Šta je novo?

Savet od iskusnih NAS-ovaca - kakve diskove odabrati

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ukoliko se stvar može generalizovati molim za savet oko diskova za NAS uređaj a dileme su mi sledeće:
-da li odabrati ssd ili hdd diskove
-da li je bolje koristiti 3,5" ili 2,5" diskove u NAS uređaju i da li je manja brzina bolja u smislu pouzdanosti
-da li koristiti ,,obične" diskove ili NAS optimizovane tj. da li je opravdano skuplje platiti.

Imam nameru da nabavim jedan novi nas uređaj kao i da postojeći prepakujem (menjam diskove)
 
Po iskustvima koja sam pročitao na reddit-u (moje je vrlo ograničeno):

Samo 3.5" hdd-ove, ako ti je stvarno potrebna ta velika brzina ili da nas bude nečujan, onda ima smisla na SSD-ove ići. Po TB, svakako se više isplati na HDD
Ako je verovati tim iskustvima, SVI diskovi od 10TB pa na gore su identični, čak i oni koji se oglašavaju kao 5400rpm su zapravo 7200rpm, i samo se nalepnica razlikuje. Različita je i garancija. Do skoro je bilo najisplativije uzimati eksterne diskove i iz njih vaditi HDD-ove, ali su se sada i interni diskovi približili sa cenom.
 
Ako će ti išta značiti, ja sam baš poručio seagate exos.
Odustao sam od WD, kao i mnogo drugih korisnika. Ja nisam imao nikakav poseban problem, ali unaokolo ljudi pričaju o pouzdanosti. Osim toga, napravili su glupost kada su počeli da skrivaju da prodaju SMR diskove. Po onome što vidim po internetu, uglavnom korisnici biraju seagate sada.
Ja sam izabrao exos zbog cene, ali mislim da nema nikakve razlike u odnosu na ironwolf pro.
 
Brzina mi toliko i nije bitna, sve se svodi na što veću pouzdanost a praktikujem da kupim jedan disk više koji mi stoji sa strane ako zvekne neki iz raida. Trenutno imam TS-451D2 u kome su mi 4x Toshibe od 1tb 3,5" (polovne malo koriscene pa ubaceneu nas i služe za sada). Tu bi ubacivao nove veće verovatno CMR diskove. Imam RAID5 na tom uređaju, i napravljen je Static volume.
 
Treba obratiti pažnju na nekoliko stvari:
1. Pošto je RAID, uzima se CMR
2. Buka - proveriti u specifikaciji, pošto ima bučnih i tiših diskova, čak i revizija
3. Nema potrebe uzimati one koji se vrte na 7200, bučniji su i više se greju
4. Dužina garancije

Ja već duže vreme koristim WD Red, a od kad su uveli CMR/SMR WD Red Plus i nikad mi nijedan nije crkao, a kroz ruke mi je prošlo sigurno 50 komada do sada.
 
I od mene preporuka za wd red plus.
Za 2-3 godine, od 20ak diskova, samo na jednom se pojavilo par loših sektora, mada i dalje radi i ne povećava se broj.

Tihi su i hladni.
 
Seagate Ironwolf takođe imaju dobru reputaciju.
 
Generalno kod svih diskova je najveci problem paljenja i gasenja. Iz nekog iskustva najduze su mi radili diskovi koji su radili bez prekida a NAS sa druge strane gasi diskove kada im se ne pristupa.
Treba pronaci pravi odnos odnosn posle koliko vremena disk moze da ode u sleep odnosno da se ugasi.
 
Preporuka je znaci da diskovi rade bez sleep moda. Jedno pitanje da li će QNAP kada mu ubacim jedan po jedan disk na kraju kada sva 4 budem promenio većim diskovima sam proširiti kapacitet ili je neohodno da mu se kaže.
Ja sam se malo igrao sa zamenom diska na živo tako što sam izvadio jedan i ubacio potom drugi prazni disk i posle nekih sat i kusur je odradio rebuild (4 diska u raidu 5 modu), da li je bolje prvo softverski otkačiti disk ili je svejedno?
 
Da, preporuka je bez sleep moda.
Kad menjaš diskove da bi povećao kapacitet, moraš to da radiš postepeno, 1 po 1.
Svaki put kad ubaciš disk, nevezano da li je na živo ili ne, on mora da uradi rebuild i to moraš da sačekaš. Kad na kraju ubaciš poslednji i kad uradi rebuild videćeš da se ukupna veličina prostora povećala, ali moraš da odradiš expand capacity.
Pogledaj u uputstvu, lepo je dokumentovan ceo postupak.
 
Da, preporuka je bez sleep moda.
Kad menjaš diskove da bi povećao kapacitet, moraš to da radiš postepeno, 1 po 1.
Svaki put kad ubaciš disk, nevezano da li je na živo ili ne, on mora da uradi rebuild i to moraš da sačekaš. Kad na kraju ubaciš poslednji i kad uradi rebuild videćeš da se ukupna veličina prostora povećala, ali moraš da odradiš expand capacity.
Pogledaj u uputstvu, lepo je dokumentovan ceo postupak.
Pa naravno jedan po jedan inače bi upropastio raid, sledeci se ubacuje tek kad se rebuild zavrsi sa prethodnim.
 
Treba obratiti pažnju na nekoliko stvari:
1. Pošto je RAID, uzima se CMR
2. Buka - proveriti u specifikaciji, pošto ima bučnih i tiših diskova, čak i revizija
3. Nema potrebe uzimati one koji se vrte na 7200, bučniji su i više se greju
4. Dužina garancije

Ja već duže vreme koristim WD Red, a od kad su uveli CMR/SMR WD Red Plus i nikad mi nijedan nije crkao, a kroz ruke mi je prošlo sigurno 50 komada do sada.
Сваки Exos се греје доста, од модела Е серије па на више. Већим моделима као X серија је препоручена температура =‹ 30 степени што је изазов за постићи у кућним условима.
 
HDD Model ID : ST16000NM001G-2KK103
HDD Revision : SN03
HDD Size : 15259648 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 25 °C
Highest Temp.: 56 °C

Tako nekako,neki idu do 51,neki do 56,ovo je neko obicno pc kuciste,jeste u nekoj mini server sali,ali to je to.
 
Odgovor na temu:

Slobodno cepaj ssd-ove. Da su makar srednje klase po marci/brenda. Prosto je nevjerovatan uzitak po svim pitanjima. A što se tiče čvrstih, kako ko i za što.
Ja lično preferiram sve što je ispod 7000rpm. Uglavnom su svi od Crvene Zvezde još kad nije postajala plus serija. Ima jedan Vučji što voli da arlauče po po startovanju. Ali kad je otišao na drugo mjesto, utišao se.
 
Zamolio bih za brzi odgovor.
Hocu da uzmem HDD za storage ne za nas, bice u HDD fioci ili u PC.
Da li uzeti:
WD40EFPX
ili neki drugi?
Vidim da se nesto zalite na WD i da se Seagate pominje kao nesto sigurnije ili sam pak krivo shvatio?
 
Meni su tokom mnogih godina WD Blue bili naj puzdaniniji a Seagate naj manje mada nisu bili NAS-u ili za NAS, sada su samo u USB station-u. Jedan WD Blue 1TB (5200 rpm) je već 4 godine u snimaču za sigurnosne kamere i radi i snima 24/7. Baš pre par nedelja sam ga vadio i priključio na PC za proveru i bio je 100%.
 
@booby za takva pitanja postoji soba "šta da kupim"
 
Uzeh juče WD8003FFBX Red Pro... Užasno je bučan, spin up kao mlazni avion, a posle kliktanje kao stari Maxtor od 80GB.
Da li su svi 8TB WD Red Plus i Pro bučni tokom rada?

Kućište držim na stolu i imam WD40EFZX koji se ne čuje skoro uopšte.
 
WD80EFZZ je maltene isti kao WD40EFZX što se buke tiče.

Imam jedan WD4003FFBX i kad krene da drlji u starom nas-u, upadljiviji je od 6 Red Plus diskova u novom nas-u.
 
Pa koji sad veći HDD uzeti, a da je iole tih.
Pročitah da je WD Red Plus 12TB (wd120efbx) jedan od tiših.
Ovaj što sam uzeo moram da zamenim za neki drugi.
 
Poslednja izmena:
@moca87 otvori temu u sobi "šta da kupim"
 
Meni su tokom mnogih godina WD Blue bili naj puzdaniniji a Seagate naj manje mada nisu bili NAS-u ili za NAS, sada su samo u USB station-u. Jedan WD Blue 1TB (5200 rpm) je već 4 godine u snimaču za sigurnosne kamere i radi i snima 24/7. Baš pre par nedelja sam ga vadio i priključio na PC za proveru i bio je 100%.
Znimljivo...

Jedno pitanje, a zasto moras da ga vadis da bi mu ocitao stanje(zar Os koji ga opsluzuje nije u stanju)?
 
Nema ništa od softvera da čita SMART, jedino što pokazuje je kapacitet. Uvek je pun posle prvog kruga jer samo prepisuje preko starog zapisa, Svakih nekoliko dana se resetuje pa počne od početka.
 
Nazad
Vrh Dno