Šta je novo?

Hardver Saveti za PC

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

NikolicaG4

Zapažen
Učlanjen(a)
05.03.2023
Poruke
5
Poena
12
Poštovanje svima!

Planiram da obnovim komp, probao sam u 2 različita servisa da se raspitam za pomoć i da od njih kupim komponente ali ljudi kao da ne žele da zarade novac.

Dugo vremena nisam mogao da pratim kako se kreću stvari u ovom svetu tako da sam poprilično neupućen i cenio bih svaku pomoć.

Stvari stoje ovako:
  • Imam novu 3080 grafiku i neotpakovan i9 10900K procesor
  • Memoriju/HDD/SSD ne bih za sada dirao, zbog budžeta, ali bih voleo da čujem kako se kreću cene ako neko ima uvid pa da i to dodam kad budem u prilici - 2x 8GB 3200MHz trenutno stoje
Ono sto mi treba novo je:
  • Kuler za i9 - jako me je strah vodenog hladjenja, a i vidim da je preskupo, tako da bih se zadžao na vazdušnom
  • Matična za intel (trenutno stoji Ryzen procesor)
  • Novo napajanje
  • Novo kućište - trenutno stoji Fractal Design sa kojim sam bio poprilično zadovoljan ali imam utisak da je postalo premalo. 3080 je preogromna za njega i bojim se da će protok vazduha biti loš i da će se ceo komp kuvati. Ostaviću ga za PC koji planiram da nekako sklopim za devojku.
Ne ložim se ništa specijalno na RGB, imao sam baš loša iskustva sa kućištima sa kaljenim staklom i nenormalnim temperaturama tako da imam baš veliki strah od pregrevanja. Gledao bih da dodam koliko god dodatnih ventilatora bude potrebno, samo da je što veća ledara unutra (koliko budžet dozvoli odmah pa ću dodavati kako stignem) i da se komponente ne oštete.

Budžet je okvirno 50k-70k. Ne mora sve da bude budget varijanta, zapravo bih i voleo da uzmem malo kvalitetnije, makar bilo i malo skuplje jer me je stvarno strah da uzmem loše pa da moram da kupujem ponovo, pogotovo oko kućišta i temperature.

Ponoviću da nisam najbolje upućen, tako da ako ne može ništa da se nadje za ove pare, podebljaću budžet, šta da se radi. Ako pride znate i gde bih mogao da pazarim, to bi bilo sjajno (shvatam da nije pravi forum za to, al rekoh ako neko zna i ne mrzi ga, da ne pravim dupli post).

Hvala unapred!
 
Koju 3080 imas, zbog dimenzija?

-Kuler: Deepcool AK620 ~8500 rsd ili Deepcool AG620 ~7300 rsd ako ti estetika nije bitna
-Maticna: MSI Z590-A Pro ~23000 rsd (ali pitanje je da li imaju na stanju)
-Napajanje: Neko 850W, Cooler Master MWE Gold V2 850W ~19500 rsd ili FSP Hydro G Series 850W ~22000 rsd
-Kuciste: Antec DF700 ~13000 rsd ili NZXT H5 flow ~14000 rsd

Oko 67500 rsd u skupljoj varijanti.

Kuler mozes nabaviti od "madjara" sa Kupujem Prodajem https://iponcomp.com/shop/product/deepcool-ak620-black/1964676
Ostale komponente imas na itsvet.com ili eponuda.com
 
Hejho!

Hvala još jednom za predloge.

Drugar me je isparanoisao za kuler, kaže da ništa ispod Noctua NH-D15 chromax.black (oko 15k) ne bih smeo da uzimam u obzir; Ako je stvarno toliko bitno, dodaću za njega, ili neko bolje koje je u tom cenovnom rangu.

Napajanje deluje super, matičnu je gorepomenuti drugar pomenuo da će možda moći da mi sredi po boljoj ceni pa ću sačekati par dana.

NZXT kućište deluje fino i čuo sam dobre stvari o njima, ali je možda i dalje previše malo i skučeno. Videću da odem do neke radnje da pogledam uživo ako je moguće.

U slučaju da je stvarno malo, razmišljao sam o NZXT H7 Elite (oko 25k) ili ako znate za bolju opciju.

Kako to zvuči?
 
Deepcool AK620 je za nijansu bolji ili egal u poredjenju sa D15.
H5 flow je dovoljno velik i za grafu i za kuler, tako da za to ne brini.
 
Top!

Ako mi nekad, bože zdravlja, padne i 4090 u ruke, hoće li H5 flow moći da isprati?

I koji ventilatori su najbolji za dodati u njega?

Hvala još jednom za pomoć!
 
Imas kod domaceg prodavca ove nove Arctic P12 Max ventilatore.
 
Nazad
Vrh Dno