Šta je novo?

Sistem ne vidi hdd

Milossssss

Zapažen
Učlanjen(a)
01.02.2024
Poruke
80
Poena
10
Formatirao sam hard disk i bios ga vidi ali kad udjem u sistem nema ga samo taj hdd,ni u device manager ga isto nema. Probao sam i u GPT I u MBR da ga formatiram i nema nista. Sta moze da bude?
 
Vidi da li mu je dodeljeno slovo za pocetak, Assign letter funkcija ti treba.
 
Kad pokrenes racunar, kucaj u polje za pretragu Disk Management, kad ti se to otvori videces sve povezane uredjaje ali taj HDD ti nema slovo.

Idi na Assign letter (tako nekako ce da se zove) i dodeli mu slovo.
 
Sad ga vise ni bios ne vidi. Tj vidi ga ali kad se izvadi nvme,ali onda nemogu da udjem u sistem jer sam hdd formatirao.
 
Pa nisi ništa rekao. koji system, koji disk, na šta je prikačen ?
 
Upleo se previse, sad je izgleda uspeo da ga poveze na neki od SATA portova koji ne rade kad je NVMe u M2 slotu.

Koliko sam ja shvatio, ovo mu je dodatni HDD ali ga na skroz pogresan nacin dodaje.

Ako nije zeznuo MBR/GPT onda je samo trebalo da dodeli slovo.

Vrati sve kako je bilo prvobitno i uradi ovo sto ti je receno.
 
Taj hdd je imao windows 10,otkacio sam sam ga sa ploce stavio NVME instalirao novi sistem i koristio par dana da vidim kako se ponasa,kad je bilo sve u redu odlucio sam da formatiram ovaj hdd gde je bio prvi sistem sistem. Formatirao sam ga u GPT ali sad kao da vise ne postoji. Menjao sam i sata kablove i nista. Sad ga vise ni bios ne vidi.
 
Koja ploča ? Na nekim pločama kada se instalira M.2 onda se isključi neki/e SATA port. Da li si probao u nekom drugom SATA portu ?
 
B450 ploca.
Menjao sam SATA port,tj promenio sam 3,a ima ukupno 6. Nisam na sve probao ako to pitas.
 
Koja tačno ploča. Evo recimo za MSI b450 Gaming pro carbon kaže ovo
* M2_2 slot will be unavailable when installing device in any one of PCI_E2,
PCI_E3, PCI_E4 and PCI_E5 slots.
** SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in
M2_1 slot.

Zato proveri manual za ploču.
 
3 Druga hdd su prikaceni na toj ploci i svi rade! Samo taj ne radi. Ako moze nekako preko biosa da se ukljuci ili dodeli slovo kao sto Lanikor kaze.
 
Raskači sve ostale diskove i veži samo taj problematičan. Ako ga ni "live" sistem (neki linux) ne vidi... možda je ipak riknuo.
Da se ne igraš bezveze ako nema ništa od njega.
 
Izmenjao sam sve sata portove i sad radi! Nisam nista drugo cackao dodeljeno mu je E slovo.
Ali sto me nervira sto mi deli hard diskove na particije i pravi mi guzvu.
JEEgvZx.png
 
Ko ti deli diskove na particije ? To automatski bez pitanja može samo gde je OS instaliran. Eto taj disk na slici je bio sigurno sa windowsima . Ta G particija je ostatak tako nečega. ne treba joj slovo a ni da postoji. Možeš da spojiš sa F ako ti je do to nešto malo skladištenja.
 
To je 3TB hard disk na koji nikad nije bilo sistema aplikacije i slicno. Moguce kad mi je na drugom disku C bio pun pa se posluzio i prebacio sistemske fajlove na taj disk (to sam negde procitao da se desava)
Spojio bih ja uzasno me nervira,samo se plasim da ne izgubim podatke kad spajam te particije.
 
Uvek postoji šansa da se nešto zbrlja od podataka, pa je najbolje pre spajanja da napraviš backup, mada za 127 MB se ne bi cimao. Jednostavno ukloni slovo, da se ne vidi u sistemu i koristi hard kao da ima jednu particiju.
 
To je 3TB hard disk na koji nikad nije bilo sistema aplikacije i slicno. Moguce kad mi je na drugom disku C bio pun pa se posluzio i prebacio sistemske fajlove na taj disk (to sam negde procitao da se desava)
Spojio bih ja uzasno me nervira,samo se plasim da ne izgubim podatke kad spajam te particije.
Da, dešava se to pri instalaciji windows-a, stavi malu, MBR Boot particiju na drugi disk, specijalno ako je "Activ" zato se i preporučuje da se isključe svi drugi za to vreme. Particije se lakše spajaju kada je manja iza veće, onda se samo veća proširuje pa je manji rizik. Na mehaničkim diskovima je još komplikovanije jer particije imaju određena mesta na samom disku pa se premešta više podataka. HDD su sporiji pa bi ti verovatno uzelo ceo dan ili noć a za to vreme može svašta da se dogodi,nestane struje i možeš sve podatke da izgubiš.
Zato samo ukini slovo (G)i to bi bilo to.
 
Nazad
Vrh Dno