Šta je novo?

Samsung S9 ili Huawei P20 pro

Bojan84

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2007
Poruke
510
Poena
320
Teenutno imam sony Z3 i dvoumim se izmedju S9 i P20 pro. Bitna mi je kamera i fluidnost u radu, telefon menjam jednom u dve godine. Treba da odlucim do sutra, iskljucivo ova dva modela su mi u uzem izboru, tu je takodje i LG G7 ali nisam nesto odusevljen sa njime.
 
Idi u neku poslovnicu, uzmi oba u ruku i koji ti se više svidi, kupi. Oba imaju to što ti tražiš i ni sa jednim nećeš pogrešiti.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Uzimam preko operatera ali u inostranstvu. Naginjem prema P20 pro. Koliko je pouzdan u smislu bagovanja i slicno, navikao sam na besprekoran rad sony-ja koji radi fluidno isto kao prvog dana.
 
Pa evo, na temi p20 kukaju na poslednji update da je pogoršao mnogo toga, možda ti pomogne u nekom ukupnom utisku ;)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Uzimam preko operatera ali u inostranstvu. Naginjem prema P20 pro. Koliko je pouzdan u smislu bagovanja i slicno, navikao sam na besprekoran rad sony-ja koji radi fluidno isto kao prvog dana.

Dobro se informisi o Huawei-u pre kupovine ali ne iz vaveji fanboj stabova i placenih testova. Npr: https://www.youtube.com/watch?v=OrbZDtDiwwU
P20 Pro naravno nije djubre ali nije ni toliko sjajan kao sto kroz placeni marketing kompanija zeli da predstavi. Jos se ovih dana prica da nema ni senzor sa DRAM memorijom/odnosno nema snimanje pravih 960fps vec navodno usporava 240fps snimanje 4X mada ovo jos dobro treba da se proveri ali me ne bi cudilo da je stvarno u pitanju jos jedna prevara Kineza.

Nisam probao P20 Pro ali jesam P9, P10 i P20 (honore ne racunam u ovom slucaju) i ovi noviji nit' smrde nit' mirisu u odnosu na cenu (P9 mi je ok), nikada ih ne bih kupio jer prakticno kompletna konkurencija nudi bar malo vise.

Ako hoces cyber dizajn, odlicnu kameru, verovatno najbolji displej (ikada i za sada) i top ostatak hardvera a sve to uz UI koji je u poslednje vreme malo bolji od Huawei EMUI, onda kupi S9+, za dve godine ces ga i najlakse prodati i to po dobroj ceni :)

Ako ces da nastavis tamo gde si stao sa Z3 (pre svega mislim na pouzdan softver/rad i opsti kvalitet uredjaja) onda XZ2 a mozes i da ustedis malo uz htc U11 ili da sacekas U12. Naveo bih i Pixele na prvom mestu ali kapiram da kupujes kod operatera.

U stvari mislim da je sada dobro vreme za kupovinu proslogodisnjih flagship modela, evo npr. htc U11, XZ1/XZ Premium su se pokazazali odlicno u praksi, ali recimo da promenis tabor i kupis U11, bukvalno dobijas kameru kao sa Pixela uz korektnu podrsku, mocan hardver, trajanje baterije verovatno u rangu Z3 itd. a sve to za primetno manje novca od prehajpovanog P20 Pro koji vise stuca u radu a cak nema ni bolju kameru u praksi (papir je nesto drugo), mozda u nekim situacijama ali vise je hajp u pitanju nego stvarni foto kvalitet. U11 mi za sada deluje kao najbolja kupovina u toj klasi a da moze da se nadje sa validnom domacom garancijom, posle toga XZ1/XZP (ako su softver-podrska prioritet).

Treba pomenuti jos i S8+, jeste da ce Samsung verovatno vremenom usporiti ionako sporu podrsku, mozda ce izbaciti i neki polupecen apdejt sa ciljem da natera korisnike na S9/+, ali opet S8+ ima bolji odnos cena-opsti kvalitet od P20 Pro a i lakse ce se prodati.

PS

Evo sad vidim da se neki korisnici zale da su unistili P20 Pro sa poslednjim apdejtom a prakticno se tek pojavio na trzistu. Ne postaje se ''brend'' preko noci.
 
Poslednja izmena:
Hvala na isprpnom odgovoru, takodje si me savetovao kada sam kupovao z3 pre 3 godine i poslusao sam te.
Kakav je kvalitet GPS prijemnika kod Huawei telefona kako radi IGO na njima.
 
Za IGO ne znam ali za GPS znam da je bilo problema (honori razni i P9, P10) pa je za neke aplikacije (kao npr. za Stravu) potreban fix: How to fix GPS recording issues on Huawei phones

Uz to korisnici kazu da opcije za ustedu baterije mogu da remete normalan rad GPS-a, verovatno i Qualcomm cipsetovi imaju bolji GPS modul od Kirina.
Za P20 Pro GPS kazu ovo:
To further test the GPS accuracy, we take the P20 Pro on a bike ride and compare the route mapped with that of a Garmin Edge 500, a professional navigation device. After the first two kilometers (~1.2 mi), the P20 Pro’s energy saving mode kicked in, which brought the route mapping to a standstill. This explains the large deviations in the route mapped compared to the Garmin Edge 500. We set an exception for the tracking app in battery saving to circumvent this issue. Accuracy is ok, but not overly impressive. The P20 Pro tended to map our route next to the cycle route, rarely positioning us correctly. As such, the P20 Pro is suitable for more simple navigation tasks and lacks the accuracy necessary to be useful for bike rides.

Da me ne razumes pogresno, i P20 je ok telefon (mada nekako neubedljiv) a P20 pro samo moze da bude bolji ali je cinjenica da je dosta prehajpovan (delili su ih redom, raznim redakcijama pa je hajp logicna ''po$l€dica'') i da ni u smislu hardvera a ni iskoriscenosti hw kroz softver i dalje nije bas u rangu sa Pixelima, htc, sony pa ni sa Samsungom/LG. Jos kazu da je poslednji apdejt dodatno unazadio performanse pa ostaje pitanje kako ce se tek ophoditi prema tako skupom telefonu kada se pojavi P30 Pro? Jos ovih dana kruzi vest da P9 iz 2016. verovatno nece dobiti Oreo, ne P nego Oreo od pre skoro 12 meseci, dok htc, sony pa cak i samsung imaju bolju podrsku, posebno htc i sony koji je u poslednje 2 godine broj 1. van Nexus/Pixel uredjaja.

Casti sebe sa S9+ ako vec hoces premium cyber gedzet i ako ti ne smeta Samsung UI (koji iskreno radi nikada bolje mada i dalje zaostaje za lajt skinovima i cistim androidom) a ako prednost dajes najstabilnijem mogucem softveru/najbrzoj podrsci van Pixel serije onda su tu XZ2 (mozda i XZ2 premium, ako se pojavi u srb mada sumnjam) a mozes i lepo da ustedis sa kupovinom U11 koji je best-buy trenutno (uz XZ1 i XZP). A i OnePlus 6 je zanimljiva sprava, odlicno se pokazao do sada s tim sto ga nema kod operatera pa je pitanje da li je bolji izbor od Pixela 2 XL iz oglasa (najbolja kamera i logicno najbolji softver/podrska).

I da, ako budes kupovao iz oglasa i V30 je veoma zanimljiv uredjaj pod uslovom da ti odgovara LG UI i ako mozes da se pomiris sa najsporijom podrskom. Ali zato ima najbolji audio kvalitet na trzistu (preko slusalica) i zanimljivu dodatnu super-wide kameru a uz to je i dalje jedan od najbolje dizajniranih smartfona.
 
Poslednja izmena:
Samo da javim da sticajem okolnosti nisam nista jos uzeo i odlozio sam kupovinu za septembar.
Citam i gledam testove. Kamera mi je dosta vazna i ne mogu da odlucim jos, p20 pro ima zasta odlicne fotke, ali video za klasu bolji na Samsungu zbog stabilizacije koju P20 ima samo na 1080p na 30fps.
 
Samo da javim da sticajem okolnosti nisam nista jos uzeo i odlozio sam kupovinu za septembar.
Citam i gledam testove. Kamera mi je dosta vazna i ne mogu da odlucim jos, p20 pro ima zasta odlicne fotke, ali video za klasu bolji na Samsungu zbog stabilizacije koju P20 ima samo na 1080p na 30fps.

Zasto jednostavno ne kupis S9+? P20 Pro u sustini nema nista primetno bolje od Samsunga a na nekim poljima je losiji (nije ih bas mali broj).
Da Huawei ima neki lajt skin i munjevitu podrsku pa da razumem dilemu. Ovako im je UI podjednako odbojan kao Samsungov (meni i odbojniji) a podrska je manje-vise slicna i bice usporena za oba modela cim se pojave njihovi 2019. naslednici.

Kupi S9+ i uzivaj, tesko da ces naci hardverski bolji uredjaj sa legalnom garancijom u srb a uz to ima i odlicnu kameru/kamkorder. Jedino taj UI/podrska ali kao sto rekoh, Huawei tu nista nije bolji.
Naravno, S9+ ces jednog dana i mnogo lakse prodati, i to za malo vise novca od Huawei-a.

Inace, uskoro ce biti predstavljen Note 9, prodaja ce poceti verovatno u septembru. Na jesen se ocekuju i Pixeli 3 ali verovatno nece stici legalno u SRB.
Ostaju ti jos LG V40, Xperia XZ3 i OnePlus 6T (opcija narucivanja ili kod preprodavaca) ali opet kazem, ako ti S9+ odgovara (softver, hardver je top) onda i nema razloga da cekas.
 
Poslednja izmena:
Mozda coveka (kao i mene) nervira edge ekran pa se zato dvoumi. S9+ je kompletniji uredjaj. Kamera bolja na p20 pro, u low light za 2 klase. Video bolji na samsungu.
Odluci koji su prioriteti pa preseci
 
Pa nigde nije naveo da ga nervira edge displej.
Kamera nije bolja na P20 Pro, posebno ne ''za 2 klase'' ali ajde, znam da si Vavei fan pa nema svrhe polemisati :)

Huawei za pocetak treba da obavesti korisnike na kom principu radi njihovo ''960fps snimanje'' i da li sensor uopste ima DRAM memoriju, posto se vec nedeljama pise da u stvari koriste neki obican senzor (bez DRAM) i da je u pitanju 4X usporeni 240fps snimak. Ako je istina to je onda velika prevara i sramota ali s obzirom na prljav kineski, placenicki marketing ne bi me cudilo da su i za to slagali tech javnost i na kraju korisnike :)
 
Poslednja izmena:
Brate ja sam vise Samsung und IP hejter nego Vavei fan.
Napisao sam nocno snimanje sa ukljucenim night modom jeste za 2 klase iznad. Dnevne fotke jesu malo bolje ali ne minimalno. Video je stvarno bolji na s9+ tu nema dileme.
 
Na taj night mod i mislim, kao prvo nije bolji ''za 2 klase'' od S9+ (to je bas fanboj preterivanje) a i inace taj mod nije bas upotrebljiv za sve situacije (najvise za staticne LL/landscape bez kretanja bilo cega inace eto brljotina i duhova) i na kraju vecina ostalih android flagship kamera moze da ''glumi'' takav mod kroz manuelna podesavanja uz fiksiranje telefona. Najvecem broju korisnika je potrebna dobra kamera za low-light po principu ''izvadi iz dzepa i okini fotku'' a tu su male razlike izmedju kamera ta dva uredjaja.

Ni ja ne volim Samsung, pre svega zbog UI i ''podrske'' ali je cinjenica da su im uredjaji hardverski ''top'' a rade sve bolje, uopste nisu softverski trash kao nekada. Uz to imaju i kamere/kamkordere koji su po opstem kvalitetu u samom vrhu, najmanje im pada cena a potraznja je uvek velika i mnogo ce lakse prodati S9+ za 2 godine. npr nego P20 Pro. A ako mu je trenutno najbolje moguce video snimanje prioritet onda je to dodatni razlog za kupovinu S9+.
 
Poslednja izmena:
Konkurencija je nikada jača, pogotovo na polju foto/kamera, i mislim da je S serija zaista izgubila primat na tom polju posle niza godina. Da se razumemo, kamera je odlična, to nema šta...ali preterano se gleda u sitna crevca. Fotke na P20 Pro jesu zaista pro, i dnevne i noćne, video već štuca...a Samsung je tu malkice zakazao. Mada, vrhunske su to sve kamere, nema tu dileme, koji god fon da se uzme neće se pogrešiti...a ja se lomim i dalje... :wall:
 
Huawei za pocetak treba da obavesti korisnike na kom principu radi njihovo ''960fps snimanje'' i da li sensor uopste ima DRAM memoriju, posto se vec nedeljama pise da u stvari koriste neki obican senzor (bez DRAM) i da je u pitanju 4X usporeni 240fps snimak. Ako je istina to je onda velika prevara i sramota ali s obzirom na prljav kineski, placenicki marketing ne bi me cudilo da su i za to slagali tech javnost i na kraju korisnike :)

Neverovatno, ali ni malo iznenadjujuce od njih...

Neverovatno mi je da neko moze da ih podrzava i kupuje.
 
U Sloveniji uzimam telefon, nemaju Pixel nazalost. Jedina stvar koja me odbija od P20 pro je kvalitet video snimanja odnosno opticka stabilizacija koje nema na 1080p pri 60fps. Samsung je tu za klasu ispred. Postavio sam pitanje u P20 temi da li je moguce da kroz software update dobije stabilizaciju ali izgleda da to nije moguce.
 
EIS stabilizaciju je moguce implementirati kroz apdejt samo je pitanje da li to kompanija zeli da uradi. Mada nisam bas siguran za snimanje u 60fps sa stabilizacijom, to valjda zavisi i od karakteristika cipseta (bolji je SD) i na kraju samog senzora kamere (a i dalje je nemoguce naci tacan podatak za senzor iz P20 Pro). Inace, na xda videh da se neki korisnici zale na kvalitet video snimanja posle novog apdejta.

S9+ je ''sigurica'', posebno kada su mogucnosti kamkordera i kamere u pitanju.
Ako te nerviraju Samsung softver i spora podrska onda razmisli o U11/U12 i XZ2 (Pixele, OP6 i ostale ocigledno neces naci u slo). A i V30 je zanimljiv uredjaj, posebno ako ti je bitan zvuk preko slusalica.
 
Meni nije jasno, ako ois postoji za fullHD, zašto ne može da se uključi i za 4K?! Jel i tu mora biti veća rezolucija od nativne pa da kropuje ili šta?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Fora je sto P20 pro ima stabilizaciju za fullHD samo na 30fps, na 60 fps nema. 4k moze da snima samo na 30fps, mozda zato i nema stabilizaciju na fullHD na 60fps. Ja bih bio prezadovoljan kada bi kroz update uradili stabilizaciju na 60fps u fullHD.
 
Malo sam detaljnije uporedjivao slike sa P20 pro i S9+. P20 pro preteruje sa vestackim izostravanjem slike, toliko da bode oci i to se najbolje vidi kada se slika gleda na monitoru. Video snimanje za 2 klase bolje na samsungu. Night mode jeste bolji na P20 pro, dnevne fotke bolje na S9 po meni. U obzir je dosao i S9+ jer u Sloveniji daju dosta dobar popust na samsung od pre par dana.
 
Razmisli i o Iphone 8/Plus, mada sada izlaze i novi modeli za mesec ipo. Na polju video snjimka oni su neprikosnoveni, stabilizacija vanserijska. Slike su naj naturalnije da se tako izrazim, bez vestackih izostravanja i dodavanja boja ali je zato portrait mod uzasan... Nakon njih bi ti preporucio HTC U11 kao najpovoljniji/najbolji za te novce model. Jos kad ubacis Gcam zabavi nema kraja. Sto se ova 2 gore navedena tica navescu samo mane:

P20 Pro: Losiji ekran koji je pritom i slabije osvetljen, konstanto stucanje pri skrolovanju, najiritantnije izrazeno u njihovoj galeriji, a kad skines google photos, onda tu zabada zum pa i nema nekog resenja...za flagship nedopustivo.
Kamera je odlicna toliko da sama sebe ubije kroz vestakluk koji su ubacili, i samo u manuel modu ga mozes smiriti. Losa prednja kamera.
s9+: Vrhunski ekran koji sam sebe sprzi vremenom, takodje ivice je moguce kaciti nekad slucajno pa iritira jer otvaras nesto sto nisi hteo al ajd to nije strasno. Dosta se vise greje nego P20, tacnije P20 je hladan konstanto ali dzaba kad secka, s9 i + rade savrseno. Kamera takodje poseduje vestakluk ali ni blizu kao P20 Pro, pogotovo prednja kamera.
Pixel 2 XL: Lutrija sa ekranom koji u najboljem slucaju moze biti, paaa, ok, u najgorem bas los. Garancija koju nemas validnu, i ocajan dizajn.
 
Pa i P20 pro ima oled displej s tim sto po opstem kvalitetu sigurno nije bas u rangu S9+ super amoleda. Ne vidim kako Huawei tu moze da bude u prednosti kada je rizik od burn in-a u pitanju.

@Bojan84

Kupi S9+ u uzivaj, vise puta si kroz ocekivanja/listu prioriteta bukvalno sam sebi predlozio S9+ (a i jos nekoliko non-huawei modela) ali je S9+ ocigledno najbolje resenje za tvoj nacin koriscenja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno