Šta je novo?

Slackware 15 Alpha 1

Fina komanda, samo mi se ne svidja slika :).

Zanemari ovo sto je napisano, ali zaista ne bih rekao da je komplikovan, bas suprotno, jednostavan je i smislen.
 
Na slici je Dennis Ritchie , autor Unixa i C jezika, to je i njegov citat, slika i nije toliko loša ako se uzme u obzir ascii
Mislim da je to rekao pre mnogo decenija ali nisam siguran baš kad tačno :)
 
@sammy zaboravih da ti odgovorim vezano za razvoj, slazem se, godine su prosle, ali konacno su krenuli, alipha je izasla negde oko februara ove godine, beta mislim da je negde oko aprila, tako da ocekujem uskoro da bude official.

Dennis Ritchie - naravno, respect za covekov rad.
 
@lega99 cemu ovaj komentar?
Svako koristi ono sta mu odgovara, ja koristim iskljucivo CLI, na drugom laptopu za zajebanciju imam ElementaryOS, da budem realan jedino na CLI-u nisam naisao na bagove :).
Ni meni se uopste ne svidja KDE Plasma, ali koga briga za to...
 
Vidim da je Lega još uvek isfrustriran mojim prethodnim komentarima na sve njegove genijalne postove od pre. Pitam se samo, koliko trebaš biti isfrustriran da se posle toliko vremena vratiš u GNU/Linux sekciju i lupiš "Does not contrubute" smiley na moj post sa kojim se većina ljudi slaže, a prvi post odma prozivka na moj račun?

Hvala bogu pa ovaj novi forum ima normalan ignore sistem.
 
@lega99 cemu ovaj komentar?
Svako koristi ono sta mu odgovara, ja koristim iskljucivo CLI, na drugom laptopu za zajebanciju imam ElementaryOS, da budem realan jedino na CLI-u nisam naisao na bagove :).
Ni meni se uopste ne svidja KDE Plasma, ali koga briga za to...
Meni tek sad nista nije jasno, kazes koristis CLI, za mene to znaci da ne koristis GUI, za mene to znaci da ne koristis nista sto ima GUI. Ne kapiram u 21 prvom veku CLI pa CLI, ok stvar izbora al zasto morate da opletet po KDE plasmi, samo XFCE, ja sam ga probao i uopste mi se ne dopada. Zasto moram da se mucim sa instalacijom ArCh-a kad covek napravio GUI instalaciju i teram Arch, ima to sto covek reklamira, pise da je to implementirano u Arch, update odradi ocas. Kaze covek isfrustriran sam, jesam, stara mi masina a radi, teram GUI, teram plasmu, najvise mrzim reinstalacije. Probao sam dok je masina bila nova sve i svasta, terao sam svasta kao i @calixx, sad bas me briga bitno mi da radi. Ima win 10 legale, kad mi se cefne startujem ga, malo mu dam update (sporo do bola), radi, jednom me samo zezno kad su nesto pobrljacili oko potpisa drajvera. Imam laganica restore point, ako se nesto zabrljaci, ladno vratim bez mnogo razmisljanja. Nek koristi svako ko sta hoce al toliko napisati negativnih kometara na racun KDE plasme, ja grdim kad zabrljace ali ne grdim druga okruzenja, jedno vreme sam slao bug reporte ali mi dosadilo. Da je KDE plasma idealna, nije, najvise zbog ljudi koji koji je prave jer svaka nova verzija izmene, cas ga vidis, cas ga ne vidis izbace nesto. Ako Arch i Manjaro tu istu plasmu mogu da naprave da ne pravi njesra a preuzimaju je od tih likova tek mi tad nije jasno kako oni to mogu a autori ne mogu. Sad da uzimam neke instalacije sa nekim imenima nemam nameru, prosto ne mogu da poverujem da je to toliko savrseno da nema nikad neku falinku i plus da pored svega pamtim CLI komade, neka fala. :)
Drugar moj, mladji je i ima vremena na pretek, voli Slack, kad se cujem sa njim preporucicu mu da proba tu novu verziju ako vec nije.
 
CLI imam iz razloga sto koristim server, na njemu nema smisla koristiti GUI, povezan sam preko SSH alata (PuTTY). U 21-om veku se to koristi i te kako :). Malo sam promenio boje i font kako mi odgovara, koristim SuperPutty sa tabovima.
Meni je to daleko zanimljivije nego da imam GUI, to mi je i posao, pa mi je dodatno interesantno, uzivam u tome. Kao sto sam napisao, na laptopu sam instalirao ElementaryOS, on sluzi za gledanje crtaca za klinca, njemu je super :).

Kao sto sam napisao (a i ostali), nisam primetio da je neko napisao da je KDE sr@nje, vec da mi se ne svidja, to je poenta.
 
Poslednja izmena:
Konacno dolazimo do pente, CLi jer ti zivis od racunara i imas server ili radis na serveru. Ja sam ceo svoj radni vek kucao tj. kako se sad to zove CLI ali na mainfame, poceo sa karticama pa zavrsio sa terminalom i CLI. Bilo je malo GUI zadnji Bull-9000 imao je konzolu koja je radila pod windowsom ali to me nije interesovalo to je bio posao operatera. Sad posto sam zavrsio karijeru meni je lakse da koristim GUI i po mom obicaju imam barem 3 programa iste namene pa ponekad pocistim i obrisem neki. Sa linuxom se bakcem rekreativno da ubijem vreme i da ne zaglupim i pocnem da gledam rijalitije :)
 
CLI imam iz razloga sto koristim server, na njemu nema smisla koristiti GUI, povezan sam preko SSH alata (PuTTY). U 21-om veku se to koristi i te kako :). Malo sam promenio boje i font kako mi odgovara, koristim SuperPutty sa tabovima.
Meni je to daleko zanimljivije nego da imam GUI, to mi je i posao, pa mi je dodatno interesantno, uzivam u tome. Kao sto sam napisao, na laptopu sam instalirao ElementaryOS, on sluzi za gledanje crtaca za klinca, njemu je super :).

Kao sto sam napisao (a i ostali), nisam primetio da je neko napisao da je KDE sr@nje, vec da mi se ne svidja, to je poenta.

Jes off ali jel znas neki ssh gui client za Win za sh pristup preko 150 linux masina? Mnogo je to tabova, treba mi nešto sa dugmićima.

elementaryOS koristim u VM kao podlogu za VPN servis. Radi lepo ali je malo suviše masan. Jel ima neko bolje rešenje, da manje resursa jede?

Kada već offujem, koji je po tebi najbolji port tester app za Windows?

Windows Terminal i Widnows Ubuntu koristim za druge stvari i dobar je ali čim broj ssh konekcija pređe 5 nastaje haos jer je GUi za prečice nikakav.

Eh da, šta je rešenje za zlo zvano CentOS Stream, Ubuntu Server LTS ili?
 
@Envoy, jedno pitanje, sta ce ti 150 tabova? To nema smisla. Evo reci cu ti zasto.
Na proslom poslu, gde je bilo nekih ~60 Windows i ~40 Linux servera u virtuelnoj infrastrukturi, imao sam nekih 15-20 sacuvanih pristupa ka Linux masinama, bio mi je trip da imam zapamceno i sve razlicito, pristup nije bio uniformisan, te druga sifra, pa drugi user, pa kljucevi, i tako.. Trazio sam program koji bi mi bio najzgodniji, svasta sam koristio i onda sam naleteo na SuperPutty, batalio sam sve i ostao na njemu. Nisam testirao broj, ali negde sam citao da je covek ubacio 1k servera, taj program je uradjen tako da uopste nema ogranicenje.
Kolega je navikao na Multitab PuTTY, pa probaj i njega. Evo linkova:

Kada sam promenio posao, onda sam video kako se to radi u pravom enterprize okruzenju i iznenadio sam se. Najobicniji PuTTY bez ikakvih zapamcenih sesija, vec se pristupa masinama preko LDAP-a i cao. U drugom slucaju, moja preporuka ide za jedan od ova 2 besplatna ultra dobra programa. Superputty mozes da custom-izujes i 2 poteza da izgleda totalno minimalisticno i sa on/off sesijama kada predjes misem.

Umesto elementaryOS nesto sto manje jede resurse, od mene - Slackel. http://www.slackel.gr/forum/about.htm
Ima izbor, MATE ili OpenBox, pa vidi sta ti vise odgovara.

Sto se tice testiranja portova, za to koristim CMD --> telnet. Na Linuxu takodje tako testiram portove.

Windows Terminal i Widnows Ubuntu koristim za druge stvari i dobar je ali čim broj ssh konekcija pređe 5 nastaje haos jer je GUi za prečice nikakav.
Samo PuTTY, ne postoji bolji alat.

Eh da, šta je rešenje za zlo zvano CentOS Stream, Ubuntu Server LTS ili?
Pa nije bas toliko zlo kao sto smo mislili da ce biti, radi ok.
Ubuntu server mi je daleko vece zlo, ne svidja mi se kako je uradjen, mada mnogo bolje poznajem RHEL/CentOS. Mozda Fedora?

Sa Oracle se nisam poigrao, vidim da je jako dobro ocenjen, a Rocky nisam ni verovao da ce da zazivi, iako je u beta fazi.. To je pokrenuo bivsi osnivac projekta CentOS, ali iskreno nisam siguran da ce bas biti klon RHEL-a i da li ce on to dozvoliti, nisam u toku s tim dokle je doslo.
 
Jes off ali jel znas neki ssh gui client za Win za sh pristup preko 150 linux masina? Mnogo je to tabova, treba mi nešto sa dugmićima.

elementaryOS koristim u VM kao podlogu za VPN servis. Radi lepo ali je malo suviše masan. Jel ima neko bolje rešenje, da manje resursa jede?

Kada već offujem, koji je po tebi najbolji port tester app za Windows?

Windows Terminal i Widnows Ubuntu koristim za druge stvari i dobar je ali čim broj ssh konekcija pređe 5 nastaje haos jer je GUi za prečice nikakav.

Eh da, šta je rešenje za zlo zvano CentOS Stream, Ubuntu Server LTS ili?
Rocky Linux ako ne želiš da odeš od RedHat-a :)
 
@Ludak nisam te skapirao, kakve to veze ima sa PuTTY alatima? Ono sto se mora, mora preko konzole, ostalo ako moze preko jednog programa, onda moze sa svim ostalim.
 
Nazad
Vrh Dno