Šta je novo?

Skeniranje fotografija, kućni skener ili kopirnica, ima li razlike?

Zanimljiv je OCR jedino je pitanje koje fontove podržava i koliko može da se igra sa tekstom.
Pošalji neki tekst da proverimo.
____________________________________________________

200 dpi krzava fotografija (levo), sve je u kockicama i mutno:

Screenshot 2023-04-13 at 22.03.27.png

300 dpi - isto krzavo kada se zumira fotografija:

Screenshot 2023-04-13 at 22.09.10.png
 
Poslednja izmena:
@NAS
Ima više od 15 god. kako sam se igrao ozbiljnim OCR, a to što daju uz skener je uvek bila igračka, sad se i ne raspitujem šta upakuju već sam samo prokomentarisao. Vidim da si se rastrčao po forumu sa pitanjima al ajde da ti ovde odgovorim mada sam ti već napisao što veća rezolucija to je bolja kopija, napakuj na usb pa trk u foto radnju i za 100-200din. neka ti izrade fotografije (jednu fotografiju koju si skenirao u više rezolucija) recimo 10x15 pa ćeš sam videti razliku a svakim uvećanjem gubiš na oštrini. Ispod 600 ne gubi vreme inako su najavili kišu
 
Ja sam oduvek koristio ABBYY Fine Reader za OCR.

Da, ispod 600 je gubljenje vremena. 200 dpi vide se kockice, 300 dpi isto, tek sa 600 se lepo vidi:

Screenshot 2023-04-13 at 22.14.32.png
Pošto ne znam da radim u Fotošopu, da li ima neki softver koji sve sredi automatski? :)
 
Ti si verovatno ovaj što se ne kezi, ispali mlećni zubi :ROFLMAO:
Ne znam za nešta što radi automatski, možeš da se igraš sa kontrastom, svetlom, intenzitetom boja. Pre konačnog skeniranja bi trebalo da ti da te opcije, nisam mnogo čačkao sa Canon. Za doradu imaš ArcSoft PhotoImpression i trebao bi da je free, dosta jednostavan za upotrebu, ranije je išao standardno uz HP skenere i Canon foto aparate a sve ide preko ikona. Ja sada koristim GIMP kada mi zatreba za nešta jer skener retko koristim za fotografije, igralo se pre 20 godina kada sam prvim poslom skeniranja negativa otplatio mašinu.
 
Ima samo ovo:

Screenshot 2023-04-13 at 22.59.13.png
Našao sam kako može u Canon programu da skenira više od 600 dpi, treba da se ode na Driver i tada nudi opciju:

Screenshot 2023-04-13 at 23.03.12.png
 
Poslednja izmena:
Nisi to prikazao na prethodnim fotkama :D
To gde ti daje korekciju slike, svetlo, ton, temperatura mrdni malo prekidače levo ili desno pa ćeš videti razliku, možeš da dobiješ na oštrini. Ja sam ti napisao na srpskom jer ne znam kako su krstili u Canon.
Naučićeš ti nešta i od pripranika na forumu ;D
 
Super! A reci mi, kad uporediš sken na max postavkama sa originalom, koliki su gubici u kvalitetu? Kakve su boje, da li su nešto hladnije nego na originalu, kako videh na nekom YT testu?

Pre par godina sam nosio neku malu dedinu sliku na skeniranje u foto radnju, na profi skeneru, i rezultat je bio mnoogo lošiji od slike kamerom telefona. Telefon je uhvatio i izvukao maksimum iz originala, dok je sken isgledao jako loše. Da li ona žena, što mi je to skenirala, nije umela da podesi sve kako treba, ne znam.

Čitao sam da se danas sve više koriste kamere za skeniranje starih fotografija, umesto skenera, ali opet, odsjaj je najveći problem, kao i ambijentalno osvetljenje, kad se slika kamerom.
 
Imaš i google aplikaciju:
Uvek sam morao da popravljam skeniranu sliku u fotošopu. Uglavnom, probaj da pratiš histogram i podešavaš skener pa nađeš neku rezultat kojim si zadovoljan.
Možeš i da napraviš akciju u fotošopu takođe.
Uglavnom mora da se proba, da li zavisi od kvaliteta fotografije, papira, skenera... Ne znam ni sam više, davno je bilo.
 
Imam gomilu porodičnih fotografija koje bih želeo da prebacim u digitalni format, od starih crno belih fotografija do fotografija novijeg datuma, razmišljao sam da kupim neki skener za tu namenu ali ne znam koliko košta pa me interesuje koji skener bi mogli da mi preporučite a da nije preskup?
Neki najbolji odnos cena/kvalitet.
 
U suštini, skeneri koji rade sa Vista i novijim OS su ok, ali fora je da obavezno uključiš više DPI, barem 600. Verovatno je da ima bržih skenera pri većoj gustini piksela, ali izvesno je da to i više košta.
 
Nazad
Vrh Dno