Šta je novo?

Hardver Savet za upgrade sistema

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

alex1974

Slavan
Učlanjen(a)
30.05.2007
Poruke
643
Poena
330
Trenutni komp mi je:
Gigabyte GA-MA770T-UD3 (Socket M2)
AMD Athlon II X3 425
NVIDIA GeForce GTX 650 (Gigabyte) 1023MB
KINGSTON SUV400S37240G (SATA-2 (SSD)) (imam i jos par HDD - ova)
4x 2GB Kingston HyperX DDR3 1600MHz
Kuciste - Chieftec i njegovo originalno napajanje - GPS-400AA-101A (trebalo bi da je 400W).

Hteo bih da pojacam komp pa da moze da pusta 4k filmove,naravno ponekad odigram i neku igricu itd... Inace sa ovim ovakvim kompom nemam nikakvih problema ali ne moze da pusta 4K filmove i svatam da je zastareo.
Trazim nesto onako solidno (ne preskupo) promenio bih maticnu,procesor i memoriju,kasnije bih promenio i graficku (hteo bih neku sa 2 HDMI izlaza) naravno ako treba promenio bih i napajanje ako trenutno ne bi moglo da "gura" novije komponente.
Svaki savet je dobrodosao.
 
Uh, bilo šta novo (izašlo poslednjih 3 godine) bi bilo 10 puta "Jače". Imaš li neki budžet na umu, to je naj veće pitanje ?
 
Novo ili polovno?
Polovno bilo koji Ryzen 5 prve, druge generacije, Intel i5 od 8 generacije pa noviji
Kod AMD-a Ryzen sa G oznakama na kraju ima integrisanu grafiku koja je jača od te tvoje, kod Intela procesori bez F na kraju imaju neku grafiku.
 
veoma je važno da nam kažeš koliko novca želiš da daš za kompjuter.

nekom je 300e mnogo, a drugom je tisuću evara povoljno.
kad nam budeš dao limit, preporuka stiže za tren oka.
 
u tom slučaju,

Ryzen 5600G ...........220e
SO-DIMM (laptop format)16gb ddr4 3200 MHz...........60e
nvme ssd 1TB wd SN550....100e
asrock deskmini x300.............160e



možeš naravno da kupiš i regularno kućište, napajanje i a520/b550 matičnu ploču po izboru
ukoliko želiš da u budućnosti dokupiš jaču grafiku
 
"Promenio bih maticnu,procesor i memoriju,kasnije bih promenio i graficku (hteo bih neku sa 2 HDMI izlaza) naravno ako treba promenio bih i napajanje ako trenutno ne bi moglo da "gura" novije komponente"
 
onda
Intel i5 10400 .......... 140e
asus prime b560m-k...........75e
16gb ddr4 3200 MHz......60e

 
Nebitno je kako se zove,dobijaš predloge na osnovu tvog budzeta i namene..Pa u vezi stim je najbolji ako hoceš tako da ga nazoveš.
Nema boljeg osim ako nisi pristalica nekog tabora.
 
da li je bolja žena od 50 ili od 70 kila ?

predlog odozgoR se trenutno smatra best-buy opcijom. katica za sve.
radiće i na tvom napajanju, mada , nije na izmet da uzmeš malo jače (i novije) kako kolega reče.
možeš takođe da kupiš još jedan modul ddr4 od 16gb, da bi memorija radila još bolje i brže.

sporcki pozdrav !
 
Pa "bolje da ljulja nego da zulja" :)
Stvarno se ne razumem u to ali kao sto sam rekao nekako sam uvek imao Amd ali ako je svejedno naravno nemam nista protiv.
Znaci dva modula od po 16gb?
 
u tom slučaju,

Ryzen 5600G ...........220e
SO-DIMM (laptop format)16gb ddr4 3200 MHz...........60e
nvme ssd 1TB wd SN550....100e
asrock deskmini x300.............160e


možeš naravno da kupiš i regularno kućište, napajanje i a520/b550 matičnu ploču po izboru
ukoliko želiš da u budućnosti dokupiš jaču grafiku
Ko prodaje ove asrock X300 kod nas?
 
kp

što se memorije tiče, -da. 2x 16gb, ukupno stotinjak evara na kp.
cene će da idu samo naviše, tako da je bolje uzeti sad, nego se poslije kajati.
jer...bolje da ljulja

performance-per-dollar.png
 
Poslednja izmena:
što se memorije tiče, -da. 2x 16gb, ukupno stotinjak evara na kp.

Hteo bih da pojacam komp pa da moze da pusta 4k filmove,naravno ponekad odigram i neku igricu itd... Inace sa ovim ovakvim kompom nemam nikakvih problema ali ne moze da pusta 4K filmove i svatam da je zastareo.
Za ram se definitivno ne slažem.
2x8 je njemu i više nego dovoljno.
Čak i 2x4 može da posluži ako nema lovu,a pri tome gledamo kakvu kartu ima....Ako igra neki cod ili slično trebace više..
 
za 4K (HEVC Main10, u narodu poznat kao x265 10bit) nabaviš polovnu GTX 950 (jači modeli iz 900 serije ne podržavaju 10bit) i taj deo si ispunio. eventualno GTX 1030 ili jače iz 1000/1600 serije

najbolje da uzmeš neku od predloženih Ryzen G konfiguracija. onda mogu igre i 4K a da ne pukneš preterano mnogo para na novu grafičku
 
x265 10bit je za intel i5 10400 boza ljimunada.
pa ne pričamo ovde o mobilnim SOC, pa da baš grafička mora da izrenda.

što se grafike tiče, njegova gtx 650 je malo slabija od vega 11 / gtx 1030
i sasvim je dobra kao "bacačica slike" dok ne uleti ljudska zamena.

inače, u ryzenu 5600g je vega 7. nuff sed.

Clipboard01.jpg


PS - da sam diler hardvera i da mi dođe neko i traži dva modula od po 4 gb
uz lga1200 ploču koja ima dva ram slota, gađao bi ga пиштољом
 
Poslednja izmena:
Nisam video da je ploča predložena sa 2 ram slota...Tu je od 4 za 6,7e više.
Šta god ga čini srećnim.
A i tu je razlika od samo 20e 2x4 u odnosu na 2x8.Pa je to bolji izbor.
 
Sve vi to lepo ispisaste i samo me jos vise zbunjujete.
Vidim da ovi Intel i5 10400 imaju sa i bez integrisane graficke,ako bih uzeo taj sa grafickom da li ona moze da pokrece igre?
Da li ta graficka u slotu i ova moja GTX 650 mogu da rade zajedno to jest da "pomazu jedna drugoj"ili mora jedna da se iskljuci da bi druga radila?
Mozda pitam gluposti ali se vise u ovu novu tehnologiju ne razumem kao ranije.
 
Na oba pitanja odgovor je ne.
Za neki laki gaming potrebna ti je vega,ryzen cpu sa integrisanom kartom,označavaju se sa G,2xxxG,3xxxG,4xxxG,5xxxG....
U tom slučaju je obavezan ram u dual chanelu 2x ....
 
Znaci da kupim
Intel i5 10400 - bez integrisane
asus prime b560m-k
16gb ddr4 3200 MHz
CM mwe v2 bronze 450w

Cemu sluzi ta integrisana i vidim da na ovoj maticnoj ploci ima HDMI cemu on sluzi?
Da li taj Hdmi baca sliku na monitor?
 
džole, na slici iznad lepo piše da je njegova gtx 650 ista kao integrisana vega rešenja. (koja su inače srednje žalosna)
prati malo.

alex, -da, postoji taj cpu bez integrisane grafike, ali je cena ovog koji ima grafiku niža.
što se tiče intel integruše, ona je tek beda neopevana.
(baca sliku, ukoliko nema posebne grafike u pci-express slotu)

daklem, jasno. i5 10400 (ili isto to sa sufiksom -f, koji već naleti jeVtiniji, dole nato)
grafiku svoju arči za izvesno vreme, dok ne skupiš za RX 5700, i jače
 
Nazad
Vrh Dno