Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma jeste, SBB priključuje korisnike unapred, dva dana pre nego što uopšte i podnesu zahtev...
Koga interesuje moje iskustvo sa njima, nek' premota ovu temu unazad pa nek' vidi: dva dana zaredom se nisu pojavili u zakazano vreme. Onda sam im rekao da ne moraju više ni dolaze...
U ozbiljnost i zrelost SBB-a kao firme, imaćeš priliku da se uveriš prvi put kad bude nekih problema, pa kad krenu da se vrte u krug umesto da reše problem. Jedino u čemu su dobri je ponuda TV kanala i platforma za distribuciju programa. Internet ponuda danas im je na granici smeha i očaja, sa odnosom Down/Up 20/1. Umesto da su zagrizli nakon pojave Targa i krenuli u ozbiljno širenje optike, stali su čim je Targo zaglavio. Lakše je ubosti 7 na Loto-u nego naći zgradu sa SBB optikom, što će im se obiti o glavu. Na njihovu sreću (a žalost korisnika), ni konkurencija nije nešto mudrija, inače od SBB-a ni dugmići ne bi ostali...
Ovo ti sve piše neko ko sa SBB-om ima ~20 godina iskustva, na više lokacija. Onomad, stvarno su bili (makar po ponudi) nešto novo i bolje od ostalih. Danas? Nisu ni blizu te stare slave.
Pozdrav

Nisam siguran zasto toliko insistirate na optici. Kazem ovo jer, bar meni nikako nije jasno sta nedostaje kablovskom internetu 300/15. Zaista ne razumem kome treba vise od toga. OK, ovim bih se ogranicio na 98,9 % normalnih korisnika :)
 
Logika neka je da optika ne pati od problema nestabilnog interneta.. Da li je ispravna, ne znam..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Nisam siguran zasto toliko insistirate na optici. Kazem ovo jer, bar meni nikako nije jasno sta nedostaje kablovskom internetu 300/15. Zaista ne razumem kome treba vise od toga. OK, ovim bih se ogranicio na 98,9 % normalnih korisnika :)

Evo, kao, za koji dan bivsi SBB-ovac, da ti odgovorim. Kada ti SBB da 150/10, kao najbrzu opciju, pa ti onda stalno u isto vreme, istih dana, ul ugasi totalno, a dl ostavi na nekih 60%, pa ti telefon tako radi da te niko ne cuje, pa zbog kvalitetnog neta ne mozes ni TV gledati jer, naravno, EON je preko neta, pa to reklamiras, pa ti odbijaju reklamacije, pa opet reklamiras, pa ti odbiju reklamacije, pa onda nekad na jedvite jade prihvate i daju ti, tipa, 200 dinara popusta, a uslugu nemas gotovo 50% vremena, i te kako ces preci na optiku i biti srecan covek. Za optiku znam da je MNOGO stabilnija od kabla, a slazem se sa tobom jedino u tome da SBB ima ponajbolji programski paket (TV), ali, ako im je to argument da tretiraju korisnike kao ovce, da godinama pricaju da optika samo sto nije, dok je net signal sve gori i gori, a korisnici treba da imaju razumevanja sto na njihovim cvoristima ima problema jer je to normalno, ne bih imao nista pametno da ti kazem po tom pitanju.
A, kao sto rekoh, posto vidim i drugi ovde pisu i o drugim operaterima iako je SBB tema, presao sam u Telekom, za manje para dobio najbrzi net, full tv ponudu, 8 meseci po 1 dinar, i sve to je zavrseno za 2 dana (instalirano). A ti ne moras da mi verujes ako ne zelis. ;)
 
Kod bilo kojeg operatera se može desiti da postoji problem sa netom ili tv uslugom, i ako se to desi svi će zavlačiti. Jednostavno je to tako.
 
Koliko god, ništa čudno nažalost. Pogledaj malo i na ovom forumu i svakakva iskustva ćeš pročitati.
 
Poslednja izmena:
Sad sam naletep na ovaj tekst, odnosi se na vas koji niste dobili raskid ugovora. Na pocetku se pominje supernova ali na kraju se poziva na sve provajdere koji odbijaju da daju raskid ugovora.

http://efektiva.rs/aktuelnosti-efektiva/potrosaci-aktuelnosti/prijave-trzisnoj-inspekciji/

U suštini država nepreduzima ništa pošto je državni mezimac u pitanju a ovi iz SBB su samo iskoristili takvu situciju da i oni prođu nekažnjeno za istu stvar.
 
Evo, kao, za koji dan bivsi SBB-ovac, da ti odgovorim. Kada ti SBB da 150/10, kao najbrzu opciju, pa ti onda stalno u isto vreme, istih dana, ul ugasi totalno, a dl ostavi na nekih 60%, pa ti telefon tako radi da te niko ne cuje, pa zbog kvalitetnog neta ne mozes ni TV gledati jer, naravno, EON je preko neta, pa to reklamiras, pa ti odbijaju reklamacije, pa opet reklamiras, pa ti odbiju reklamacije, pa onda nekad na jedvite jade prihvate i daju ti, tipa, 200 dinara popusta, a uslugu nemas gotovo 50% vremena, i te kako ces preci na optiku i biti srecan covek. Za optiku znam da je MNOGO stabilnija od kabla, a slazem se sa tobom jedino u tome da SBB ima ponajbolji programski paket (TV), ali, ako im je to argument da tretiraju korisnike kao ovce, da godinama pricaju da optika samo sto nije, dok je net signal sve gori i gori, a korisnici treba da imaju razumevanja sto na njihovim cvoristima ima problema jer je to normalno, ne bih imao nista pametno da ti kazem po tom pitanju.
A, kao sto rekoh, posto vidim i drugi ovde pisu i o drugim operaterima iako je SBB tema, presao sam u Telekom, za manje para dobio najbrzi net, full tv ponudu, 8 meseci po 1 dinar, i sve to je zavrseno za 2 dana (instalirano). A ti ne moras da mi verujes ako ne zelis. ;)

Izvinjavam se, nisam mislio da tako nesto postoji. Onda ja ocigledno imam srece, obzirom da sam do sada, pa skoro godinu dana na EON Premium paketu sa 300/15, realno mozda 2 puta doziveo prekid inerneta na neko kratko vreme. U svakom slucaju moj komentar je bio vezan samo za dostupnu internet brzinu. I dalje zaista ne mogu da pretpostavim, pod uslovom da radi kako treba, cemu nekome treba veca brzina od 300 za download. OK, mozda tih 15 upload nekome nece biti dovoljan, ali zato sam i napisao 98,9 % normalnih korisnika. U svakom slucaju, ja nemam tako lose iskustvo kao vi :)
 
Prosečnom korisniku, koji surfuje, koristi mejl, društvene mreže, skajp, čita novine, gleda youtube itd, ne treba neki značajniji UL već solidan DL, što se kaže "da ne koči HD klip na tjubu" i da "otvara stranicu OMA!" :D To su potrebe 95% korisnika. A profi upotreba neta za posao, host i drugo, već je druga priča. Ipak, to provajderu nije ciljna grupa jer je mali procenat korisnika posredi.
 
A da još nešto: ukoliko je reč o prosečnom i većinskom korisniku gorenavedenih internet servisa, a brzi kablovski net odlično funkcioniše, bez prekida na određenoj lokaciji, zašto bi iko bio motivisan da prelazi na optiku? Možda je deo odgovora i činjenica da je optika MTS-a prilično postavljena svuda po urbanim sredinama ali ljudi nisu zainteresovani. Možda da pokušaju ljudima da objasne zašto je to važno da imaju optiku, ako je važno?
 
Samo vi sačekajte da ljudi pokupuju 4K televizore i da postane još popularniji game streaming, pa ćete videti muku bez optike, i da naročito vi na deljenom koaksijalcu..
 
Koristi se kod mene i Netflix i Amazon prime i HBO Go. Na 4k televizorima.
Ako net radi kako treba, meni lično nije uopšte bitno jeli bakarna parica, koaksijalac ili optika.
Razmišljao sam da pređem na premium paket zbog 300 Mbps neta, ali mi za sada i ovaj 150 odlično završava sav posao.

Edit:
Ukoliko za 3 ili 5 ili 10 godina ne bude radilo kako treba, uvek je lako preći na nešto drugo...
Ovde se bar 5 godina unazad piše kako ništa ne valja osim optike, da za koju godinu ništa neće raditi i sl. , pa evo i dalje radi sasvim dobro.
 
Poslednja izmena:
Samo vi sačekajte da ljudi pokupuju 4K televizore i da postane još popularniji game streaming, pa ćete videti muku bez optike, i da naročito vi na deljenom koaksijalcu..

To dok se desi dotad će verovatno već stići i neka 6G mreža pa ćemo se svi potarasiti svih kablova.
 
A šta misliš kako će 6G ili kakve već bazne stanice biti povezane dalje? Pa naravno optikom. A 4K televizori su već prilično jeftini, i postoje i vesplatni game streaming srevisi (geforce now)... Itd...

Telefoni već snimaju 8K, neko treba takve snimke da okači na net... Za par godina će budžetni telefoni snimati 8K... Što pre optika, to bolje za sve nas...
 
Mene kod Sbb-a nervira to što brzina nikada nije ona koja je plaćena. Razumem ja da je DO, ali moj paket 300/15 je zapravo 293/13,5 . Kada sam prešao na Supernovu, nakon puštanja paketa, od 120/15 koliko je u ugovoru, ja imam 122/17 Mbps. Telekom isto zakida na brzini, pa čak i na optici gde ne postoji ni jedan razlog. Pitao sam par puta sbb, kažu pa to su takvi paketi, gubi u kablu itd. Rekoh vi onda meni pustite 305/17 Mbps, pa će do mene stići koliko sam platio.
 
Brzina interneta zavisi od mnogo parametara. Tako da ako dobijete +/-10% možete biti zadovoljni.
 
Modovi sendvicari zasto opet brisete poruke?

Lepo sam odgovorio kolegi sa foruma da i kako sam bez problema raskinuo ugovor sa supernova i presao na sbb, jer hoce da uradi isto medjutim nije siguran kako da izbegne prevaru oko penala od strane supernove
 
Samo vi sačekajte da ljudi pokupuju 4K televizore i da postane još popularniji game streaming, pa ćete videti muku bez optike, i da naročito vi na deljenom koaksijalcu..
Džabe nama televizori sa 4k ili 8k, kad kanale retko ko pušta i u 1080i. Tek kada se TV kuće modernizuju trebaće jači protok običnim korisnicima.
Kada bi protok zaista bio 7Mb, koliko je max moguće da se ppstavi u EON boxu, upskaling TVa bi se i izborio. Ovako...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
@poglavicas nisi primetio da je nama kod svih provajdera i dalje 80% kanala u 480p? Namerno kazem 80% umesto 60 jer smo zatrovani sa po 45 pink fake kanala,parovima itd itd
 
Dobro, ako znamo da u "ne-giga gradovima" sbb ima ukupno 450Mbps po CMTS uređaju (mesto gde se signal za internet ubacuje u koaksijalac, znači da max 60 korisnika na jednom CMTS-u može da gleda 7Mbps stream, a da pored toga ništa drugo ne u Sad kolko imaju korisnika na jednom čvorištu, ja ne znam.

Poenta nije u broadcast televizijama već u video on demand servisima, a Netflix recimo može da troši i 25Mbps za 4K, ili 5Mbps za 1080p

Youtube 30fps 1080p ~ 2Mbps (vp9 kodek)
Youtube 60fps 1080p ~ 4Mbps (vp9 kodek)

Youtube 30fps 4K ~ 12Mbps (vp9 kodek)

Znači da 5-6x više protoka koristi korisnik koji gleda 4K u odnosu na 1080p.

I to može da napravi problem u periodima kad je "gužva".
 
I gpon je deljena optika.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network

PON_vs_AON.png


https://www.iskratel.com/es/files/d...PON-vs-DOCSIS-3.1-in-Six-Simple-Points-WP.pdf
 
Poslednja izmena:
Ali je 2.5Gbps ukupno za 32 korisnika za DL i 1.25Gbps za 32 korosnika za UL, što je 80/40Mbps po korisniku ako svi u isto vreme maksimalno koriste link.
 
Druže, ispada da te stalno ispravljam, ali odakle ti ove tvrdnje.... Cmts ne da nema 450 Mbps nego može da ima i do 25.600 Mbps za korisnike... I to stari tipovi cmts-a, o novim da ne pričamo...
 
Stvarno...

Jedan modularni cmts, koji se sada vodi kao zastareo, može da ima 72 docsis kanala po jednoj ploči, a može da ima i 8 ploča... U praksi se uglavnom ide na 2 x 32 kanala po ploči x 8 ploča x 50 Mbps po kanalu...

Daleko je to od 450 Mbps

Rest your case...

50e6f322c401ab5619e4950edf8f836f.jpg
 
Poslednja izmena:
Zovu me vec drugi put iz call centra,nude mi eon box u zamena za stari dobri d3.Ugovor mi istice maja.Pregovarao sam i trazio da mi ostane d3 a da mi daju dodatni d3 mini bez dodatnog placanja.Ali ne daju ,tako da se nismo dogovorili...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Zovu me vec drugi put iz call centra,nude mi eon box u zamena za stari dobri d3.Ugovor mi istice maja.Pregovarao sam i trazio da mi ostane d3 a da mi daju dodatni d3 mini bez dodatnog placanja.Ali ne daju ,tako da se nismo dogovorili...

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Druze, daju sve, samo treba da si uporan, jer sa takvima samo moras biti uporan i bezobrazan.

Na primer, kada sam pretprosle godine u decembru trazio raskid, da bi me zadrzali ostavili su mi D3 (bez ikakvog dodatnog placanja), uzeo sam Eon box i zamenili su me Ubee sa Technicolorom. Takodje, dali su mi i uslove kao novom korisniku (sto inace nikako ne moze kod njih. tako je bilo receno kada sam na fin nacin pokusao da se dogovorim), pa sam godinu dana placao 1999 (tako sam izabrao, umesto 6 meseci po 1 din), a posle punu cenu, s tim da sam pre neki dan raskinuo ugovor i otkacio se od njih (naravno, i tu nista nije moglo i trebalo je da poplacam silu penala i ko zna cega, dok nisam kontaktirao trzisnu inspekciju).

Tako da, samo teraj po svome, preti raskidom, insistiraj na tome sto hoces, a ako ne daju, imas jos izbora, Bogu hvala (a dace sve kad vide da nisi neko ko se da lako obrlatiti).
 
Poslednja izmena:
Evo, kao, za koji dan bivsi SBB-ovac, da ti odgovorim. Kada ti SBB da 150/10, kao najbrzu opciju, pa ti onda stalno u isto vreme, istih dana, ul ugasi totalno, a dl ostavi na nekih 60%, pa ti telefon tako radi da te niko ne cuje, pa zbog kvalitetnog neta ne mozes ni TV gledati jer, naravno, EON je preko neta, pa to reklamiras, pa ti odbijaju reklamacije, pa opet reklamiras, pa ti odbiju reklamacije, pa onda nekad na jedvite jade prihvate i daju ti, tipa, 200 dinara popusta, a uslugu nemas gotovo 50% vremena, i te kako ces preci na optiku i biti srecan covek. Za optiku znam da je MNOGO stabilnija od kabla, a slazem se sa tobom jedino u tome da SBB ima ponajbolji programski paket (TV), ali, ako im je to argument da tretiraju korisnike kao ovce, da godinama pricaju da optika samo sto nije, dok je net signal sve gori i gori, a korisnici treba da imaju razumevanja sto na njihovim cvoristima ima problema jer je to normalno, ne bih imao nista pametno da ti kazem po tom pitanju.
A, kao sto rekoh, posto vidim i drugi ovde pisu i o drugim operaterima iako je SBB tema, presao sam u Telekom, za manje para dobio najbrzi net, full tv ponudu, 8 meseci po 1 dinar, i sve to je zavrseno za 2 dana (instalirano). A ti ne moras da mi verujes ako ne zelis. ;)

E, pa druze moj, nisi u pravu. SBB nema najbolji programski paket! To je bilo nekada, danas je to samo mit. Upravo sam uradio detaljnu analizu tv kanala SBB i MTS (trenutno radim Orion) i ja sam se iznenadio. Evo sta je istina.

1. Broj kanala je isti (nesto preko 230)

2. 96% kanala je identicno

3. Glavna razlika (ne racunajuci SK vs. Arena) je u kanalima koji su vlasnistvu United Group: N1, Nove, Cinemania i jos par minornih kanala; HRT i Cinestar Premier. MTS ima, s druge strane 7 dodatnih filmskih kanala u odnosu na SBB (Film Klub 2x, Film box 4x), Discovery Showcase i NBA TV - dakle sustinska razlika je u 4% kanala, ako i toliko.

4. SBB ima samo jednu malu prednost: ima veci broj kanala koji emituje u HD rezoluciji - kanali su isti, ali kod SBB je HD a kod MTS nije. Zvanicno 73 HD (63 HD ne racunajuci UG kanale) vs. 44 HD. Ta razlika ce se sigurno veoma brzo smanjiti.

Dakle, broj kanala i izbor kanala je skoro identican, sa neznatim razlikama. Prica da SBB i dalje ima "najbolji programski paket" vise ne stoji. Planiram da na vikipediji otvorim stranu o programskim paketima najvecih provajdera u Srbiji sa detaljnim uporednim podacima.

* Inace SBB je jedan od najlosih ponudjaca internet protoka u Srbiji trenutno i sa suludim planom da ostane na kablu. I ubedljivo najskuplji provajder.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno