Šta je novo?

SBB - šta? kako? odakle? info

sirNemanjapro

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
29.11.2006
Poruke
4,511
Poena
440
Za nekolicinu većih firmi koje posluju u Srbiji mogu da kažem da znam ko su i šta su i od čega su nastali, ali za ovog kablovsko/internet operatera nikada nisam čuo ni jednu jedinu proverenu informaciju. Sve su bila nagađanja, da su osnovani u Kruševcu, da im je tamo centar/vlasnička struktura, ali... Odakle, šta i kako... Ni reči. Tako da, ako neko ima neku informaciju da baci malo svetlosti na ovaj mrak. U periodu nešto manjem od 10 godina stvoren je jedan gigant o kome prvih nekoliko godina se nije znalo ni šta mu skraćenica znači.

Naćiće se neko da kaže da SBB znači Serbian Broad Band, ali zanimljiva stvar je za tu srkaćenicu, jeste da to objašnjenje nije postojalo sve dok nisu počeli da nude internet u svojim paketima. Jednom ih je Kuzma iz SK nazvao Serbian Borat Band (što meni ima više logike nego njihova zvanična kovanica).

Eto, malo ćaskanja na temu ko je ta firma, odakle je došla i kako je nastala.
 
Ja sam negde pročitao da je Soroš većinski vlasnik, mislim u "Alo" :d On se dovodi u vezu sa Rotšildima, koliko sam shvatio.
 
Poslednja izmena:
Preteca SBB-a je firma Pogled iz Kragujevca. SBB je nastao ujedinjavanjem sitnijih kablovskih operatera, a onda tamo neke godine je prodat strancima, neki konzorcijum (verovatno vlasnik Soros). Koristim Pogled TV od 2000. a SBB Internet od 2005.
 
Pocetni vlasnik je bila Telefonija/(Beotel isp ogranak), Telefonija kasnije razdvaja strukturu, oformljuje posebno preduzece, te prebacuje knjige u KDS kragujevac putem rodjackih veza. Laksa manipulacija, beg od upotrebe nelegalnih kartica i broadcasta nelegalnog programa.
Dugo ostaje sa toboz vlasnickim centrom u Kragujevcu. Kasnije ga prodaju Fondu koji je u vlasnickoj strukturi Sorosevih konzorcijuma.
 
Evo ga trenutno "stanje" :
Назив: SERBIA BROADBAND - SRPSKE KABLOVSKE MREŽE
Пословно Име: SERBIA BROADBAND - SRPSKE KABLOVSKE MREŽE DOO BEOGRAD (NOVI BEOGRAD)
Статус: Активно привредно друштво
Матични број: 17280554
.......
Чланови / Сувласници

Чланови
Пословно име: ADRIA CABLE B.V.
Матични број: 34207005
Земља: Холандија
Удео: 100 %
......
ono sto mi je zanimljivo je da su (kao) u finans. gubitcima godinama, i to u milionskim iznosima :type:
6dbe6c3c71.jpg
 
Serbia’s leading cable, Total TV and broadband internet provider SBB, has been sold for an unofficially disclosed sum of almost 200 million euro. The new owners, MEP investment fund and EBRD, plan to sell the company after investing in new and better services and a larger market for several years, reports Ekonomist magazin. According to Robert Knorr, MEP representative who announced the transaction, this fund already had a clear plan for the company based on previous acquisitions. "Together with EBRD we are focused in SBB's further development and will invest serious money. However, we do not plan the return of our investment through the distribution of dividends, but through the sale of the company," said Knorr.
 
"Mi smo već i u Makedoniji, i u Crnoj Gori i u BiH, i u Sloveniji, i u Hrvatskoj i u Srbiji", kaže direktorka SBB-a i navodi da SBB u Sloveniji i BiH ima i sestrinske kompanije za kablovsku distribuciju, a zajednički vlasnik sve tri kompanije je Adria Cable čiji je najveći vlasnik veliki investicioni fond Mid Europa Partners."


Vlasnik MEP-a je EBRD
 
^ samo nije research nego reconstruction, evropska banka za obnovu i razvoj.
 
Nazad
Vrh Dno