Šta je novo?

slucaj kradenog ipada

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

padawan

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2003
Poruke
3,486
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3700x & AMD Wraith Prism RGB
Matična ploča
MPG X570 Gaming Plus
RAM
32 GB Kingston Fury RGB
GPU
Sapphire Radeon RX6800 16GB
Storage
SSD 512 + 2TB Kingston MV2
Zvuk
Logitech G560 RGB
PSU
FSP HYPER K PRO 700W 80 Plus
Kućište
MSI Mag Forge 100R RGB
Monitor
HP x24x 24"
Miš & tastatura
Razer's Basilisk V3 + Huntsman Mini
Laptop
Corporate's Lenovo Thinkpad
Tablet
Ipad Pro 12.9 M1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
Molim forumase za misljenje povodom neprijatnosti koju sam doziveo prilikom kupovine novog ipada.

U pitanju je Ipad Pro 12.9 koji sam kupio preko KP, oglas je bio - novo u vakum pakovanju (sa sve znacima uzvika). Prodavac mi isporuci mi ispred zgrade, otpakujem iz celofana, ali nakon pokretanja i pozdravne poruke - this device has been stolen! call swedish police on xxx-xx-xxx. Zeznem se i aktiviram na njemu wi fi, aktiviram i svoj apple ID nalog misleci da je mozda neka greska jer je nov novcijat uredjaj i da ce nakon setupa volsebno nestati, naravno nije mogao ni nakon unosenja ID-ja da se koristi. Svasta prolazilo kroz glavu, da se prodavac verovatno nece vise javljati ili ce me danima zavlaciti. Medjutim odmah je dosao i vratio mi novac, tako da sam bio zadovoljan sto sam "dobro prosao".

E, tu onda posle krece paranoja. Odem kod sledeceg prodavca i on mi isprica svoj slucaj kako je imao silne pravne zavrzlane zbog MDM-a, potpuno ista stvar, aktivirao svoj wi fi na ipadu koji je bio kraden, trejsovali IP koji je registrovan na njegovu firmu koja se bavi prodajom i servisiranjem Apple uredjaja. Na prvoj sledecoj granici u Sloveniji imao je informativni razgovor sa policijom, ali, kao, nece oni njemu nista, samo da kaze od koga je kupio, bio neki veliki slucaj kradene robe u vrednosti od 150.000e i opsta hajka bila oko toga. Do dana danasnjeg nije uspeo da se resi tog problema, imao je cak problema kod trazenja posla, angazovao je i advokata.

Sta raditi? Novac mi je vracen, ne verujem da je prodavac znao i nisam siguran kakve reperkusije mogu ja da imam kao fizicko lice i krajnji kupac koji je bio prevaren. Ne prolazi mi se sa lokalnom policijom kroz birokratske procedure zbog ipada ukradenog u Svedsko, a kontaktiranje svedske policije je verovatno van pameti u ovakvim situacijama. Na KP je bukvalno svaki drugi ipad "zakljucan na icloud" ili bypassovan, takvi uredjaji se kod nas prodaju svakodnevno i potpuno "legalno". Ili da strepim kod prelaska granice da cu imati neke pravne problem. Sumnjivom prodavcu sam, cak, presrecan sto mi je tako brzo i bez ikakvih pitanja vratio novac, dao pozitivnu ocenu za drugi artikal koji sam kupio kod njega, smart folio. Oglas za kradeni ipad je naravno ubrzo nakon toga obrisao. Sticajem okolnosti imam njegove licne podatke, ali mi se ne prolazi kroz proceduru prijave, i zbog njega i zbog sebe, ako bih znao da ne mogu da snosim bilo kakve posledice.

Tehnicki gledano u Apple bazi je ukradeni uredjaj pod serijskim brojem bio vezan za moj Apple ID, koji sam nakon toga raskacio sa naloga. Ali, nov legalan ipad koji sam kupio nakon takodje je registrovan na istom ID-ju i obicnim uparivanjem podataka moze da se dodje do traga lokacije registrovanja na mrezi kradenog tableta. Dok prodavac moze da kaze da nema nista sa tim.

Danima vec razmisljam sta da radim.
 
Realno, pitanje je sad: zelis li da strepis kao budala svaki put kad se zaputis bilo gde ili kad ti neko zakuca na vrata? Predlazem advokata. On neka radi sve u tvoje ime. Ono sto je sigurno neko ce tu traziti podatke toga od koga si kupio, i ne vidim problem da ih das. Ili ga stiti, al zapitaj se da li bi neko isto uradio za tebe. On je u najmanju ruku odgovoran za neki sverc, al ajde to na stranu. Realno verovatno je naisao na dobar dil koji nije mogao da odbije samo se nije bas ovome nadao.
 
Kao prvo, bud Srecan sto si dobio pare nazad.
Kao drugo, Advokat i skini to sa sebe i objasni sve i sta kako je bilo, naravno da prijavis tog sto ti je prodao, ako zelis da ti nemas problema ubuduce, prelaz granice itd itd...
Ti. Isi nista pogresno uradio, to sto si dobio pare nazad, ne znaci da treba da stitis prodavca, iako (mozda) on nije ni kriv, zastiri sebe, jer si cist, tacka kraj.
Advokat, u svakom slucaju.
Pozdrav
 
Samim tim nema ni potrebe za zasebnom temom.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno