom jezgra ima fabricki napon od ~1.43V)
 
hvala na odgovoru. :)

stigla mi je danas karta,evo upravo sam povecao napon do 1.35v kao sto si rekao i prihvatio je bez problema,detektovao je i GPU-Z skok sa 1.31 na 1.35v.

imam 12cm ventilator koji bije direktno u kartu,ali posto je ona oklopljena,referentna,tesko da moze ovaj ventilator 12cm sa strane,da ohladi naponsku.

koje je to temperatura naponske u GPU-Z,mislim na oznaku i koliko ne sme da prelazi kako ne bih vremenom sprzio kartu?

evo i slika prilozena.
 

Prilozi

  • 312312.JPG
    312312.JPG
    56.6 KB · Pregleda: 51
hvala na odgovoru. :)

stigla mi je danas karta,evo upravo sam povecao napon do 1.35v kao sto si rekao i prihvatio je bez problema,detektovao je i GPU-Z skok sa 1.31 na 1.35v.
OK, znaci sve radi.
imam 12cm ventilator koji bije direktno u kartu,ali posto je ona oklopljena,referentna,tesko da moze ovaj ventilator 12cm sa strane,da ohladi naponsku.
Jeste, ali bar malo da pirka, cisto da se "uvuce" nesto vazduha pod oklop... :)
Mada, kenjam i ja, ne koristim ama bas nikakav vent, klokovi su mi dignuti na ono sto pise u profilu, to je sa naponom od 1.4V - nista joj ne fali apsolutno, radi sve bez greske mesecima.

Vent eventualno kada se vec prelazi 1.4V...
koje je to temperatura naponske u GPU-Z,mislim na oznaku i koliko ne sme da prelazi kako ne bih vremenom sprzio kartu?
Pa one najvise temperature... :p
One sa oznakama MVDDC... ali ne beri brigu, nece ti nista sprziti - ne crkava graficka tako lako.

Ilustracije radi (da sad ne kacim sliku), meni je GPU trenutno na 60 stepeni u leru (~1350RPM fan, isto referentno 'ladjenje), a ova dva ispod na ~70. Ostatak ovih VDDC-ova su mi uglavnom na nekih 30 stepeni visoj temperaturi od ovih sa tvoje slike... i to je jos sa sasvim default naponom od 1.3125V (a pri kloku od 940/1180MHz... a dok jezgro jos i konstantno varira i seta od 240MHz za 2D do tih 940 za 3D, memorija je uvek zakucana na 1180MHz, svejedno jel' 2D ili 3D)
 
Ok,vidim da se ovde diskutuje o atijevim kartama,ali ja bi da pitam za ovu moju XFX 9800gtx+(da ne otvaram topic jer je ,jelte, glupo kad vec ima slican).Drzim je na 800/1200/1950 bez voltmoda,i temperature idu do max 72 pod furmarkom.E sad ,posto nikad nisam radio sa dizanjem napona GPU,trebala bi mi pomoc.Zanima me dokle bi ja mogao da teram ovog ljubimca s'obzirom da je 65nm tehnologija izrade?Da li bi joj ja smanjio vek drasticno vek trajanja ako bi malko podgiao v za 24/7?I da li uopste moze da se menja napon na doticnoj?
 
I za tebe ista prica kao i za Bojana - probaj, pa ces videti. Pokreni Afterburner, procackaj po opcijama, upali voltage control/monitoring, vidi hoce li i radi li.

A sto se dizanja napona tice - kreni polako, nemoj da divljas... lagano, procentualno. Mada, mislim da sa Afterburner-om i neces moci da divljas, mislim da su mu niske margine za sve karte koje podrzava.
A sto se klokova i uopste testiranja istih tice - ja bih batalio FurMark, on u sustini samo nabija temperaturu, a pritom je i cista sintetika... lepo Crysis poteraj(te), real-life situacija (gejming), prilicno brzo ume da pokaze artefakte/VPU recover ako se preteralo. I tu klokovi koji prolaze (nakon par sati igranja, najbolji test), u 99% slucajeva prolaze i u svim ostalim igrama.
 
care,podigao sam napon do 1.35v i izvukao 970/1160 i prezadovoljan sam.

temperature su mi zaista dobre jer je kuciste provetreno.

pratio sam uputstvo iz posta broj 1. iz ove teme,ali onaj prvi link je mrtav :(

hteo bih da i ja stavim kartu na 1.4v i da izvucem 1000/1200,a mozda i vise.

jer kao sto si rekao,do 1.4v je bezbedno,zar ne ?

ovo je sad molba za sve koji su uspeli da skinu onaj prvi fajl iz posta broj 1. :
ako moze neko da opet to uploaduje da se malo poigram sa zvercicom.

hvala :)
 
Ok, koristio sam EVGA precision i sad sam skinuo MSI Afterburner.U opcija mi je stiklirano je unlock voltage control i monitoring ali i dalje mi je skala za napon "posivljenja".
 
znaci da imas analognu naponsku,nije kartica referentna.

jer samo referentne kartice imaju "otsivljen" napon :d

tako sam ja razumeo.
 
Znaci ako si upravu,jednom recju ne mogu joj dizati napon?
 
pa ako u msi afterburneru ne mozes dizati,ne vidim drugi nacin softverskim putem :)

nemoj je muciti bespotrebno,nema realno potrebe.

ja sam moju samo probao da vidim koji su max klokovi sa 1.35v naponom,saznao sam i vratio je na def jer je i na defu jaka.
 
Poslednja izmena:
care,podigao sam napon do 1.35v i izvukao 970/1160 i prezadovoljan sam.
Prolazi par sati Crysis-a... ?
Ako je tako, onda ti je super primerak, jos i bolji neg' moj... 970MHz sa (jos uvek niskih) 1.35V je prilicno impresivno.
I jos sa sve uporednim taktom memorije na 1160MHz...
hteo bih da i ja stavim kartu na 1.4v i da izvucem 1000/1200,a mozda i vise.
Heh... 1200MHz neces sigurno - ako ne mozes sad, neces moci ni nakon dizanja na 1.4V :)
I to zato jer ti dizes napon *jezgru*, a ne memoriji... ona ostaje sa svojim fabrickim naponom, koji se ne moze podici na ovaj nacin, vec iskljucivo nekim hard-modom.
A pritom, sa 1.4V na GPU-u, doci ce do jos veceg zagrevanja memorije i naponske jedinice, pa moze da se desi da ti cak i opadne klok memorije :p
jer kao sto si rekao,do 1.4v je bezbedno,zar ne ?
Da.
ovo je sad molba za sve koji su uspeli da skinu onaj prvi fajl iz posta broj 1. :
ako moze neko da opet to uploaduje da se malo poigram sa zvercicom.

hvala :)
Dignem ti ja to sutra ujutru na rapid - ne mogu sad da trazim po hardu, ne vidim na oci :)


2 overkind:
Nemas srece, nije ti podrzana graficka... jedino hard-mod, softverski ne ide.


2 nadrealista:
Radi ovo bez problema, 1.45V ocitava Afterburner/GPU-Z... hvala puno! ;)
 
aha,kapiram care,hvala.

pa ako je tako,onda je necu bespotrebno siliti na 1.4v radi 50mhz za jezgro,koje mi nece doneti bas toliko ubrzanje.

stabilna je u warheadu,to je moj test stabilnosti,tu ako prolazi,prolazi sve.

vidim i ja sad da je jako dobar primerak,malo me zaintrigirala radoznalost da vidim dokle moze na 1.4v,pa ako ti nije problem,ti to ujutro uploaduj i javicu rezultate,valjda dobacim oko 1050mhz iako ce biti tesko. :D
 
OK, i Warhead je Crysis, isto mu dodje :p

Sad cu da potrazim one fajlove (imao sam nekada ceo folder "HD 4890" sa svim tim fajlovima, Rivom i biosima... ali ga izbrisah :)), a u medjuvremenu, dok ja to ne nadjem, probaj onih 1.362V sto omogucuje onaj hack Afterburner-a sa linka sto je ostavio nadrealista.
Samo unesi sledecu stavku u onaj "VEN..." cfg fajl sto se nalazi u profiles folderu:

[Settings]
VT1165_Defaults = 18 49


To ti je 1.362V klikom na onaj "Reset" tab... i posle samo ponovo postavi klokove ;)
 
Nazad
Vrh Dno