Šta je novo?

Skeniranje fotografija, kućni skener ili kopirnica, ima li razlike?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,958
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
Crucial P1 1TB i LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

Planiram da kupim skener (na primer https://www.canon.rs/business/products/scanners/flatbed-scanners/canoscan-lide-400/) koji bi služio za skeniranje porodičnih fotografija, crno belih i kolor iz 70-ih, 80-ih...

Moje pitanje je: da li će biti bolji kvalitet skeniranih fotografija na takvom skeneru (boja, oštrina, vernije originalu) ili da odnesem u kopirnicu da na velikom kopir aparatu poslažu sve fotografije i skeniraju odjednom a ja kasnije u programu samo isečem?
 
Zavisi šta smatraš "velikim kopir aparatom". Skeneri do formata A3 skeniruju sa ploče (lampa se pomera a originali su fiksni) i do tog formata možeš da redjaš fotke i teško da će ti to neko raditi osim ako sam ne nalepiš fotke na papir A3. Preko A3 skeneri provlače original preko optike Optika je fiksna a original šeta) što znači da bi morao da odradiš rolnu tapeta sa fotkama (spojene ili zalepljene fotke na papru) da bi ti odradili.
Uz svaki skener dobijaš i softver kojim možeš da uredjuješ scan (kontrast, svetlo, boju itd). Lako može da bude i ono što je nekada bila reklama za neku kopirnicu kopija bolja od originala. Jeste treba vremena da se skenira puno dokumenata ali radiš za sebe pa verujem da bi bio užitak.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Bolje kuci natenane jedno po jedno, tebi te fotke imaju sentimentalnu vrednost pa ces da obratis vecu paznju da to bude kako treba.
 
Već ste me ubedili da kupim skener :)

Za te starije fotografije u kojoj rezoluciji ih skenirati (300, 600, 1200...) i u kom formatu ih sačuvati (JPEG, TIFF...)?
 
Što veća rezolucija bolja kopija, radiš sa max rezolucijom, jeste da sporije provlači ali to se jednom radi. Ja za sebe radim u JPG pa i ako rešim da se igram i kombinujem par fotki u jednu (što narod kaže da šopiram) to mi je najzgodniji format.
 
Svakako može da uradi jednu sliku u više rezolucija pa da izvaga.

Kada im puno fotografija, cost benefit za 1200ppi nije uvek opravdan.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ako već hoćeš da skeniraš, uglavnom je dovoljno i 300 dpi. Naravno, što više to bolji kvalitet ali i puno više vremena za skeniranje. Zavisi i šta planiraš sa time. Generalno, 300 dpi je sasvim ok za čuvanje.
Cilj je da se izbegne interpolacija piksela, tako da od tebe zavisi.
Nemoj ni mnogo da se zanosiš oko kvaliteta, nije ni fotografija neka velika rezolucija. Napravljena je baš za tu dimenziju. Uzmi lupu pa će da ti bude jasno.
Uglavnom, probaj nekoliko komada pa vidi čime si zadovoljan.

Da li si probao Google photo scan aplikaciju. Ne koristim skener sigurno preko 15 godina. Ako imaš iole krštenu kameru na telefonu nemaš potrebe za nečim boljim.
Ja sam poklonio pre jedno deset godina dva skenera. Jedan je imao i onaj dodatak za filmove.
 
Ne znam kako ide sa telefonima, ali se secam kada sam pre oko 15 godina skenirao stare porodicne slike.
Mislim da sam isao max 600dpi jer vise nije vredelo a fajl se znacajnije povecavao.

Tada sam koristio VueScan program za Windows koji je "u letu":
  • sekao, odvajao slike - skenirao sam po vise naslaganih slika u turi jer je naravno brže
  • a popravljao je oštećene slike, kada fali ćošak ili je slika oštećena vlagom, savijana, pohabana

Ja prostiji a efikasniji program tada nisam našao. A kako je opravljao slike tada, za mene amatera koji ne zna Photoshop...bila je naučna fantastika.
Probaj, možda je i prevaziđena stvar. :unsure:
 
Iz tih godina fotke su obično max veličine 9,5x12cm osim onih "svadbarskih" (pres) te ako mu sutra padne napamet da izradi fotku u većem formatu gubi na rezoluciji sa manje dpi.
To sa rezolucijom originala i gledanjem kroz lupu je zrnatost fotke i zavisi od kvaliteta papira, gradacija foto papira.
Ranije je bio softver paket u kome je bio i program za obradu fotografija, toliko su bili jednostavni da si posle pola sata rada postajao ekspert. Sada ne pratim šta se dogadja, odnosno da li se dobija još nešta osim osnovnog softvera.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Uf, davno bilo to biznisovanje :)
Verovatno će neko pismeniji i pametniji da to bolje objasni, ali mogu da probam. Potraži malo na google, uglavnom ima sve napisano ali treba neko da pročita.
Uglavnom, skoro svi printeri za izradu fotografija su radili na oko 300dpi maksimalno (pošto govorimo o starijim vremenima). Čuo sam da su postojale radnje koje su štampale i sa oko 600 dpi, da li elite foto ako dobro služi memorija.

Imaš nekoliko povezanih pojmova: dimenzija (cm ili inch), rezolucija (pikseli) i gustina piksela (dpi).

"Svadbarska" fotografija je oko 18x12 cm ili 7x5 inch. Možda grešim ali večina koje sam poznavao i radili/imali te radnje su štampali u 300dpi.
Znači fizički ti imaš 7 inch x 300dpi X 5 inch x 300dpi, odnosno rezoluciju 2100x1500 piksela. To je fizika, sve ostalo je dorada, interpolacija... koja zavisi od tvoje namere kako planiraš da koristiš. Mnogo je to napredovalo pa možeš i lep oštar bilbord da praviš od relativno male fotografije :)

Pomenuta zrnatost i ostalo zavisi i od nekih drugih stvari, npr, ISO. Uglavnom, štampano je određenoj dimenziji sa određenim dpi.

Ako imaš kvalitetan papir, dobru i oštru fotografiju, možeš i na 600 dpi da uradiš skeniranje. Dobijaš onda 7x600 X 5x600, odnosno 4200x3000 piksela rezoluciju.
I to je neki vid interpolacije, rezultati budu odlični ali samo od tebe zavisi da li ti je toliko potrebno sa obzirom na utrošeno vreme i namenu (skladišni prostor nije više toliko bitna stavka). Normalno, bilo kakva obrada zahteva bar malo ozbiljniji računar da bi se obavila u nekom normalnom vremenu.

Ako je namera da se štampa, onda i 150 dpi je upotrebljivo dobro, za neki običniji papir: 300 su uglavnom skoro sve digitalne mašine danas, malo kvalitetniji papir, prihvatljivo vreme... 600 dpi je već ozbiljno dobro ali povlači svoje troškove :)
Ekranski prikaz je orijentisan ka rezoluciji. Baš sam pogledao, 60" 4k TV ima 3840x2160 piksela. Onda ima smisla raditi skeniranje u 600 dpi.

Od mene nemaš neki pametan savet. Možda bi danas radio skeniranje ka 4k ili 600 dpi, opet sutra ide 8k... nema kraja tome. A možda lepo da čuvam originale a odradim koliko mi treba. Danas imam vremena, sutra nemam...
Uglavnom, ja sam odavno batalio skenere. Koristio fotoaparat, onda telefon.

Pomenuo sam ti google photo scan aplikaciju. iPhone SE 2020, oko 9Mp kamera, 3500x2625 piksela, 15x10cm razglednica. Znači telefon je skenirao u 600dpi.
Tata i mali ja na skijanju poslali trudnoj mami :) Mislim da ima još neko mator ko je voleo tamo da ide.
679236892.065586.jpg

Nemojta da ste oštri ako sam nešto pogrešio, nije više memorija kao nekada. Možda sam i nešto propustio :)

Edit: Nije baš isto PPI i DPI ali nije ni mogo daleko u nekoj praktičnoj upotrebi.
 
300dpi nije dovoljno oštro čak ni sa prastare crno bele fotografije da se uveliča na veći format od originala, recimo da pokije ceo ekran monitora,
1680526117964.jpeg
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@nesa69
Priča je o klasičnim fotografijama koje su radjene sa negativa i tu ne postoje pikseli a ISO se pojavljuje na negativima i označava osetljivost filma odnosno kolika je minimalna količina svetla potrebna da bi dobio negativ. Pošto nije tema o fotografiji da skratim što više dpi manje se gubi na kvalitetu prilikom uvećanja, prosto rečeno manje ima veštačkih piksela koji popunjavaju nastalu prazninu prilikom uvećanja.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
I klasične fotografije na filmu i papiru su zrnaste tj, sastoje se od tačkica finijih ili grubljih. To bi odgovaralo pixelima na ekranu samo što nema intrepolacije.
 
Sada je na redu kupovina, postoji li razlika kada se skeniraju fotografije između:
1. Canon CanoScan LiDE 300 https://www.canon.rs/business/products/scanners/flatbed-scanners/canoscan-lide-300/
2. Canon CanoScan LiDE 400 https://www.canon.rs/business/products/scanners/flatbed-scanners/canoscan-lide-400/
3. EPSON Perfection V19 https://www.epson.rs/proizvodi/skeneri/consumer/perfection-v19/p/14159

Da li treba odustati od prvog zato što ima optičku rezoluciju do 2400 x 2400 dpi a drugi i treći do 4800 x 4800 dpi ili je to nebitno za moje potrebe?
 
Poslednja izmena od urednika:
Poručio sam Canon CanoScan LiDE 400. Isporuka će verovatno biti sledeće nedelje.

Screenshot 2023-04-13 at 07.40.54.png

Screenshot 2023-04-13 at 07.38.40.png
 
Sva sreća što je posle praznika, treba i da se odmara. Gledaj da posle praznika ne kvariš vreme, ne preteruj sa skeniranjem :ROFLMAO:
 
Pre par minuta doneo kurir tako da ništa od odmaranja :)
 
Ja se smorio posle 30 fotografija koliko je to sporo 😬
Valjda je lide 400 napredovao sa brzinom u odnosu na lide 120
 
Pre par minuta doneo kurir tako da ništa od odmaranja :)
Zato najavljuju kišu za tumara 🤣

@DjoleMC
Evo ti brzine color scan za lide 400 pa uporedi sa tvojim:
14,8 ms/linija (2.400 tpi)
6,6 ms/linija (1.200 tpi)
3,8 ms/linija (600 tpi)
2,2 ms/linija (300 tpi)
Dosta vremena odvuče priprema pa ako si iskosio ajde ponovo pa sredjivanje kontrasta, boja, svetlo i na kraju isecanje i imenovanje datoteke. To se odvoje fotke slične po osvetljenosti i zaredjaš uz minimalne korekcije. Razlike u samoj brzini skeniranja izmedju bilo kog skenera su minimalne, može biti max do 10 sec.
 
@CTR99

Kupio sam u BC Group-u, ali do sada sam uvek čekao oko pet dana da stigne bilo šta što sam preko njih kupio online (iako sam iz Beograda) pa sam se iznenadio da su posle par sati dostavili. Kada se kreira nalog onda je VIP cena oko 11.200.
 
Javi kakvi su rezultati, kakav mu je program za skeniranje fotografija.
Javiću rezultate, koristim macOS i program je jednostavan (video sam da postoji još softvera za Mac ali je za starije verzije OS-a tako da kada priključim skener na PC postaviću kako izgleda softver na W10.

Screenshot 2023-04-13 at 17.29.42.pngScreenshot 2023-04-13 at 17.30.28.png
 
Zanimljiv je OCR jedino je pitanje koje fontove podržava i koliko može da se igra sa tekstom.
 
Mislio sam da postoji dodatni softver ali ne postoji, nudi isto što i macOS:

3.PNG
1.PNG

2.PNG

Capture.PNG
 
Mislio sam preko zvaničnog Canon programa (Canon IJ Scan Utility Lite) da testiram fotografije u različitim rezolucijama ali nudi samo do 600 dpi, dok softver koji dolazi uz macOS (Image Capture) nudi do 4.800 dpi.

Screenshot 2023-04-13 at 19.04.33.png
 
Testiraću u različitim rezolucijama od 200 do 4.800 dpi pa ću postaviti na forum.

Screenshot 2023-04-13 at 19.27.07.png
 
Dostavljam skeniranu fotografiju od 200-2.400 dpi TIFF, nije htelo da skenira u 4.800 dpi.

Dostavljam snimak da vidite kojom brzinom skenira.


Selektujte sve u folderu pa download.
 
Ovde je uspelo 4.800 dpi samo treba par sekundi da se otvori (nova fotografija):


Edit: pronašao sam tu fotografiju original pa sada skeniram original i menjam umesto stare fotografije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno