Šta je novo?

Sistem ne vidi novi hard disk

MR.BIG

Slavan
Učlanjen(a)
23.12.2004
Poruke
1,196
Poena
350
Dodah malopre novi hard Seagate ST3320620A kao "slave" .... u BIOS-u ga vidim, device manager ga vidi .... ali u My Computer nema niceg novog ... kao da ga nema!!!
Pri paljenju sistem je skontao novi hardware ali mi nije dao onu porukicu da je instaliran i spreman za upotrebu.

Zna li neko u cemu je trik?
 
Resih problem uz pomoc Seagate DiscWizard-a ... ali ...... formatirao sam ga kao jednu particiju i sad imam particiju od 298GB ..... 22 GB su se izgubila gde!?!?!?!?!
 
Poslednja izmena:
1 bit ti je jedna kolicina informacije, 0 ili 1.
1 Bajt ti je jednako 8 bitova.
1Kb= 1024 bitova
1KB= 1024 Bajtova.
Uhvati procitaj koliko tvoj hard disk ima bajtova. desni klik na hard disk pa proporties i tamo ti pise. udri se u racunicu i dobices tu cifru.
 
Standardna prica o velicini diskova koju vec i vrapci znaju :)
 
Nisi morao da skidas DiskWizard, dovoljan ti je i DiskManagment iz samog Windowsa.
 
Dobro ljudi ... hvala .....ali nije fer jel da? Kasno je bilo tj. rano 3:20 ujutru pa sam se onako obnevideo sokirao!!! Da sam uzeo onu barakudu od 750 sad bi verovatno plakao: )

Recite mi samo , dali je pametno sto sam ga ostavio kao jednu particiju ili je bilo bolje da ga podelim na 2 ili ...?
 
Poslednja izmena:
po meni je bitnije kakav se cluster-size odabere ... to u mnogome povecava performanse ali na ustrb prostora!
 
Ma ok, ko radi taj i gresi :). Ionako nas proizvodjaci diskova potkradaju vec godinama, a tu cinjenicu napisu sitnim italic slovima negde u cosku web-strane... Pa posle bude "gde mi se dedose gigabajti"...

A za particiju... to zavisi kako ces koristiti disk, negde vise odgovara jedna velika particija, negde vise manjih. Individualna stvar.
 
Jedna particija ntfs.KOji hard disc koristis za operativni sistem?Sata ili Sata II?Jesi li skinuo jumper sa seagate sata II 320gb?Jumper ti sata II pretvara u Sata I pa ako hocesh sata II onda moras da skidas jumper sa Seagate.
Dali si pogledao u BIOS AHCI mode?
Inache uzeo si odlichan HD i ja bih ga pre stavio kao operativni.Evo ti razlike u dnosu:
SATA I maxtor DM10 300gb(NCQ) i seagate 320gb SATA II(NCQ):


Napominjem da je u momentu bench testa seagate bio operativni disk sa ukljuchenim Kaspersky i ostalim aplikacijama>MAxtor je bio samo disk za :data".
 

Prilozi

  • HDTune_Benchmark_Maxtor 6L300S0.png
    HDTune_Benchmark_Maxtor 6L300S0.png
    39.3 KB · Pregleda: 89
  • HDTune_Benchmark_ST3320620AS.png
    HDTune_Benchmark_ST3320620AS.png
    39.5 KB · Pregleda: 97
  • komparacija maxtor.seagate copy.jpg
    komparacija maxtor.seagate copy.jpg
    120.5 KB · Pregleda: 90
Poslednja izmena:
Nema na chemu.Ovo je mesto predvidjeno za razmenu iskustava a ima o ovoj temi mnogo vishe da se kuca nego shto sam ti ja ovako,na brzaka smandrljao.Uradio sam ti i "update" testa ova dva hard diska na prethodnom postu...gornja linija ja seagate,donja maxtor pa mozes da vidish da je Seagate dosta bolji i da ima protok oko 80mb veci od isto ncq maxtor harda koji je sata I.No seagate je otkupio tj.postao vecinski vlasnik maxtora pa je jasno i zashto.Takodje si u pravom trenutku kupio Seagate jer su hard diskovi pali sa cenom.Jedino se sad RAM ne kupuje jer je drastichno skochio.
Takodje uzeo si dobar model jer:
imas seagate sata II ncq 400gb i 500gb koji su prilichno sporiji od ovog tvog a potpuno su isti osim broja magnetnih plocha tj velichine memorijskog prostora.Chovek bi pomislio da je bolje kupiti isti hard ali od 500gb ali jok!Tvoj hard ima optimum plocha za optimum rada tako da si i tu uradio dobro.
Inache NCQ ti je zapravo skracenje vremena ochitavanja podataka sa magnetne ploche tako shto glava chitacha ne cheka da hard napravi toliko obrtaja koliko je potrebno da ona naidje na podatak rotacijama, vec glava chitacha preskochi linije i skrati putanju.
Evo ti slika kao primer:
 

Prilozi

  • ncq-diagram.gif
    ncq-diagram.gif
    44 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
Veruj mi nisam znao sta sam kupio ... bio sam u guzvi sa prostorom i kupih ovaj Seagate slucajno ... Hvala jos jednom : )
 
Poslednja izmena:
Inache NCQ ti je zapravo skracenje vremena ochitavanja podataka sa magnetne ploche tako shto glava chitacha ne cheka da hard napravi toliko obrtaja koliko je potrebno da ona naidje na podatak rotacijama, vec glava chitacha preskochi linije i skrati putanju.
glava to uvek radi, ali NCQ je sposobnost povecanja perf. HDD-a na nacin preuredjenja komandi poslatih HDD-u tako da se prvo iscitava podatak koji je blizi glavi iako je recimo taj podatak kasnije stigao kao zahtev.
Pa i sama skracenica NCQ je Native Command Queuing, znaci vezano za stek komandi poslatih HDD-u !
 
glava to uvek radi, ali NCQ je sposobnost povecanja perf. HDD-a na nacin preuredjenja komandi poslatih HDD-u tako da se prvo iscitava podatak koji je blizi glavi iako je recimo taj podatak kasnije stigao kao zahtev.
Pa i sama skracenica NCQ je Native Command Queuing, znaci vezano za stek komandi poslatih HDD-u !

pa neznam u chemu je problem.O tome sam i pisao vishe puta ovde...mozda nisam bio decidan...ali slika barem govori...
 
Dok se vi odlucite oko definicije NCQ-a :), pomenite coveku da je NCQ cist minus za desktop.
 
Chist minus je previshe snazna rech.Osim toga ne morash da ga koristish.
 
Nazad
Vrh Dno