Šta je novo?

Sinclair

siki

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poruke
427
Poena
619
kao u stara dobra vremena commodore vs spectrum , ( amd vs intel itd... ) :)
bas bih voleo da vidim koliko forumasa je imalo ( ima ) spectruma , ja ga imam i onaj osnovni model i onaj 'napredniji' mislim da se zvase + , oba ispravna , usput imam i zx-81 sa prosirenjen od 16kB ! :)
 
Spectrum rulezzz!

Klasican ZX Spectrum 48K sa Kempston joystick interfejsom i reset tasterom :)

Mnogo neprospavanih noci uz Manic Minera, Jet Set Willy-a, Match Day, Match Point, Elite itd, itd...
Uh suze mi naviru na oci :) Bila neka lepsa vremena...

Moj primerak sam poklonio davnih dana pocetkom 90tih nekom klincu iz komsiluka, i od tada ne znam za njegovu sudbinu, a rado bih kupio jedan ponovo, da cisto uz TV i zvuk kasetofona osetim dah proslih vremena.

Secam se i C64, imao ga tad moj kumic... sve je to bilo lepo, sprajtovi, visekanalni zvuk, al' gumicar je gumicar ;)
 
Poslednja izmena:
ZX Spektrum 48K. 15-est minuta cekas da se ucita igrica sa kasete uz prepoznatljive zvuke i one sare po televizoru, ali kad se jednom ucita, tad je pocinjalo visesatno uzivanje :banana:
Ah, nostalgija :)
 
Tape loading error:S:
Ove reci su mi ostale duboko urezane u secanje.
 
Poslednja izmena:
Momci, dobili ste sad kompletan Retro podforum. Drugim rečima, ne moraju svi topici ovde biti potpuno isti, tj. sastavljeni od šmrcanja, uzdisanja, rulez-parola i nabrajanja igara. Sad možete da diskutujete o konkretnom hardveru, konkretnim igrama i ostalim aspektima "starih vremena". I to u odvojenim topicima. :)
 
sinclair

Evo mene naprimer zanima sta su ljudi po svetu napravili od svojih 'oldtajmera' ako ugrabim malo vremena ( kojeg je sve manje ) prosvljacu po netu pa ako nadjem sta interesantno stavicu to ovde . Stim u vezi ja sam tada ( osamdesetih ) pokusao da spektrumu napravim 'eksternu tastaturu a da elektroniku i trafo stavim u vece kuciste od pleksiglasa , ali tastatura nije proradila nazalost , ali je interfejs koji je pratio celu skalameriju sa osam ulaza i 8 izlaza osvojio prvo mesto na saveznom takmicenju iz elektronike ( da , hvalim se :) )


e da sad se setih zna li neko sta je sa cika Clajv-om ?
 
Jel taj spektrum tada beshe bio neshto kao Amd a Commodore kao Intel?:D////
 
Evo mene naprimer zanima sta su ljudi po svetu napravili od svojih 'oldtajmera' ako ugrabim malo vremena ( kojeg je sve manje ) prosvljacu po netu pa ako nadjem sta interesantno stavicu to ovde.
Ljudi su od svojih "oldtajmera" pravili svašta. Naročito u Rusiji. Dok se u svetu širio PC, u siromašnoj i mnogoljudnoj Rusiji, kojoj ipak nije nedostajalo stručnih ljudi, ZX Spectrum je dugo bio korišćen kao ozbiljna mašina jer se nije imalo novca za bolje (a i uvoz "visoke tehnologije" sa Zapada bio je otežan zbog hladnog rata). Da bi to bilo moguće dodavane su mu profi tastature, disketne jedinice, raznorazni interfejsi... I, naravno, napravljeno je i nekoliko posebnih "DOS-like" operativnih sistema, od kojih je najpoznatiji i najviše korišćen bio TR-DOS.

Još uvek se ponegde mogu naći programi za spectrum u TRD formatu. To su upravo "imidži" TR-DOS disketa. Malo koji od "velikih" emulatora može to da čita, ali niz ruskih Spectrum emulatora (od kojih je većina isključivo na ruskom) mogu. Napravljeni su u Rusiji i mnogi drugi formati zapisa, od kojih je valjda najpoznatiji Hobeta (i njega malo koji ne-ruski emulator ume da čita).

Elem, u potrazi za žestoko modovanim Spectrumima pre svega se treba okrenuti ruskim sajtovima i izvorima.

Spectrum rulezzz!Klasican ZX Spectrum 48K sa Kempston joystick interfejsom i reset tasterom :)
Isto. S tom razlikom da nisam imao reset taster.

Prvi džojstik mi je bio neki domaći, navodno neunuštiv. Ručica mu je bila napravljena od iste forme korišćene za jeftine domaće skijaške štapove, a koristio je magnet i reed kontakte. Naravno, uspeo sam da ga polomim. Bio je tvrd a kontrola njime je bila loša.

Drugi je bio znameniti Quickshot II (još uvek ga negde imam). I njemu sam uspeo da polomim jedan kontakt, koji sam potom zamenio limom sa neke Nivea kutije, ali to nikad više nije bilo to.

Uzgred budi rečeno, koliko se sećam trebalo bi da oni EPROM-i "drže" 10-tak godina. Pitanje je da li mi koji još imamo Spectrume zaista imamo u njima još uvek i OS? :d

Momci, dobili ste sad kompletan Retro podforum.
Hvala, ali čekaj da se malo priviknemo. :)
 
Evo mene naprimer zanima sta su ljudi po svetu napravili od svojih 'oldtajmera' ako ugrabim malo vremena ( kojeg je sve manje ) prosvljacu po netu pa ako nadjem sta interesantno stavicu to ovde . Stim u vezi ja sam tada ( osamdesetih ) pokusao da spektrumu napravim 'eksternu tastaturu a da elektroniku i trafo stavim u vece kuciste od pleksiglasa , ali tastatura nije proradila nazalost ...

e da sad se setih zna li neko sta je sa cika Clajv-om ?

spectrum u kucistu od pleksiglasa?!? pa ti bi pretekao Steve Jobs za dve decenije :D (mislim na one providne iMac racunare i G4 modele...) :banana:


da btw da li neko zna sta je sa Clajvom?

Jel taj spektrum tada beshe bio neshto kao Amd a Commodore kao Intel?:D////

jeste da je Commodore bio main stream ali u njemu je kucao chip blizi motoroli dok je spectrum picio cpu blizi intelu... (ex motorola zaposleni su napravili 6502 a ex intelasi Z80 ;))


Kad se vratim kuci (subota) slikacu modovan Spectrum koji je moj cale napravio pre ~25 godina!
 
da btw da li neko zna sta je sa Clajvom?


do 1997 radio u Mensi :eyebrows:
Clive took his Mensa duties seriously, attending a wide variety of gatherings at local, regional and national level. He made the society a household name. For all this service he never even claimed his out of pocket expenses. A strong character invariably attracts strong reaction and Clive had critics as well as ardent supporters. Criticism tended to focus on the very qualities, which enabled him to get things done. He had a disregard of petty administrative rules and his forceful determination put plans into action irrespective of opposition feelings. This meant that criticism was sometimes extremely aggressive. The bare facts of Mensa's growth, however, testify powerfully to the strength and success of his leadership.

He now lives and works in his penthouse apartment in London. He had an extra storey added to the top of the apartment block and worked to design a space, which allows him to be as creative as ever. He enjoys classical music and describes himself as 'passionate about poetry' as well as retaining his life-long love of science and mathematics. More recently he has found time to indulge a taste for poker, which he uses as a game of mathematical and social skill to exercise and hone his intelligence

e da glavnu stvar zaboravih :D
imao ZX spektrum od 83, posle vojske ga poklonio (otisao na faks) i nazalost od tada mu se izgubio trag :trust:
 
Poslednja izmena:
poceo sam sa ZX-om, pa Spectrum +, pa Commodore 64 i jedno 10-ak kasetofona...
PC 286 za monohromatskim monitorom, PC 486, pa skok na PIV a sad imam "PV"...
sve u svemu najlepse igrice sam igrao na ZX-u, najvise zivaca izgubio sam na C64 i legendarnom azimutu tj stelovanju glave, sa 286 sam apsolvirao instalaciju win 3.11,
sa 486 sam imao brzo dizanje '98, a danas sve radi kako treba...tehnologija i buducnost...hm...
 
Paa Spectrum je tada bio nesto kao Xbox 360 a Commodore kao PS3 :eyebrows:
ne bih se bash slozio sa tobom, speki je bio em brzi (imao vise megaherca), em igre nisu bile onako kockaste kao na komodoru
 
Poslednja izmena:
Nije sve u megahercima :D :p Tako je sada, a tako je bilo i ranije. Inace, Spektrum 48k je imao, koliko me secanje sluzi, 256x192 (hahaha, neki bi zeleli avatar te velicine :D), a Komodor 320x200. Doduse, kad se tu dodaju i boje, ispada manje...

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
U celini uzevši, mislim da Spectrum jeste bio jači komp od C64. Naravno da je C64 imao bolju grafiku, pogotovu u igrama, jer je imao ugrađenu podršku za sprajtove.
 
C64 jeste imao bolji hardware tj. grafiku a i muziku (mislim da je imao poseban chip za muziku) ali su programeri koji su pravili programe za Spektrum uspevali da naprave cuda tj. da izvuku maksimum iz to malo hardware-a.
Pa Spektrum je jos tada imao 3D igricu, kako se bese zvala... uglavnom za ono vreme to je bilo fantasticno.
 
Jedan te isti "3D engine" se koristio i na spekiju i na debeljku, a na osnovu njega su napravljene igre kao sto su Driller i Castle Master.
 
I ja sam poceo na spektrumu - cim sam progledao ;) Davno je to bilo - secam se da sam u tih prvih par godina debelo testirao strpljivost, cekajuci da se ucita Harrier Attack ili Manic Miner. Kad se samo setim koliko sam vremena izgubio - bolje da sam trckarao napolju nego sto sam se zracio pred televizorom :d

Sto se tice 3D igara - pri kraju ere spektruma pojavila se jedna "rambo" igrica u stilu Farcry-a (pazi kompaciju :p ) - da li je se neko seca? Prvi skrin je bila slika nekog ramba sa mitraljezom i dzunglom u pozadini. Tu sam kasetu izgubio, a znam da sam se slatko - mada kratko, igrao. Stigla 386ica DX na 20Mhz, sta da vam kazem - nije vise bilo tape loading errora :d
 
Harrier Attack - kakvo ludilo od igre... znam da sam stigao do treceg nivoa! kakav "feeling" :)
 
sinkler

imao sam pre 20 tak godina sinklera sa oznakom z3(nisam siguran) moracu da ga potrazim. Da li to neko jos uvek popravlja?
 
Moj poznanik je napravio neki kontroler sa C64 i koristio kao programator za ves masinu par meseci. Da li je nas zezao ili je stvarno uradio u to nisam siguran...nisam video, ali smatram da nije nemoguce. :)
 
Spectrum..... i čuvena Betty sa kojom sam proveo milion besanih noći :).
 
Moj poznanik je napravio neki kontroler sa C64 i koristio kao programator za ves masinu par meseci. Da li je nas zezao ili je stvarno uradio u to nisam siguran.

Mislim da se ipak samo zezao ;) U to vreme, krajem osamdesetih, kada je postojalo ogranicenje na uvoz racunara, u SK je izasla jedna karikatura kako jedan momak prelazi preko granice sa Spekijem, a na pitanje carinika "da li je to kompjuter", odgovara mu "nije, to je programator za ves masinu, vidite kako je gumen, to je zbog vode" :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Šmrc, šmrc, suze su mi navrle :D
Harrier Attack - to je bila prva igrica koju sam igrao u životu! (mislim da sam je celu prešao) Amsoft, haha!

E a ja sam imao Schneider CPC464, sve sa monitorom u boji i 2 džojstika :D U to vreme su mi igrice na spektrumu i komodoru izgledale baš bez veze, prvenstveno zbog toga što su svi drugi kačili kompove na TV, pa je slika bila užasna u poređenju sa mojim kompom. Ej, bre, pa još integrisani kasetofon koji je radio kao švajcarac, nije crkao nikada, a ne kao jedan moj ortak, na C64 je saranio cirka 15-ak kasetofona. Ako je C64 bio Intel a Speki AMD, onda mu Amstrad – Schneider dođe nešto kao Apple u tom društvu :p

3D stunt rider – druga igra u životu – preskakanje londonskih buseva motorom
Rad Zone – sestra me je uvek kidala (ima super muziku)
Rick Dangerous – ne treba trošiti reči
3D Grand Prix (koliko sam samo sati proveo uz nju, dok je nisam prešao)
Uridium – užasno me je nervirala kada se skucaš a misliš evo prešao sam nivo
1943 – prešao (dobro de, usput sam izlomio džojstik), ma idi, u ono vreme mi je izgledala skoro pa kao igre sa automata...
P.S.
Imate u anketama moju poll: „Koji je bio vaš prvi računar“, ajde ko nije glasao neka to učini što pre, samo da nije zatvoren.
 
@ r u s , ti napravi svoj Amstrad-Krojacki (Schneider) tread pa ga tamo hvali , ovde su Spektrumovci !

Salim se naravno
:)

Bese zadnji model sinclair-a Q, ili tako nekako je veoma licio na amstrada ,po polozaju ugradjenog kasetasa , a mozda se i ne secam dobro ,
 
QL ali je bio baziran ne nekom nesrecnom procesoru ako se ne varam... ST i Amiga 1000 su ga pojeli za dorucak u startu...
 
QL ali je bio baziran ne nekom nesrecnom procesoru ako se ne varam... ST i Amiga 1000 su ga pojeli za dorucak u startu...

Bio je baziran na MC68008. Isti procesor kao kod amige i st, samo sa 8-bitnim data busom i 20-bitnom adresnom magistralom (i interno sa 32-bitnim registrima)

A siki je mislio na spectrum +2 i +3 koji su nastali posto je amstrad kupio sinclair.
 
Nazad
Vrh Dno