Šta je novo?

SDR usb radio

suncica2222

Cenjen
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruke
823
Poena
180
Imam nekoliko SDR i moja preporuka od tih sa tvoje liste ide za..... nijedan lol
Najbolji entry level SDR je RTLSDR v3 Blog edition, imaju prodavnicu na Ali (ali ne salju u Srbiju) moras da uzmes preko Ebay (zvanicna prodavnica https://www.ebay.com/itm/272411458376). I obrati paznju veoma dobro jer i Ali i Ebay su puni fake kopija Blog edition.
U tom cenovnom rangu imas i MSi SDR, jako slicnih karakteristika i performansi ali sa jednim plusom, podrzava bandwidth do 10MHz, dok je na RTLSDR samo 3.2MHz.

Zavisi za sta hoces da koristis, ako bi samo da naucis neke osnove, plavi RTLSDR je odlican za VHF/UHF opseg, a ako si vest(a) sa lemilicom uvek mozes da uradis HF mod na njemu.
 
i sta moze zanimljivo da se radi sa ovim? slusaju saobracajci, lovci sa motorolama i tako to? gde nabavljas antene, mora posebna antena za svaki uzak opeseg iako kartica hvata sirok opseg?

kako stoji sa transmiterima, ima HackRF sta se sa tim moze? citam da lako moze da prgori, treba dummy load ako nemas antenu? opet treba izlazni pojacivac koji ima uzak opseg...

kako ide za drajvere, vidim da uglavnom rade na svemu, win, ubuntu, android, raspberry, pretopstavljam da je neki generic usb drajver...?
 
Zavisi sta smatras zanimljivim.
Sto se tice tih nabrojanih, sve drzavne sluzbe Srbije (takodje i sirom EU i sveta) su odavno presle na digitalni encrypted, tako da ne mozes nista da slusas. A i sve novije motorole i ostale uhf/vhf stanice koje se mogu koristiti bez radio dozvole su uglavnom encrypted ovih dana. Mislim da su cak i taksisti presli.
Tako je, za svaki opseg je potrebna posebna antena, hobi kao hobi je zanimljiv onoliko koliko ti zelis da bude zanimljiv i koliko vremena zelis da mu posvetis.

Sa plavim RTLSDR i nekom obicnom antenom, definitivno ces moci da slusas FM radio, Airband, 2m ham, DAB radio. A sa nekim malo modifikovanim antenama da radis decoding ADS-B, ili NOAA/M2 satelita, APRS ili METEO sonda, kao i jos drugih stvari koje su u UHF/VHF opsegu.
v3 Blog ti "otkljucava" HF opseg, sto je npr. meni zanimljivo. SW radio, CB, radio amateri, CW, FT8, radiofax, SSTV, itd.

Sto se tice drajvera, da, original Realtek driver radi na svim OS, s obzirom da je ovaj uredjaj prvenstveno bio namenjen za DVB-T, DAB i FM. Onda je izbacen modifikovan driver koji "otkljucava" pun opseg ovog USB stick-a i pretvara ga u SDR. Probao sam ga na Win, Linux, Android-u, svuda radi bez greske sa pratecim aplikacijama. Za windows preporucujem SDR#, za Linux i Android SDR++.
 
zanimljiva materija, treba tu dosta ucenja i istrazivanja

a kako stoji sa pokusajem dekriptovanja enkriptovanih signala, jel to realno u amaterskim uslovima?
 
"dekriptovanja enkriptovanih signala", uopsteno i neprecizno, skoro da ne znaci nista.
DMR, mozda i zavisi ko odrzava grupu. Tetra sigurno ne. Sve ovo kao i mnogo toga drugog amaterski, naravano.
 
Nazad
Vrh Dno