Šta je novo?

Samsung u problemima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cek polako, tek je krenulo... Bice toga mnogo vise uskoro...
 
ovom ludilu nema kraja, a? -.-
 
Za jedno 5-6 godina, bice kraja. Pa onda 2-3 lufta, kao, pa nova sezona. :D
 
Ako nas ne strefi ww3, trebace minimum decenija za "oporavak", jer tako odgovara velikim igracima.
A posto je dolar u velikom problemu... Bolje ne polemisati moguce scenarije...
 
U koliko god problema da je Samsung, oni su ~2 godine ispred konkurencije trenutno po "potencijalu". Da li ce pretvoriti u nesto opipljivo videcemo.
 
Cak i da gube na fonovima i sl, ima sta da dopuni budzet:

1652695848573.png

1652695868029.png

1652695906701.png
 
Ako nas ne strefi ww3, trebace minimum decenija za "oporavak", jer tako odgovara velikim igracima.
A posto je dolar u velikom problemu... Bolje ne polemisati moguce scenarije...
Nisam ispratio kako je dolar u problemu? Sem ako ne pretpostavljas sta moze da se desi? Vidim kurs je visok.
A Samsung, kao i bilo ko drugi, iskoristice priliku da poveca cene gde god moze.
 
Cene idu gore jer novac manje vredi. Papir ko papir samo se doštampava, a onu pravu vrednost za koju je papir moguće menjati samo gomilaju bogati. Nije džabe Gejts od IT maga i bogataša postao najveći zemljoposednik.

Rešenje je da i mi stavimo veću vrednost na naš rad ... al prc, ima nas ko pleve i uvek se nađe neko ko će za manje da radi.

Tako da dok imate papira trošite ga u stvari, jer papir ko papir nema pravu vrednost, to vam je ko muzičke stolice, ili vruć krompir ko poslednji ostane u kešu taj je obrao bostan.
 
Ja guram u tozla i švajcarac, 1:1, evrić polako gubi bitku, a petrodolar nije baš sigurica, bez obzira što sad raste.
 
Nisam ispratio kako je dolar u problemu? Sem ako ne pretpostavljas sta moze da se desi? Vidim kurs je visok.
A Samsung, kao i bilo ko drugi, iskoristice priliku da poveca cene gde god moze.
Nije to prilika, to je stagnacija.
Sve valute su u problemu zato sto je ovo prvi put u istoriji papirnog novca da je monetarna politika zapada imala za eksplicitan cilj privrednu devastaciju. Kada vidis da kurs valute skace i pada, to je njegova relativna vrednost u odnosu na referentnu(neku drugu) valutu. Da ne ulazimo u monetarne manipulacije, prodaje, zaduzivanja, podvaljivanje sa obaveznim rezervama, simulacija povecane traznje i slicno. Kad se sve valute raspadaju, kurs ce biti stabilan, dok kupovna moc tih istih valuta iscezava.
Ref kamatna stopa svih centralnih banaka poslednjih 10 godina je bila oko 0 procenata, sto je nesvakidasnje. To u praksi znaci da bilo ko, ko je kupio doslovno bilo sta za kes u poslednjih 10 godina je najveci ***** u istoriji covecanstva. U ekonomiji se taj fenomen zove besplatan novac i trenutak potrazivanja originalnih pozajmica je ono sto je u ekonomiji poznato kao ekonomska kriza. Konkretno, u ovom slucaju ne moze da bude kriza, nego depresija kakvu svet jos nije video.
ONO STO JE NAJBOLJE JE STO SU SIMULTANO PRIJAVLJIVALI DEFLACIJU TOKOM CELOG PERIODA! SVI! AMERIKA, SRBIJA, NEMACKA, FRANCUSKA...
JEDNA DEVOJKA SE MUCENA UBI DA ME JOS UBEDI U TO PRE NEKOLIKO NEDELJA, JA GLEDAM LUDAKA DOK NA STOLU STOJI 8000 EVRA U TELEFONIMA, NE MOGU DA VERUJEM...
Ako zelis analiticku geometriju, evo pogledaj ovu retardiranu havariju od grafikona i bice sve jasno i detetu: https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS

Dugorocno je problem pitanja saltanja privrednog sistema zapada sa primarno kapitalistickog na primarno socijalisticki u periodu od prethodnih 10 godina.
Kako je to prelepo objasnio profesor Ivan Vujacic, sve se svodi na temporalni i analiticki sled 6 kontradikcija socijalizma:
1. Svi su zaposleni, niko nista ne radi
2.Niko nista ne radi, proizvodnja raste
3.Proizvodnja raste, u radnjama nicega
4. U radnjama nicega, ali kod kuce svega
5. Kod kuce svega, a svi umiru od gladi
6. Svi umiru od gladi, a svi podrzavaju vlast

Sad ti sam prognoziraj sta ce i kako dalje biti, ali nauka i istorijski presedani su vec rekli svoje.
Samsung je kompletno marginalan kao proizvodjac ratne opreme ili icega slicnog tome. Ne mogu da namaknu prihode od milijardu godisnje u multitrilionskoj industriji. Zastava je ozbiljniji igrac globalno.
Sa ovim nivoom efikasnosti koji samsung postize u prethodnim godinima i sa svim ugovorima koje im je Tajvan uzeo, kao primarno proizvodjac potrosacke elektronike, imaju sve manje vremena da se srede inace ce jedino moci da ih izvuce neka milosevicevska politika ala zamrzavanje deviznih racuna korejanaca iz kojih ce onda biti isplacivani multrimilijarderski bejl autovi. A, posto Koreja nije degenerisana kolonija na balkanu bojim se da ce biti zeznuto. Kao dugogodisnji fan samsunga moram da kazem da mi je jako krivo, ali kao dugogodisnji fan zdravog razuma i elementarne logike moram da kazem da mi je jako drago.
 
Cene idu gore jer novac manje vredi. Papir ko papir samo se doštampava, a onu pravu vrednost za koju je papir moguće menjati samo gomilaju bogati. Nije džabe Gejts od IT maga i bogataša postao najveći zemljoposednik.

Rešenje je da i mi stavimo veću vrednost na naš rad ... al prc, ima nas ko pleve i uvek se nađe neko ko će za manje da radi.

Tako da dok imate papira trošite ga u stvari, jer papir ko papir nema pravu vrednost, to vam je ko muzičke stolice, ili vruć krompir ko poslednji ostane u kešu taj je obrao bostan.
Zapravo bio bi daleko bogatiji na papiru da je zadržao akcije Microsofta, ali je ovako daleko likvidniji.
 
@Ever86 znam samo jedno: da što sam manje u toku, manje se stresiram. Istorija je učiteljica života, ali ja nekako nikad nisam specijalno voleo istoriju. Ke sera, sera, što bi rekli..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno